Paulika Paulika komentáře u knih

Kniha kódů a šifer Kniha kódů a šifer Simon Singh

Skvela kniha o krytpografii. Kniha se cetla velmi rychle a clovek ziskal zakladni pohled do historie kodovani a sifrovani vcetne desifrovani a jejich dusledky v dejinach. Posledni kapitoly jsou uz venovany modernimu zpusobu sifrovani - e-mailu, internetovych zprav, PGP, atd. Knihu jsem slupl jednim dechem, coz u popularne naucne cetby je vzacne. Za me 5 hvezd.

Skrytá realita Skrytá realita Brian Greene

Asi nejlepsi kniha od Greeneho vubec. Prekonava tu sebe samotneho. Dava nam tu nahlednout do ruznych moznych scenaru naseho vesmiru. Paralelni svety, bublinove svety i klasicka teorie tresku. Navzajem je porovnva a dava nam tak jedinecnou moznost nahlednout pod poklicku astrofyziky, o cem se v soucasne dobe bada ajak mezi sebou soutezi ruzne hypotezy vzniku vesmiru. Sveho kandidata na model vesmiru si ale musite uz najit sami ;-) Knihu bych doporucoval i budoucim aspirujicim spisovatelum sci-fi literaury - nacerpaji zde hodne inspirace. Opravdu skvele ctivo.

Pravda o cukru Pravda o cukru Jessie Inchauspé

Kniha me nadchla. Hned vyzkousim vsechny popsane triky. Na knize je velmi skele to, ze je pomerne utla, strucna a vystizna. Neupada, tak jak vetsina ostatnich knih, svoji zbytecnou ukecanosti, i kdyz si take neodpousti jisty zpusob vypraveni zkusenosti na pratelich autorky. Prvni pulka knihy je vylozene vecna, informativni a poucna. Vzhledem k tomu, ze jsem nedotcen cukrovkou - nastesti, ale v mem okoli se o teto problematice dosti mluvi, tak ted vim o cem se moji kolegove, pratele bavi a nejsem odsouzen jen k nepochopeni.
Audiokniha je trochu toporneji namluvena, ale jinak ok. Pozor obrazky, co jsou v knize, bohuzel jako prilozene PDF k audioknize nedostanete!

01.12.2023 5 z 5

Video s Ježíšem Video s Ježíšem Andreas Eschbach

Kniha je dost rozvláčná a ukecaná. Je tam i dost vaty. Ale jinak nápad a zápletka originální a dobře vykonstruovaná. Dílo bych zařadil do oxymoron škatulky: kvalitní brak. Líbilo se. Určitě doporučuji. Chystám se i na druhý díl: Jesus Deal, tak uvidíme.
EDIT: Tak druhý díl "Jesus Deal" (nevyšel česky) už tak skvělý není. Šíleně zdlouhavé a chvílemi nudné. Tak za 3 *.

09.02.2022 4 z 5

Večer a jitro Večer a jitro Ken Follett

Pohadka zasazena do skutecnych historickych udalosti. Pribeh mi chvilemi prisel dost naivni az neskutecny (obzvlaste ten konec). Jinak ok. Sem tam popsane krute az obsceni sceny ze zivota stredoveke Anglie, ale vesmes takova soap-opera. Hlavni postavy jasne oddelne na kladne a zaporne, vse pekne cernobile. Dobre se cetlo a dej pekne ubihal, ale vesmes vse predvidatelne a predem jasne. Moc necekanych zvratu tam nebylo. Nedavno jsem cetl knihu "The Time Traveler's Guide to Medieval England" od Iana Mortimera - historika, kde popisuje, jak to pravdepodobne ve skutecnosti ve stredoveke Anglii spolecensky fungovalo. Tady jsem videl obrovsky kontrast toho, co tu pise Follett, ale tato kniha mela pobavit a prenest ctenare do romaticke stredoveke Anglie a to se povedlo. Urcite doporucuji, ale berte, ze je to historicka fikce pro pobaveni.

16.04.2021 4 z 5

Chytré pohádky pro malé rozumbrady Chytré pohádky pro malé rozumbrady Jiří Žáček

Super, máme jako audioknihu do auta. Načtená je opravdu skvěle Oldřichem Kaisrem. Baví se, jak naše děti, tak i já s ženou. Určitě doporučuji.

07.05.2020

Hlava XXII Hlava XXII Joseph Heller

Nuda, nuda, nuda. Všude kladné hodnocení a srovnávání s mým oblíbeným Švejkem a nakonec je to jedna z nejnudnějsích a nejméně záživných knih, co jsem kdy četl. První třetina knihy byla uplně k uzoufání nudná, ve druhé se začal jakš takš rýsovat nějaký děj, ale s chybami v časové posloupnosti vyprávěných historek a poslední třetina už trochu ušla - těšil jsem se, že bude brzo konec ;-). Kniha na mě působila dosti nevyváženým dojmem. Chvilkami rádoby anekdoty, chvilkami dramatické a vážné scény a ke konci knihy násilně přilepené a zpackané moralizování. Zkrátka slátanina. Nechápu, jak se tento brak může řadit do světové klasiky literatury a to po bok takových Knih jako je Vojna a mír, Smrt je mým řemeslem nebo Na západní frontě klid. Na Švejka vůbec nemá a dokonce Ryanova kniha Jak jsem vyhrál válku je o několik tříd lepší. Nedoporučuji.

