Percabethka Percabethka komentáře u knih

Zachránci nového času Zachránci nového času Armand Baltazar

Pěkné ilustrace, ale tím to asi tak končí. Musím přiznat, že jsem od knížky čekala daleko víc, příběh byl průměrný, postavy celkem ploché - i když vezmu v potaz, že je kniha psaná převážně pro děti - a většinu času tam bylo jedno klišé za druhým. Věřím ale, že nějakému desetiletému dítěti, které jinak moc nečte, by se tahle knížka líbit mohla.

04.07.2019 3 z 5

Stránky světa Stránky světa Kai Meyer

Knížka, která se točí kolem knih, navíc krásná obálka, předsádka a "záložka" Libropolis a Kai Meyer, jeden z mých nejoblíbenějších dětských fantasy autorů.
Podle toho všeho jsem v knihkupectví usoudila, že ta knížka musí být prostě skvělá. Nebyla.
Hlavní hrdinka Furia jedná celou dobu hrozně nelogicky, její charakter se mění pomalu každou stránku, ale ne proto, že by se její postava nějak vyvíjela, prostě se jen... mění. To samé ostatní postavy. Příběh nic moc, navíc mi ta kniha podle mě nic nedala. Jediné, co se mi líbilo, byl svět, ve kterém se příběh odehrával. Možná, že kdyby Meyer změnil vypravěče a napsal ze stejného světa trošku pozměněný příběh v ich-formě, nechal Furii vysvětlit, co se chystá dělat a proč, a nezabil skoro všechny postavy (tímhle svým vražděním postav se snad snaží předčit Hru o trůny...), byly by Stránky světa mnohem lepší.

25.05.2019 2 z 5

Tajemství kůže Tajemství kůže Alice Broadway

Tohle je asi ta nejnudnější a příběhově nejchudší knížka, jakou jsem kdy četla. Celých tři sta stránek hlavní hrdinka jen fňuká kvůli smrti svého otce a vyvrcholení příběhu spočívá v jeho "pohřebu". Jinak se tam neděje opravdu, opravdu nic zajímavého. Celý příběh se odehrává jen asi na 5 místech a Leora celou dobu řeší tetování, tetuje, nebo je na prášky kvůli tomu, že jí ostatní něco tají. Nic víc se tam opravdu neděje, žádné napětí, gradace děje, nic.
Kniha navíc nejde časově nijak zařadit, mají tam rychlovarnou konvici, mikrovlnku, tatérský stojek, plast nebo třeba recepci v muzeu a detektor lži, ale píšou perem na pergameny a o nějakých dopravních prostředcích, technice či obyčejné propisce tam nikdy neslyšeli.
Konec je naprosto nelogický a stejně o ničem jako celá kniha.

06.04.2019 1 z 5

Prohnilé město Prohnilé město Leigh Bardugo

Být tak ještě na konci nějaký happyend, byla by tahle knížka naprosto dokonalá. I když... ona asi byla i tak :D ❤ Od hlavních postav, přes všechny ty Kazovy plány po "akční scény", všechno bylo prostě skvělý!
Pravda, bylo tam zase pár maličkostí - třeba teplá voda v kohoutích nebo téměř akademická znalost orgánů a chemie, kterou měli hlavní hrdinové. Ale nakonec, proč ne, je to fantasy svět a tam je možné cokoli :D
Doufám, že brzy vyjde z Grishaverse nějaká další knížka ❤

05.04.2019 5 z 5

Bouře a vzdor Bouře a vzdor Leigh Bardugo

Trochu jsem čekala, že když už Alina vyrazila na výlet za hranice, poznáme i nějaké jiné země, ne že se v podstatě hned zase vrátí do Ravky. I tak se mi ale tenhle díl líbil, hlavně Sturmhond, což je přesně ta typická postava vtipálka, která příběh oživuje a do té doby mi tam chyběla.
Na díle bylo hodně vidět, že je to spíš vycpávka mezi 1. a 3., nakonec to ale ničemu nevadilo. Jen myslím, že by se autorka měla trošku víc zamyslet nad trváním některých cest - stejná cesta, na kterou v prvním díle potřebovali hrdinové měsíc, jim teď zabrala jen pár dní, což bylo trošku zvláštní :D A ve třetím díle je to stejné.

24.03.2019 4 z 5

Bouře Bouře William Shakespeare

Taková krátká oddychovka, kde se sice skoro nic neděje, ale člověk se u ní docela pobaví a je tu i pár míst k zamyšlení. Myslím, že si jí ráda někdy přečtu znova.

