Phoenix16.cz Phoenix16.cz komentáře u knih

Obchodník se smrtí Obchodník se smrtí Hugh Laurie

Všichni ti, kteří hodnotili přede mnou stejně jako já, a napsali komentář, to vystihli přesně. První část ještě ušla, ale druhá už byla na hranici smysluplnosti. "Rozuzlení" děje se konalo asi na dvou posledních stránkách a za zamyšlení stála jen ta poslední věta (a to nikterak hluboké, pokud aspoň trochu tušíte, jak funguje reklama). Mezi plusy se tu v podstatě objevuje pouze styl psaní, tj. humor. Mě ani ten nijak zvlášť nenadchnul, protože vždy spočíval v trojnásobném zopakování jedné věci. A víte, jak to je - opakovaný vtip přestává být vtipem.

19.02.2017 2 z 5

Děti ducha Děti ducha Orson Scott Card

Po přečtení předchozích dílů je tak nějak jasné, že tady to půjde do finále. Ano, vyřeší se vše, co bylo dříve nakousnuto, ale čtvrtý díl už tak trochu působí, že autorovi dochází dech. Události už nejsou tak zajímavé a čtenář spíš jen čeká, jak se vyřeší rozjeté linie. Přidávání nových už bylo zbytečné. Jako zakončení vydařené série kniha funguje dobře, ale mohla být o 200 stran kratší, kdyby se soustředila už jen na to podstatné.

Ender ve vyhnanství Ender ve vyhnanství Orson Scott Card

Poslední díl, který je vlastně dějově na začátku, je opět vydařený a do celé série zapadá. Už je to ale takové to natahování a záplatování, které ocení především fanoušci, kteří se vždy věrně vrátí do oblíbeného světa.

Mechanický pomeranč Mechanický pomeranč Anthony Burgess

Film jsem viděla kdysi a líbil se mi. Na knihu jsem se odhodlávala od té doby. Mám ji pouze v angličtině, takže i to mě asi trochu brzdilo, ale nakonec nebylo zas takový problém se tím prokousat ani v originále. Český čtenář má výhodu, že se spousta vymyšlených slov dá odhadnout, i když mají základ v ruštině. Co se týče příběhu a událostí v něm líčených, pokládám tuto knihu přesně za ten typ, kdy vás buď pohltí, i když v ní nic moc hezkého není, nebo se vám svou surovostí zhnusí. Kam kdo patří je patrné z hodnocení a komentářů.

11.02.2017 5 z 5

Doktorovy rozkazy Doktorovy rozkazy Diane Duane

Začátek knihy byl poměrně těžko zkousnutelný, ale podařilo se a výsledek nakonec nebyl tak strašný, jak to zpočátku vypadalo. Neuvěřitelným způsobem mě iritoval překlad (originál jsem nezkoumala), kdy jsem měla pocit, že dialogy Kirk-McCoy-Spock vedou děti na úrovni mateřské školky (fakt to byla samá zdrobnělinka - a to v AJ zas tak dobře nejde). A druhý důvod mé neschopnosti ponořit se hlouběji do děje byly až příliš mimozemští mimozemšťané (poskakující kuličky čehosi, co vlastně nic nebylo).
Teprve až přílet Klingonů z toho udělal ST, jak má být, a Kostra se svým stylem humoru v roli kapitána rozhodně nezklamal. Takže výsledek je navzdory slabšímu začátku pořád velmi slušný a kniha patří k těm lepším, co svět ST nabízí.

11.02.2017 4 z 5

Proti pádu noci / Po pádu noci Proti pádu noci / Po pádu noci Arthur Charles Clarke

Hm, jak hodnotit, když je to 2v1? Clarkova část je skvělá, o té druhé se to říct nedá, takže nějaký ten střed - 60%, bohužel. Proti pádu noci rozhodně zaslouží mnohem lepší hodnocení, Alvinův příběh je napínavý od první do poslední kapitoly a především vybízí ke srovnávání s Městem a hvězdy. Upřímně bych nikdy nevěřila, že prvotina může být až takhle dobrá!
A co se týče pokračování rozjetého příběhu? To je naprosto zbytečné, protože akorát ruší předchozí zážitek. Když pominu jiný styl vyprávění, bohužel ani samotný příběh mi k tomu předchozímu neseděl a bylo to prostě cosi, co se vecpalo někam, kam nemělo. Benforda neznám, ale touhle jeho slátaninou mě rozhodně neoslovil.

11.02.2017 3 z 5

Ostrov delfínů Ostrov delfínů Arthur Charles Clarke

Příjemná knížka od oblíbeného autora, který tak trochu tématicky odskočil jinam. Na knize je poznat, že sám Clarke se velmi rád potápí, a s jeho vypravěčským stylem tu vznikla pěkná kniha pro mládež, kterou nepohrdne ani dospělý. A sám autor nenechává nic náhodě a tu a tam připomíná, že ví, že jeho žánr je sci-fi.

