pikilo pikilo komentáře u knih

Kufr paní Sinclairové Kufr paní Sinclairové Louise Walters

Kufr paní Sinclairové je silný ženský příběh, který se nejvíce zaobírá mateřstvím a morálním dilematem. Řekla bych, že je to klasický ženský román o životním rozhodnutí, věčné lásce a velice zásadním tajemstvím, které hlavní hrdinka tají velice dlouhou dobu. Sice tu píšu, že je to ženský román, ale pánům neuškodí si počíst něco z tohoto soudku literatury (víceméně :D). Kniha je to jak ze života, situace jsou tu popsány velice výstižně, autorka se s ničím nemaže, popisuje situace tak jak jsou, bez zbytečných oklik a vytáček. Moje první reakce byli wtf? To zas bude nuda. Začátek byl pro mě takový nicneříkající. Příběh začíná dopisem, ke kterému jsem se ke konci knihy musela stejně vrátit abych věděla vo co go. Postupně jsem se ale do příběhu začetla a nelitovala jsem toho. Neřekla bych, že je to zrovna můj šálek kakaa ale líbila se mi na tom ta věrohodnost, syrovost a uvěřitelnost příběhu. Za mě můžu knihu doporučit skoro všem, dětem a adolescentům ne-e.

26.02.2015 4 z 5

Dalecká generace Dalecká generace Nicholas Briggs

Nemyslím si, že je dobrý nápad psát knihy o filmu, protože když se nepovede, lidi mu to dají hodně sežrat. A v Dalecké generaci se Doktor v jistých případech nechová jako Doktor, jsou to jen malé prkotiny jako neustále omlouvání, omluví se dokonce u Dalekovi, jeho typické pohyby a gesta jsou odsunuty do pozadí a ta jeho střeštělost a geniálnost tu také není moc patrná. Navíc tento příběh není nijak překvapující a dechberoucí, každého napadne, že tam kde jsou Dalekove jsou i problémy a jejich touha po ničení a ovládnutí vesmíru. Navíc je kniha psaná tím stylem "a teď se stalo to a to", "z ničeho nic uviděl nebo se stalo", je to takové lehce neprofesionální, nevím jestli je to autorova prvotina ale vypadá to na to. Knihu ale s klidem mohu doporučit. Nemyslím si sice, že fanouškové Doktora z ní budou odvaření ale ujde..ujde.

26.02.2015 3 z 5

Dash & Lily: Kniha přání Dash & Lily: Kniha přání Rachel Cohn

Byly Vánoce a já si chtěla přečíst něco vánočního, bohužel asi jako u 50% všech knih, byla anotace naprosto zavádějící a nic neříkající. Nikdy bych si nekoupila příběh, kde jsou dvě děti, kteří řeší na svůj věk, úplné ptákoviny. Kdyby v anotaci bylo napsáno, že je kniha o dětech, nikdy bych si ji nekoupila a byla bych šťastná. Bohužel šťastná nejsem ale jsem si jistá, že teenagerům se to bude líbit, to bez pochyby ale mě prostě ne. Knihu bych doporučila mladým lidem, a lidem co rádi čtou young adult literaturu a mají rády příběhy o dětské bezstarostné lásce, která prostě musí skončit dobře.

16.02.2015 3 z 5

Dokonalá chuť aneb Jak sníst svého manžela Dokonalá chuť aneb Jak sníst svého manžela Natalie Young

Knihu jsem si koupila z toho důvodu, protože mě zajímalo jakým způsobem to bude pojato. Bude to komedie, zábava? NE! Příběh pro měl byl jedna velká nuda, hlavní postava vede neustále nudné monology, které mě ani za mák nezajímají. Nevadil mi ani popis toho na jaký způsob si připraví svého manžela ale neskonale mě nudili ty její rozprávky nad tím co by bylo kdyby nebylo. Knihu bych asi doporučila ženám, co vědí, jaké strasti obnáší manželství. Možná proto jsem nedokázala vstřebat co to ta paní vlastně pořád mele, nedokázala jsem se vcítit do její situace. A nejhorší na tom všem bylo, že z toho popisu jak chutně a s láskou připravit svého manžela, jsem dostávala hlad. Bonusové bodíky knihy dostala za originální a krásnou vazbu, která je vážně pěkná, hodně pěkná.

