Pavla-Adina Pavla-Adina komentáře u knih

Můj Golem Můj Golem Marek Toman

Kniha je poučná, zejména vysvětlivky a doslov s odkazy na literaturu, včetně cizojazyčných zdrojů. Pravděpodobně na ni asi brzy zapomenu. Autor v závěru zdůrazňuje především literární (ne faktografický, ani filozofický) ráz textu. Jedná se stručně řečeno: o krátké naučné opakování z dějin židovského náboženství.

14.03.2022 3 z 5

Život na uzdě Život na uzdě Marian Jelínek

Moudré rozhovory byl na mne až příliš vážné a generalizujicí. Přesto obdivuji znalosti a přehled obou zúčastněných osob.

08.03.2022 3 z 5

Přehledné dějiny literatury II Přehledné dějiny literatury II Bohuš Balajka (p)

Tak jsem skoro po 20 letech dočetla druhý díl Přehledných dějin literatury. Obsahově vyčerpávající text spíše slouží k vyhledávání informací o jednotlivých spisovatelech.

27.02.2022 3 z 5

Osobní receptář pro zdraví a pohodu Osobní receptář pro zdraví a pohodu Margit Slimáková

Rady se nedají úplně aplikovat na můj život, přesto jsem si knihu ráda přečetla. Je hezky vyzdobená a udělala mi radost.

16.02.2022 4 z 5

Občan Brych Občan Brych Jan Otčenášek

Psychologický román Občan Brych je jedním z nejdůležitějších knih Jana Otčenáška, jak už rozvádí doslov.
Cítila jsem touhu toto dílo přečíst, protože jsem z něho byla zkoušena na VŠ. Příběh se mi nyní moc líbil, ale pořád jsem měla dojem, že námět byl zneužit komunistickou ideologií.

07.02.2022 4 z 5

Zázraky jsou logické Zázraky jsou logické Lucie Šilhová

Oceňuji ochotu otevřít se veřejnosti, mluvit o bolestivých tématech a hovořit o záležitostech života, tak jak jsou (byly a budou).

22.01.2022 4 z 5

Cesta z těsta - České pečení pro celý rok Cesta z těsta - České pečení pro celý rok Petra Burianová

Milá kniha, oddechovka, poučný styl života.

14.01.2022 3 z 5

Danšari - Dokonalý úklid vás osvobodí Danšari - Dokonalý úklid vás osvobodí Hideko Yamashita

Kniha je jednodušší na čtení, ale přesto vede k zamyšlení, jak je důležité se od zbytečností odpoutat. Četba této knihy bylo pro mne krásné zastavení v dnešní hektické době.

13.01.2022 3 z 5

Margita Margita Olga Scheinpflugová

Hezky napsaný román, který promlouvá o stáří, vině a chudobě. Trochu jsem se při četbě zastavila v čase a neměla jsem dojem, že bych jím mrhala.

19.12.2021 4 z 5

Zajímavá kniha o důležitosti spánku byla určitě psaná s velkým nadšením.

08.12.2021 3 z 5

Historická čítanka z českých dějin a literatury Historická čítanka z českých dějin a literatury Karel Kamiš

Částečně jsem snad dohnala četbu ze školních osnov dávno zapomenutou. Toto učivo mi chtěli částečně vtlouct naší pedagogové, v roce 1999 jsem byla v "deváté" třídě základní školy...

Vtipné mi připadalo neustále opakování stejných chyb (panovník Ferdinad), ale byly to pouhé překlepy, oproti faktickým chybám v novějších učebnicích.

28.11.2021 3 z 5

Přehledné dějiny literatury I Přehledné dějiny literatury I Bohuš Balajka (p)

Dlouhá léta vlastním vydání prvního dílo z roku 1999. Ráda si osvěžuji tolik náročnou látku o literární historii.

21.11.2021 4 z 5

Malá kniha o šéfech aneb Jak se vyznat v představených Malá kniha o šéfech aneb Jak se vyznat v představených Jiří Hájek

Milá, víc populární než naučna a vtipná kniha.

15.11.2021 4 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

(Anti)bajka na totalitarismus mě zaujala. Jednoduchý příběh je plný příměřů, nutí myslet, jak mohou být pravidla společnosti přizpůsobována vládnoucí elitě.

07.11.2021 5 z 5

Můj život se schizofrenií Můj život se schizofrenií Jiřina Koudelová

Silný příběh, těžká četba a můj velký soucit a obdiv jít s příběhem na "trh".

07.11.2021 3 z 5

Motýlek Motýlek Henri Charrière

Dlouhé dílo o cestách za svobodou a postavení vězně ve společnosti.

24.10.2021 4 z 5

Krása němých svědků Krása němých svědků Hanuš Jordan

Pomocí knihy jsem se seznámila s trojrozměrnými předměty divadelního oddělení Národního muzea. Po historickém úvodu následuje fotografické představení vybraných exponátů; kniha je také doplněna seznamem všech 3D předmětů a biografickými medailony zmíněných osobností. Skvělá práce!

17.10.2021 4 z 5

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Musím ocenit práci spisovatelky. Při čtení knihy mě napadalo, že rozdělení lidí na dobré a špatné, včetně jejich činnosti je velmi komplikovanou problematikou. O podstatě bohyní jsem se dozvěděla jen díky doporucované knize Kateřiny Tučkové. Načerpané poznatky a náznaky osudů výjimečných žen ve mně budou asi dlouho rezonovat.

28.09.2021 4 z 5

Národní muzeum v éře Československa Národní muzeum v éře Československa Libor Jůn

Tato kniha se opravdu povedla, zároveň oceňuji práci autorů. Výklad o historii Národního muzea v Praze ve 20. století totiž rozdělili do několika tematických kapitol a vystihli mnoho aspektů práce muzejníků a muzejních sbírek. Zároveň zdůraznili význam Muzea, které bývá od dob Františka Palackého přirovnáváno k "obrazu vlasti".

22.09.2021 5 z 5

Dívka, již jsi tu zanechal Dívka, již jsi tu zanechal Jojo Moyes

Dobře napsaná kniha s působivým námětem. Někdy mne rušilo přehnané propletání současných a minulých příběhů. Rozuzlení je nádherné, i když reálně asi hůře uvěřitelné. Nakonec jsem ale ráda, že jsem přečetla první knihu této autorky (z důvodu Čtenářské výzvy).

15.09.2021 3 z 5