11.02.2017 3 z 5

Kočičí pyžamo Kočičí pyžamo Ray Bradbury (p)

Nejnovější sbírka povídek, která je složená z méně známých (což většinou znamená z takových, které někde vyhrabali ze šuplíku) a jsou tu namíchané jak starší (50. léta) tak novější (po roce 2000). Ty starší jasně nesou kouzlo autorova vyprávěcího stylu, ty novější jsou trochu jiné. Některá témata jsou mystická, jiná aktuální na svou dobu a sem tam některé je i nudné. Ale výsledný dojem ze sbírky je velice pozitivní, za tři nejlepší povídky považuji Epilog: R. B., G. K. C a G. B. S. v Orient Expresu věčnosti, Kočičí pyžamo a Smrt opatrného muže.

13.01.2017 4 z 5

Mikro Mikro Michael Crichton

Je to kniha, kterou si v knihovně zařadím mezi ostatní Crichtonova díla, i když jeho je spíš jen námět. Příběh je psaný jeho stylem, dokáže vtáhnout do děje a nepustit a čtenáři předkládá nový tajuplný a především zajímavý nový svět. Ale největší slabinou tohoto románu jsou postavy a předvídatelný děj. Studenti jsou účelově vybaveni schopnostmi přesně zapadajícími do připravených situací a i přesto je celkem jasné, že jich moc nepřežije. Záporák je prostě magor bez ladu a skladu a je tam jen proto, že bez něho by nebyl příběh. Přesto výlet do mikrosvěta byl velice zajímavý a na pasáže, jak pavouk tráví svou kořist, či líhnoucí se larvy z hostitele, jen tak nezapomenu.

13.01.2017 4 z 5

Bajky barda Beedleho Bajky barda Beedleho J. K. Rowling (p)

Je to takové malé milé připomenutí známého světa a to ještě pouze díky Brumbálovým poznámkám, které mi ve výsledku připadaly celkem zbytečné. Samotné bajky jsou velmi stručné s poměrně jasným morálním ponaučením. Nejvíc mi v hlavě uvízla ta s názvem Mágovo chlupaté srdce, která nebyla tolik přímočará. Nejvíce vychvalovaná pohádka Tři bratři byla ze všech asi nejkratší a nejstručnější. Tak nějak jsem čekala, že tu bude i něco navíc oproti poslednímu dílu HP.

03.01.2017 4 z 5

Romulanská válka 2: Odvážně vstříc bouři Romulanská válka 2: Odvážně vstříc bouři Michael A. Martin

Druhé Romulanské války jsou na první pohled méně obsáhlé a v prvních několika kapitolách to vypadá, že i akce skončila. Chvíli se jen tak rozhlížíme po palubě Enterprise, ale pak opět přijdou bitvy a protože časově děj poměrně dost skáče kupředu, nejsou tu zbytečné okecávačky. Závěrečné založení Federace se také odehrává na několika málo stránkách, což knihu nezatěžuje zbytečným politikařením. Smlouva je hotová, stačí podepsat a všichni můžou do "důchodu".

27.12.2016 4 z 5

Aliance Aliance Veronica Roth

Konečně konec. Asi tak nějak se dá shrnout poslední díl trilogie, protože téma je už tak nějak vyčerpané a je příjemné vzpomínat na začátek. Závěrečný díl většinou dává odpovědi na otázky z předchozích knih. Zde tomu není jinak a autorka si dala velmi záležet, aby ani ta nejzapadlejší linka nezůstala bez rozhřešení. Za to má od mne ještě 60%, ale jinak příběh jako takový mě nijak nenadchnul a napadá mě pouze slovo nuda. Že je v dnešní době moderní zabíjet hlavní postavy mě už nijak neudivuje, ale přeci jen zlaté to byly časy dřív, když hlavní hrdinové vždy vyvázli i z té nejnemožnější situace a čtenář/divák měl jakýsi kousek jistoty. Asi zamýšlený prvek nepředvídatelnosti to do děje stejně nepřináší, takže mi tak trochu uniká důvod. Tvrdě si šla za svým, dosáhla toho a položila život za to, v co věřila. Hezké, ale asi jsem čekala víc. Je fakt, že dvě velmi podobné série už mám za sebou.

25.12.2016 3 z 5

Válka o dárky Válka o dárky Orson Scott Card

Knihu považuji, stejně jako První setkání, důležitou pouze pro fanoušky série. Nedá se brát jako stěžejní dílo, pouze jako příjemné doplnění příběhu. Povídky z předchozí knihy byly zajímavější, proto i tato není k zahození. Trochu dětinská, ale vždyť v bitevní škole studují děti.

25.12.2016 4 z 5

Odvrácená strana nebe Odvrácená strana nebe Arthur Charles Clarke

Tato kniha je výběr těch lepších povídek od autora. Sešla se tu kombinace notoricky známých, v každé druhé antologii prezentovaných a nových, které potěší a zaujmou stejnou měrou.

