Margita

Margita https://www.databazeknih.cz/img/books/57_/57636/margita-57636.jpg 4 10 4

Novela líčí s psychologickou pronikavostí přerod staré cikánky v podmínkách nového života na vesnici v občanku smiřující se se společností i jejími zákony.

palka452
14.04.2024 5 z 5

Dobrá herečka ,dobrá spisovatelka co víc si přát

Pavla-Adina
19.12.2021 4 z 5

Hezky napsaný román, který promlouvá o stáří, vině a chudobě. Trochu jsem se při četbě zastavila v čase a neměla jsem dojem, že bych jím mrhala.

Mirka2778
23.12.2018 5 z 5

Cikánka Margita stárne po boku Josefa, který si ji kdysi vzal za manželku navzdory všem.
Vesničané nejen že nepřijali Margitu mezi sebe, ale i Josef přišel o svou práci a další už nenašel.
Román je o neporozumění, vzájemném odcizování se, o nemožnosti něco změnit.
Až zásah z venčí Margitu vytrhne ze setrvačnosti. Ale je to dobře?
Moje druhá knížka od Olgy Scheinpflugové a půjčím si i další, ta paní měla život prokouknutej.

Bonnet
11.07.2017 4 z 5

Jsem o Scheinpflugové Olze měla povrchní povědomí jako o manželce Čapka a přiznám se, že jsem se od ní bála cokoli přečíst, abych nebyla zklamaná nějakou jeho napodobeninou. Nic z toho se nestalo. Autorčin styl se liší výrazně, nicméně nepokulhává. Zaujalo mne i téma, které si (soudím podle předmluvy) autorka vybrala sama - problémové vztahy s romy v sledu let po druhé světové válce, přičemž nebyly hlavní postavy odstrčeny do pozadí - psychologie jedince zachycena na velmi slušné úrovni. A navíc se jedná o tenoučkou knížečku, takže jsem se nemusela do čtení nutit, to kdyby někdo pochyboval jako já.

Olga Scheinpflugová
česká, 1902 - 1968