Petrush Petrush komentáře u knih

Idiot Idiot Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Od Fjodora Michajloviče Dostojevského jsem přečetla více knih. A tuto jsem četla vícekrát. Přestože obecně jsou za autorova nejlepší považována spíše jiná díla (hlavně asi Zločin a trest a Bratři Karamazovi), pro mě je nejlepší toto. Každému může sednout jiné téma, jiná atmosféra, osloví ho jiné aspekty knihy. Mě oslovil, až okouzlil, právě Idiot.
Myslím si, že Dostojevského šílený zážitek, kdy byl odsouzen k smrti a těsně před vykonáním byla doručena změna rozsudku na vězení a nucené práce, člověka a jeho uvažování nutně ovlivní.
Dostojevského díla si velmi cením. Jeho knihy pro mě mají velkou hloubku a jsou to (alespoň ty, které jsem zatím četla) perly.

25.07.2018 5 z 5

Dohra Dohra Mika Waltari

Když jsem dočetla Cizinec přichází, pustila jsem se hned do pokračování. Je svou podstatou jiné, ale stejně čtivé.
Sice ano, Cizinec může být samostatný, vlastně se obejde bez pokračování. Dohra ale obsahuje mnoho myšlenek a pohledů, které je škoda minout.

25.07.2018 4 z 5

Cizinec přichází Cizinec přichází Mika Waltari

Kdo je zvyklý na autorovy historické romány, bude pro něj tato kniha nejspíše překvapením. Pro mě byla překvapením dobrým, a to i přesto, že je děj syrový a ponurý. Kniha je docela krátká - evidentně není potřeba na silné knihy se silnou atmosférou až tak mnoho slov.

25.07.2018 4 z 5

Oslí kůže Oslí kůže Honoré de Balzac

První klasický román, který jsem přečetla jako náctiletá. A od té doby jich pak následovalo spousta. Přestože to pro mě tehdy bylo docela obtížné čtení, k další klasické literatuře mě přitáhlo. Doporučuji!

Obraz Doriana Graye Obraz Doriana Graye Oscar Wilde

Dobrá kniha s velmi podobným námětem jako Oslí kůže od Honoré de Balzaca (a tato zmíněná mi přijde lepší).

Židovka z Toleda Židovka z Toleda Lion Feuchtwanger

Od knihy jsem se nemohla odtrhnout, opravdu velice poutavé čtení. Jen je podle mě velká škoda, že na začátku každé části je v podstatě řečeno, jak to dopadne.

Malý pražský erotikon Malý pražský erotikon Patrik Hartl

Kniha se čte dobře, ale nemůžu a nemůžu a nemůžu se zbavit dojmu, že je celá jakási laciná.

Tulák po hvězdách Tulák po hvězdách Jack London

Knihu jsem přečetla nedávno podruhé s odstupem dobrých 15 let. A zase se mi líbila, zase mě vtáhla do děje, zase mi měla co dát, zase mě oslovila. Shrnutí: doporučuji!

24.07.2018 5 z 5

Slavičí píseň Slavičí píseň Fiona McIntosh

Nenáročné čtení. Romantický příběh. Místy poněkud rozvláčné vyprávění.

Český román Český román Olga Scheinpflugová

Do románu jsem se dlouho nemohla začíst, začínala jsem ho číst vícekrát. Potom při čtení jsem měla pocit, že se autorka opakuje nebo říká totéž jinými slovy. Z tohoto důvodu si myslím, že by mohla být kniha klidně kratší. Další mínus přišlo po přečtení a zjištění, že román navíc není tak úplně historicky věrný.

Quo vadis Quo vadis Henryk Sienkiewicz

Knihu jsem četla už dávno, ale pořád ji řadím mezi výborné. Neuvěřitelně mě tehdy chytla, nemohla jsem se od ní odtrhnout.