25.12.2016 4 z 5

Volání Kukačky Volání Kukačky Robert Galbraith (p)

Tak tohle vážně ne. Četla jsem do výzvy 2016 jako poslední knížku a dala mi poměrně zabrat. Prostě mě to nebavilo, tak to neubíhalo. Nebýt výzvy, asi bych ji zahodila a to jsem v životě udělala asi se dvěma knihami. Hlavní "hrdina" mi k srdci rozhodně nepřirostl a to především proto, že většího klišé detektiva už autorka vymyslet nemohla. A to detektivky téměř nečtu. Opravdu mi bylo srdečně jedno, že musí spát v kanceláři na gauči, protože jinak by byl bezdomovec.
Co se týče příběhu samotného, tak opět žádný zázrak. Svět, ze kterého pocházela mrtvola, mi není blízký a výpovědi jednotlivých lidí mi za chvíli začaly splývat. Ani jsem se nesnažila přemýšlet, kdo by mohl být vrahem, jen jsem doufala, že to nebude ten, co se nejvíc nabízí... a samozřejmě že jo! Takže ani překvapení na závěr, ani akce v průběhu, ani sympatický hlavní hrdina rovná se výsledné hodnocení. Autorka by měla zůstat u fantasy, to jí jde mnohem lépe než detektivky.

25.12.2016 1 z 5

Romulanská válka 1: Pod křídlem dravce Romulanská válka 1: Pod křídlem dravce Michael A. Martin

Skvělá kniha a příběh. Rozhodně patří k tomu nejlepšímu, co český Star Trekovský trh nabízí. Ale už v předchozím díle mi trochu vadilo větší množství dějových linií. To je v tomto díle dovedeno k dokonalosti, kdy vlastně neexistují hlavní postavy, protože každý má pár kapitol a to nijak rozsáhlých. Když se smíříte s tím, že Archera a spol. si moc neužijete hned na začátku, čeká vás parádních 600 stránek nabitých akcí. I když je kniha poměrně dlouhá, fakt tu není prostor pro nějaké vyplňovačky (s výjimkou reportérky, která se tu občas objevuje celkem zbytečně).

23.12.2016 5 z 5

Kobayashi Maru Kobayashi Maru Andy Mangels

První česká Enterprise příjemně překvapila. Četla jsem i některé předcházející díly v originále, ale většinou byly stylem nezaujmou, neurazí. Je fakt, že i jména autorů slibují víc. Příběh odsýpá, žádné nudné filozofické pasáže, prostě z děje do děje. Na můj vkus tu bylo rozjetých příliš mnoho linií a ve výsledku na nikoho nebyl dlouho čas a o konci knihy se asi ani nedá mluvit, protože ten prostě není. Plynule přecházíme do dalšího dílu.

03.12.2016 4 z 5

Původní poslední rozcamraná kniha mě nikdy moc nenadchla, protože byla dlouhá a přitom se toho zas tolik nedělo. U nové poslední knihy mně vadí naprostý opak. Děje se tu toho až moc na příliš malém prostoru, což asi vzniklo z důvodu, jakým je kniha psána (divadelní hra). Scéna o třech větách? Nic zvláštního, poměrně běžné. Výsledek? Děj skáče ze scény do scény, řekne jen to nejhlavnější a šup už jsme zase jinde. Byl alespoň děj zajímavý a originální? Bohužel, poměrně brzy je jasné, že autoři přivedou na scénu všechny aspoň trochu důležité postavy ze všech! předchozích dílů. Výsledek? Každý má malý štěk a jede se dál a je konec. A právě tento záměr dělá děj strašně předvídatelný a předvídatelné = nudné, bohužel.

22.10.2016 3 z 5

Čtyřka: Divergentní povídky Čtyřka: Divergentní povídky Veronica Roth

Relativně slušné dokončení série. Nic nového se víceméně nedovíme, ale je to příjemné zavzpomínání na původní trilogii. Nejslabší povídka byla Zrádce, kde jsme vlastně prožívali stejné okamžiky jako v knize, ale ne z pohledu Tris.

22.10.2016 4 z 5

Den na Kallistó Den na Kallistó Jaroslav Veis

Povídky v této sbírce hodnotím průměrně až podprůměrně. Čestnou výjimku mají asi dvě, které mi přišly zábavné a nápadité (Šest měsíců, in ulna a Škeble). Ostatní nezaujmou, neurazí, ale pochybuji, že si za pár týdnů vůbec vybavím, o čem byly. A co se týče Forcefama Whitea, možná by to dávalo větší smysl, kdyby to byla jedna povídka v celku. Na druhou stranu, nejsem zvyklá číst SF od český autorů, a na povídkách je velmi znát, odkud autor pochází. Prostě mi velmi často neseděl příběh a místo konání.

22.10.2016 3 z 5