Phoenix16.cz Phoenix16.cz komentáře u knih

O myších a lidech O myších a lidech John Steinbeck

Krásný krátký příběh, který na málo stránkách dokázal říct hodně. Škoda, že patří do povinné četby a zápletku a konec jsem znala z hodin češtiny. Pokud předem nevíte, jak to dopadne, užijete si příběh mnohem víc.

21.09.2016 5 z 5

Lidé jako bozi Lidé jako bozi Herbert George Wells

Ne že by mě kniha vyloženě bavila, přeci jen těch popisných pasáží byla většina, ale co mě fascinovalo nejvíc, byla kritika společnosti tehdejší, přičemž spousta toho jde aplikovat i na svět dnešní. Je to další kniha, která potvrzuje, že autor dalece předběhl svou dobu.

11.09.2016 4 z 5

Aliance Aliance Veronica Roth

Konečně konec. Asi tak nějak se dá shrnout poslední díl trilogie, protože téma je už tak nějak vyčerpané a je příjemné vzpomínat na začátek. Závěrečný díl většinou dává odpovědi na otázky z předchozích knih. Zde tomu není jinak a autorka si dala velmi záležet, aby ani ta nejzapadlejší linka nezůstala bez rozhřešení. Za to má od mne ještě 60%, ale jinak příběh jako takový mě nijak nenadchnul a napadá mě pouze slovo nuda. Že je v dnešní době moderní zabíjet hlavní postavy mě už nijak neudivuje, ale přeci jen zlaté to byly časy dřív, když hlavní hrdinové vždy vyvázli i z té nejnemožnější situace a čtenář/divák měl jakýsi kousek jistoty. Asi zamýšlený prvek nepředvídatelnosti to do děje stejně nepřináší, takže mi tak trochu uniká důvod. Tvrdě si šla za svým, dosáhla toho a položila život za to, v co věřila. Hezké, ale asi jsem čekala víc. Je fakt, že dvě velmi podobné série už mám za sebou.

18.08.2016 3 z 5

První setkání První setkání Orson Scott Card

Příjemné rozšíření série. Možná až příliš krátké, povídek by kniha klidně snesla víc.

08.08.2016 4 z 5

Friday Friday Robert A. Heinlein

Takhle nudnou, zmatenou a divnou knihu jsem ještě nečetla. Má to 400 stránek, číst se dalo asi 100 a zajímavých bylo sotva 50. Zbytek byla směsice čehosi, v čem jsem se po chvíli ani nesnažila vyznat. Způsob vyprávění mi taktéž neseděl, neustálé sexuální výstřelky byly furt to samé dokola, a na familiérní oslovení jsem si velmi rychle vyvinula silnou alergii. Autor nám chtěl asi ukázat trochu jiný svět, ale ve výsledku na něm nic zajímavého nebylo a působil spíš nechutně, než přitažlivě. Bohužel se tu našla i zajímavá témata, ale ta dostala pozornosti pomálu.

08.08.2016 1 z 5

Pro slepičí kvoč aneb aprílová škola pro pokročilé Pro slepičí kvoč aneb aprílová škola pro pokročilé Jiří Žáček

Jednoduché a milé. Ta s názvem Zoo mi tak trochu mluvila z duše:-)

02.08.2016 5 z 5

Xenocida Xenocida Orson Scott Card

Mluvčí za mrtvé mi při čtení dlouhou dobu připadala divná, i když se mi ve výsledku líbila. Xenocida na předchozí knihu volně navázala a rozvedla myšlenky, které se v minulém díle objevily. Setkáme se tu se všemi postavami a dál sledujeme jejich příběhy. Je toho celkem dost, takže kniha je díky tomu obsáhlejší. Nová linka s Cestou je slabší, ale pro děj nezbytná. Na konci mě trochu zarazilo, že kniha vlastně nekončí. Veškeré dějové linky skončily v polovině (tak trochu vyřešili pouze virus) a na poslední stránce je jasné, že příběh plynule pokračuje další knihou. Čekala jsem alespoň uzavření některých hlavních linií, takhle prostě kniha působí, že aby nebyla příliš dlouhá, najednou ji usekli a začali novou.

02.08.2016 4 z 5

Heisenbergovy oči Heisenbergovy oči Frank Herbert

Po dočtení mi v hlavě zůstal pouze jeden pocit, a to nedostatek prostoru. Kniha je poměrně útlá a je do ní vměstnán materiál pro minimálně dvojnásobnou tloušťku. To se samozřejmě projevuje na příběhu a jeho způsobu vyprávění. Je to všechno hr hr a mezi kapitolami vzniká prostor pro "domysli si sám" a zároveň to působí zmatečně, protože postavy nemají dostatečný prostor, aby se s nimi čtenář nějak více sžil. A najednou je tu uspěchaný konec, který tak trochu postrádá návaznost na předchozí děj. Aha dobrý, jdeme všichni domů, protože jsme si to konečně ujasnili...

