Per-quiee Per-quiee komentáře u knih

Tato kniha je taková jednohubka, budete ji mít přečtenou asi za 2 hodiny, ale díky tomu, že jsou tam i recepty, je použitelná i po přečtení "teorie" na začátku. Opravdu hezky shrnuté, spíš základní informace o výživě. Kdo už je trochu zběhlejší, nejspíš tam příliš mnoho nových inforamcí nenajde. Karolínu sleduji na instagramu a už tam se dočtete většinu toho, co v knize. Určitě ale stojí za koupi, už jenom kvůli receptům.

14.01.2021 5 z 5

Atómové návyky Atómové návyky James Clear

Moc se seberozvojovou četbu nejsem, ale atomové návyky by si měl přečíst asi každý. Musím přiznat, že jsem se nechala strhnout a nelituji. Spousta praktických tipů, nekecá se kolem každé 100 stran jako u jiných těchto knih, takže za mě spokojenost.

12.12.2020 4 z 5

Stručná historie téměř všeho Stručná historie téměř všeho Bill Bryson

Knihu jsem četla hodně dlouho. Je důležité poznamenat, že se nejedná o historii, jakou jsem si za tím představovala já (tedy průlet významnými událostmi), ale historii vzniku planety a člověka. Dozvěděla jsem se spoustu informací, které jsem nevěděla, ale opravdu je to stručná historie - dodatečné informace si musíte dohledat.

12.12.2020 4 z 5

Čtenářka Čtenářka Traci Chee

Knížka mě zaujala tématem knih dostupných pouze vybraným. Originální bylo spojení s dobrodružstvími námořníků. Myslím, že potenciál knihy byl velký, ale nenaplněný. Je to opravdu young adult četba, takže jazyk je jednoduchý a kniha se čte dobře a rychle. Nezaujala mě natolik, abych sáhnula po dalším díle.

02.12.2020 3 z 5

Krutý princ Krutý princ Holly Black

Jelikož jsem fanoušek Dvorů, ani Krutý princ nezklamal. Jedná se o velmi podobný svět. Líbí se mi, že hlavní hrdinka Jude nemá žádné nadpřirozené ani vyjímečné schopnosti, všeho tak dosáhne vlastní odvahou a pílí. Bylo velmi předvídatelné, s kým Jude naváže milostný vztah, ale nevadilo mi to. Určitě si přečtu i další díly.

20.11.2020 5 z 5

Starosta casterbridgeský Starosta casterbridgeský Thomas Hardy

Román z roku 1886, ale dramatu je tam víc než v Keeping up with Kardashians. Velmi chytlavý příběh obchodníka s obilím Hencharda, který v opilosti prodá svou manželku a dítě. Líbilo se mi, jak se jeho postava vyvíjela a stal se z něho nakonec celkem citlivý a milující člověk.

20.11.2020 5 z 5

Devátý spolek Devátý spolek Leigh Bardugo

Kniha se mi vůbec nečetla dobře, prostředí mi přišlo nevykreslené a tak nějak všechno splácané dohromady - duchařina, detektivka, kouzla... Hlavní hrdinka měla zajímavý životní příběh, ale autorka toho nevyužila a s postavou se nedalo zžít.

12.11.2020 2 z 5

Rod země a krve Rod země a krve Sarah J. Maas

Jsem nadšená. Kniha má hodně stran, ale ani chvíli jsem se nenudila a neměla pocit, že by autorka děj nějak natahovala. Zajímavý nadpřirozený svět, ve kterém jsem se ze začátku trochu motala, ale pak do sebe všechno krásně zapadlo. Je to prakticky taková fantasy detektivka, kdy polovíla Bryce hledá vraha své nejlepší vlčí kamarádky Danyky. Bohužel moje přání mít víc intimních pasáží mezi Huntem a Bryce nebylo vyslyšeno, ale tak snad se dočkám v pokračování :-)

25.10.2020 5 z 5

Stručné dějiny biologie Stručné dějiny biologie Stanislav Komárek

Je to velmí útlá a stručná kniha o rozvoji biologie, slouží spíš jako opravdu rychlý přehled, se spoustou významných jmen a knih. Nejsem v oboru, takže jsem si musela vyhledávat význam každého druhého slova, ale kniha velmi dobře poslouží k všeobecnému přehledu a každý si případně může o jednotlivých částech nastudovat víc.