24.03.2019 5 z 5

Šest vran Šest vran Leigh Bardugo

Po dočtení třetího dílu Grišy, který se mi moc nelíbil, se mi do Šesti vran zrovna dvakrát nechtělo. O to víc jsem pak byla překvapená, jak rychle mě kniha vtáhla do děje a já pomalu nemohla přestat číst. Postavy byly skvělé, prostředí perfektně vykreslené a příběh byl prostě úžasný.
Myslím ale, že mělo být někde na začátku upozornění pro ty, kdo ještě nečetli další díly Grišy - celá série tam totiž byla úplně vyspoilovaná :D

24.03.2019 5 z 5

Zkáza a naděje Zkáza a naděje Leigh Bardugo

Ze všech dílů mi tenhle přišel nejhorší. Bylo tam hodně nedomyšlených věcí, co mi ale vadilo nejvíc, byla autorčina potřeba vecpat do příběhu moderní zařízení jako letadlo, výtah, obrovské skleněné observatoře místo skalních vrcholků a podobně. Dost mě mrzí, že se podobné věci objevují v čím dál více YA fantasy, které jsou zasazené do nějakého historického světa.
Také se mi moc nelíbil ten konec, protože jsem celou dobu doufala, že to nakonec dopadne jinak :D

21.03.2019 3 z 5

Přišlo mi, že jsem si z téhle knížky neodnesla nic nového, protože všechny dohody byly prostě všeobecně známé věci. Na druhou stranu to ale nebyly blbosti (když teda vynechám ten sen planety a podobné věci, to mi přišlo trochu bláznivé), takže tu druhou hvězdičku nestrhávám kvůli obsahu, ale kvůli gramatice - třeba "aby jsme" mi v knížce úplně rvalo oči a rozhodně to nebyla jediná hrubka... :D

06.03.2019 3 z 5

Jak se vám líbí Jak se vám líbí William Shakespeare

Ze všech divadelních her, které jsem od Shakespeara četla, mi tahle přišla nejlepší - a hlavně nejvtipnější :D ♥

28.02.2019 5 z 5

Temná krása Temná krása Mary E. Pearson

I když se druhé dva díly nemůžou prvnímu rovnat, celá série se mi v celku líbila. Líbila by se mi ale daleko víc, kdyby tam nebyly tři chyby na každé stránce. V prvních dvou dílech to bylo ještě celkem v pohodě, ale v tomhle už mě to vážně rozčilovalo.
Musím přiznat, že jsem čekala úplně jiné zakončení celé trilogie, ale ani tohle nebylo až tak špatné. Stejně bych ale byla radši, kdyby to dopadlo trošku jinak a oba byli v Dalbrecku.

14.02.2019 4 z 5

Zrádné srdce Zrádné srdce Mary E. Pearson

Po naprosto dokonalém prvním díle jsem byla z téhle knížky docela zklamaná. Tím nemyslím, že by byla nějak špatná, ale rozhodně byla podle mě o dost horší než první díl. Nějak mi tu chyběla ta nejistota a napětí z prvního dílu, kdy jsme nevěděli, kdo je princ a kdo zabiják, což tu knihu ozvláštňovalo a dělalo z ní něco jiného než jen další YA fantasy.
Po dočtení téhle knihy jsem dokonce trošku litovala, že se Rafeovi na konci prvního dílu nepodařilo Liu zachránit a autorka tam se slovy "a žili spolu šťastně" celý příběh neukončila. Sice se mi líbilo, že jsme se dozvěděli něco o historii postav a pár nových přibylo a byl tu také vidět dočetla značný vývoj v jejich charakteru. Vadilo mi ale, jak se z Lii pomalu stávala "barbarka" a navíc... na mě byla tahle knížka prostě moc přeslazená.

14.02.2019 4 z 5

Falešný polibek Falešný polibek Mary E. Pearson

Tahle knížka byla prostě úžasná. Autorka vymyslela dvě naprosto rozdílné postavy prince a zabijáka, které jsou ale tak moc rozdílné, až jsou si podobné. Z žádné ze situací s Rafem či Kadenem nešlo vyvodit, jestli se jedná o prince či zabijáka, protože k tomu, co dělali, měl důvod jak princ, tak zabiják.
Já jsem se celou dobu nedokázala rozhodnout, kdo je kdo, chvíli jsem si myslela, že je princ Kaden, pak zase, že je to Rafe - jistá jsem si ani nikdy nebyla. Takže jsem pak byla docela překvapená, když se zabiják odhalil.
Jediné, co mi na knize trošku vadilo, byly ty chyby - špatné koncovky, vynechaná slova apod.