07.07.2016 3 z 5

Dítě času Dítě času Isaac Asimov

Sice jsem po tom nepátrala, ale mám pocit, že zde se objevilo více z pera pana Silverberga než samotného Asimova. Rozhodně to není na škodu, jen to není klasická asimovka. SF tady jde dost do pozadí (jedná se pouze o cestování časem), přičemž v knize se především řeší morální dilemata. Přesto je to mistrně napsané, autoři nenudí dlouhými diskuzemi, spíš nadhazují témata k zamyšlení.

07.07.2016 4 z 5

Star Trek – Klasické příběhy 02/1 Star Trek – Klasické příběhy 02/1 James Blish

Jako předchozí díly. Povídky odpovídají seriálu a v drtivé většině se pohybují nad průměrem.

07.07.2016 4 z 5

Kosmické proudy Kosmické proudy Isaac Asimov

Romány o robotech i cyklus Nadace se mi velmi líbili a tudíž jsem i od Galaktické říše očekávala hodně. Bohužel mě čekal pouze průměr a tím pád i zklamání. Tyto tři romány už prostě nejsou to pravé ořechové. Nejlépe z nich paradoxně vychází poslední díl, který oproti prvním dvěma působí mnohem lépe propracovaný dějově a i postavy nejsou ploché a hlavní hrdina ve čtenářovi vyvolává nějaké pocity. A samozřejmě nechybí spor dvou stran, který by mohl ovlivnit celou galaxii.

06.04.2016 4 z 5

Dr. No Dr. No Ian Fleming

Zajímavý zážitek při čtení. Ta směs naivity a vážného tématu, nějak nevím, co si z toho přesně vybrat. Na knize je velmi patrné, že byla napsaná v jiné době, než na kterou jsme zvyklí teď, a současný Bond od tohoto původního také došel někam úplně jinam.

06.04.2016 4 z 5

Okrasní ptáci Okrasní ptáci Stanislav Chvapil

Pěkná základní příručka. Logicky v ní nejsou aktuální informace, píše se tu o ptácích z dovozu, což už v dnešní době není pravda. I krmení je dnes úplně někde jinde. Přesto i po třiceti letech se v knize dají najít zajímavé tipy a triky (balení a transport kolibříků) a především začínající chovatelé si zde díky kresbám mohou udělat dobrý přehled o druzích chovaných u nás a rozdílech mezi pohlavími a poddruhy.

06.04.2016 5 z 5

Enterprise v ohrožení Enterprise v ohrožení Gene DeWeese

Jedna z prvních ST knih, po které jsem sáhla jako po jedné z posledních. Nějak se mi do ní zatím moc nechtělo, ale ve výsledku velmi potěšila až překvapila. Postavy fungovaly, jak jsme zvyklí ze seriálu, na oživení se přidala jedna nová ne úplně typická, a co se příběhu týče, ten byl poměrně svižný a ani se neuchyloval k přílišné klišovitosti.

17.01.2016 4 z 5

Smrt v zimě Smrt v zimě Michael Jan Friedman

Kniha na mě působila jako takový spojovák seriálu, filmu a dalších knížek (Titan), které ale u nás vyšly dříve než tato. Poměrně často se tu vzpomíná na události z různých epizod a pokud si je má čtenář v knížce vychutnat, je třeba sérii TNG znát poměrně důkladně. Jinak to působí jen jako suchá nepodstatná výplň. A když už jsem u těch výplní... je jich tu docela dost, což ve výsledku knihu akorát natahuje a k příběhu samotnému žádnou hodnotu nepřidá. Nejkřiklavějším příkladem toho je linie Worfa a Jordiho s Janewayovu jako bonus. Když si všechnu výplň odmyslím, zbude příběh na jednu větu (Crusherová je v zajetí nepřátel, Picard ji šel zachránit.), jehož konec je jasný od začátku. I když se mi kniha četla dobře a poměrně svižně, výsledný pocit z příběhu jako takového je ten, že za pár týdnů už nebudu vědět, o čem to bylo, ale to nevadí, protože takovýchto zápletek už bylo...

28.12.2015 3 z 5

Činčila vlnatá Činčila vlnatá Vladimír Motyčka

Abeceda chovatele je zajímavý nápad na sérii chovatelských knížek a obecně se nakladatelství podařilo vydat kvalitní průvodce chovem mnoha druhů domácích mazlíčků. Jinak tomu není ani u činčil. Kvůli dodržení abecedy tu jsou občas až podivuhodné názvy kapitol, ale ve výsledku se tu najde vše, co ať už začínající či zkušený chovatel potřebuje vědět. Protože autoři jsou dlouholetí chovatelé činčil, mohou čtenářovi nabídnout spoustu svých zkušeností a nápadů, jak mít doma spokojené zvíře, kterému nic nechybí. V knize se taktéž dočteme spoustu informací, které s domácím chovem přímo nesouvisejí, ale činčil se zajisté týkají, např. způsob a význam jejich komunikace. Tato kniha patří na českém trhu k obsáhlejším publikacím a je přeci jen o kousek dál než většina průvodců chovem určených spíš pro děti.