03.02.2015 2 z 5

Tady a teď Tady a teď Adele Parks

Krajně nesnáším tupé ženy, a Joana je tupostí královna. Nejen že je blbá, tupá, chová se jak malý harant i přes to, že jí je 34 let je i neskonale pitomá, najivní a vdavek chtivá blbka. Dean se mi oproti ní líbil mnohem víc. Byl to fešák, chytrolín, hezky mluvil a byl tak trochu proutník. I přes to, že taková to ženština se v knize vůbec objevila, dám ruku do ohně za to, že Tady a Teď je za poslední rok, nejlepší kniha co jsem četla. Strašně dobře se čte, je napínavá, není to nic pro malý holky (sorry chlapci, ale pochybuji, že je to váš žánr :D) styl Parksový je prostě perfektní. I přeš to, že mi je hlavní hrdinka krajně nesympatická tak mě celá kniha naprosto dostala. Dámy, ke konci knihy si nachystejte kapesníčky, protože zjistíte jak je život prostě nefér a Adele Parks bezcitná mrcha.

25.01.2015 5 z 5

Docela se mi líbí příběhy kde se spojí něco starého s něčím moderním, v tomhle případě stará záhada ohledně knihkupectví a Google. Příběh jako takový je super, ale nepropracovaný, nemá to tu správnou atmosféru ze které bych si člověk sednul na prdel. Všechny postavy jsou sympaťáci, a to je ,vzhledem k tomu, že se mi s těží nějaká postava zalíbí, dost povzbudivé. Knihu mohu doporučit, je fajn, nic světoborného to není, čtivá, místy zajímavá. Je vhodná spíš pro náctileté, pochybuji že náročného čtenáře tímto dílem uspokojíte.

24.11.2014 3 z 5

Závoj smutku Závoj smutku Tommy Donbavand

Závoj smutku je Donbavandova prvotina a s klidným srdcem mohu potvrdit, že to není vůbec poznat. Doktor se tady skutečně chová jako doktor, je vidět, že je jeho velký fanoušek. Celou dobu jsem si představovala příběh jako film, no a musím uznat, že by nebylo na škodu to zfilmovat. Příběh je zajímavý, vtipný a celkově doktorovský.

Co se mi ale na příběhu nelíbí je konec. Podle mě je to naprostá ptákovina. Teď se samozřejmě budu snažit nic podstatného nevyzradit, ale líp to pochopí ti, co Závoj četli. Na konci je vysvětleno a popsáno odkud k nám vlastně závojové přišli no a tak se dostáváme k pasáži, která mi příjde totálně na hlavu. Ne že by všechno co se točí okolo doktora nebylo na hlavu ale tohle je něco extra. Doktor se vydá na poslední místo kde se závojové nacházeli a tam potká to co se mi nelíbí, nevím jestli je to proto, že ty věci/lidi nemám prostě ráda, anebo proto, že nemám smysl pro humor.

Dost mi tu vadil i český překlad, myslím si, že není potřeba překládat jména, počešťovat je. S počešťováním jmen také souvisí odkazy na české komiky Kaisera a Lábuse :D

12.11.2014 4 z 5

Z deníku lázeňského šviháka Z deníku lázeňského šviháka Miroslav Šilar

Jednohubka přečtená během pár hodin. Snad i proto, že autor neváhá zasmát se sám sobě a vzniklé problémy řeší s nadsázkou a životním nadhledem. Pan Šilar vložil do knihy velice vtipnou básničku, která mi připoměla problémy, kterými občas trpí můj děda :D. Je zábavná, doplněna o ilustraci předního českého karikaturisty Radovana Rakuse. Knihu mohu doporučit lidem všeho věku, starým, mladým i dětem. Pokud si chcete odpočinout a přečíst si nenáročnou knihu je švihákův deník ta pravá volba.