14.02.2019 5 z 5

Na západní frontě klid Na západní frontě klid Erich Paul Remark

Nikdy bych nevěřila, že by mě mohla bavit kniha s válečnou tématikou... ale je to tak. Remarque má skvělý styl psaní, protože dokáže nepochopitelně stručně shrnout děj i popsat prostředí a čtenáři stejně připadá, jako by tam byl taky. Je pravda, že párkrát mi trošku víc popisu chybělo, třeba jsem si nedokázala představit, jak vypadá "trychtýř", do kterého se schovávali, bubnová palba a vlastně i o zákopech samotných jsem měla pouze mlhavou představu. Válečná tématika se mi prostě nelíbí, tak toho o ní moc nevím. Rozhodně se ale podívám na filmové zpracování, tak si to pak snad budu umět představit lépe. Jak ale říkám, platilo to jen pro těch pár výjimek a jinak bylo všechno popsané tak realisticky, že by na to jiný potřeboval o 100 popisu stran víc.
Při čtení téhle knihy mě skoro na každé stránce překvapovala nová a nová zranění vojáků a další způsoby smrti. Na jednu stranu mi to otevřelo oči, protože bych si dřív nikdy nedokázal představit, jak moc krutá ta válka byla. Zároveň se mi z toho ale dělalo špatně, protože to na mě bylo příliš morbidní. Z toho důvodu už znovu po téhle knize, či nějaké jiné se stejnou tématikou, asi nesáhnu, přestože se mi jinak opravdu líbila.

12.01.2019 5 z 5

Už jen ze jména hlavního hrdiny a obrázků havranů pomalu na každé ilustraci šlo poznat, že je tahle knížka takový Poe pro děti. Autorům styl psaní se mi moc líbil, stejně jako skvěle vymyšlené rozdělení kapitol, které čtenáře nutí přečíst knihu na jeden zátah a to, že autor všechny ty přeběhy provázal dohromady. Musím ale přiznat, že ačkoli by se velká část těch příběhu dala zpracovat opravdu strašidelně, já neměla strach ani u jednoho.

28.12.2018 3 z 5

Jen jestli si nevymejšlíš Jen jestli si nevymejšlíš Shel Silverstein

To je prostě ta nejlepší básnická sbírka ze všech! :D Shel a taky překladatelé (protože přeložit tohle musel být vážně herkulovský úkol) jsou vážně borci :D asi u poloviny básniček jsem umírala smíchy a u zbytku jen kroutila hlavou, jak tohle někdo může vymyslet! Mimochodem to s tou Monikou, která chtěla poníka, odteď používám taky! :D

POJĎ BRUSLIT
Prý je to celkem prima.
Řekli: "Pojď bruslit!"
Tak jsem šel teda s nima.
Ale něco vám povím:
oni šli na led,
a já měl kolečkový...

27.12.2018 5 z 5

Kostičas Kostičas Samantha Shannon

Tahle knížka vypadá jako začátek skvělé série!❤ Autorčin styl psaní se mi moc líbí, děj se netáhne a pořád se děje něco napínavého. Postavy jsou skvěle vykreslené a hlavně sympatické a i ten svět je úžasně promyšlený - i když je pravda, že ze začátku je docela fuška se v tom všem zorientovat :D
A pak se mi vážně líbil ten slovníček na konci - i když tam teda chybělo pár věcí, kterým jsem ze začátku nerozuměla, ale i tak! :D

25.12.2018 4 z 5

A zrodí se píseň A zrodí se píseň Samantha Shannon

Přijde mi, že A zrodí se píseň byl spíš takový mezidíl mezi druhým a čtvrtým dílem, aby bylo jasné, proč se úplně změní prostředí a série pak bude hodně jiná. Takže už se těším na další díl!

25.12.2018 4 z 5

Emilia Galotti Emilia Galotti Gotthold Ephraim Lessing

Od Lessinga jsem četla Mínu z Barnhelmu a myslím, že byla daleko lepší. I tahle hra se mi ale moc líbila. Navíc bylo skvělé si jí konečně celou přečíst, protože na ní odkazoval Goethe v Utrpení mladého Werthera.

25.12.2018 5 z 5

Posmrtný život Holly Chaseové Posmrtný život Holly Chaseové Cynthia Hand

Vánoční koleda je jedna z mých nejoblíbenějších knížek, takže když jsem viděla, že vyšel retelling... porušila jsem vánoční tradici a místo čtení Vánoční koledy jsem letos na Štědrý den četla tuhle knížku - a musím říct, že byla naprosto skvělá ❤ Nejen, že to byl retelling Vánoční koledy, ale většina postav tam měla přezdívky i z ostatních Dickensových knih a byly tam různé skryté vtípky :D Celá knížka se četla v podstatě sama, byla vtipná, odpočinková a hrozně roztomilá. Ale ten konec... Měla jsem co dělat, abych se u něj nerozbrečela. Na jednu stranu to bylo super, ale... Měla jsem z toho ještě dlouho po dočtení takový pocit beznaděje :D

25.12.2018 5 z 5