PierRe Vesper PierRe Vesper komentáře u knih

Padesát odstínů šedi Padesát odstínů šedi E. L. James (p)

Doplňuji po letech komentář.

Půjčeno někdy v době, kdy měl vyjít/vycházel film (do teď jsem ho neviděl).
Po dvou stranách zavřeno a odneseno zpět do knihovny.
Říká se: "Poznej svého nepřítele." Ale ne děkuji.

08.09.2023 odpad!

Ztracené příběhy: Gotrek & Felix Ztracené příběhy: Gotrek & Felix * antologie

Rozepsal jsem se zvlášť u jednotlivých povídek. Moje druhá nejhůře hodnocená kniha o Gotrekovi a Felixovi. Kdyby šla dát půlhvězda, hodnotil bych za 2,5.

18.08.2023 2 z 5

Kdo na kamenný trůn Kdo na kamenný trůn Ludmila Vaňková

Takové o nás, bez nás.
Celkem mě zaskočilo, že jsou zde popsány osudy Richarda I. a Filipa II. a jejich boje v Jeruzalémě. Další Filipové, Jindřichové a Albrechtové na zapamatování. :-D Kdo mi v paměti utkvěl, tak je Konrád z Montferratu, jehož historii jsem si potom našel a velmi zajímavý chlapík. I v knize mě zaujal asi nejvíce.

Opět pokračuje nepřeberný seznam stejným jmen a vyznat se je skoro na tahák.
Je to teprve druhé kniha, co od paní Vaňkové čtu a ty milostné lapálie mi ani trochu nevadí, však to k té době patří.

Co jiného chcete dělat? Válčit a milovat. Tak jednoduchý to měli.

Celkově to hodnotím průměrně, jelikož ti Přemyslovci tam moc nejsou, ale člověk se toho dozví mraky.

18.08.2023 3 z 5

Příběh mladšího bratra Příběh mladšího bratra Ludmila Vaňková

Celkem těžké na čtení, pokud nejste ultrahistorik a víte kdo byl kdo. :-D
Na začátku jsem se ztrácel v těch všech Vladislavech atp., což ještě umocňuje přechod mezi vypravěči, kde je trochu zmatečné z jakého pohledu je to vyprávěné.
Přehled paní Vaňkové byl neskutečný, i přesto že si to podle mě dost romantizuje, ale tolik postav nemá v knihách snad ani George R. R. Martin.
Celkově hodně dobře popsaná historie.

30.06.2023 3 z 5

Silo Silo Hugh Howey

(SPOILER) SPOILER:
Rozjezd je pomalý, ale jsou nám představovány postavy, které jsou popisovány, jako kdyby byly hlavní, ale nenechme se mýlit. První polovina knihy se v podstatě trošku táhne, ale vše do sebe zapadá jako dílky skládačky. Druhá polovina už je napínavější a akčnější, jsou odhalována tajemství sila a pořád je jich zde spousta, které navnadí na další díl.
Sleduji teď seriál, k něčemu mám výhrady, něco je možná i lepší. Jako zpracování předlohy je to více než dobré.

18.06.2023 4 z 5

Ano, můj pane Ano, můj pane František Niedl

Super kniha. Pohodové čtení jako u předešlých niedlovek. Líbí se mi lehká návaznost na sérii Rytířů z Vřesova. Doufám, že bude i nějaká návaznost na Platnéře.
Ondřejovi sice vše padá do klína děním štěstěny, ale neusněme na vavřínech.
Wolfram měl taky v jednu chvíly vše co si přál.. a pak...

23.03.2023 5 z 5

Cesty rytířů Cesty rytířů František Niedl

(SPOILER) Řekl jsem si, že si komentář nechám až na poslední díl, abych se nemusel opakovat, jak pak Niedl každou knihu. :-D
Po výborném Hynku Tasu z Boru a dobrém Platnéři jsem si konečně našel čas pustit se i do Rytířů.
Rytířství a středověk můžu a zvlášť české reálie jsou dalším plusem. Velmi se mi líbilo, jak jsou knihy psány, jsou čtivé, musíte se odtrhávat od knihy, i když vás zajímá, co dalšího se stane našim hrdinům. Nechyběla akce, napětí, humor a samozřejmě seznámení se s dobou za vlády Jana Lucemburského.
Hned u první knihy mě strhl popis na začátku, kdy jsem si řekl, že tohle se mi bude fakt líbit a nevím jestli to byla druhá, nebo třetí kniha, kdy jsem si po přečení určité pasáže řekl: "Tak tohle je kurva výborný." Pardon za sprostý slovo, ale jinak to nešlo.