14.11.2019 1 z 5

Život za životem Život za životem Kate Atkinson

Nebylo to špatné. Začátek knihy poněkud zdlouhavý, ale druhá půlka už ušla. Typický román pro ženy. Mně se dostal do ruky jen díky tomu, že jsem byl zvědavý na časové smyčky, na kterých měl být román založen. Ty mě ale moc nenadchly. Nějaké sofistikované skloubení několika časových smyček nečekejte alá film Na Hromnice o den více. Jedná se spíše o popisný historický román. Autorka má určitě zajímavý způsob vyprávění, svým způsobem podmanivý a uvěřitelný. Chvílemi úsměvná situační komedie, chvílemi tragédie nebo historická freska 1.poloviny 20. století. Pro mě vcelku pohodová četba, kterou lze doporučit.

06.09.2019 3 z 5

Zpověď lovce ekonomik Zpověď lovce ekonomik John Perkins

Zajímavá kniha o současném plutokratickém světě. Autor se zde zpovídá z činů, které jako tzv. lovec ekonomik (LE) ve svém mládí prováděl a snaží se tak naivně ve své druhé polovině života to nějak napravit. Jinak LE je něco jako u nás proslulí šmejdi jen v makroekonomickém měřítku. Nezadlužují chudáky důchodce, ale celé národní ekonomiky a jejich plátce daní. Pokud umíte německy, tak velice doporučuji od Dirka Müllera "Machtbeben" (2018) a Thorstena Schulteho "Kontrollverlust" (2017). Tyto knihy jsou ještě o něco lepší. Jinak kniha super až na ten trochu naivní konec. Doporučuji ještě knihu porovnat s vyznáním Henryho Kissingera v "Uspořádání světa", dalo by se tu mluvit o pokrytectví?

18.12.2018 4 z 5

Algoritmy pro život Algoritmy pro život Brian Christian

Takovy prumer. Uzite algoritmy jsou sice zajimave, ale aplikovat je v beznem obcanskem zivote - no nevim. Hlavne si vzpomenout v dane situaci, ze mam nasadit tento nebo onen algoritmus bude asi dost tezke, chce to cvik. Priklady aplikace algoritmu v beznem zivote popisovane autorem me z vetsi casti take moc nepresvedcily. Nicmene bayesovsky se snazim rozhodovat uz od chvile, co jsem cetl knihu Signal a sum od Nate Silvera a to s vlaznymi vysledky.

13.02.2018 3 z 5

Kruh Kruh Bernard Minier

No, kniha Mraz se mi zdala o fous lepsi nez tento druhy dil. Mela lepsi atmosferu. Nekdy jsem se musel usmivat nad umele vykonstruovanymi situacemi, do kterych se Servaz dostava. Tolik nahod a neuveritelnych situaci se jen tak nevidi. Servaz na me pusobi stale dojmem totalne psychicky rozlozeneho cloveka podobneho postavam Woodho Allena, ale s ocelovym a neprustrelnym telem samotneho Ramba.
Knihu jsem necetl, ale poslouchal nezkracenou audioknihu, ctenou Jirim Zakem. A musim uznat, ze je nactena opravdu skvele. Urcite dejte prednost audioknize pred papirovou nebo e-knihou.

31.01.2017 3 z 5

Pravda o doplňcích stravy Pravda o doplňcích stravy Brian R. Clement

Po precteni knihy jsem na vazkach, jake hodnoceni knize vubec dat. Na jedne strane se mi zdalo zcela pochopitelne a uveritelne, ze synteticke vitaminy se s temi prirodnimi nedaji vubec porovnat a jejich ucinek bude jiste velice rozdilny, samozrejme ve prospech prirodnich.
Na druhe strane je kniha tak demagogicky a dikcne napsana, ze jsem mel obcas knihu chut okamzite odlozit. Dale prevelika propagace certifikace NOS mi prisla taky trochu tendencni - clovek si po precteni musi udelat urcity odstup, aby fanaticky nepropadl certifikacim, ktere zde autor uvadel. Dalsi nevyhoda knihy je, ze je spise podana americkemu ctenari a US trhu s potravinovymi doplnky, i kdyz obcas tam zakony v Evrope take zmini.
Nicmene pokud se zajimate o potravinove doplnky, stravu ci synteticky vyrabene viatminy, kniha je urcena pro vas.

