Plútarchos Plútarchos komentáře u knih

Švábi Švábi Jo Nesbø

Tak nevím, Jo, jo. Švábi mě neuchvátili. Zkusím ještě jinou Jobøvku...

Vražda v ambitu Vražda v ambitu Vlastimil Vondruška

Tři detektivní případy ve třech povídkách, odehrávající se v polovině 13. století, vyšetřuje mladý Oldřich z Chlumu. Vražda v Ambitu, Masopustní maškary a Osudný turnaj - na historickém pozadí se skutečnými postavami a místy. Případy Vlastimila Vondrušky mají spád, zápletku i rozuzlení. Dobrá knížka o hříšných lidech Království českého a 5 hvězdiček.

Antická filozofie Antická filozofie Valentin Ferdinandovič Asmus

Chronologický učebnicový přehled nejvýznamnějších směrů a představitelů antické filozofie. Mírně odpovídající době svého vzniku - rok 1976 - s mnoha odkazy na Leninovy a Marxovy spisy. Antickou filosofií nazýváme souhrn filosofických učení, která se rozvíjela ve starořecké a starořímské otrokářské společnosti od konce 7. stol. př. n. l. až do 6. stol. n. l. Nechápejte ale tehdejší filosofii v dnešním slova smyslu. Tehdy představovala filosofie vědění a myšlení o všech aspektech lidského bytí. Jejími součástmi byla fyzika, matematika, logika, rétorika, politika, etika, psychologie, kosmologie, nahlížení na původ světa a místo člověka v něm. Souboje materialistů a idealistů, skepticistů a stoiků. Přečtete si o učencích jako Pythagoras, Hérakleitos, Empedoklés, Anaxagoras, Sókratés, Démokritos, Platón, Zenon, Aristoteles, Epikúros, Seneca a dalších. Získáte přehled o nejvýznamnějších filosofických školách a učeních. Jestli si z toho něco vezmete pro sebe nebo jestli vám to k něčemu bude, záleží jen a jen na vás. Upozorňuji, že je to náročné studium.

Falešná hra Falešná hra Lincoln Child

Gideon Crew, hlavní hrdina knihy, je přivolán k případu, aby jako jaderný vědec a spolupracovník zešílivšího Reeda Chalkera pomohl FBI s pátráním po teroristech, kteří podle všeho vlastní atomovou bombu, a chystají se ji použít ve Washingtonu. V průběhu vyšetřování se Gideon sám stává podezřelý právě kvůli známosti s Chalkerem a podvrženým důkazům. Prchá, skrývá se a pokračuje v pátrání na vlastní pěst. Musí očistit sám sebe, odhalit skutečný cíl, falešnou hru a hrozbu teroristů. Naštěstí ne všichni jsou přesvědčeni o jeho vině! 4 hvězdičky (nebo 3,5? Posuďte sami!).

19.01.2015 4 z 5

Soudce a jeho kat / Podezření Soudce a jeho kat / Podezření Friedrich Dürrenmatt

'Dvě na sebe volně navazující prózy - "Soudce a jeho kat" a "Podezření" nesou sice charakter kriminálních povídek avšak meze krimi daleko překračují. Autor totiž ví, že jádrem dobré kriminální zápletky není jen honička za pachatelem či rozluštění záhady, ale především psychologická kresba, snaha odhalit a pochopit existenci zla v obecnější rovině. Oba příběhy spojuje postava komisaře Barlacha, který sice není čítankově kladný hrdina, ale o to více je lidský; konečně právě narušení černobílé optiky lze označit za jeden ze stěžejních autorových motivů.'
Některé myšlenky autora, vyřčené protagonisty příběhů, sahají hluboko do našeho psychologického a filozofického vnímání společnosti, moci, peněz a lidského života a jeho hodnot.

Plán Ikaros Plán Ikaros Robert Ludlum

Politický a špionážní dobrodružný brak. Brak v tom lepším smyslu slova - oddechové čtení, napínavé ale jednoduché. Jediný hrdina - Evan Kendrick - s podporou několika přátel, zachrání USA před hrozbami teroristů na jedné straně a odhalí politické spiknutí skupiny kolem viceprezidenta USA na straně druhé. Člověk by nevěřil kolik konspiračních skupin všude působí a jak je americká CIA prohnilá a neschopná. "James Bond ani při svých nejdivočejších dobrodružstvích nezažil nic podobného" NY Daily News. Pouze(!) tři hvězdičky.

