_Peprmintka_ _Peprmintka_ komentáře u knih

Metro 2033 Metro 2033 Dmitry Glukhovsky

Tak tahle kniha mi dala pořádně zabrat. Podařilo se mi do ní ponořit asi až napotřetí a to jsem si už myslela, že to s ní vzdám a prodám ji. Potvrdilo se mi, že ruská literatura je prostě náročná na čtení a vždy bude styl psaní jaksi sušší, než jsem zvyklá. Když jsem ji však na poslední pokus vzala do rukou, padla mi do noty a už jsem se nemohla odtrhnout. Na tuhle knihu asi musí mít člověk aktuální náladu a neočekávat odlehčenou akci, kterou dost často post-apokalyptické knihy nabízí. Temný a vlastně dost drastický příběh mi zde připadá vedlejší a Metro 2033 mi tak spíš připomínalo jakéhosi cestovatelského průvodce tímto světem, který na ruské podzemí práskl vše od způsobu obživy, politiky, cestování, ekononomiky a struktury společnosti až po náboženství a pověry. Kniha vám vysvětlí dopodrobna na čem celý post-katastrofální svět stojí a jak se v něm žije a to jsme si nesmírně užila. Metro má samozřejmě své mouchy a jednou z ní je prostě občasná nesmyslnost, kterou tu podemnou už vypíchnul danratte. Odrazující by se mohl jevit i styl psaní a občasně nudnější pasáže, které naopak střídají až příliš akční části. Urazit by mohla dokonce jakási plochost nesympatické hlavní postavy, která působí spíš jako nečinný pozorovatel, díky které si metro můžeme akorát prohlédnout. To vše dohromady mi ale i přes všechny nedostatky dalo naprosto úžasný zážitek, který jsem si užila od první do poslední kapitoly a rozvlečené představování světa v podobě jednosměrného putování za jediným cílem mi bylo příjemným odpočinkem od knih, které o pilířích svého světa naopak příliš neprozradí. Dostalo se mi to pod kůži, příběh mi ležel v žaludku ještě týden a atmosféra vyprávění se mě držela jako žvýkačka ve vlasech. I přes všechna negativa dávám plný počet. Víra v ruskou literaturu obnovena!

03.01.2018 5 z 5

Nebe v plamenech Nebe v plamenech Emmy Laybourne

Tak tohle už je ovšem naprosté klišé. Kdo ví proč, ale u tohohle jsem se nemohla přestat smát, jak strašně hloupá ta série začala být. Fraška to definuje akorátně. Ale na těch pět minut na hajzl dobrý.

Monument 14 Monument 14 Emmy Laybourne

Já na těchhle knihách prostě nesnesu jednu věc. Když katastrofa slouží jen jako prostředek k odstartování děje a dál vše jede na vztazích. To je přesně tento případ. Opřít se trochu víc do té vědecké stránky katastrofy a dotáhnout nevysvětlené mezery a smazat otázníky cojakaproč, vrněla bych spokojeností. Takhle... další příjemná jednohubka na jedno odpoledne, hlavně nad tím moc nepřemýšlet. Další prosím.

02.01.2018 3 z 5

Kostičas Kostičas Samantha Shannon

Kostičas mi ve výsledku dal něco úplně jiného, než jsem od něj očekávala. Kdo ví proč, z nějakého důvodu jsem čekala jakýsi paranormální steampunk z londýnského podsvětí. Fantastika s prvky dystopie mi celkem vyrazila dech, zklamaná jsem ale rozhodně nebyla. Kostičas je jedna z těch mála sérií, u které mi netrhá žíly, že je sérií a naopak jsem zvědavá, co autorka v dalších dílech předvede. Ač vidím lehké náznaky inspirace současným fenoménem dystopií, nemohu si vybavit nic podobného a přijít dnes s něčím novým je sakra těžké. Už dlouho jsem nečetla knihu s tak komplexním a propracovaných světem, který přímo srší kdejakými možnostmi, jak své příběhy rozvíjet. Jsem nadšená (dokonce mě zde netrápil ani milostný trojúhelník), jsem natěšená na pokračovaní a nejradší bych usínala s knihou pod polštářem (kdyby to nebyla takový bichle), aby se mi o ní zdálo. Nechtěla jsem odložit a nechtěla jsem dočíst.

02.01.2018 5 z 5

Archiv Archiv Victoria Schwab

Hrdinku knihy bych nominovala na nejotravnější hlavní postavu tohoto desetiletí. Potenciál příběhu a geniální nápad archivu samotného byl úspěšně zadupán neustálým kňouráním nad smrtí bratra... což je asi milé, ale jednou zaplakat by stačilo ne? Pokud tedy pominu hlavní postavu, která je až hloupě tvrdohlavá a její neposlušnost nezná mezí (což mě naprosto příšerně frustrovalo, protože ji tam nikdo není schopný ukázat, že její chování bude mít nějaké dopady), mohu hodnotit jako příjemný průměr. Díky hlavní postavě - podprůměr jasný jak facka.

