Enderova hra

První kniha Enderovské série. Vědeckofantastický román, který můžeme doporučit všem milovníkům dobré literatury. Román nejen o zápasu pozemské civilizace se smrtelným nebezpečím z kosmu, ale také o přátelství, bratrské lásce a nenávisti. Kniha je napsána strhujícím způsobem a patří k tomu nejlepšímu, co současná americká sci-fi produkce nabízí. Kniha oceněna cenou Nebula 1985 a Hugo 1986....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/30554/enderova-hra-30554.jpg 4.41194

Enderova sága 1.

Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno, Laser-books (Laser)

Ender's Game, 1985

Kniha Enderova hra

TaNya_

Mistrovské dílo. Četla jsem ještě na střední, poznamenávám si abych si to přečetla znovu. Ale teď už v originále :).

tom2843

Příběh o krutě brutální výchově malého genia, aby se z něj stal zachránce světa před inteligentními vesmírnými mravenci ;-) Některé pasáže jsou skvěle čtivé a jiné nudné a další jsou při zpětném pohledu mnohem zajímavější, než se zdálo :-) Pointa knihy je geniální, ikdyž něuvěřitelná, ale přesto má svou logiku. Protože miluju sci-fi, překvapivé zvraty a geniální šílence, tak jsem byl spokojený.
"Někdy si myslím, že máte z lámání těch malých géniů radost.”
“Je to umění a já ho velice dobře ovládám. Ale radost? No, možná. Až z nich něco bude a stanou se z nich lepší lidé.”
“Jste zrůda.”
“Díky. Znamená to, že dostanu přidáno?”
“Jenom medaili. Rozpočet není bezedný.”

Jara.v

Není to úplně žánr, který vyhledávám, ale po přečtení jsem si řekla klobouk dolů. Tak skvěle popsaný psychický stav malého chlapce, který se musí vypořádat se samotou, šikanou a řešením strategických situací. Kniha mě nenechala vydechnout. Film nebyl na takové úrovni a ani si neumím představit, jak by to scénáristi dokázali. Vmáčknout vše podstatné do filmu? To by byl superfilm na 24 hodin.

TERRORDROME

Tak predovšetkým, videl som film , takže pointu na ktorej to celé stojí ( visí ) som teda dopredu poznal. Paradoxne si však myslím že práve vďaka tomu som si celú tú absurdnú historku o geniálnych detských vojakoch užil viac než keby som nemal o ničom šajnu. Inak by to bola vlastne iba nekonečná tortúra hlavného hrdinu, z ktorého chcú v hviezdnej akadémii vycvičiť spasiteľa ľudstva čo narobí vesmírnu paštétu z nenávidených a obávaných mimozemšťanov zvaných Termiťania. A tak podstupuje nezmyselný, frustrujúci dril na hranici šialenstva ( plus tolerovaná šikana ), aby sa stal dokonalou fašírkou z vojenského mlynčeku na mäso. Všetky tie siahodlhé popisy cvičení v beztiažovom stave, bojových formácii, taktík a simulácií by ma asi tiež požuvali, ale vedel som že dôvodom je jedine to aby mohli velitelia Enderovi na pokraji kolapsu chrstnúť do tváre čo sa skutočne stalo. Rozhodne intenzívny zážitok, ktorému by som mohol vyčítať dve veci. Za prvé linku s Enderovými súrodencami, taktiež geniálnymi detvákmi ktorí cez nejaký kvázi facebook hodlajú ovládnuť svet. Nápad že nejaký vyčúraný prckovia spôsobia politický chaos svojimi chytráckymi komentármi je rovnako idiotský ako zbytočný, lebo kniha by sa bez tohto prvku nijako nezmenila. No a za druhé je to mysticko hipisácky epilóg, ktorý mi zároveň vnukol obavy aby sa ďalšie diely nezmenili v nejaké nábožensko filozofické blábolenie. Ale tento prvý zárez mal silu, aj keď plný počet nedám.

farys_books

Enderovu hru jsem poprvé četla, když mi bylo asi tak dvanáct. Až teď při druhém přečtení vidím, kolik věcí mému dětskému já uteklo a kolik jsem jich nepochopila.
Obdivuji autora za to, jak dokázal zpracovat technologii v budoucnosti, na jeho dobu to muselo být něco nepředstavitelného.
Kniha je plná manipulace a nutí vás zamyslet se, co všechno byste byli schopní obětovat za záchranu lidstva. Když jsme se však dostali na oběžnou dráhu Země, děj se lehce začal opakovat a upadal. Když jsme se ale konečně opět posunuli, děj nabral nové otáčky. Bohužel ale ne nadlouho, protože přišel lehce uspěchaný konec.
Řekla bych ale, že v téhle knížce tak úplně o ten děj nejde. Spíše o ty myšlenky a uvědomění, kam až jsme schopni zajít.

Tyet
24.11.2020

Po přečtení Rudého úsvitu, který byl mimochodem výtečný, jsem sáhla po dalším sci-fi s podobnou tématikou, tentokrát od Orsona Scotta Carda. I když jsem fanoušek žánru, tahle knížka mě moc nebavila. Ale je pravděpodobné, že jenom nejsem cílová skupina, kdybych byla patnáctiletý hoch, asi bych se bavila víc. Možná čtyři pětiny knihy zabírají detailní popisy bitev – ať už počítačových na bojovém simulátoru nebo tréninkových v takzvaných bitevních místnostech s nulovou gravitací. Číst stránku za stránkou o tom, kam kdo vystřelil, kde se chytil, jak se odrazil, jak pokrčil nohy a jak se kryl mě fakt nebavilo. Charaktery postav jsou enormně ploché, jako by autor emoce pouze popisoval, a nikdy je sám neprožíval, neznal je - to byl pro mě zvláštní a nepříjemný zážitek. Čtenář se musí snažit, aby si vůbec nějakou postavu oblíbil, je to, jako byste měli sympatizovat s robotem (i když pozor! Simmonsovi se zrovna tohle povedlo v jeho brilantním Ílionu dokonale).
Zajímavý a nečekaný závěr knize trochu spravil reputaci a i když je všeobecně chválená a dokonce prý využívaná vojenskými stratégy a psychology jako příručka, mě za srdce nechytla.

radkanin
19.08.2020

Miluju tuto knihu. Naprosto mne vtáhla. Přesně sci-fi, které mám ráda. Má to šťávu, myšlenku.. přečetla jsem všechny díly a stojí to za to. Na film se snad ani nedívejte, budete dost zklamaní..

TomHr
07.10.2020

Ani s odstupem si nejsem jistý, jak knihu ohodnotit. A to jsem zapálený fanda sci-fi. Na jednu stranu výborné náměty, zajímavá mimozemská civilizace, kterou kniha jen po troškách odhaluje. Na druhou stranu velice rozporuplné charaktery a jednání postav, školáci s těžko uvěřitelnými schopnostmi vzhledem k věku. Líčení Enderova vývoje ve vesmírných institucích je trochu naivní (a místy zdlouhavé), přitom se mohlo jednat o zajímavé školní drama - včetně šikany, různých skupinek a nepsaných pravidel. Ještě nevěrohodněji působí to, co se mezitím odehrává na Zemi: ze dvou děcek, byť geniálních, se prostřednictvím politických statí stávají globální celebrity. Snad v osmdesátkách, kdy kniha vznikla, v době Studené války, politika světovou veřejnost zajímala více. Dneska jsou to úplně jiné věci, které hýbou těmi internety. Politické komentáře jsou všem šumák...
Zajímavě vypointovaný závěr svým filosofickým přesahem jen málo vylepšuje výsledný dojem z knihy.