Dokonalá vražda Dokonalá vražda Ian Rankin

Malcolm Fox je příslušníkem policejní inspekce, takže prošetřuje a dohlíží na strážce pořádku. Není tedy tím nejoblíbenějším policistou a taky má problémy se svou sestrou a nemocným otcem. Případ, který musí nyní prošetřit se záhy zkomplikuje a obyčejná stížnost na policistu přeroste v několik vražd. Malcolm a jeho tým postupně odhalují dávnou minulost a hříchy z mládí dnes usedlých a ctěných občanů Skotska. Tuctová detektivka - nevím proč se kniha jmenuje "Dokonalá vražda", když se tam žádná taková nevyskytuje! Že by autor zaměnil názvy svých knih? Tři hvězdičky za čtivost a charakter postav.

Filosofská historie Filosofská historie Alois Jirásek

Vavřena, Frybort, Špína a Zelenka - čtyři studenti filosofického gymnásia v Litomyšli, navzájem výrazně odlišné postavy, bydlí společně v podnájmu u slečny Elis. Novela upoutá atmosférou studentského života, kde 'nedostatek prostředků je více než bohatě kompenzován veselím, milostnými zápletkami a hlavně nepoddajným, svobodomilovným duchem.' Směšné figurky maloměstského života, historický kontext roku 1848, sympatie k mládí, humor a satira - to vše je obsaženo v Jiráskově raném dílku. Asi si přečtu i další Jiráskova díla - 5 hvězdiček.

Císařova hrobka Císařova hrobka Steve Berry

'Cottone Malone, Cassiopeia Vitová se zaplétají do nejnebezpečnější mise svého života, při níž čelí nejen nelítostnému starodávnému bratrstvu eunuchů "Pa", ale také současným mocným v Číně, tedy v zemi, kde má lidský život velmi nízkou cenu. Hrobka prvního čínského císaře, střežená terakotovou armádou, byla po více než dva tisíce let skryta lidským zrakům. A přestože je dnes považována za jedno z největších archeologických nalezišť světa, čínská vláda do ní stále odpírá plný přístup. Proč?'
Dobrodružný špionážní příběh za 3 hvězdičky.

Mistr a Markétka Mistr a Markétka Michail Bulgakov

Faustův motiv v groteskním románu. Příběh se odehrává v Moskvě někdy ve 20. nebo 30. letech minulého století. Dusná atmosféra tehdejší Moskvy, její obyvatelé a úředníčci, každodenní upachtěný život. Do této kulisy jednoho dne zavítá ďábel v podobě profesora Wolanda se svou suitou Kocomourem, Kravinkinem, Azazellem a obrátí život naruby několika nic netušícím pitoreskním postavičkám, představujícím průměrné obyvatele Moskvy, kteří se svými malými výsadami se snaží sem tam si polepšit. Ďábel nikoho nepokouší ani se nesnaží získat nějakou duši za příslib čehokoliv. Prostě jen ničí lidské osudy. Vlastně ani nevím, proč se ďábel ve městě objevil! Ve druhé rovině je popisován příběh Ježíše (Jesua Ha-Nocri) a Piláta Pontského jako příběh knihy jedné postavy, kterému říkají Mistr. Mistr a jeho milenka, Markétka, pak odchází s ďáblem, neznámo kam. Skutečná hloubka a sdělení Bulgakovova vrcholného díla mi zatím uniká.

Třikrát Jerry Cotton - Štvanice Třikrát Jerry Cotton - Štvanice Jerry Cotton

Původně sešitové příběhy agenta FBI z New Yorku padesátých let. Povídky "Polapil jsem číslo jedna", "Dobyl jsem šedivý dům" a "Dopadl jsem železničního vraha" představují původní epizody rozsáhlého souboru případů Jerryho Cottona. Z dnešního pohledu trochu naivní dílka, která se dají rychle přečíst při cestování nebo čekání u lékaře.

