PetK PetK komentáře u knih

Pátá oběť Pátá oběť Jonathan Dylan Barker

Jednička mě zaujala tím, že nezačínala "začátkem". A i když jsem ji četla poměrně nedávno, sem tam jsem tápala. Ale to je můj problém.
Díky za humor v detektivkách! Tady přítomný byl. Zvraty, především ke konci, pro mě byly opravdu nečekané. Přesto jsem měla dojem, především na konci, že se malinko ztrácím v tom, kdy, kde a co se děje/dělo. Nicméně konec naznačil zajímavé pokračování a Šesté dítě už čeká...

02.01.2021 4 z 5

Konec hry Konec hry Daniel Cole

První díl byl poměrně drastický, což mi zase až tak nevadí, ale přijde mi to jako zbytečné tlačení na pilu. Tak jsem to taky brala - jednorázovka, kterou si vyčistím hlavu. Od druhého dílu jsem začala vnímat, že zločin se prokládá humorem, což mám fakt ráda (viz například Oddělení Q). A napotřetí už to bylo úplně naopak ve prospěch humoru nad nechutným vražděním. Takže za mě stoupající tendence.
Poslouchala jsem audio, stejně jako první knihu (druhou jsem jen četla). Martin Stránský je skvělý a uměl výborně vystihnout a podpořit právě ty vtipné scénky a okamžiky. Monika Žáková, která mu sekundovala, tohle neuměla (téměř) vůbec a bohužel tak na ni třeba vyšla zrovna, řekla bych, nejvtipnější scéna z knihy, která by v podání MS byla naprosto skvostná. Škoda. (Oddělení Q načetl Igor Bareš, který to, bohužel!, s humorem taky neumí. Kdybych nevěděla, že se právě odehrává typický Carlovsko-Asadovský humor, v jeho pojetí bych to vůbec nepoznala.)
Ještě pořád to není na pět hvězd, ale 4,5 bych dala. Přála bych si, aby série pokračovala.

02.01.2021 4 z 5

Příští oběti Příští oběti Jeffery Deaver

Nedoposloucháno. Deavera mám fakt ráda, ale tohle mě nebavilo. Myslím, že k tomu notně přispělo i audioprovedení, o které se postarala trochu afektovaná paní. Hysterická fifina Michelle byla na zabití a představa, že to takhle bude pokračovat celou knihu - utíkáme, protože nás honí, já už nemůžu, neumím se pohybovat v lese... -, to mě fakt nemotivovalo poslouchat dál. Nicméně tady na Mistra určitě nezanevřu a zkusím něco jiného.

30.12.2020

Mlha nad Shadow Sands Mlha nad Shadow Sands Robert Bryndza

První díl mě hodně nadchl začátkem, který vlastně nebyl začátek. A rozladil koncem, který byl (pokud si správně pamatuju) hodně mimo realitu a navíc uspěchaný. V tomto ohledu se mi dvojka líbila víc. Ne že by to bylo uvěřitelné (ale v tomhle žánru to tak prostě je), nicméně mi příběh připadal vyrovnanější. Zápletka s Tristanem tomu dala i osobnější ráz a zase jsme se něco víc dozvěděli o hlavních postavách. Na pět hvězd to není, ale ráda budu číst i další díly.

27.12.2020 4 z 5

Plavec Plavec Joakim Zander

Moc mě to nezaujalo. Poslouchala jsem audio, které bylo zpracované jako jeden dvanáctihodinový soubor, takže když jsem se chtěla vrátit o dvě minuty zpět, abych si po dvou dnech neposlouchání oživila, o čem to bylo, nešlo to. Navíc do poloviny knihy se, celkem logicky, střídal ženský a mužský hlas, a pak mužský zmizel, jeho party četla žena... ke konci jsem se nachytávala, že moc nedávám pozor. Vlastně ani přesně nevím, jak to celé skončilo a jak se všechny ty provázky rozpletly, protože... už mě to prostě moc nebavilo.

18.12.2020 3 z 5

Agnes Agnes Hannah Kent

Mělo to vlastně všechno, co to mělo mít, aby mě to bavilo, ale stejně jsem měla nápinky to odložit. Chyběly mi tam emoce, tah, napětí... V první polovině knížky se vlastně nic nedělo. Kdyby to bylo delší, asi bych to nedočetla.
Oceňuji náhled do života Islanďanů v 19. století, to bylo určitě obohacující.

