Dítě času

Dítě času https://www.databazeknih.cz/img/books/82_/8229/dite-casu-8229.jpg 4 81 8

Pozoruhodně vzrušující a hrůzu nahánějící příběh o tom, co se stane, když dojde ke kolizi minulosti se současností. Mistrovsky sestavený román ukazuje realistické výjevy z prehistorického života i z dění nedaleké budoucnosti, a současně předvádí lidskost ve svém počátku i v té nejcivilizovanější podobě.

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Classic And

The Ugly Little Boy/Child of Time , 1992

Luigi1
27.11.2023 4 z 5

Ukradení dítěte po citové stránce zanechá v rodičích a příbuzných hlubokou citovou jizvu

tygřík2
02.04.2022 4 z 5

Rozhodně bych nikomu z minulosti nepřála, aby se, vytržen ze svých okoličností, ocitl v cizí divné budoucnosti. Autoři se snaží odpovídat na tu spustu otázek, které by v takovém případě vyvstaly. (Hezky vylíčeni i "parazité", kteří, ač nezváni, osobují si právo "hájit zájmy" kohokoliv.)

ludek.n
10.01.2022 3 z 5

Asimovova povídka z roku 1958 Ošklivý chlapeček se stala podkladem pro rozšíření, kterého se o více jak třicet let později ujal Robert Silverberg, přičemž z tohoto spojení nakonec vznik román do češtiny přeložený jako Dítě času. Ono dítě je čtyřletý neandertálský chlapec, přenesený z hluboké minulosti do současnosti, kde je pak podroben zkoumání týmem vědců a svěřen profesionální chůvě, která se pustí do zápasu o jeho budoucnost. Román oproti původní Asimovově povídce obsahuje navíc sekvence ze života neandertálského kmene, z něhož byl Timmy unesen, a tak kromě úvodního prologu a jednotlivých prehistorických vstupů se dočkáme i dovedení finálního happy endu až za hranice původní předlohy. Celá psychologická zápletka Ošklivého chlapečka jinak zůstala v podstatě beze změny. Pokud bych se měl rozhodnout, která literární forma se mi líbila více, bude můj hlas patřit jednoznačně povídce. Důvod je jednoduchý: ony vložené výjevy z minulosti mi přišly strašlivě rozpačité a v kombinaci se zbytkem knihy vytvořily poněkud nesourodou směsku, která se v emoční rovině potácela jako loď na rozbouřeném moři.

Mátová
14.05.2017 4 z 5

Velmi zajímavý příběh, kde mnohem víc jde o střet vědy a etiky, lidskosti, citů, než o sci-fi. Sice to není dílko, které by mě vtáhlo a až do konce nepustilo, trvalo mi překvapivě docela dlouho, než jsem knihu přečetla, ale přesto nemůžu říct, že by mě příběh nebavi.
Ovšem stejně jako avel bych uvítala, kdyby byla pravěká linie napsaná jinak, tak aby to více korespondovalo s dobou.

avel
18.04.2017 2 z 5

Z knihy jsem rozpolcená. Poměrně zajímavý nápad, ale velmi mě iritovaly části z minulosti. Tak nějak bych očekávala, že výborná práce s textem bude spočívat ve změně způsobu vyprávění, nebo skladby vět, osekání větné zásoby.. Ale číst z úst neandrtálky různá současná klišé stran mužů, uspořádání společenství (namátkou si vzpomínám na prohlášení, že jejich kmen je přeci civilizovaný, ...). Skoro jako by chybělo, aby prohlásila, že přeci nejsou jako ti barbaři...
Za mě celkově zklamání. Buď se neměli snažit představit neandrtálskou společnost a nebo si s tím měli více pohrát, mentálně se přiblížit úrovni lidí, kteří o dnešní společnosti neví naprosto nic a svět poznávají jen svými smysly. Za mě se panům autorům tato kniha moc nepodařila.

Phoenix16.cz
07.07.2016 4 z 5

Sice jsem po tom nepátrala, ale mám pocit, že zde se objevilo více z pera pana Silverberga než samotného Asimova. Rozhodně to není na škodu, jen to není klasická asimovka. SF tady jde dost do pozadí (jedná se pouze o cestování časem), přičemž v knize se především řeší morální dilemata. Přesto je to mistrně napsané, autoři nenudí dlouhými diskuzemi, spíš nadhazují témata k zamyšlení.

namoki
26.12.2013 5 z 5

Krasna knizka, jako vice Asimovych knizek, na pozadi pribehu sci-fi resi vlastne lidske otazky a dilema a nuti k zamysleni. Moc doporucuji

klipers
13.12.2011 4 z 5

Zaujímavá kniha o ukradnutí dieťaťa spred mnohých rokov do súčastnosti a následnej citovej väzbe... 4

Autoři knihy

Isaac Asimov