Příběh se vrství, větví a odsýpá. I přes několik pohledů (Wolframa, Beneše a Čeňka) se neztrácíte a stále víte, kdo je kdo, klidně mohl být ještě jeden poled někoho dalšího.
Čeňka jsem si užíval, když byl s Křivákem, ale pak ho bylo zbytečně málo, a když si říkáte, že vám tak nějka chybí, šup a hned jsou zde jeho příhody s králem. I tak ho mohlo být více.
Beneš si plní takový ten český středověký sen a kromě začátku mu pak vlastně všechno vychází. :-D
Wolfram je klasický správňák sypající jednu hlášku za druhou a je jedno jestli poddanému, nebo poddanému.
Pěkný pohled na situaci v království v té době a přelétavost české šlechty. Nebýt toho, že každý chtěl vždycky více než ostatní, mohli jsme mít ultra prosperující království a dnešní doba by třeba vypada taky jinak.
Poslední kniha je vcelku slušným zakončením série, neurazí ale taky ani nenadchne.
Wolframova pomsta mi dost připomínala pomstu Williama Wallace, když se mstil těm šlechticům a po jednom je kulišácky odpravoval.

Co bych vytknul:
Malou chybu, kdy u koně Matouše Čáka dojde ke změně pohlaví. :-D
Dále velmi časté opakování předešlého děje, pro někoho, kdo čte knihy hned za sebou je to stále více otravné, ale kdybych to četl asi v těch letech, kdy to vycházelo, tak by mi to asi tolik nevadilo. Pan Niedl nemusí být smutný, pan Vondruška nám charakterové vlastnosti postav taky popisuje v každé knize.
Všehovšudy jsem se sérií velmi spokojen a teď se chystám na sérii Ondřeje z Rohatce a Lučistníka od Cornwella, tak doufám, že budou stejných, ne-li lepších kvalit.

17.03.2023 4 z 5

Syn pluku Syn pluku Valentin Petrovič Katajev

Knihu jsem si vybral do čtenářské výzvy a nelituji. Propaganda nepropaganda, vyprávění je to pěkné a takové to klasické vlastenectví do knihy o válce prostě patří.
Příběh je jednoduchý a dětskýma očima Váni nám nijak přehnaně dává nahlédnout na válku.

14.03.2023 3 z 5

Lunapark Lunapark Stephen King

Záčátek s popisem Lunaparku, výrazů a všeho mi přišel hodně takovej beatnickej, pak trocha napětí a závěrečné odhalení, které jsem ani nečekal, že bude. Kinga nemám zatím moc načteno, ale bylo to takové meh.
Čteno do výzvy.

11.02.2023 2 z 5

Pán hor Pán hor Kristýna Sněgoňová

(SPOILER) Díky nějakému idiotovi zde v komentářích, který neumí zaškrtnout spoiler jsem se dozvěděl něco, co jsem nechtěl. Tak díky.
Jinak zatím jeden z lepších dílů od Kristýny, spíš nejlepší.
Všimněte si, že Kotleta dělá hodně mezer při psaní, ale Kristýna ne.

12.12.2022 5 z 5

Aga Aga František Kotleta (p)

Nemůžu si pomoc, ale díly pod kterými je podepsán Kotleta mě baví o dost více.
U popisu Nataši-běhny jsem se smál na celé kolo.
Taky se Frantovy knihy čtou úplně samy, co den, to jedna kniha, prostě se od nich nemůžete odtrhnout a chcete vědět, koho Moravec zase zhlásí, nebo na koho vystrčí Gerasim prdel.

10.12.2022 5 z 5

Ve stínu slunce Ve stínu slunce Jakub Mařík

(SPOILER) S touhle knihou jsem si dával na čas. Na její hodnocení jsem se nedíval a upřímně jsem si podle obálky a českého autora myslel, že to bude jen další levný scífko.
Opak se stal pravdou. Kniha je čtivá, příběh zajímavý, několik různých zápletek najednou, ve kterých se však neztrácíte. Stejně tak s postavami. Je nám jich představováno několik, ale stále víte, kdo je kdo.
Jediný malý mínus je předvídatelnost s Korzáry. Hned na začátku jsem si tipnul, jak asi obsazují lodě, jak budou ovládat lidi a i to jak se do lidí dostanou. Ale třeba je to jen tím, že už mám trochu načteno a nakoukáno po filmech. :-D
Co se mi líbilo byl soupis lodi a posádky na konci knihy, i když tam mohla být celá jména a hodnosti.
A knihu bych spíš řadil jen jako sci-fi, bez přívlastku military. Toho military tam zas tolik nebylo. Aspoň teda pro můj žebříček.

01.12.2022 4 z 5

Šprti & frajeři Šprti & frajeři Kristýna Sněgoňová

(SPOILER) Už v předchozím díle jsem si říkal, že je blbost dávat nerozumná rozhodnutí postavě kapitána Moravce, ale tady to i pokračuje (předtím chuť jít na kafe a teď věřit Loydovi).
Sněgoňová se strašně snaží být Kotletová, ale moc ji to nejde.. vtipy a odkazy mi tam přijdou tlačené hodně na sílu a je jich tam i zbytečně moc.