Zmije Zmije Andrzej Sapkowski

Nejradši bych si za tu jednu hvězdu urazila ruce, ale nemohu jinak. Už dlouho jsem neměla tak šílený problém se do nějaké knihy pořádně začíst. U Zmije jsem se vysloveně trápila. Ač mám normálně válečnou tématiku moc ráda, zde mě veškerý popis válečné techniky naprosto otravoval a jakýsi mystický význam tajemné zmije mi úplně ušel. Nechápu, co nám tou knihou chtěl autor sdělit, ale na jeho místě bych raději už moc zaklínačský svět neopouštěla.

02.01.2018 1 z 5

Dech Dech Sarah Crossan

Tento ↑ uživatel čeká na dobu, kdy se post-apokalyptické a dystopické knihy s dobrým námětem přestanou psát v naprosto dementní YA podání. Legenda praví, že čeká dodnes.

Temnou chodbou Temnou chodbou Lois Duncan

Uspěchané. Jednoduché. Nelogické. Hloupé. Knihu jsem ve spěchu koupila kdesi v levných knihách za 60Kč, abych měla co číst ve vlaku. Účelu posloužila, ale znovu to už číst nechci ani za zlaté prase. Vlastně to ani nechci mít v knihovně. Vždy je mi líto, když je zajímavý nápad zadupaný do země spisovatelem, který neumí psát. Asi to šupnu do knihobudky, ať to straší někoho jiného.

14.12.2017 1 z 5

Dračí brána Dračí brána Jenny-Mai Nuyen

Dračí brána nezklame, i když jsem z ní už nebyla tak odvařená, jako z Nijury. Nuyen píše nádherně volně a nespoutaně, vliv přírody a svobody na představivost se nedá zapřít. Nicméně ať Nijura či Dračí brána, obojí se čte se slzou z oku. Ne, že by autorčiny příběhy byly tak tragické, ale vždy mi v něčem připadaly tak melancholicky smutné. A asi i proto mám její knihy tak ráda. Někdy je vlastně příjemné si od těch happy endů odpočinout.

14.12.2017 4 z 5

Nijura – Dědictví koruny elfů Nijura – Dědictví koruny elfů Jenny-Mai Nuyen

Pravda, Nijura je jedna z těch jednodušších knih na čtení, ale mne si plně získala a vždy se k ní strašně ráda vrátím, i když místy by mohla být napsána lépe a příběhu by neuškodilo, kdyby se ještě trochu víc rozvětvil. Její svět mě ale plně pohltil, po pár stránkách jsem se cítila plně její součástí, s jakou lehkostí ji autorka napsala. A to je možná cennější, než mistrovsky propracovaná dějová linka, která ovšem neumí čtenáře vtáhnout do děje.

14.12.2017 5 z 5

Kamenné srdce Kamenné srdce Charlie Fletcher

Nemilovat tuhle knihu jako dítě, nejspíš ji taky zpražím kritikou. A že je co vytýkat. Ale pamatuju si na dobu někdy kolem základky, kdy mě Londýn plný obživlých soch naprosto uchvátil. Čtení pro mě bylo spíš záležitostí nostalgie, dnes by mě to již neoslovilo. Pro děcka ale super věc!

14.12.2017 3 z 5

Hra věží Hra věží Daniel O´Malley

Kéž by toho autor napsal více, protože tohle je skvost! A strašně nedoceněný skvost. Přidávám se zde k bědování: Jak jsem tuhle knihu mohla sehnat za 39Kč?! Snad nejlevnější kniha, kterou jem kdy koupila. A momentálně jedna z nejlepších v mé knihovně. Neotřelý námět, poutavý styl psaní, sympatická hlavní postava (a to ani nemluvím o vedlejších postavách, z Gestalt mi z nějakého důvodu běhal mráz po zádech celou knihu), neskutečně zajímavě pojaté paranormálno a pěkně hustá atmosféra. Žádné klišé, žádné natahování do zbytečně rozfrcané trilogie pro prachy. Kéž by víc lidí psalo takhle, byla bych v ráji. Ten kdo koupí, neprohloupí. (A zde to při té směšné ceně platí trojnásob.) Teď jen smutně koukám na naše nakladatelství, aby přeložila druhý díl.