06.11.2014 5 z 5

Pýcha, předsudek a zombie Pýcha, předsudek a zombie Jane Austen

Co by byla Pýcha, předsudek a zombie bez zombiků? Jen Pýcha a předsudek. Je to přepsané dílo Jane Austen a k tomu občas připsáno slovo zombie. Nic vám to nedá, je to jako číst klasickou Pýchu a předsudek.
Ale má to nádhernou obálku.

20.10.2014 2 z 5

Přízrak Přízrak Jo Nesbø

Nesbo opět nezklamal. Kniha Přízrak je napínavá, sebejistá, osobitá, má skvělý děj i rozuzlení, a pochybuji že někdo z Vás bude tušit kdo je vrah.
V knize se protíná několik dějových línií, jedna je ze současnosti, druhá z pohledu nejdůležitější osoby v příběhu a poslední z pohledu jedné krysí maminy. Nejvíc sympatické mi přišlo vyprávění oné nejdůležitější osoby, díky ní dostala kniha smysluplný příběh a doplňovala děj o důležité poznatky. Knihu mohu vřele doporučit těm co zbožňují severské krimi anebo kdo nehledá žádné oddechové čtivo ale pořádnou fyzickou nakládačku. Myslím že kniha nezklame ani "nesbofiliky", na Sněhuláka to sice nemá ale směle mu konkuruje.

05.10.2014 4 z 5

Nabíječ Nabíječ Alice Clayton

Mě osobně eroťárny nevadí, nejsem zapšklá puritánka. Když se do toho zamíchá ještě humor, tak je to kniha mého gusta. Bavila jsem se u toho, je to vtipné, místy trapné, a místy dětinské, ale ano, bavila jsem se, takhle jsem se už dlouho nenasmála. Knihu doporučuji všem kdo mají volnější smysl pro humor, nevadí mu lechtivé scény a dokážou ustát podrobný popis sexu.

01.10.2014 4 z 5

Stopařův průvodce Galaxií Stopařův průvodce Galaxií Douglas Adams

Kniha je to velice osobitá. Jsou do ní vkládání úryvky ze Stopařova průvodce galaxií, které doplňují celé dílo a přidává mu tak na komičnosti a tak nějak dává příběhu hlavu a patu, je to vlastně taková galaktická encyklopedie. Aby jste tomu rozuměli, Stopařův průvodce je v našem světě kniha s příběhem, v příběhu je to ale vesmírná encyklopedie všeho, prostě galaktická wikipedia.

Nemůžu říct, že se mi kniha nelíbila, ale nebyl to můj šálek kakaa. Je to dost osobitá knížka. Patří k těm typům knížek, které buďto pochopíte, anebo ne. Chápou ji lidé, když máte stále duši rozjíveného dítěte a mysl stále nezkaženou. Nepochopí ji ti, kdo jsou duševně příliš staří a zkažení a ti co jsi zvykli na stereotyp dospělého člověka a nedokáží se už naladit na svou "fantasktní" mysl, která nám dovoluje představovat si různé věci a být součástí cizích kultur a cestovat po vesmíru i když právě sedíte v křesle a čtete si.

23.08.2014 4 z 5

Napůl zlý Napůl zlý Sally Green

Kniha není špatná, rozhodně je, nechci říkat originální, "originální". Má to svou jiskru, závan něčeho...tajemného a zajímavého. Ale bohužel, autorka plně nevyužila potenciál příběhu a odflákla to.

Obálka je naprosto boží. Obálka v úvodu je sice cizácká ale ta česká je úplně stejná. Přední strana je černá a zadní bílá. Je to krásné. Najivně jsem si myslela že obálku navrhl nějaký nadaný Čech a ono prd. Mě osobně kniha moc nezaujala.

12.08.2014 3 z 5

Prázdné místo Prázdné místo J. K. Rowling (p)

Podle mě od této autorky čekáte až moc. J. K. R. sice vymyslela nejlepší knižní sérii na světě ale to přeci neznamená že se jí to povede znova.

