PetK PetK komentáře u knih

Hon na mrtvého Hon na mrtvého Tim Weaver

Nějak jsem se nedokázala zaposlouchat a udržet pozornost. Proto jsem se pak i trochu ztrácela v postavách. To přičítám i sobě, ale zkrátka mě příběh až tak nevtáhnul. Ale zkusím dát určitě šanci druhému dílu.

04.09.2021 3 z 5

Temná zahrada Temná zahrada Tana French

Nejprve prakticky - u téhle bichle jsem si znovu připomněla, jak skvělý vynález je čtečka. Protože jsem si ji půjčila v knihovně právě na prázdniny a netahala ji po všech dovolených a výletech, strávila jsem v Temné zahradě skoro tři měsíce. Myslím, že ty pauzy trochu ovlivnily celkový dojem.
Knížka má atmosféru, jakou u Tany French oceňuju u Dublinského oddělení vražd. Tak trochu tajemná a snad i duchařská, ale pořád v realitě. Příběh samotný byl dobrý, vyprávění v ich formě mi vyhovovalo. Nejvíc byla pro mě zajímavá změna, kterou prodělal hlavní hrdina a jak se s ní pral - jak se cítí člověk, který prakticky ztratí svůj život a musí se s tím nějak srovnat. Místy už mi to ale přišlo trochu rozvleklé, to musím přiznat. Konec to ale dost zachránil, tohle vyústění jsem opravdu nečekala.
Suma sumárum doporučuju, i když bych uvítala mírné zkrácení, které by podpořilo svižnost příběhu.

28.08.2021 4 z 5

Střípky ticha Střípky ticha Linda Castillo

Už třetí díl "amišské detektivky" v tomto roce. Baví mě, když hlavní hrdina/hrdinka není totální klaďas ani superman, tady má náčelnice policie taky hezkých pár kostlivců ve skříni.
Série jsou taková bezpečná jistota - víte, že vás nečeká žádné velké překvapení, spíš je to setkání s kámošem z výšky, na které se těšíte a pak rádi vzpomínáte. A vždycky jsem ráda, když takovou sérii najdu. Tahle k nim patří.

27.08.2021 4 z 5

Pět mrtvých psů Pět mrtvých psů Michal Sýkora

Audia mě docela baví. Nic náročného, oddechové detektivky z moravského prostředí. Méně napínavé, propracované i vtipné než třeba dánovky, ale ještě že ti autoři nejsou všichni stejní, ne. :-)

17.08.2021 4 z 5

Nenapravený omyl Nenapravený omyl Václav Neuer

Asi nejsem první, do to řekne (ostatní komentáře jsem zatím nečetla), ale kdybych neznala jméno autora, myslela bych si, že to píše Dominik Dán, akorát zrovna neměl vtipnou chvilku. Nemůžu tomu vlastně nic vytknout, dánovky miluju (především audio, i tohle jsem poslouchala), je to přesně to, co od oddechové knížky chci. Ale... jako vážně od slavnějšího kolegy obšlehl 80 %? Nebo má Slovensko dva takhle úplně stejně nastavené autory? Z toho jsem trochu rozpačitá, nevím, co si o tom myslet. Každopádně milovníci DD si to můžou dát jako zákusek.

28.07.2021 4 z 5

Tohle město, tahle řeka Tohle město, tahle řeka Martina Leierová

Doporučeno kamarádkou se slovy "tuhle autorku bysme si měly hlídat". Zajímavý nápad - jak se prolínají příběhy lidí, které spojuje vlastně jen život v jednom domě.
Sem tam mi připadalo, že autorka použila hrozné klišé, a pak najednou vystřelila tak úžasně přesný popis, nádhernou situaci... naštěstí druhé případy hodně převažovaly. Určitě stojí za přečtení, zajímavá je i forma, která kombinuje ich a er formu s povídkami.

26.07.2021 4 z 5

Bremeno minulosti Bremeno minulosti Dominik Dán

Ach, starý dobrý Dán a parta z kancelárie 141. Myslím, že mě to nikdy neomrzí. Slovenčina v audiu je prostě okouzlující.