28.12.2015 5 z 5

Neoféma modrohlavá Neoféma modrohlavá Colin O´Hara

Velice povedená kniha pro současného chovatele. Nejvhodnější je pro začátečníka, který se zde dočte mnoho informací, upozornění a postřehů z dlouholetého chovu, na které by sám musel zdlouhavě přijít praxí. Obsahuje tradiční kapitoly, začíná obecně o neofémách, věnuje se začátku chovu, chovnému zařízení, výživě a postupně přechází na odbornější témata jako jsou možné zdravotní problémy a končí přehledem mutací. Právě ta poslední kapitola mě potěšila nejvíc, i když o chov mutací se moc nezajímám. Je to nejlépe zpracovaný text o principu fungování mutačních genů, jaký jsem kdy četla. Musí ho pochopit i naprostý lajk, protože autor používá odbornou terminologii velice opatrně a spíš se soustřeďuje na vysvětlení principů a mechanizmů. Pro představu je to naprosto dostačující a kdo se chce chovem mutací skutečně zabývat, může pátrat po odbornějších článcích. I formát knihy je velmi příjemný, protože text je rozdělen do kratičkých kapitol, které jsou na stránce vytištěné do dvou sloupců, čímž se čtení mnohem zjednodušuje. A samozřejmě nechybí množství kvalitních fotografií, které daný text doplňují.

28.12.2015 5 z 5

Skleník Skleník Brian Wilson Aldiss

Kniha je to zajímavá, neotřelá... ale chvíli delší než obvykle mi trvalo, než mi bylo zcela jasné, o co jde a kam příběh(y) směřuje. První polovina knihy se nese v duchu seznamování s prostředím Země, které je velmi odlišné od našeho. Z hlavních postav si toho zpočátku moc neužijeme, protože není jasné, kdo to je, protože se po pár stránkách obnovují. Teprve druhá část knihy trochu zpomalí a můžeme sledovat příběh člověka Greena a ostatních, se kterými se setká. Ve skleníku není nic vysvětleno jasně, k informacím se dostáváme postupně přes zamlžené vzpomínky hlavního hrdiny. Toto knize dodává na zajímavosti a nutí číst dál, i když děj samotný není úplně z nejchytlavějších.

23.12.2015 3 z 5

Arové v přírodě i lidské péči Arové v přírodě i lidské péči Rosemary Low

Toto jedna z mála knih, která je na českém trhu a plně se věnuje problematice chovu velkých i malých arů. Knihu napsala světoznámá chovatelka papoušků Rosemary Low, která několik let působila v Loro Parque na Tenerife (největší a nejznámější park s exotickými zvířaty na Kanárských ostrovech). Tím pádem je na napsání takovéto knihy více než kvalifikovaná.
Nejprve jsou v knize popsány obecné zásady chovu (např. krmení, ubytování papouška), druhá část knihy se postupně věnuje všem ještě žijícím druhům arů.
Kniha je z větší části černobílá, doplňují ji dvoustránky barevných fotografií.
Autorka se snaží podělit o co nejvíce zkušeností z vlastních odchovů, ale často je do očí bijící, že praktiky, které popisuje jsou už trochu zastaralé a dávno překonané. Nejvíce je toto patrné ve chvíli, kdy popisuje dokrmování mláďat. V dnešní době by jakási kaše smíchaná z ovoce, zeleniny, chleba a odstáté minerálky neprošla. Na druhou stranu před nějakými třiceti lety speciální dokrmovací směsi neexistovaly a chovatelé si nějak poradit museli. V tomto případě může kniha sloužit jako zdroj alternativních řešení situací, do kterých se může dnešní chovatel dostat. Když je něco přežitek, neznamená to automaticky, že je to špatně.

28.11.2015 5 z 5

Hlodavci Hlodavci Nataša Velenská

Jak podnadpis napovídá, jedná se o první knihu svého druhu vydanou v ČR. Je to opravdu vyčerpávající přehled hlodavců, na které můžeme v přírodě narazit. Autorka je ošetřovatelkou v Pražské Zoo, takže popis každého zvířete je doprovázen osobní zkušeností s chovem dané ho druhu.
První polovina knihy je věnovaná obecné péči o hlodavce, druhá představuje jednotlivé druhy seřazené podle čeledí. Kniha je plná zajímavých tipů pro chov daného zvířete. Autorka se nezaměřuje pouze na u nás běžně chované hlodavce jako jsou křečci, myši a činčily, ale dočteme se i o takových, který si na zahradu do voliéry pořídem asi těžko (třeba bobr nebo vydra).

28.11.2015 5 z 5