18.12.2020 2 z 5

Firma Firma John Grisham

Audio s Martinem Písaříkem bylo fajn, pěkné civilní zpracování. Ze začátku mě příběh dost bavil, nicméně jsem sama sebe nachytala, že v poslední třetině už jsem tak nějak ztrácela pozornost. Za mě by to možná chtělo trochu zkrátit a udělat svižnější, nicméně pořád je to velmi slušná kniha. Od Grishama to byla moje druhá, první byla Vyvolávač deště, která mě bavila o něco víc. Ale myslím, že mu určitě dám ještě další šanci.

08.12.2020 3 z 5

Zaslepení Zaslepení Jørn Lier Horst

Dostala jsem od kamarádky audio a až někde u druhé kapitoly jsem zjistila, že se jedná o desátý díl série. :-) Jak to u sérií ale bývá, kniha se dala v pohodě vnímat i jako samostatný příběh, jen mám prostě radši, když "jdu" i s hlavním hrdinou. Zkusím se mrknout po těch předchozích, bylo to fajn a audio příjemně zpracované.

06.12.2020 4 z 5

Ukradené životy Ukradené životy Patricia Gibney

Lottie je mi sympatická. I druhý případ byl zajímavý, i když propojení s její vlastní rodinou je na mě až trochu neuvěřitelně moc. :-) Beru to ale jako licenci žánru, tak to prostě je, aby napětí bylo větší, chápu to a zase až tak moc mi to nevadí. Opět si musím jen postesknout, že se mi všechny ty Lottie, Kate a Eriky prostě pletou dohromady... Každopádně se těším na další díl, určitě si ho dám.

06.12.2020 4 z 5

Kdokoli může dělat cokoli Kdokoli může dělat cokoli Betty MacDonald

V pubertě jsem hltala Vejce a já, teď jsem si dala audio Kdokoli. Tak moc mě to už nebavilo, ale pořád je to příjemná oddechovka, kompilát historek na téma "líná huba (sestry Mary), holé neštěstí". Milé. Hvězda nahoru za Martinu Hudečkovou, která to pěkně načetla.

03.12.2020 4 z 5

Na chalupě s moderním fotrem Na chalupě s moderním fotrem Dominik Landsman

Připadala mi bohužel ze všech "Fotrů" nejslabší. Jako nebyl to úplně průšvih, ale vyprávění z pohldu fotra mi připadalo mnohem vtipnější. Tomu asi nahrávalo i audioprovedení, které knížkám dodávalo švih, malý Čeněk prostě nebyl tak drsný. :-)

27.11.2020 3 z 5

Před pikolou za pikolou Před pikolou za pikolou Linda Green

No. Jako svou cílovku to asi má, ale já jí evidentně nejsem. Jasně, když jste matka dcery, to téma se vás musí dotknout, nicméně způsob vyprávění mi přišel tak nějak prvoplánově vyděračský, což bylo ještě notně podpořeno místy až hysterickou polohou, kterou v audiu zvolila interpretka matky. Muriel (Zuzana Slavíková) byla o něco lepší a civilní byl jen jediný chlap v triu herců. V jednu chvíli jsem to fakt málem vzdala, když už té uječené hysterie bylo až příliš. Za mě za zpracování hvězda dolů.
Aniž bych spoilerovala, po doposlouchání jsem přemýšlela nad tím, co s rodičem může udělat ztráta dítěte a jak chorobné můžou někdy být rodinné vztahy.

26.11.2020 2 z 5

Zrcadlový muž Zrcadlový muž Lars Kepler

Joona Lina je taková ta provařená klasika, kterou si zkrátka žádný milovník severské krimi nemůže nechat ujít. V minulém dílu se uzavřel (?) příběh s Jurkem Walterem, a tak jsme se mohli těšit na to, jakou hru rozehraje Kepler dál.
Zatím to vypadá na samostatný případ, docela zajímavě vystavěný, i když k realitě asi blízko nemá - ale to od knížek tohoto typu asi ani neočekáváme. Taky jsem si říkala, že jsem konečně tipla vraha dopředu, ale zase nic. :-) Každopádně je to zase poutavé a četba/poslech odsýpá a drží čtenářovu/posluchačovu pozornost. I tento díl interpretoval v audioknize Pavel Rímský, který je na můj vkus maličko za hranou mírného patosu, mám raději civilnější četbu, ale pořád je to kvalitní poslech - je to zkrátka jen věc osobního vkusu.

22.11.2020 4 z 5

Čtvrtá opice Čtvrtá opice Jonathan Dylan Barker

Dávám pět, jelikož na rozdíl od jiných podobných detektivek tady byl překvapivý už začátek (který nezačíná klasicky první obětí), a především mě moc potěšil konverzační humor mezi detektivy. Mám ráda, když jsou ty "závažné" věci vyvážené, podobně to má třeba i Olsen s Oddělením Q.
Jinak je to klasicky dobrá detektivka, není přehnaně dlouhá, postavy se nepletou, zvraty included. Za mě palec hore.