06.08.2014 4 z 5

Silo Silo Hugh Howey

Tahle kniha skýtá mnohá tajemství, v podstatě až po 70. stránce se dozvíte, kdo je hlavní postavou. Má pomalý rozjezd, na začátek musí autor vysvětlit jak to vlastně v Silu funguje, vysvětluje jak se vyrábí elektřina, jak obstarávají jídlo a jak se lidé s Silu chovají. Kniha se mi líbila z mého hlediska se jí nedá nic vytknout ale není to ten typ knihy ze které bych si sedla na zadek. Jsem ráda že jsem si jí přečetla a hlavně vyhrála :D ale znova bych do ní nešla.

22.07.2014 4 z 5

Angelopolis Angelopolis Danielle Trussoni

Za mořem bestseller u nás ji nikdo nezná. Myslím si že je to velká škoda. Pokud máte rádi knihy typu "hledači pokladů", kde je spousta splétání a rozplétání nových teorií o věcech, které byli a které budou. A pokud máte rádi starožitnosti a klenoty romanovců je to kniha pro Vás jako dělaná.

20.07.2014 5 z 5

Vraní dívka Vraní dívka Erik Axl Sund

Vraní dívka si nezaslouží škatulku "Jen pro silné povahy" a ani nechutné zděšení čtenářů. Vraždění dětí a pedofílie není zrovna obvyklé téma na knížku, není to nic o čem by lidi chtěli číst, je to odsuzováno. A proto si myslím, že díky tomuto tématu byla kniha odsouzena jako odporné čtení, někdo psal, že je to nechutné a zděšeně se ptal jak to někdo může napsat? Dle mého názoru je příběh míň nechutný, než třeba večerní televizní noviny. V televizních novinách za celí týden je víc nechuťáren, než v celé knížce dohromady. Já tu teď nechci obhajovat námět knihy a to, že je to na mě málo nechutné, ale mučení dítěte je tam popsáno v minimum, sotva na 5 stránek. Vraní dívka je převážně psychologická, která se zabývá hlavně postavami Jeanette a Sofie, vraždění dětí je odsunuto do pozadí. Chápu rozhoření žen co mají malé děti, že nechtějí číst nic takového. Ale oni prostě vidí jen mrtvé dítě a nevidí to co se za tím vším skrývá. Bolest, zklamání, a utrpení hlavních postav.

20.07.2014

Enderova hra Enderova hra Orson Scott Card

Nemůžu napsat že se mi kniha nelíbila, rozhodně si přečtu další díly o Enderovi, ale na můj vkus to bylo moc psychologické a nereálné, když se malý šestiletý kluk musí potýkat s věcmi, se kterými se v knize potýká. Jelikož jsem věděla jak kniha skončila díky filmu, tak mě konec nepřekvapil, ale kdybych nevěděla jak kniha skončí, čuměla bych s pusou dokořán. Konec je fakt haluz!

20.07.2014 3 z 5

Karlík a továrna na čokoládu Karlík a továrna na čokoládu Roald Dahl

Asi jako všichni jsem nejdřív viděla film, ani jsem nevěděla že nějaká kniha existuje. Willy Wonka je správně ulítlej chlap, který Vás dokáže pobavit v každé situaci. Bohužel kniha není stejná jako film, liší v mnoha podstatných věcech. Film je mnohem vtipnější než jeho knižní verze, ale i kniha má něco do sebe, neuškodilo by kdyby byla delší.

20.07.2014

Ready Player One - Hra začíná Ready Player One - Hra začíná Ernest Cline

Ta knížka je naprosto božíí, nejen že je strašně moc čtivá ale i strašně moc zajímavá. V knize je popsáno spoustu starých her a filmů z 80. let, které mají dopomoci k nalezení pokladu v podobě vejcete. Nežila jsem v 80. letech, nejsem tak stará :D , ale při čtení této knihy, jako kdybych se vrátila do dětství. Jsem velký fanoušek sci-fi, Star treků a různých vesmírných ság, nepovažuji se za velkého pařmena her ale při čtení jsem měla pocit jako kdybych se jím stala. Prostě kdo nepřečte nepozná ten pocit. Kniha není určena jen pro děti a kluky je určená všem, je naprosto krásné jak ta kniha dokáže uchvátit i když se třeba nezajímáte o svět her a ani o sci-fi. jsem strašně ráda že jsem si ji mohla přečíst a zavzpomínat na dětství.

08.07.2014 5 z 5