Kniha kódů a šifer

Tajná komunikace od starého Egypta po kvantovou kryptografii. Téma tajemných kódů a šifer – „nekonečný souboj mezi tvůrci a luštiteli“ – láká od nejstarších dob. V politice a válečnictví hrála utajená komunikace často klíčovou roli, její význam v informačním věku ještě stoupá a dotýká se zájmů skutečně každého jednotlivce a to zejména ve svobodné společnosti. Singhova kniha mapuje historii šifrování i současný stav kryptologie a podrobně zpracovává klíčová a nejzajímavější témata. Díky přístupnému stylu a jasnému vysvětlení řady složitých šifrovacích systémů a algoritmů lze knihu doporučit každému zájemci o tuto nesporně zajímavou oblast lidské činnosti. 2. vydání...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/24_/24381/kniha-kodu-a-sifer-24381.jpg 4.846

The Code Book (2000)

Literatura naučná, Historie
Vydáno:, Argo, Dokořán

pstast
11. listopadu

Skvěle napsaná kniha o pricipech, historii i budoucnosti šifrování. Povinná četba pro každého, kdo je z IT oboru.

Lenka4

Dějiny šifrování by se daly nazvat nekonečným soubojem mozků. Autor mě sice nenalákal k luštění závěrečných šifrovaných textů, ale principy kódování popsal i pro naprostého laika srozumitelně. Kniha je navíc psána velice čtivě a historické události líčeny napínavě a dramaticky.

Tomas@S

Povinna cetba pro vsechny fandy sifer. Skvele napsana kniha (Singh to proste umi) provazi ctenare celymi dejinami sifrovani a navic popisovane techniky vyborne a prakticky vysvetluje. A nezalekne se ani modernich sifer a i velmi slozite a sofistikovane veci vysvetli tak skvele, ze to i clovek neznaly pochopi. Zvlaste bych upozornil na vysvetleni toho jak funguje sifrovaci stroj enigma a jakym zpusobem Turing kod prolomil, to se cte jako dobrodruzna literatura a navic se to vsechno da pochopit, parada. Davam sest hvezdicek :-)

zahadum
25.05.2017

Historicko-odborne-náučná kniha, ktorá sa číta ako detektívka a z ktorej sa dozviete všetko o tom ako človek šifroval, utajoval nielen komunikáciu, korešpodenciu. Je to aj o tom ako sa snažil , snaží a bude vždy snažiť preniknúť do komunikácie nepriateľov ale aj priateľov. Zrozumiteľné a pri tom veľmi odborne napísaná " biblia " dejín ale aj budúcnosti na poli šifier. Odporúčam.

TeaPeter
09.02.2016

Výborná kniha, která i laika uvede do komplikované problematiky srozumitelnou formou. Za sebe hlasuji, že největším rizikem je Big Brother - když ten se k datům dostane, tak se k nim muže dostat i kdokoli jiný. Je to jen otázka motivace.

marcela6183
09.07.2015

Jestli někdo něco ví o matematice, jejím logickém poselství a jak ho podat bílé, filozoficky založené středostavovské Evropance, jsou to Indové (v Britském zastoupení).
Já se skvěle bavila. O začátku do konce. Na Cézarovi, Marii Stuart, válkách a Enigmě, internetovém klíčování. Poprvé dokonce chápu, v čem je postata jednoduhé myšlenky tak elegantní. Řekla bych dej vládě provaz z binárního kódu a uškrtí se na něm sama. Takže otázka zní - máme ještě co skrývat?
Četlo se to jedním dechem, směle to konkuruje televizním dokumentům na BBC a máte to na jeden dech pomalu jak detektivku. Velká poklona s velkou pětkou.

Paulika
26.05.2015

Skvela kniha o krytpografii. Kniha se cetla velmi rychle a clovek ziskal zakladni pohled do historie kodovani a sifrovani vcetne desifrovani a jejich dusledky v dejinach. Posledni kapitoly jsou uz venovany modernimu zpusobu sifrovani - e-mailu, internetovych zprav, PGP, atd. Knihu jsem slupl jednim dechem, coz u popularne naucne cetby je vzacne. Za me 5 hvezd.

deathmen
30.10.2014

Veľmi zaujímavo a pútavo napísaná kniha ktorá vás uplne vtiahne do sveta kodov a šifier. Problemom je že pri čitani tejto knihy chcete všetko šifrovat :D Kvalitná kniha ako obsahom tak formou. Jednoznačne 5*

vitek.sk
10.09.2014

Další skvělá kniha od Simona Singha, tentokrát na téma kryptografie a šiforvání. Singh, jako obvykle, vše vysvětluje velmi jasně a přístupně i pro širší veřejnost. V knížce se dočtete o dávné historii šifer, například v době Ceasara nebo jak šifrování může za smrt Marie Suartovny. Hlavní pozornost je však pochopitelně věnována době moderních technologií, od vizionáře Charlese Babbage v 19. století až po se současnými technologiemi prakticky nerozluštitelné šifry, které hrají klíčovou roli v dnešní každodenní komunikaci. Singh nastiňuje i budoucnost kryptografie v oblasti kvantových technologií. Na závěr máte možnost otestovat své znalosti v několika kryptografických cvičeních. Svými výsledky se raději nebudu chlubit. :-) Samozřejmě dávám 5 hvězd.

Aktenanka
21.06.2014

Naprosto skvělá kniha. Vše je zde přehledně a věcně vysvětleno. Doporučuji si ji přečíst, pokud se hlavně zajímáte i o své okolí a věci spojené s každodenní banální aktivitou jako je například posílání e-mailů. Na konci knihy se dozvíte, jak chránit svou osobní komunikaci v dnešní době internetu a hlavně je zde rozpoutána diskuze ohledně používání těchto šifrovacích prostředků běžnými uživateli. Dvě strany diskuze: právo na ochranu své komunikace a svého soukromí vs. zneužití šifrování organizovaným zločinem. Z čeho máme větší strach? Ze zločinců nebo z vládní kontroly? Opět zde vyplouvá na povrch téma Big Brothera.

rtepik
17.05.2014

Jedna z nejlepších populárních knih o šifrování. Vysvětlí rozdíl mezi kódováním a šifrováním, provede zajímavým způsobem historií šfrování a dostane se postupně až k nejnovějším technologiím.

Chybí mi v ní jen kryptografie eliptických křivek.

Rachel
06.02.2014

To jsem takhle jednou neprozřetelně zažertovala s babičkou na téma kryptografie a krypta..
Téhle knížce musím přiznat, že je vážně čtivá a podařilo se jí zaujmout mě. :)

Max
02.04.2011

Přehled historie kryptografie a kryptoanalýzy od nejstarších věků po moderní postupy. Líbilo se mi, že text byl bohatě proložen historickými souvislostmi a událostmi, nebyl to tedy pouhý popis daného tématu, ale člověk získal povědomí o tom "proč" a "jak k tomu došlo". Moc pěkné a čtivé.