Stalingrad Peklo na Volze

Peklo na Volze. Kruté boje Wehrmachtu s Rudou armádou u Stalingradu a zánik německé 6. armády na přelomu let 1942-1943 za 2. světové války. Operace "Fall Blau" měla dovést německou armádu v r. 1942 až na Kavkaz a k ropným polím u Kaspického moře. "Stratég stratégů" Adolf Hitler ale vyžadoval od svých již poněkud oslabených armád na východní frontě nesplnitelné. Úkolem byl pověřen nejbojeschopnější německý svazek, 6. armáda, v čele s nově jmenovaným velitelem Friedrichem Paulusem, který byl sice znamenitým stratégem, ale neměl mnoho praktických zkušeností. Stalingrad, který byl v původních plánech jen jedním z mnoha měst, se stal pro A. Hitlera posedlostí, pro statisíce německých a ruských vojáků i civilistů ledovým hrobem... Podrobný popis situace na východní frontě v r. 1942 a zběsilých bojů u Stalingradu i přímo ve městě je doplněn vzpomínkami a zajímavými úryvky z deníků a dopisů německých vojáků. Fotografie, seznam literatury, rejstřík. 1.vydání....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/13736/big_stalingrad-CvL-13736.jpg 4.787
Válečné, Literatura naučná, Historie

Vydáno: , Ikar (ČR)

Stalingrad, Das Drama, 2003

Kniha Stalingrad Peklo na Volze

igor6114
09. listopadu

Skvelá kniha s reálnym náhladom do Stalingradského pekla

konicekbily

Sleduji historii, a obzvláště průběh druhé světové války. Většinou jsou knihy věnovány strategickým a taktickým okamžikům, kde se rozhodovalo o vítězství či porážkách jednotlivých bitev. Toto je moje první kniha zaměřená na útrapy obyčejného vojáka na východní frontě. A je jedno, za kterou strany museli, bez svého rozhodování, jít do války a položit svůj život! Škoda, že se lidstvo nepoučí a války jsou vedeny i nadále, naštěstí mimo nás.

sioux

Výborně a poctivy zpracované téma bitvy o Stalingrad. Vojenské části samotné bitvy mě nesmírně bavily, velmi čtivě napsáno. Nebavila mě úvodní část, kdy se psalo o zvěrstvech Němců, chápu, že se to dělo, ale už to bylo zpracováno v jiných knihách a přišlo mi, že to do tohoto tématu nepatří.

Lavastan

Výborná kniha a patrně nejlepší od Guido Knoppa. Autor zde rozjede popis bitvy, která byla opravdu peklem. Používá archivních materiálů i ze SSSR/Ruska a tak dokresluje brutalitu a zoufalství města na Volze. Zasahování Hitlera do vojenského tažení znamenalo ztrátu statisíců mužů wehrmachtu. Sověti zde poprvé ukázali, že umí vyhrávat i když za cenu obrovských ztrát.

Gaea
18.07.2020

(+ SPOILER) V mém žebříčku asi nejlepší faktografická kniha autora. Za nejzajímavější považuji zveřejněnou běžnou korespondenci obyčejných německých a sovětských vojáků, která jde hodně pod kůži.
Jako tématicky vhodný doplněk doporučuji knihu od Fanny Chassain-Pichon "Dopisy z Wehrmachtu", kde se však jedná o dopisy z průběhu celé války, Guido Knopp reflektuje "pouze" jatka u Stalingradu.
Povinná četba pro všechny válkychtivé jedince, kteří mají zkreslené, zidealizované a mytizované představy o (jakékoliv) válce.

Camel-9
03.12.2019

Peklo v mrazu, super kniha.

JelloBiafra
07.11.2019

Mrazivá a maximálne pôsobivá kniha o trpkých bojoch o mesto na Volge, ktoré sa stalo masovým hrobom 6. armády Wehrmachtu a v konečnom dôsledku aj obratom v 2. svetovej vojne. Zo strategického hľadiska mal Stalingrad neveľký význam. Niesol však meno sovietskeho diktátora a Hitler ho chcel ako svoju osobnú korisť. Bohužiaľ tak v tvrdých bojoch padli zbytočne desaťtisíce vojakov. Nemecký historik Guido Knopp tu s jeho povestnou precíznosťou popisuje ako sa v nemeckom generálnom štábe zrodili plány na dobytie mesta, ako sa Wehrmacht prebíjal cez donskú step až po kruté boje v meste. Zároveň tu autor ostro kritizuje najvyššie velenie na čele s Hitlerom, Keitelom a Jodlom a ostatnými diletantmi. Osud 6. armády bol veľmi trpký a poznačený hladom, krutými mrazmi a infekčnými chorobami. V konečnom dôsledku boli nakoniec vojaci tejto armádnej skupiny obetovaní, aby Hitler neprišiel o svoju pomyselnú prestíž. Vojnové útrapy tu autor popisuje tak naturálne, že mi chvíľami behal mráz po chrbte. Napriek tomu že som toho o Stalingrade čítal a videl veľa, táto kniha moje poznatky zasa o niečo rozšírila, pretože sa opiera o výpovede tých, čo toto peklo prežili a po dlhých rokoch sa vrátili do vlasti. Hladovejúci vojaci mnohokrát siahali aj po kanibalizme či sa dopovali potravinami vyrobenými z chemikálií, aby zahnali hlad, ale nakoniec zomreli otravou. Po knihe "Zajatci", ktorú som od tohto autora čítal pred 3 rokmi, si k vydareným knihám pána Knoppa pridávam ďalší kus a vzhľadom k tomu, že toho o nacizme, holokauste či bojoch Wehrmachtu napísal viac než dosť, môžem sa tešiť na ďalšie tituly.

ArwenAragorn
01.08.2019

Autor popisuje cestu 6. Paulusovy armády k Volze, krvavé boje, při nichž padlo asi 500 00 ruských a 200 000 německých vojáků i hrůzné důsledky zimy a hladu. Jedná se o nejkrvavější bitvu hitlerovské války, která změní situaci na východní frontě.
Kniha je prokládána úryvky z deníků ruských i nepřátelských vojáků a civilistů a úryvky z dopisů německých vojáků.
Bitva o Stalingrad a konečná porážka hitlerovské armády je autorem téměř detailně popsána.