09.11.2016 3 z 5

Myšlení: rychlé a pomalé Myšlení: rychlé a pomalé Daniel Kahneman

Kniha je urcite velice zajima a stoji za precetni, i kdyz autor mohl byt strucnejsi. U me bohuzel kniha tak nezafugovala, protoze jsem pred ni jiz cetl plno jinych knih na podobne tema a vetsinu poznatku jsem uz znal. Otazkou tu je to, kdo opisuje od koho ;-)
Pokud je to Vase prvni kniha o teto problematice, tak si dejte hvezdicku navic.

17.10.2016 4 z 5

Rozkazy z Berlína Rozkazy z Berlína Simon Tolkien

Cetl jsem vetsinu knih (v AJ) od Simona Tolkiena a musim uznat, ze se svemu dedovi vice nez vyrovna. Sice nepise fantasy, ale skvele detektivky a thrillery z obdobi 2. svetove valky. Ma je velice dobre zresersovane a jeho praci bych prirovnal k C.J.Sansomovi a castecne i k Philipu Kerrovi. Tzn. perfektne vetknuta napinava fikce do realneho historickeho obdobi; a to umim jako rozmlsany ctenar ocenit. Toto je uz bohuzel 3. dil z jeho rady s Travem, ale musim uznat, ze jedna z tech napinavejsich.

05.10.2016 4 z 5

Emoční inteligence Emoční inteligence Daniel Goleman

Kniha me opravdu obohatila o nove perspektivy zivota a to v podobe emoci. Moc se mi libila prvni cast knihy o funkci naseho mozku z hlediska emoci a dale pak dodatek C "Nervove drahy strachu". Tyto kapitoly, pro nas technictejsi typy ctenaru, jsou opravdouvou extazi ;-) Nove poznatky o amygdale se stane asi mym dalsim studiem. Nudnejsi byl pro me zaver knihy o Emocni gramotnosti. To uz byl spise takovy manifest, co by se melo podnikat na skolach/skolkach pro lepsi emocni vyspelost deti.

26.01.2016 4 z 5

Ano, kniha je dost pritazena za vlasy, ale Michel-RD5692 si musi uvedomit, ze kniha je psana pro nactilete, kteri jsou v puberte a potrebuji se stale s nekym ztotoznovat (obzvalst u Americanu). A to jim Katniss, Peeta, Hurikan, Cinna a spol. plne poskytuji - jsou proste cool. Tak je pojata i stylistika knihy. Jednoduse napsano, s jasnymi rozhodnutimi, kratsi vety a jasny kladas a zapornak. Logika veci zde hraje take druhoradou roli. Holt, neni to Tolstoj. Proste, kniha uzce miri na jisty typ ctenare a je to treba vzit v uvahu. Pokud bych byl o nejaky patek mladsi, taky bych tu knihu bral asi trochu jinak. Jinak za me prumer.

27.05.2015 3 z 5

Chytit tygra za ocas Chytit tygra za ocas James Hadley Chase (p)

Skvela kniha, temer klasika. Vyborne napsane se skvelym spadem. Jedna z nejlepsich ganstrovek. Chase, Chandler, McBain jsou kingove brakove literatury se vsim vsudy ;-)

27.05.2015 5 z 5

Už je tady zas Už je tady zas Timur Vermes

V Nemecku tato kniha obsazovala prvni pricky v ctenosti, ale u me zase tak nezafungovala. Autor mel skvelou ideu, bouzel jeji potencial zustal temer nevycerpan. Mela to byt humorna kniha, ale ja se teda moc nesmal - zkratka to nebylo nejak komicky, ale spise nudny. Tou hlavni osobou nemusi byt ani tak Hitler, ale jakykoliv clovek, ktery se prenese z roku 1945 do nasi doby a seznamuje se s vydobytky moderni doby. Kladne hodnotim grafiku na titulni strane knihy.

27.05.2015 2 z 5

Elegantní vesmír Elegantní vesmír Brian Greene

Suprova kniha. Jedna z mych oblibenejsich. Uz jsem cetl dvakrat a stale v ni objevuji nove veci. I kdyby strunovka byla jen slepou ulickou v hledani tzv. teorie vseho, tak jeji pochopeni a dobrodruzsvi v jejim poznani a chapani stoji za to. Skvela rozcvicka pro sede bunky mozkove ;-)

Chemie smrti Chemie smrti Simon Beckett

Skvela kniha. Moc se mi libi styl Simona Becketta. Poslechl jsem si uz vsechny jeho audioknihy s Davidem Hunterem (zatim celkem 4 + 1 kratka v nemcine) a za me velky obdiv. Skvele vystupnovane, vcelku i uveritelne, i kdyz se autor take nevyhnul obcas tezko uveritelnym zvratum. Jeho zatim posledni novelou je "Stone Bruises" (Der Hof) sice bez Davida Huntera, jako samostatny thriller, ale o to lepsi. Nechapu nase vydatelstvi, proc se slepe orientuji jen na skandidavskou detektivku, kdyz jim tady unika kvalitni cetba.

18.05.2015 4 z 5