Stalingrad Peklo na Volze

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Peklo na Volze. Kruté boje Wehrmachtu s Rudou armádou u Stalingradu a zánik německé 6. armády na přelomu let 1942-1943 za 2. světové války. Operace "Fall Blau" měla dovést německou armádu v r. 1942 až na Kavkaz a k ropným polím u Kaspického moře. "Stratég stratégů" Adolf Hitler ale vyžadoval od svých již poněkud oslabených armád na východní frontě nesplnitelné. Úkolem byl pověřen nejbojeschopnější německý svazek, 6. armáda, v čele s nově jmenovaným velitelem Friedrichem Paulusem, který byl sice znamenitým stratégem, ale neměl mnoho praktických zkušeností. Stalingrad, který byl v původních plánech jen jedním z mnoha měst, se stal pro A. Hitlera posedlostí, pro statisíce německých a ruských vojáků i civilistů ledovým hrobem... Podrobný popis situace na východní frontě v r. 1942 a zběsilých bojů u Stalingradu i přímo ve městě je doplněn vzpomínkami a zajímavými úryvky z deníků a dopisů německých vojáků. Fotografie, seznam literatury, rejstřík. 1.vydání....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/13736/stalingrad-CvL-13736.jpg 4.876
Žánr
Válečné, Literatura naučná, Historie
Vydáno, Ikar (ČR)
Orig. název

Stalingrad, Das Drama, 2003

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (13)

Kniha Stalingrad Peklo na Volze

Přidat komentář
Gaea
18. července

(+ SPOILER) V mém žebříčku asi nejlepší faktografická kniha autora. Za nejzajímavější považuji zveřejněnou běžnou korespondenci obyčejných německých a sovětských vojáků, která jde hodně pod kůži.
Jako tématicky vhodný doplněk doporučuji knihu od Fanny Chassain-Pichon "Dopisy z Wehrmachtu", kde se však jedná o dopisy z průběhu celé války, Guido Knopp reflektuje "pouze" jatka u Stalingradu.
Povinná četba pro všechny válkychtivé jedince, kteří mají zkreslené, zidealizované a mytizované představy o (jakékoliv) válce.

Camel-9
03.12.2019

Peklo v mrazu, super kniha.


JelloBiafra
07.11.2019

Mrazivá a maximálne pôsobivá kniha o trpkých bojoch o mesto na Volge, ktoré sa stalo masovým hrobom 6. armády Wehrmachtu a v konečnom dôsledku aj obratom v 2. svetovej vojne. Zo strategického hľadiska mal Stalingrad neveľký význam. Niesol však meno sovietskeho diktátora a Hitler ho chcel ako svoju osobnú korisť. Bohužiaľ tak v tvrdých bojoch padli zbytočne desaťtisíce vojakov. Nemecký historik Guido Knopp tu s jeho povestnou precíznosťou popisuje ako sa v nemeckom generálnom štábe zrodili plány na dobytie mesta, ako sa Wehrmacht prebíjal cez donskú step až po kruté boje v meste. Zároveň tu autor ostro kritizuje najvyššie velenie na čele s Hitlerom, Keitelom a Jodlom a ostatnými diletantmi. Osud 6. armády bol veľmi trpký a poznačený hladom, krutými mrazmi a infekčnými chorobami. V konečnom dôsledku boli nakoniec vojaci tejto armádnej skupiny obetovaní, aby Hitler neprišiel o svoju pomyselnú prestíž. Vojnové útrapy tu autor popisuje tak naturálne, že mi chvíľami behal mráz po chrbte. Napriek tomu že som toho o Stalingrade čítal a videl veľa, táto kniha moje poznatky zasa o niečo rozšírila, pretože sa opiera o výpovede tých, čo toto peklo prežili a po dlhých rokoch sa vrátili do vlasti. Hladovejúci vojaci mnohokrát siahali aj po kanibalizme či sa dopovali potravinami vyrobenými z chemikálií, aby zahnali hlad, ale nakoniec zomreli otravou. Po knihe "Zajatci", ktorú som od tohto autora čítal pred 3 rokmi, si k vydareným knihám pána Knoppa pridávam ďalší kus a vzhľadom k tomu, že toho o nacizme, holokauste či bojoch Wehrmachtu napísal viac než dosť, môžem sa tešiť na ďalšie tituly.

ArwenAragorn
01.08.2019

Autor popisuje cestu 6. Paulusovy armády k Volze, krvavé boje, při nichž padlo asi 500 00 ruských a 200 000 německých vojáků i hrůzné důsledky zimy a hladu. Jedná se o nejkrvavější bitvu hitlerovské války, která změní situaci na východní frontě.
Kniha je prokládána úryvky z deníků ruských i nepřátelských vojáků a civilistů a úryvky z dopisů německých vojáků.
Bitva o Stalingrad a konečná porážka hitlerovské armády je autorem téměř detailně popsána.

Pazúzu96
13.04.2018

Výborně napsaná knížka, zvláště tím, že je na každé straně protkána deníkovými úryvky vojáků (z obou bojujících stran), ale i civilistů a dalších účastníků bitvy o Stalingrad. V knize je mnoho podrobností, nepopisuje se jen samotná bitva, ale i příčiny.

braunerova
08.02.2018

Čtivý text autora je takřka na každé stránce doprovázen úryvky z dopisů a deníků německých, sovětských i rumunských vojáků a důstojníků.

"Hledal jsem Boha v každém kráteru, v každém zničeném domě, na každém rohu, u všech kamarádů, když jsem ležel ve své díře, i na nebi. Bůh se neukázal, když po něm mé srdce volalo. Ne, otče, Bůh není."
Dopis ze Stalingradu

ALadin1905
30.08.2017

Fakta ... syrovost ... realita.
Dodneška si pamatuji zmínku o tom, jak ruští vojáci v mrazech žrali v rozstřílených fabrikách kuličky z maziva a prachu ...
Zkusme si uvědomit, čím si lidé na obou stranách museli projít. Tato kniha Vám určitě dá na chvíli pádný důvod vážit si toho, že máte smartphone a chodíte do KFC ...

kyssling
29.03.2016

Skvělá kniha plná zajímavých postřehů, navíc psána "nezaujatě", ale fakticky. Nepamatuji, že bych například někde četl o tom, že "Paulus nekapituloval a nic nepodepsal, ale pouze se nechal vzít do zajetí za svou osobu", nebo že "v kotli dezertovalo víc Rusů než Němců, protože Rusové NEvěřili, že jsou Němci obklíčeni".
Pro zajémce o 2. světovou válku naprostá povinnost přečíst !

1

Doporučujeme

Totální rauš – Drogy ve třetí říši
Totální rauš – Drogy ve třetí říši