25.10.2020 4 z 5

Rudá galerie Rudá galerie Tiffany Reisz

Tak tohle byl teda úlet, kam se hrabe Padesát odstínů šedi. Je to taková jednohubka, ale spíš jsem neustále vrtěla hlavou, že tohle je na mě trochu moc, včetně konce.

17.10.2020 odpad!

Nanos Nanos Timo Leibig

Mám ráda dystopické knihy, tato byla navíc i dost akční. Líbilo se mi i "agentské" prostředí, kdy hlavní hrdina Malek a Marie byli vycvičeni v boji. Je to ovšem typ knihy, kterou si přečtete jen jednou, protože vás na ní nic zvlášního nezaujme. Pěkná, oddechová kniha.

16.10.2020 3 z 5

Nyxia Nyxia Scott Reintgen

Do Nyxie jsem se pustila kvůli nadšeným recenzím, bohužel není pro mě. Je opravdu psaná jako young adult a i když jsem velkým fanouškem tohoto žánru, nikde jinde to nebylo poznat tak, jako v této knize. Prakticky žádné popisy, svět nebyl vůbec vykreslený, všechno bylo mdlé a těžko představitelné. Do hlavního hrdiny jsem se také nevžila. Do dalších dílů se nepustím.

08.10.2020 2 z 5

Tajemný Etrusk Tajemný Etrusk Mika Waltari

Uff, tak tohle dočíst pro mě byla opravdu výzva. Sinuheta miluji, ale do Etruska se ne a ne začíst, už jsem se spíš nemohla dočkat, až to budu mít za sebou.
Každopádně i odtud si odnáším několik tipů na obohacení slovní zásoby:
1. Když chcete říct, že je někdo chudý, můžete použít výraz "jí z hliněné misky".
2. Když potkáte přitažlivou ženu, můžete ji nazvat "ženou krásné šíje"
3. Když se už nedá nic dělat, použijete "džbán byl rozbit a víno už vyteklo"
4. Pokud něco konečně řeknete od plic, právě jste si "vyčistili hubu"
5. Pokud vás někdo na rande špatně políbí, můžete mu říct, že byl polibek "stejný, jako bych políbila tlamu telete"
6. Pokud chcete polichotit svému protějšku, můžete mu sdělit, že "jeho pohlavní orgán je tak obrovský, že i nejodvážnější žena uteče, když ho spatří"

A potom krásná poučka o bohatství:
"Bohatství člověka neosvobozuje, ale spoutává. Vlastníka vždycky hryže strach ze ztráty. Se stejnou žárlivostí hlídá chudák svou jedinou ovečku, jako boháč zavírá do železných truhlic své drahocennnosti a po celé noci bdí a strachuje se o svůj poklad."

25.09.2020 3 z 5

Pýcha a předsudek Pýcha a předsudek Jane Austen

Doháním resty a přečtení téhle klasiky konečně přišlo na řadu. Je to krásný příběh, při kterém jsem si připomněla, jak to vlastně před 200 lety ve společnosti chodilo. Člověk si uvědomí, kolik současných romantických příběhů čerpá právě z tohoto. Fascinující byly délky rozhovorů jednotlivých postav, bylo vidět, že se rozhovory vyloženě bavili (ono asi nebylo moc co jiného dělat). Jane Austen tady odvážně naznačila, že žena může být rovnocenná partnerka, co se inteligence a důvtipu týče a nejenom ozdoba. I tak jsou tu patrné předsudky dané doby, např. jak celá rodina propadla zoufalství kvůli útěku Lydie, nebo jak jejich příbuzní naznačili, že by bylo lepší kdyby zemřela, než takto zostudit rodinu.
Oblíbené pasáže:
"Hrdost se týká spíš toho, co si sami o sobě myslíme, pýcha toho, co si přejeme, aby si o nás mysleli druzí."
"Avšak každé citové hnutí se má podrřídit vládě rozumu a podle mého mínění by vynaložená námaha měla vždy být úměrná požadavkům."
No a samozřejmě legendární první věta:
"Světem panuje skálopevné přesvědčení, že svobodný muž, který má slušné jmění, se neobejde bez ženušky."