06.07.2021 4 z 5

Po Samotářích 1+2 další kniha rozhovorů od Aleše Palána. Opět jako audio. A poslouchala jsem ji tentokrát dvakrát hned za sebou hezky dokola.
Palán má dar objevit silné příběhy a správně se ptát. Všechny ty story by vydaly na samostatný román. Možná tím, že jsem holka, se mě dotkly víc než ty "samotářské".
Celku velmi prospělo, jakým způsobem byla tahle audiokniha pojatá. Jako skutečný rozhovor autora se skutečnými ženami (i když to byly herečky), kdy si místy skáčou do řeči, smějí se, působilo to velmi autentickým dojmem. Mám trochu problém s Igorem Barešem, který Palána četl v Samotářích, a tady mi vůbec nevadilo, že Aleš Palán nemá školený hlas nebo co. Bylo to civilní, přirozené, velmi osvěžující. Výborný zážitek.

03.07.2021 5 z 5

Modlitba za mlčení Modlitba za mlčení Linda Castillo

Mám ráda detektivní série, kdy si k hlavním hrdinům můžu vybudovat vztah. Po dvou dílech mezi ně pravděpodobně zařadím i tyhle amišské detektivky. Nejsou to žádné literární veledíla, ale splní mi přesně to, co o d takových knih/sérií chci - svižný děj, napětí, čtivost, spád, občasný humor a dokonalé vyčištění hlavy.

01.07.2021 4 z 5

Kavárnička v Kábulu Kavárnička v Kábulu Deborah Rodriguez

Hodně ženská kniha, ve smyslu ženských témat, pohledu na svět i jistého zromantizování prostředí a života v Kábulu (aspoň myslím teda). Na čtení bych to asi nedala, bylo to na mě přece jen trochu moc sladké, ale jako audio to bylo fajn.

27.06.2021 3 z 5

Tkaničky Tkaničky Domenico Starnone

Takový docela krátký příběh, historie jedné rodiny. Asi nijak výjimečný. Tkaničky symbolizují divně zamotané vztahy. Mohlo to být docela zajímavé, ale v audio provedení mi byly hrozně nesympatické ženské postavy. Možná kdybych to četla, promítla bych si do nich svou představu. Ale takhle mi prostě lezly na nervy... v tomhle smyslu bylo možná dobře, že to bylo krátké.

24.06.2021 3 z 5

Údolí Údolí Bernard Minier

Sezvaze jsem si prostě oblíbila. Tahle série má v sobě jistou temnotu, mrazivost. První díly namluvil Jiří Žák a jeho horečnatý šepotavý hlas tomu dodával ještě další skvělé koření. Údolí načetl Dušan Sitek a i když je to profík, Žák byl pro mě prostě lepší.
Každopádně příběh Servaze a jeho případy se stále tak nějak točí okolo šíleného Švýcara, hned jsem si vzpomněla na předešlé díly (a samozřejmě, jak to v sériích bývá, autor je připomněl).
Až na 4. díl o astronautech, který byl trochu úlet, si série drží velmi dobrou kvalitu. Bude pokračovat?

23.06.2021 4 z 5

Tomáš Šebek je nejlepším PR Lékařů bez hranic. Pohledný chirurg s (pomalu) schopnostmi Supermana, který někde na konci světa zachraňuje životy a umožňuje studovat na doktora klukovi z rozvojové země, který by jinak neměl šanci... no neberte to. :-)
Předtím už jsem poslouchala Misi Afghánistán a pravděpodobně proto, že to bylo naše první setkání, byla jsem tehdy úplně unešená. Teď jsem sice stále obdivovala práci LBH, možnost "podívat se" do Afriky a na operační sál. Baví mě uvolněný hovorový styl. Ale, jak zmínil kdosi přede mnou, kniha občas nedržela pohromadě, témata přeskakovala a myslím, že audio tenhle fakt ještě podpořilo. Pokud máte na začátku kapitoly z kontextu vytržený úryvek z prostředka, přece jen to v tištěné knize rozlišíte líp.
Na rozdíl od jiných čtenářů mně nevadily vulgarismy v Misi Afghánistán, co si budeme povídat, jsem si jistá, že takhle doktoři mluví/přemýšlí. Ale OK, chápu.
Každopádně držím palce všem lékařům bez hranic a hluboce před nimi smekám.