Děj byl celkově taky dost předvídatelný. Viděl jsem dost stížností na to, proč zrovna klobouk, ale osobně mi tam zrovna tohle sedí. Chcete bojovat za záchranu lidstva a přežití a týpek vás pošle pro něco absurdního, jako je klobouk. :-D

Opakování textu v rámci Aga - nenávist k Moravci a Moravec - nevařící kuchař zbytečně zabírá stránky, které by se daly využít daleko lépe.
Hrdinové jsou taky nezranitelní, to nemohl třeba dědek přijít o ruku a dostat robotickou, kde by měl soustu udělátek a dalo by se na to napsat dost vtipných narážek?
Posledním mínusem je korekce knihy, vyskytuje se zde několik chyb, které mohly být před dáním do tisku odstraněné. A mám pocit, že v předchozí knize jich taky pár bylo.

Plus neplus je deník na konci, ukáže nám, jak ty druhy vypadají, sice to bere ten čtenářův dojem nepoznaného a spoléhání na vlastní představivost (kulšeše jsem si teda představoval víc očo-uši-nosovýho, než byl nakreslen), ale zase je to takové osvěžení a jestli to pokračuje i v dalších knihách, je to plus.

28.10.2022 3 z 5

Rozkazy z Berlína Rozkazy z Berlína Simon Tolkien

Jak píše uživatelka níže, bystrý čtenář si špiona odhalí sám a hodně brzy. On mu to i autor pěkně nabídne, až moc okatě, takže jsem si malou chvilku myslel, že je to tak naschvál, aby odvrátil pozornost od někoho jiného, ale za pár stránek jsem si byl celkem jistý.
Kniha mi byla doporučena, jak je to extra špionážní a super všechno, ale byl jsem spíše zklamán.

02.04.2022 2 z 5

Právo první noci Právo první noci Vlastimil Vondruška

Úplně klasický Vondruška, ale až moc.

Nechybí zde klasický popis charakterů postav, kdo jaký je a proč, vysvětlení která byla v přechozích knihách a pro mě už jsou prostě otravná. Ota je prostopášník, Diviš tvrdý voják a Oldřich zástance rozumu. Stále dokola ten stejný popis z jiných knih.
Prosté ctrl-c a následně ctrl-v.

Začátek má ohromit, ale všem je jasné, že tohle by Vondruška prostě neudělal.

Zločinec známý od prvních stran knihy a s přibývajícím koncem je jen zřetelnější.
Jediné na co čekáte je teda shrnutí jak to provedl, abyste si potvrdili, jak se to stalo.
Druhý pachatel dobře zasazený i s dobrým motivem a zápletkou.

Hodnotím tentokrát dvěma hvězdami, jelikož si opravdu tento díl ničím extra nezaslouží takto vysoké hodnocení.

26.03.2022 2 z 5

Krvavé býlí Krvavé býlí Jenny Nowak (p)

Čteno s nevědomostí, že je toto 4. díl, ale co jsem tak četl, není snad potřeba znát ty předchozí. Rozhodně se na ně chystám, až je někde seženu.
Líbila se mi čtivost, napětí a jak autorka budovala zvraty. Záporáka jsem odhadoval jiného a jsem i rád, že to byl někdo jiný, než můj tip.

13.02.2022 3 z 5

M*A*S*H aneb Jak to bylo doopravdy M*A*S*H aneb Jak to bylo doopravdy Richard Hooker

Co si budeme.. seriál překonal knihu o 1000%, klobouček dolů scénáristům.

Kniha jako takové mě bavila a bylo zajímavé porovnávat to, jak byly některé věci ztvárněny v seriálu. V knize mi trojice hlavních "hrdinů" přijde jako větší vychcánci, než v seriálu, z čehož jsem byl celkem zklamán a poslední kapitola tomu taky moc nepřidala.

01.12.2021 4 z 5

Dokud nikdo nevěděl, že je to od Kotlety, tak to pro mě mělo takovou větší nostalgii. Teď se všichni můžou strašně umlátit, aby to srovnávali s Nářezem a ostatními knihami.

Ale chtělo by to pokračování, ne že ne...

14.03.2021

Poutník z Mohameda Poutník z Mohameda Leoš Kyša

Můj druhý komentář.

Co s knihou udělá jméno autora. :-D Před pár lety skoro neznámý titul, jen pro pár zasvěcených a dnes, když se ví, že je to práce řeznického mistra Kotlety, taková chvála.

Ještě než jsem sám věděl, že je to Kotletovina, jsem si říkal, že by se měl tématicky vydat do vesmíru, že by mu military SF slušelo a hle.. ono už tu dávno bylo...

Snad by mohlo být pokračování, které by si tato série zasloužila...

11.04.2020 5 z 5

Z krve zrozená Z krve zrozená Nathan Long

Parádní doplnění/navázání na příběh o Ulrice načatý v Gotrekovi a Felixovi.
Už teď se těším na další dva díly z této trilogie..

15.10.2019 5 z 5