14.12.2017 5 z 5

Spolubydlící Spolubydlící John Lutz

Vždy je mi líto dát knize 0/5, ale zde nemohu jinak. Žádné napětí, žádné mrazení v zádech, téměř žádný příběh, charakter hlavní postavy plochý jak prkno. Nuda od začátku do konce, Spolubydla nemá co nabídnout. Dočteno jen z jakési čtenářské setrvačnosti. Osobně doufám, že jsem jen vytáhla od Lutze špatný kus, protože jinak jsem na něj slyšela samou chválu.

14.12.2017 odpad!

Prachožrouti Prachožrouti Paolo Bacigalupi

Při čtení jsem měla pocit, že jsem do půl pasu v ropě a obličej mám špinavý od rzi. Možná to bylo průměrné, předvídatelné a přímočaré, ale atmosféra a kulisy příběhu byly rozkladem a devastací vysloveně cítit tím svojským odérem, který knihu dělá zapamatovatelnou. Více takových knih!

13.12.2017 4 z 5

Enderova hra Enderova hra Orson Scott Card

Navzdory vší famóznosti, ne, nechytlo. Víc ukecané sci-fi jsem snad nepotkala. Námět úžasný, ale snad ze všech postav se mi vaří žluč a popis každé prkotiny je dlouhý jak čtrnáct dní před výplatou. Rozhodně ne můj krígl piva.

13.12.2017 2 z 5

Labyrint: Útěk Labyrint: Útěk James Dashner

Poutavé, čtivé a neskutečně hloupé. Dokud se děj drží v labyrintu, je to vlastně taková fajn akční teen kravina, kterou není důvod kritizovat, protože plní svůj účel - baví tím návykovým způsobem, jakým to umí právě dystopické YA knihy a zažere se čtenáři pod kůži. Ale když se začne vše vysvětlovat, mám chuť jít hlavou proti zdi a knižkou zatopit k pecu. Taková patlanina.

13.12.2017 3 z 5

Síla vzdoru Síla vzdoru Suzanne Collins

Třetí díl nabírá lehce post-apokalyptickou atmosféru, autorka si mě po tom zklamání z druhého dílu docela udobřila. Místy jsem měla problém se začíst a famózní zakončení do nebes vychvalované série bych si představovala trochu jinak, ale jo, tenhle díl mě nadchl skoro stejně, jako první.

Abych zhodnotila celou sérii - rozhodně to nepovažuju za ztrátu času a peníze vyhozené oknem. Bavila jsem se nad očekávání a nebýt té přemrštěné romance, která nemá ani hlavu ani patu, považovala bych tu za jakousi nadvěkovou trilogii, která neurazí ani dospělého.

13.12.2017 4 z 5

Vražedná pomsta Vražedná pomsta Suzanne Collins

Za mě nejslabší díl série. První třetina knihy jen jakási okecávačka ždímající první díl, vůbec nedržel tempo, sešup dolů jak sviňa. Musím ovšem ocenit tu skvostnou arénu, ta byla vymyšlená dokonale.
Nicméně z milostného trojúhelníku jsem se málem osypala, to vážně ne. Ještě pár YA knížek s milostnými trojúhelníky a začnu těm autorům posílat dopisní bomby.

13.12.2017 3 z 5

Seržant Seržant Miroslav Žamboch

Sežrant sem, sežrant tam, no nekup to. Dojem? Cosi neutrálního. Ne, že bych se vysloveně nudila, spíše se mi střídaly jaksi silně nadšené (spojení techniky a magie? žúžo!) a silně otrávené dojmy (zmatenost, přeheroizovaný hrdina, jakási neucelenost příběhu). Od Žambocha odrazena nejsem, ale asi bych se nalákala více, kdybych si jako čtecí premiéru vybrala cosi jiného.

13.12.2017 2 z 5

Aréna smrti Aréna smrti Suzanne Collins

Přiznám se bez boje, také jsem se chytla na fenomén téhle profláknuté série. Je úžasné, jak se defakto strašně tragický příběh dá zpracovat do podoby, kterou budou uctívat děti. Vidím to zas tak, že do knihoven přibyla trilogie, která (podobně jako Harry Potter) navedla spoustu náctiletých ke čtení, a to je dle mého úspěch hoden maximálního ohodnocení.
První díl je pro mě vlastně téměř bezchybný. Nechybí mu napětí, smrt, láska, vše v jakémsi akorátní poměru, čert vem těch pár technických detailu (řešení arény?). Není to kdovíjaká díra do světa a ve svém žánru jsou i lepší knihy, ale sakra... chytlavé. Hanba mi, těm pěti hvězdičkám se neubráním.

Fanouškům arénových vyvražďovaček bych nicméně doporučila kouknout na Battle Royale. Něco mi říká, že si autorka ten námět vypůjčila právě zde, hihi.

13.12.2017 5 z 5