19.01.2015 2 z 5

Božská komedie Božská komedie Dante Alighieri

'Bablerův básnický překlad (1965) Dantovy Božské komedie s komentáři zajisté není četbou do vlaku, ale bylo by škoda, kdyby byla jen pouhou atrapou v knihovně. Toho, kdo se dokáže včíst do jejich tercín, čeká odměna: setkání s velikým básníkem, tj. s člověkem, kterému byla dána moc otvírat svět i duši a jehož dílo "svítí jako ohnivý sloup nikoli za námi, nýbrž před námi". '
Peklo, zpěv III.:
"Mnou prochází se k sídlu vyhoštěnců,
mnou prochází se do věčného bolu,
mnou prochází se k říši zatracenců.
Pán spravedlnost dal mi do úkolu.
Mne zbudovala s Boží Všemocností
nejvyšší moudrost s první láskou spolu.
Dříve než já, jež trvám od věčnosti,
nebylo nic, co taktéž věčné není.
Kdo vchází mnou, ať naděje se zhostí!"

Peklo, zpěv XXIV.:
"Jen vzpruž se," mistr řek, "a vztyč zas hlavu, neb pod peřinou v netečnosti líné nemůžeš přece očekávat slávu, bez které život člověku tak mine, na zemi nezanechávaje stopy, jak vzduchem dým a vodou pěna plyne."

Úhel dopadu, rovná se úhlu odrazu v Očistci, Zpěv XV.:
"Jak na zrcadle nebo na hladině
paprsek stoupat v opačný směr zříme,
když odráží se přesně v témže klíně,
v jakém byl dopad, od kolmice přímé,
jíž kámen padá, opačně se chýle,
jak ze zkušeností i ze škol víme,
tak zasáhlo mne, zdá se, světlo bílé,
jež přede mnou se vpředu odrazilo,
že zrak jsem sklopil jako provinile."

Vražda v Tereziných lázních Vražda v Tereziných lázních Pavel Svoboda

V jednom z léčebných domů lázeňského komplexu je nečekaně objeven oběšený lázeňský zaměstnanec Halousek. Jde o sebevraždu, nebo ji někdo nafingoval? Inspektor Holík alias Meniér trpí bolestmi zad, a tak je do lázní vyslán ve dvojí roli: jako pacient a zároveň jako skrytý vyšetřovatel. Během svého pobytu pachatele vraždy odhalí a zároveň se seznámí s problémy lázeňského městečka - prostitucí, dětskou pornografií, nezákonnými potraty, chudobou. Odhalení pachatele proběhne na závěrečném večírku, kde "Holda" se svými spolupacienty sehraje přímo před očima pachatele krátké komické divadelní představení. Vyšlo v edici "Původní česká detektivka" - příjemné počtení na cesty - 3 hvězdičky.

Utrpení mladého Werthera Utrpení mladého Werthera Johann Wolfgang Goethe

V podstatě příběh nenaplněné lásky vyprávěný v dopisech nebo deníkových záznamech. Nebo taky Goethův Faust v prvotní podobě. Silně se mi vybavila podobnost s Mannovým Doktorem Faustem. Zásadní rozdíl je v rozsahu obou románů - Goethemu stačilo 97 stránek!
"Mne však na světě nic tak nemrzí, jako když se lidé navzájem mučí, ... hloupostmi ztrpčují si těch pár dnů dobré pohody a teprv příliš pozdě poznávají nenahraditelnost toho, co tak zbůhdarma utratili." ---
"Mohl bych žít nejkrásnějším, nejšťastnějším životem, kdybych nebyl blázen." ---
"Nemůže být pochyby, že jenom naše srdce samo je tvůrcem svého štěstí." ---
"Musí to tak být, že co je naším blahem, se na obrátku stává pramenem naší bídy?" ---

Oblomov Oblomov Ivan Alexandrovič Gončarov

Gončarovův román je vynikající dílo! Skvěle vykresluje obecné lidské charaktery na konkrétních postavách. Ilja Iljič Oblomov (mimochodem, jako by z oka vypadl knížeti Myškinovi z Dostojevského Idiota) je zajatcem své obrazotvornosti, nerozhodnosti, lenivosti, pohodlnosti - vykreslené jako důsledek rodinné výchovy. Při popisu jeho "oblomovštiny" - bouřlivé obrazotvornosti a hlubokého přemítání mě napadlo srovnání s modernějším výrazem "prokrastinace". Doporučuji jako manažerskou příručku!

