Pazúzu96 Pazúzu96 komentáře u knih

Babička Babička Božena Němcová

Klasické dílo, které by si měl přečíst každý. Chápu, že pro mladší generace je tato novela na čtení poněkud "těžká", ale kdo aspoň trochu čte, neměl by pro něj být problém si to přečíst. Je to silně idealizované, ale zároveň nám Babička (teď myslím hlavní postavu) ukazuje svoji moudrost. Dozvídáme se o životě na venkově, o svátcích, které se slavily a mnoho dalších zajímavých a poučných informací o českém venkově v 19. století.

Noc trifidů Noc trifidů Simon Clark

Nevím, "pokračování" od jiného autora už se mi tolik nelíbilo. I ti trifidi už byli takoví... "překombinovaní". Jako by autor chtěl za každou cenu trifidy posunout na další level.
Ano, samozřejmě, že i Noc trifidů se četla dobře, ale s prvním dílem od Wyndhama se to nedá srovnávat.

02.05.2018 3 z 5

Den Trifidů Den Trifidů John Wyndham (p)

Jedna z nejlepších knih, co jsem kdy četl :-). Myšlenka inteligentních roslin s nebezpečnými šlahounky je vskutku úžasná. Už je to dlouho, co jsem to četl, ale určitě si to opět někdy zase zopakuji.
Knihu opravdu vřele doporučuji :-).

02.05.2018 5 z 5

Olympijské zpěvy Olympijské zpěvy Pindaros

Je vidět, že Pindaros psal ty zpěvy na objednávku bohatých mecenášů :-). Nicméně knížka nás seznamuje s různými hrami a soutěžemi, které se ve starém Řecku konaly. Kdo se touto tématikou zabývá, doporučuji.

02.05.2018 3 z 5

Edda Edda neznámý - neuveden

Váhal jsem, zda dát 4 nebo 5 hvězdiček. 4 proto, že je to psané ve verších a přeci jen trochu archaickým jazykem, nicméně nakonec jsem se rozhodl pro 5, poněvadž ten obsah je jedním slovem úchvatný. Nádherné seznámení se severskými mýty, které jsou mé nejoblíbenější.
A třešnička na dortu - díky Eddě jsem se dozvěděl, kde se Tolkien inspiroval při vymýšlení Gandalfova jména :-).

02.05.2018 5 z 5

Útok: Konec války na východě Útok: Konec války na východě Guido Knopp

opět další skvělá knížka od Guido Knoppa. Je zde popsán nejen samotný útok na Východní Prusko, ale také pocity a paměti účastníků konfliktu obou stran. Když Sověti dobývali Německo, divili se, jak takový kultivovaný národ mohl způsobit tolik utrpení a zločinů.
Zároveň se čtenář můžu seznámit s mnohými zločiny Rudé armády na civilním obyvatelstvu Německa. Kniha je tudíž také zaměřena na osudy nevojáků a jejich snahu opustit území předtím, než tam přijdou Rusové.

Wehrmacht: bilance Wehrmacht: bilance Guido Knopp

Skvělá knížka, popisující wehrmacht v jeho začátcích a jak se stal nejsilnější armádou meziválečné Evropy. Dílo je opět protkáno vzpomínkami vojáků, navíc se zde popisuje i aktivita wehrmachtu při nacistických zločinech. Inu, německá armáda nebyla ani zdaleka vždy jen "pozorovatelem" , ale mnohdy i vykonavatelem a spoluviníkem holocaustu.

Práce a dni Práce a dni Hésiodos

Erga kai hemérai. Hésiodos dopodrobna dává rady pro všechny možné situace. Převážně tedy do zemědělství. Nicméně Hésiodos se částečně dotýká i morálky. Občas se tu objeví až takové podobnosti jako je doporučení, jak správně močit :-).

Ostře sledované vlaky Ostře sledované vlaky Bohumil Hrabal

Sice tato novela patří mezi klasiku, ale nijak mě nenadchla. Ano, je zajímavé pozorovat vývoj a osud mladého železničáře a jeho konečné rozhodnutí přidat se k odboji, které ho na konci stojí život. Ale víc mě dílo neoslovilo.

21.04.2018 3 z 5

Slezské písně Slezské písně Petr Bezruč (p)

Některé z básní se mi opravdu velmi líbili. Seznámil jsem se s celou řadou nových slov, byť nářečních. Nejsem zrovna básnicky osvícený, ale tato poezie mě mile překvapila :-).

Zajatci Zajatci Guido Knopp

Knížka popisující nejen obecná fakta o zajatcích, ale přibližuje i jednotlivé osudy zajatých vojáků. Zajímavé je sledovat rozdíly mezi různými zajateckými tábory v USA a Kanadě, kde měli zajatci asi nejlepší život, Velké Británii, tábory přímo na kontinentě a pak v SSSR, odkud se jich zrovna moc do Německa nevrátilo. Co mě překvapilo byl program denacifikace, kterému se věnovali převážně Britové. Byla to sice dobrá myšlenka, ale výsledky bohužel už tak skvělé nebyly.
Pak je ještě zajímavý pohled na zajatce ve Francii, kde s nimi také nebylo zacházeno zrovna dobře. A poté v proslulých táborech USA na Rýnu, kde zemřelo několik tisíc Němců. Ne však úmyslně, zajatců bylo zkrátka hodně a propukaly nemoci.

