Enderova hra

První kniha Enderovské série. Vědeckofantastický román, který můžeme doporučit všem milovníkům dobré literatury. Román nejen o zápasu pozemské civilizace se smrtelným nebezpečím z kosmu, ale také o přátelství, bratrské lásce a nenávisti. Kniha je napsána strhujícím způsobem a patří k tomu nejlepšímu, co současná americká sci-fi produkce nabízí. Kniha oceněna cenou Nebula 1985 a Hugo 1986....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/30554/enderova-hra-30554.jpg 4.41316

Enderova sága 1.

Literatura světová, Romány, Sci-fi

Vydáno: , Laser-books (Laser)

Ender's Game, 1985

Kniha Enderova hra

Vesmich

Mnohý (nejen) africký potentát dávno dobře zná potenciál dětských vojáků a mnohý (nejen) dětský voják se z válčení už nikdy dohromady nedá. Všechno ostatní je málo akční, nudné, statické. Zajímaví jsou také Cardovi mimozemšťané, kteří se nechovají v knihách obvyklým způsobem. Rovněž zde najedeme funkční návod, jak se vypořádat se šikanou a jak vést skupinu k cíli:)

Sauron

Mělo by se to jmenovat Enderova PSYCHOhra. Je to skvělá knížka, přímo kulturní zlato literatury, ale mě bylo opravdu hodně málo let když jsem to četl(devět?), takže pro mě ta knížka opravdu nebyla.

Když jsem viděl film,byl jsem toho názoru že je skvělý. Pak, když jsem přečetl knihu,naštvalo mě že z toho udělali pohádku se skvělým nápadem.

micha-ella

O šikaně mi stačí jen číst a cítím odpor. Tak bohužel hned v prvních kapitolách i odpor k této knížce, proto jsem jí odložila nedočtenou. Chování útočníků nikdy nepochopím. Přitom mám sci-fi tak ráda! Asi je to spíš po chlapy, těm většinou násilí a války nevadí.

tuommo

Tahle wigginovic rodinka se povedla... máma a táta sice stojí za starou bačkoru zato jejich ratolesti...inu více se dočtete v knize, která pro mě nebyla ani moc o sci-fi, bylo to spíš o šikaně a prosazení se v drsných podmínkách vojenského "internátu"... Zajímavě přetavená vize budoucnosti do současnosti - Demosthénes a Locke = dnešní influenceři/youtubeři...doporučuji číst, ale trochu se obávám v pokračování této ságy, když vidím ta slabší hodnocení dalších kousků...

Disease

Klasika, která si toto označení zaslouží.

Laféeverte

Za mě je sci-fi prostředí spíše kulisa a hlavní je psychologická linka, takže mi ani moc nevadilo, že jsem se o světě, vněmž Ender žil, moc nedověděla. Všechno se soustředí na Endera a jeho výcvik, přesto je tu řada postav, které jsou neméně zajímavé a taky řada jiných, které jsou spíš do počtu, i když je to možná škoda. Ale popisem dalších postav by to asi trochu ztratilo "tah na branku". [Teď přijde lehký SPOILER] Nemohu si pomoct a musím svým způsobem obdivovat Graffa - byť s jeho názory nesouhlasím a své dítě bych mu nesvěřila. Celá škola je ale vedena naprosto skvělým způsobem - vytvoříte vhodné prostředí a podmínky, kde se jedinec učí sám - z vlastní motivace. Učitel pozoruje a přizpůsobuje aktivity aktuálním potřebám jedince (záměrně nepíšu dítěte). Bohužel chybí to, že ve správnou chvíli učitel také zasáhne. Ale ani to nemohu s ohledem na Graffovo mentální nastavení automaticky zaškatulkovat jako zavrženíhodné. A to je právě to, co podle mě Endera při vší genialitě dělá dítětem. Do školy přichází zpracovaný propagandou a všechno vidí jen v černé a bílé - jako v pohádkách (zlý drak, hodná princezna). Ač u nepřítele je schopen empatie, málokdy chápe emoce dospělých a to, co se za jejich jednáním skrývá. Konečně i Petera a Valentýmu vidí dlouho černobíle.....a přitom čtenář ví, že to není úplně pravda. Ender, který vidí náznak (například Peterovo empatické chování, když si myslí, že Ender spí, nebo chování Graffa, který ho neopouští...), zkratkovitě to považuje za léčku. Postava je u něho nějak zařazená - tj. Ender interpretuje její chování podle toho. Neříkám, že takhle mnohdy neuvažují dospělí lidé (a to dokonce i v knize samotné), ale řekla bych, že schopnost rozlišování oněch stupňů šedi, je i v této knize vnímáno jako znak dospělosti. Možná i proto bylo třeba dětských vojáků - v rozhodující chvili a k tomu ještě ve spojení se závěrečnou pointou.

klempy2

Kultovní záležitost v žánru sci-fi a podle mě si tento status zaslouží. Nejlepší sci-fi knihou pro mě stále zůstává Hyperion ale Enderova hra bude mít v mé knihovně vždy speciální místo.

Je to nenáročné, svižné čtení. Jednoduchá premisa "mimozemská hrozba, kolonizace, vesmírné bitvy" atd. - Autor to ale obalil výbornými postavami a vetkal do příběhu vrstvy.

Endera jsem litoval a celou dobu jsem si říkal jestli účel opravdu světí prostředky...Nakonec knihy se dozvídáme, že vlastně ne. Ender je génius ale než z něho bude legendární velitel flotily, je třeba ho nejprve izolovat, vzít mu všechno na čem mu záleží, zlomit ho - Na to, že je dítě bitevní škola nehledí a místy jsem měl chuť Graffovi zakroutit krkem.

Nikoho asi nepřekvapí, že Ender to nakonec zvládne ale za jakou cenu?

Příběh je psaný svižně, nikde se autor nezdržuje zbytečně dlouho a stránky se otáčejí samy. Konec se mu podle mého taky hodně povedl a zanechal ve mně stopu. Můžu vřele doporučit.

Jipe01

Enderova hra pro mě byla druhá kniha od O.S.Carda a jen jsem se chtěl ujistit jestli chci jeho knihy číst dál a chci je prostě dobrej. Jen se mi trochu nelíbilo jak se děti chovají a mluví až moc jako dospělý jinak úžasná myšlenka.