Pazúzu96 Pazúzu96 komentáře u knih

Armáda starého Říma Armáda starého Říma Adrian Goldsworthy

Asi nejlepší kniha o římské armádě, jakou jsem kdy četl. Postupně procházíme vývojem od dob královských, kdy se armáda podobala té řecké, a nakonec se dostaneme až do pozdní antiky. Během postupu se seznamujeme podrobně s výzbrojí legionářů, jejich taktikou a strategií. Kromě toho se dozvíme mnoho zajímavostí z každodenního života vojáků, výši jejich žoldu, jak to bylo s rodinou, lékařskou péči a mnoho dalšího.
Myslím si, že každý, kdo se alespoň trochu zajímá o římské legie, by si tuto knihu měl přečíst. Stojí to za to :-).

Velké bitvy Velké bitvy Giles MacDonogh

Války a bitvy neodmyslitelně patří k lidské historii. Kromě samotné bitvy jsou zde popsány i její příčiny, události, které jí předcházely, a důsledky. Je zde mnoho ilustrovaných map, takže si čtenář může dobře představit průběh bitvy. Také jsou v knize dobová vyobrazení jednotlivých střetů. Pro milovníky vojenství vřele doporučuji :-).

04.04.2018 5 z 5

Mytologie Mytologie Emilie Beaumont (p)

Tato knížka patřila k jedněm z mých nejoblíbenějších. Jsou zde nejznámější mýty ze všech možných kultur - od Mezopotámie, před klasické Řecko až po Japonsko a Afriku či Austrálii. Řekl bych, že pro děti je to výborná knížka, pokud se chtějí seznámit s mytologií :-).

Mauthausen lágr smrti Mauthausen lágr smrti Karel Littloch

Kdo se chce dozvědět něco o nacistických lágrech a konkrétně o Mauthausenu, tato kniha je ideální volbou. Není to čistě odborná literatura, spíše souhrn autorských vzpomínek. Klidně by se z ní mohli předčítat pasáže v rámci výuky dějepisu na školách.

04.04.2018 4 z 5

Tolkien a jeho tajemný svět Tolkien a jeho tajemný svět Édouard Kloczko

Kniha je zajímavě zpracovaná, jelikož je vybavena názornými "artefakty". Čekal jsem trochu víc informací, ale i přes to jsem se zde dozvěděl pár pro mě nových faktů. Řekl bych, že pro děti je to ideální kniha k seznámení se se světem Středozemě.

04.04.2018 4 z 5

Noční labuť Noční labuť Zuzana Hartmanová

Takhle by podle mě měla správná fantasy vypadat. Ne boj dobra proti zlu, ale ukázat život a konání jednotlivců ve fiktivním světě, který není hlavnímu hrdinovi vždy nakloněn. Nix musela překonávat celou řadu překážek - od předsudků vůči ní až po její vlastní povahu :-).
Svět je podle mě vymyšlen dobře a skvěle funguje.
Nejvíc mě však zaujala postava minotaura Toghara. Nevím, jestli je to jen tím, že jsem moc fantasy zatím nečetl, ale přijde mi, že když už se ve fantasy objevují příšery (nebo jiní rasy), jedná se vesměs o tvory ze severské mytologie - trollové, obři, případně archetypní zástupci - draci a jim podobní. Kromě Noční labutě neznám žádné jiné dílo, kde by se vyskytovali minotauři a tvorové řecké mytologie (např. kyklópové).

Edda a Sága o Ynglinzích Edda a Sága o Ynglinzích Snorri Sturluson

Severské mýty miluji kvůli tomu, že bohové v nich vystupující, nejsou ani zdaleka tak všemocní, vševědoucí a vševidoucí jako jejich kolegové na Olympu. Tyto mýty jsou takové "přízemní", blízké nám, obyčejným smrtelníkům. Ze všech různých světových mýtů, co jsem zatím četl, se mi ty severské líbí nejvíce.

03.04.2018 5 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Myslím, že toto dílo ani nepotřebuje obhajobu. Dokonale zpracované!

Umění války Umění války Sun-c'

Přečetl jsem téměř jedním dechem. Přesně jak říká anotace kniha není jen o válečnickém umění, ale mnoho rad mistra Suna je aplikovatelných i v soukromém a pracovním životě. Vřele doporučuji :-)!

Zrození bohů Zrození bohů Hésiodos

Pokud se zajímáte o řeckou mytologii - konkrétně o události, bohy, obludy a vše před vládou Dia - rozhodně toto dílo doporučuji :-).

Oliver Twist Oliver Twist Charles Dickens

Musím říct, že první polovina knihy byla naprosto úžasná. O tom, jak se Oliver protloukal ulicemi, jak živořil a co dělal. Ovšem druhá půlka už mi tak zajímavá nepřišla. Vesměs už byl v bezpečí, do jistý míry zaopatřen. Už to postrádalo napětí a podle mě i emoce. První část 5/5, druhá tak 3/5, takže dávám 4/5.

Krysař Krysař Viktor Dyk

Ve škole jsem často slýchával na toto dílo samou chválu. Nu, přečetl jsem si ho také, ale mě ničím nenadchlo. Ano, je to už pár let, co jsem to četl, možná kdybych si to dal teď znovu, změním názor, nevím.

03.04.2018 3 z 5

Pěkné čtení, člověk se dozví více věcí o kouzelných tvorech, vyskytujících se ve světě Harryho Pottera. Místy s vtipnými pasážemi a hlavně skvělými poznámkami bradavických studentů ;-).

Na vlnách TSF Na vlnách TSF Jaroslav Seifert

Nijak nechci zpochybnit Seifertovo básnické umění, chyba je ve mně. Ovšem mě tato sbírka básní nijak neoslovila. Zřejmě nejsem políben múzou...

03.04.2018 2 z 5

Schindlerův seznam Schindlerův seznam Thomas Michael Keneally

Na knize se mi líbilo, že se snažila ukázat Schindlera z obou stran. Autor nám vysvětluje, co Oskar přesně dělal a proč to dělal. Schindler je zde zobrazen realisticky, není to žádný všemocný bůh. Film, který se ovšem také velmi povedl, zobrazuje Schindlera jen v tom dobrém světle a dělá z něj téměř nadpřirozenou bytost, na nic takového si kniha nehraje.
Jediné, co mě trochu mrzí, je forma, jakou byla kniha napsána. Dialogů a přímé řeči, která sune děj kupředu, je zde bohužel jako šafránu. Jinak ale výborné dílo, které skvěle přibližuje osobnost a činy Oskara Schindlera.