Krev na sněhu Krev na sněhu Jo Nesbø

Skvěle propracovaný pohled do hlavy vraha. Zpočátku jsem čekal sice trochu jiný konec, ale nakonec se dal částečně předvídat. Ale i tak knížka rozhodně nezklamala.

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Nádherné dílo, ukazující rozdíl mezi dětstvím a dospělostí. Jak vnímají věci děti a jak dospělí, jak se liší jejich tužby a starosti. Starosti o svoji růži, cestování po různých planetách, na nichž se Malý princ setkává s různými osobami - v tom všem jsou skryté hluboké myšlenky, nad kterými by se měl každý zamyslet.

18.04.2018 5 z 5

Revizor Revizor Nikolaj Vasiljevič Gogol

Nádherná klasika. Musím říct, že zpočátku jsem se toho trochu obával, ale dílo mě mile překvapilo.

Jak žít s neurotickou kočkou Jak žít s neurotickou kočkou Stephen Baker

Vtipná knížečka o životě s kočkou :-). Místy se jedná samozřejmě o nadsázku, ale člověk, který někdy žil s kočkou, tyto pasáže bezpečně pozná a hlavně pochopí (možná skryté) vtipy ;-). Zkrátka - kočka není pes. Zatímco pes je závislý na páníčkovi, kočka žije vlastním životem a pro páníčka (nebo spíše spolubydlícího) jen tak něco neudělá ;-).

Gladiátoři - Krev a písek Gladiátoři - Krev a písek Konstantin Nossov

Brilantní knížka o gladiátorech a tomto "sportu" vůbec. Je rozdělena na několik kapitol. V jedné se seznamujeme s různými typy gladiátorů, jejich výzbrojí, způsobem boje. V jiné se zase popisují arény a podrobně je vylíčeno Koloseum - včetně jeho košatého podzemí. A pak se ponoříme přímo do historie, když nám autor popíše typický den při hrách. Ty nezahrnovaly pouze souboje gladiátorů, ale také boje zvířat, cirkusová představení, kulturní vložky, ukázky exotické fauny a flóry, popravy odsouzenců a mnoho dalšího. Dozvíme se jména nejen slavných bojovníků, ale i šelem, které měli na kontě mnoho zabitých lidí. No zkrátka - vřele doporučuji,

13.04.2018 5 z 5

Brána bohů: Vzestup a pád Babylonu Brána bohů: Vzestup a pád Babylonu Anton Gill

Koho zajímá starověká Babylonie, určitě doporučuji přečíst. Nejsou zde líčeny jen dějiny, ale jsou tu čtivé pasáže i o babylonské vědě, literatuře, matematice, astrologii a astronomii či architektuře. Seznamujeme se s babylonským pohledem na život, jejich vírou, kalendářem a svátky. Kniha je navíc protkána poutavými ilustracemi.

Stalingrad Peklo na Volze Stalingrad Peklo na Volze Guido Knopp

Výborně napsaná knížka, zvláště tím, že je na každé straně protkána deníkovými úryvky vojáků (z obou bojujících stran), ale i civilistů a dalších účastníků bitvy o Stalingrad. V knize je mnoho podrobností, nepopisuje se jen samotná bitva, ale i příčiny.

13.04.2018 5 z 5

Skutečná Středozemě - Tolkienova mytologie a její středověké kořeny Skutečná Středozemě - Tolkienova mytologie a její středověké kořeny Arnulf Krause

Přidávám se k ostatním komentářům - kniha je psána dost odborně. Nicméně komu nevadí tento poněkud složitý jazyk a umí se orientovat ve světě Pána prstenů, určitě se dozví mnoho zajímavostí o tom, kde Tolkien bral inspiraci pro svůj spletitý svět - od jmen, přes čarovné předměty až po všechny možné tvory.

13.04.2018 4 z 5

Letopisy Vukogvazdské družiny – svazek prvý Letopisy Vukogvazdské družiny – svazek prvý Jan Kravčík

Kniha pro mě byla velkým překvapením. Především z hlediska formy. Nikdy jsem se nesetkal, že by bylo jakoby více vypravěčů. Vzhledem k tomu, že každý z nich popisuje události v ich-formě, lépe se všem dostaneme do hlavy a pochopíme jejich pocity a pohnutky.
Jedná se opět o fantasy, která se mi líbí. Nikoli boj dobro vs. zlo, ale příběhy jednotlivců, kteří se musí probíjet fiktivním světem. Velmi se mi líbí i způsob umírání postav. Mnohé smrti nejsou nijak vznešené či heroické - prostě přiběhne obřisko a rozbije mu hlavu na kaši :D. Žádný epický boj a premortální filozofické dialogy. Jedna rána ze zálohy a je po něm.
Zatím jsem nečetl další díly, takže nemohu Letopisy hodnotit jako celek, ale tento první díl se mi velmi líbil. Například i originální humor.
Váhal jsem, zda dát 4 nebo 5 bodů. 4 jsem dal nakonec proto, že ta forma je taková netradiční a nejsem na ní zvyklý a celkově i styl je takový... jiný. Možná po přečtení dalších dílů svůj názor přehodnotím :-).

04.04.2018 4 z 5