18.06.2021 4 z 5

Vzdelaná Vzdelaná Tara Westover

Kniha je svědectvím o tom, kam až může vést vymývání mozků (ve jménu jakéhokoli "boha"), a když se spojí s autoritativní osobností "vůdce" (v tomto případě otce, navíc evidentně psychicky nemocného), jak ničivě působí na člověka.
Můžeme šmahem odsoudit fundamentální mormonismus jako "jsou to fakt idioti" (a ne že bych k tomu neměla v průběhu čtení daleko), nebo spíš se zamyslet nad tím, co lidi vede ke slepé víře ve věci, které drtivá část světa považuje za naprosté nesmysly (ano, léčit popáleniny 3. stupně narovnáváním čaker included). Jak se stane, že má někdo potřebu hledat jistotu v jakémsi divném učení, místo aby ji našel v sobě? Jsou ti lidé tak slabí, nejistí? Co v tom je? Co je vede k zaslepenosti tak brutální, že klidně nechají ubližovat vlastnímu dítěti - a sami mu ubližují?
Tara se dokázala vymanit z prostředí, které si nevybrala, do kterého se bohužel narodila. Můžeme si myslet, že často jednala nesmyslně, ale soudit ji nebo třeba její sourozence nelze - nechodili jsme v jejich botách, ani zdaleka.
Podotýkám, že jsem ateistka, a čím víc se toho dozvídám o fungování církví, tím přesvědčenější. Nemám absolutně nic proti samotné víře v boha - dokud neubližuje někomu jinému. Násilí, zneužívání, manipulace, ovládání, bohabojnost (proč bych se měla bát boha?!?), to bohužel zdaleka není jen příběh Tary a její rodiny.
Literárně jsem určitě četla zajímavější díla, tady je ale hodnota knihy v něčem jiném - že ten příběh je skutečný. (A zase - ta holka do 17 nepáchla do školy, takže kdo jsem já, abych to hodnotila.) A před Tarou je třeba smeknout. Mám chuť udělat jedno velké "brrrr" a poděkovat za to, kde jsem se narodila.

13.06.2021 4 z 5

Slib mlčení Slib mlčení Linda Castillo

Vypadá to, že bych mohla mít novou oblíbenou sérii. Kate je sympaťačka "z masa a kostí". Amišské prostředí fajn koření. A dobré detektivní série jsou prostě něco, u čeho si můj mozek nejlépe odpočine. Takže se těším na další díl.

31.05.2021 4 z 5

Otčina Otčina Robert Harris

Přemýšlela jsem, proč poslouchám tak málo rozhlasových dramatizací/her, když dokáží nabídnout tak hezký zážitek. Budu to muset napravit. Konkrétně tohle je téma, které by mě asi nedonutilo otevřít knihu, ale jako rozhlasová hra je to velmi povedené.
Nelze nevidět podobnost s Listopádem Aleny Mornštajnové, který jsem četla jen nedávno. (A neobviňuji nijak autorku z vykradení nápadu.) Prostě dost nepříjemná vize toho, jak by to mohlo vypadat, kdyby.

29.05.2021 4 z 5

Občanský průkaz Občanský průkaz Petr Šabach

Hezké audio, smutné časy, střípky příběhů z doby, která se, doufám, nikdy nevrátí.

28.05.2021 4 z 5

Muž a žena Muž a žena Michal Viewegh

První novela mi připadala docela vtipná a ironická, lehce absurdní, to mám ráda. Druhá už mi skřípala. Jasně, výchozí situace trochu trhlá, ale proč ne, v literatuře se může všechno. Spíš mi vadilo, že s tím tématem autor nakládal trochu lacině, a to zdaleka nemluvím jen o neustálých sexuálních narážkách (které mě nijak nepohoršují). A lidsky mi jednoduše vadí to ublíženecké zarýpávání do bývalé ženy. Tohle chlap s úrovní nedělá, pane Vieweghu.

24.05.2021 3 z 5

Milenec Milenec Marguerite Duras

Taková náladová intimní erotická povídka, poslouchala jsem jako audio. Mělo to hezkou náladu, zvláštní smutno-drsný náboj. V roce 1989 to možná mohlo být svým způsobem šokující, zřejmě i tím, že kniha obsahuje autobiografické prvky - a můžeme se dohadovat které. Asi nic, co by mě nějak zasáhlo, ale jsem ráda, že jsem si to poslechla.

23.05.2021 3 z 5

Trhačka zubů Trhačka zubů Franz-Olivier Giesbert

Poslechla jsem si pár kapitol, ale vůbec mě to nechytlo...

20.05.2021