20.11.2020 5 z 5

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

Pamatuju si pár knih, kde mě poetika vyprávění a příběhu okouzlily. Namátkou Pískový vrch nebo Zulejka otevírá oči. A teď mezi ně budu řadit i Raky. A podobně jako třeba u Owena Meanyho jsem si kladla otázku: Jak může něčí fantazie vůbec zplodit takový příběh? Kde se to bere?
Časová rovina drsného a zároveň dojemného a něžného života mladé Kyi od dětství a dospívání v bažině se prolíná s linií pozdější, vyšetřováním vraždy. A až postupně se čtenář dozvídá, jak to spolu vše souvisí a co všechno se událo před vraždou místní fotbalové hvězdy. Aniž bych chtěla spoilerovat, i vyústění knihy bylo alespoň pro mě nečekané, nejen úplným závěrem.
Každopádně se jednalo o úžasný čtenářský zážitek. Klobouk dolů i před překladatelkou, která se nejen poprala s mnoha názvy flóry a fauny, ale především našla nádherné slovní obraty, které vykouzlily v knize jedinečnou atmosféru.

15.11.2020 5 z 5

Katarze Katarze Yrsa Sigurðardóttir

Yrsu jsem si oblíbila už před pár lety pro její sérii s právničkou Tórou - studený Island dával jejím příběhům jako bonus mrazivou atmosféru. Série s Huldarem a Freyou mi připadá ještě vyzrálejší, propracovanější. Všechny tři díly jsem poslouchala a doufám, že Yrsa se jejich příběhům bude věnovat i dál.
Spojení detektiva a dětské psycholožky mi přijde zajímavé a otevírá prostor pro neotřelé případy, čehož autorka dobře využívá. U tohoto konkrétního příběhu mi teda konec přišel zašmodrchaný trochu víc než u předchozích. Ale žádná hrůza. Těším se na další díl(y).

09.11.2020 4 z 5

Andělé smrti Andělé smrti Patricia Gibney

Problém se všemi těmi vyšetřovatelkami, se kterými se v posledních letech roztrhl pytel, je v tom, že se mi pletou jedna přes druhou. Čtu je ráda, je to dobrá oddechovka, ale zkrátka za pár týdnů už netuším, čí případ byl který a která má problém s pitím a která s chlapama. :-) Lottie je sympatická tím, že není jednoznačně kladná, resp. má svoje mouchy a démony, není dokonalá matka... no ani tím nad ostatními extra nevyniká. Mám ve čtečce další dva díly a ráda si je přečtu, v rámci žánru je to určitě fajn, když od toho nečekáte víc než dobrý relax a příběh, který odsýpá.

08.11.2020 4 z 5

Karanténa Karanténa Peter May

No tak poslouchat tenhle příběh v době pandemie je trošku děsivé. :-) Je to v rámci žánru taková klasika, místy trošku neuvěřitelný hollywood, ale tak kdybysme četli o chlápkovi, který sedí na gauči, asi by to byla nuda. :-) Audio načetl skvělý Daniel Bambas a povýšil zážitek o hvězdu výš.

07.11.2020 4 z 5

Osmý život (pro Brilku) Osmý život (pro Brilku) Nino Haratischwili

No teda, tys mi dala zabrat, Brilko. :-) Četla jsem to snad víc než měsíc? Což je na mě dost, ovšem v době domácí výuky a podobných radostí na druhou stranu nebylo na čtení tolik času a energie.
Ten příběh je skvělý, jedno století a celá Evropa na pozadí osmi generací jedné rodiny Džašiů. Silné osudy, svévůle režimu, krutost, bezmoc, politika versus obyčejný život "malého" člověka... a přitom tak plastické postavy. Nejvíc jsem si oblíbila asi Stasii a největší (a nejsmutnější) veletoče pro mě předvedl Kosťa. Úplně to vidím jako krásný seriál, ta sága si o zfilmování přímo říká.
Jediné, s čím jsem bojovala, byla samotná délka knihy. Bohužel mám paměť jako prvok a někde ve třičtvrtě jsem občas marně vzpomínala, co bylo na začátku u prapradědečka, slavného výrobce prokleté čokolády... nicméně pět hvězd si kniha právem zaslouží.

03.11.2020 5 z 5

Herec Herec Josef Kubáník

Dechberoucí napínavý příběh. Doporučuju!

30.10.2020 5 z 5