19.01.2015 4 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Orwellova "Farma zvířat" je údajně alegorií na dějiny a revoluci Sovětského svazu. V hlavní roli vystupují zvířata - jako v bajce - a jejich REVOLUCE. Odsud pochází známé: "Všechna zvířata jsou si rovna, ale některá jsou si rovnější!" Kniha končí smutně a aktuálně: "Překvapená zvířata pohlížela z prasete na člověka a z člověka na prase, a opět z prasete na člověka. Ale už nebylo možné rozlišit, která tvář patří člověku a která praseti." Napsáno od listopadu 1943 do února 1944.

Quo vadis Quo vadis Henryk Sienkiewicz

Skvělé! Šílené! Thriller! Na podkladě historických okolností starověkého Říma za vlády Nerona (cca 64 n.l.) autor vykresluje atmosféru té doby v příběhu lásky Lygie a Marca Vinicia a jejich ochránce Petronia. Lygie je mladá křesťanka z cizího národa a Marcus je římským občanem a vojenským tribunem. Román barvitě popisuje události té doby - orgie v paláci, bídu otroků, šílenství Nera, zapálení Říma, zvěrstva při zabíjení prvních křesťanů. Velmi čtivý dojemný příběh útrap lásky dvou mladých lidí ve zkaženém a zhýralém Římě, učení o Kristovi a milosrdenství tohoto náboženství. Apoštol Petr při útěku z Říma potká Krista, který naopak jde do Říma, aby se nechal znovu ukřižovat - "Quo vadis, Domine?" ...a Petr pozná, že nemůže opustit křesťany v Římě, vrací se zpět zemřít a vydobýt tak vládu Krista nad Římem!

O lásce a přátelství O lásce a přátelství Plútarchos

Z doslovu: 'Výběr z Plútarchových Morálií. Plútarchos - řecký autor (asi 45 - asi 122 n.l.), politik, učitel. Plútarchos částečně přednášel, částečně vedl se svými žáky dialog, přičemž buď kladl žákům problémové otázky, nebo se žáky diskutoval o tom, s čím se na něj obraceli. Plútarchova zásluha spočívá především v tom, že nám z knih dnes ztracených uchoval velkou část antického myšlenkového bohatství, vdechnuv mu svým zpracováním, podle vkusu doby, nový půvab i mnohem trvalejší přitažlivost. Plútarchovy spisy jsou totiž spíše populárně filosofické než myslitelsky originální a své poutavosti vděčí za to, že se díla dochovala.'
"Většinou ti, kterým se něco vytklo, neuvažují o tom, platí-li skutečně o nich to, co se říká, nýbrž myslí na to, co lze naopak vytknout jejich zlehčovateli, a nesmývají si sami urážky..., nýbrž zahrnují se jimi navzájem a tak se jen špiní a poskvrňují hašteřením mezi sebou."

Vražedná čísla Vražedná čísla John Verdon

Dost dobrá detektivka. Dave Gurney, elitní detektiv ve výslužbě, je okolnostmi vtažen nejdříve do záhady tajemného uhádnutí myšleného čísla (Think of the Number) a následně do pátrání po masovém vrahovi. Během vyšetřování se ukáže, že pachatel je neobyčejně inteligentní, pečlivý a vše má perfektně naplánované. Postupně tak proti sobě stojí dva silní soupeři, avšak vyhrát tuto hru může jen jeden!

Dva plus pět Dva plus pět Georges Simenon

Jedná se o výběr dvou románů Georgese Simenona s komisařem Maigretem ("Inspektor Kostra" a "Je tu Felicie") a pěti povídek z exotického prostředí, kde Maigret nevystupuje a vyšetřování vede vždy jiná osoba. Všechny příběhy mají společné rysy - hlavní hrdina vede vyšetřování spíše intuicí a neopírá se o celý aparát spolupracovníků nebo technického vybavení. Detektiv se vcítí do psychologické situace oběti i pachatele, pečlivě vnímá atmosféru prostředí a přímo prožívá život lidí, kteří mají se zločinem něco společného. A ještě jeden aspekt mají všechny příběhy společný - zcela překvapivé rozuzlení a odhalení... Pěkné a rychlé čtení, žádná těžká literatura!