14.08.2020 5 z 5

Věřit znovu Věřit znovu Mona Kasten

Líbí se mi, že se jedná o sérii, ovšem v každé je jiná hrdina, ne jako After, kde se to autorka snažila natáhnout na 4 díly na úkor kvality. Příjemná romantická četba o dvacetileté spisovatelce Dawn, která se po zkušenosti z předchozího vztahu bojí znovu zamilovat. Někdy si říkám, jestli jsem vůbec ve 20 byla schopná tak hluboké psychoanalýzy sama sebe, ale hrdinky románů jsou na tom vždycky jinak než většina populace. Řeknu to takto, kdyby jim všem bylo 30, bylo by to uvěřitelnější. I tak to byla příjemná četba a samozřemě všechno dobře dopadlo.

08.08.2020 4 z 5

Písečný muž Písečný muž Lars Kepler

Tohle je moje první "kriminálka" od Keplera. Děj plynul velmi rychle. Nejvíc se mi líbila infiltrace Sagy do věznice, škoda, že tato část nebyla víc propracovaná a nestrávila tam více času. Myslím, že by kniha mohla být 2x tak dlouhá a pořád by bavila, někdy se okolnosti změnily tak rychle, že jsem se musela vrátit o stránku nazpátek, jestli mi náhodou něco neuniklo :-)

08.08.2020 5 z 5

Začít znovu Začít znovu Mona Kasten

Konečně jsem se k Mona Kasten také dostala díky akci u Dobrovského. Je to velmi příjemný román, nic dramatického se v něm dohromady nestane, ale čte se velmi dobře, měla jsem hotovo během pár hodin. Mně povaha Kadena vůbec nevadila, naopak jsem se s ním ztotožňovala více než s Allie, která mě tím brečením občas trochu rozčilovala. Hodnotím však celkový dojem pozitivně, hezké romantické dílo.

05.08.2020 5 z 5

Hotel Hotel Arthur Hailey

Hotel byl náhodný úlovek v antikvariátu a rozhodně nelituji. Je to román o zdánlivě obyčejném chodu hotelu, který však na konci dost překvapil. Rozhodně nenudil ani v průběhu, byla to příjemná oddychová četba. Román se odehrává v 70. letech, kdy se ještě seznam hostů sepisoval na kartičky, je tam spousta detailů, které překvapí, dokonce i kriminální zápletka.

05.08.2020 5 z 5

Umění být zdráv Umění být zdráv Věra Keilová

Jelikož věřím v celostní pojetí medicíny, dala jsem Vojáčkově knize šanci přesto, že podporuje homeopatika, což je pro mě osobně big no no. Ostatní témata, kterými se zabývá (cirkadiální rytmus, mikrobiom) mě však velmi zajímají. Bohužel celá kniha omílala neustále to stejné dokola, nedozvěděla jsem se žádné praktické tipy a témata, která mě zajímala byla shrnuta v pár větách. Prakticky mi to přišlo jako reklama na jeho kliniku, "přijďte k nám a my vám poradíme".

30.07.2020 2 z 5

Poslední číslo Poslední číslo Hayley Barker

Já tedy musím být trochu kritická. Propojení cirkusu a kastovního systému bylo originální, ale bohužel mi přijde, že toho autorka náležitě nevyužila. Příběh byl jednoduchý, odehrávající se vlastně v několika dnech. Pořád jsem čekala, kdy se stane "něco víc". Do dalších dílů nepůjdu.

20.07.2020 3 z 5