Pavla-Adina Pavla-Adina komentáře u knih

Jan Maria Plojhar Jan Maria Plojhar Julius Zeyer

Romeo a Julie v 19. století? Jsem ráda, že v této knize děj poněkud pomalu plynul...

17.10.2020 3 z 5

Poslední země: Antarktida Poslední země: Antarktida Marek Vácha

Krásný cestopis. Popis dějin, přírody i křesťanských postřehů autora při pobytu na Antarktidě a cestě zpět.

07.09.2020 4 z 5

Pečuj o své démony Pečuj o své démony Tsultrim Allione

Hlavní myšlenky knihy vycházejí z buddhistického i tibetského učení a dají se aplikovat na běžné démony nebo i bohy, kteří nám znepříjemňují život. Tím, že je pochopíme, nasytíme a staneme se jimi, měli bychom se svými démony vyrovnat. Učení pěti kroků je neustále probíráno z mnoha pohledů a variant.

07.09.2020 2 z 5

Plachetnice na vinětách Plachetnice na vinětách Jiří Hájíček

Kniha mi hodně dala. Kladně hodnotím i seznam citované krásné literatury a promyšlenost kompozice textu.

14.08.2020 4 z 5

Pravý výlet pana Broučka do Měsíce Pravý výlet pana Broučka do Měsíce Svatopluk Čech

Na mě už trochu zastaralé téma a pojetí.

14.08.2020 2 z 5

Věčně zpívají lesy / Vane vítr z hor / Není jiné cesty Věčně zpívají lesy / Vane vítr z hor / Není jiné cesty Trygve Gulbranssen

Krásný příběh, byť pro mne složitý k přečtení.

06.08.2020 4 z 5

Vnitřní svět vítězů Vnitřní svět vítězů Marian Jelínek

Kniha je přehledně členěná. Oceňuji propojení textu a odkazového aparátu, autorův přehled o filozofii i citace myšlenek novější psychologické literatury.

13.07.2020 4 z 5

Volba Volba Jakub Trpiš

Když přehlédnu nedotažené korektury textu a míšení duchovna a sci-fi, nesmím připomenout kladné stránky tohoto textu odrážející se ve skutečně těžko řešitelných současných světových problémech. Autor nastiňuje, jak by vypadal svět, kdybychom mu darovali veškerou pozitivní energii a nabízí jako oběť život muže, odcházejícího z fungujícího vztahu s manželkou a malou dcerkou.

07.07.2020 3 z 5

Jak přežít léčení – Veselé čtení o bolestech Jak přežít léčení – Veselé čtení o bolestech Radkin Honzák

Pohled známého českého psychiatra na stonání a nemoce a prožívání souvisejících peripetií je velmi zábavný, místy trochu zdlouhavý. Oceňuji hlavně podání nelehké tématiky populárně-naučnou formou, zasvětcení do problémů emocí a nemocí, vlivu rodiny na nemocného člena "smečky" a naopak a také popis deprese, sebevražedných pokusů, OCD a úzkostí, které s tématem mohou souviset.

02.07.2020 3 z 5

Neviditelný Neviditelný Jaroslav Havlíček

Havlíčkův černý román Neviditelný bych zařadila mezi nejvýznamnější české knihy. Vyprávění původem plebejského inženýra, který se přiženil do bohaté, byť psychickými nemocemi zařízené rodiny, spěje do bezvýchodnosti, skoro do zatracení. Dílo mementem a vede i dnes k mnohým zamyšlením.

29.06.2020 5 z 5

Umění být zdráv Umění být zdráv Věra Keilová

Kniha je čtivá, mnohé myšlenky se často opakují zřejmě ze záměru autora vytvořit úvod k tématu funkční medicíny. Na jednu stranu jsem nadšená díky lepší kvalitě textu a myšlenek. Přesto už mi v této oblasti vlak kdysi ujel, a proto vzhlížím s údivem na optimismus autora: kdybychom se odhodlali činit změny, nemoci asi bychom neznali...?

29.06.2020 3 z 5