24.07.2018 5 z 5

Jak vychovat děti a nepřijít o rozum Jak vychovat děti a nepřijít o rozum Kevin Leman

Kniha byla zajímavá, ale později jsem našla jiný koncept výchovy, který mi sedí mnohem více. Zpětně knihu hodnotím tak, že stojí za přečtení, ale nesouhlasím se vším. Takže dobrá zastávka na cestě k hledání ideálu.

24.07.2018 3 z 5

Nevěra Nevěra Paulo Coelho

Od autora jsem četla knih více, ale tato byla jednoznačně nejslabší. Četla jsem ji jako novinku po vydání a přišlo mi, jako by se autor snažil vydat každý rok před Vánoci novou knihu, a to za každou cenu - takže kvalita vypadá podle toho. Nedoporučuji.

24.07.2018 1 z 5

Cesta Cesta Cormac McCarthy

Knihu jsem četla už poměrně dávno, ale ten pocit, který mi po přečtení zůstal, nebyl pocit po přečtení dobré knihy. Zkrátka mi nesedla.

Šógun (I. díl) Šógun (I. díl) James Clavell

První kniha od tohoto autora, kterou jsem přečetla na doporučení kamarádky. Přišla mi velmi poutavá (doslova - občas jsem měla problém se od knihy odtrhnout), i když jsem se místy ztrácela v politických pletichách. Kniha podrobně popisuje kulturu naprosto odlišnou od naší - a toto porovnání a uvědomění si rozdílů bylo asi to nejlepší, co mi kniha dala. Máte-li chuť na dobrodružnou knihu, určitě doporučuji.

Jídlo na prvním místě Jídlo na prvním místě Melissa Hartwig

Kniha je napsaná srozumitelně a místy dokonce vtipně. Do autory propagovaného programu Whole30 jsem se nepouštěla, knihu jsem přečetla na doporučení jen pro zajímavost a rozšíření obzorů. Co mě asi nejvíce překvapilo bylo to, že ořechy nedoporučují v takové míře a s takovým nadšením jako jiní autoři propagující podobný styl výživy. Stejně tak některé oleje, jinde považované za velmi zdravé, tito autoři nedoporučují.
Nedokážu posoudit vědecký podklad knihy, odkazované studie jsem nečetla a nejsem odborník v této oblasti. Ale pro rozšíření obzorů a uvědomění si souvislosti jídla a zdraví je to dle mého názoru dobrá kniha.

Tučné superpotraviny a oleje Tučné superpotraviny a oleje David Frej

Zajímavá knížka, která stojí za přečtení. Konečně jsem si udělala přehled v tom, který olej je čím zdraví prospěšný či neprospěšný a který se hodí do studené nebo teplé kuchyně. Autor zmiňuje i další zdraví prospěšné potraviny jako např. kefír nebo čokoláda a věnuje se mj. tématu bio a konvenčních chovů a vysvětluje, proč dávat přednost produktům od pasoucích se zvířat.

Velmi osobní kniha o zdraví Velmi osobní kniha o zdraví Margit Slimáková

Čtivá, zajímavá, inspirující, graficky hezky zpracovaná a určitě doporučeníhodná kniha.
Sympatické je, že autorka nic nevnucuje a má pochopení i pro odlišné přístupy. Navíc je kniha místy opravdu velmi osobní, čímž se autorka čtenáři více přibližuje. A také se mi velmi líbí autorčiny aktivity a názory týkající se stravy ve školách.
Své názory autorka podkládá různými studiemi, ale čtenář není zahlcen "technickými detaily."
Kapitola o jídle je nejrozsáhlejší, přesto mi tam ale chyběla konkrétní doporučení ohledně konkrétních potravin, hlavně těch, ve kterých nejsou odborníci úplně zajedno (např. ryby plné toxinů, oleje a vhodnost jejich použití atd.).
Kapitoly, které se netýkají jídla, byly často jen "zběžné", což je škoda. Autorka se do nich mohla ponořit pořádně anebo je raději vynechat (protože působí trošku jako kompilát blogových příspěvků).
Přestože s autorkou nesouhlasím ve všem a mám těch pár výtek uvedených výše, knihu rozhodně dopouručuji.