Velká Fermatova věta

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Podtitul: Dramatická historie řešení největšího matematického problému Kniha líčí téměř 350 let úsilí matematiků celého světa o nalezení důkazu Velké Fermatovy věty, kterou vyslovil francouzský matematik 17. stol. Pierre de Fermat. Na okraji překladu Diofantovy Aritmetiky si poznamenal, že rovnice x n + y n = z n nemá řešení v množině přirozených čísel (N) pro n větší než 2 a že zná důkaz tohoto tvrzení, ale nevešel by se mu na okraj knihy. Kniha je strhujícím vyprávěním o příběhu této věty, který se prolíná celými dějinami matematiky a dotýká se všech oblastí teorie čísel. Sama věta není důležitá pro matematiku ani její aplikace. Ale matematikové jsou podobni horolezcům, kteří zdolávají horské velikány, prostě protože jsou. Fermatovu větu „zdolal“ až britský matematik Andrew Wiles v roce 1994....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/119209/velka-fermatova-veta-119209.jpg 4.758
Žánr:
Literatura naučná, Věda, Matematika a logika

Vydáno: , Academia
Originální název:

Fermat's Last Theorem, 1997


více info...
Nahrávám...

Komentáře (13)

Kniha Velká Fermatova věta

Radeon
03.04.2021

Tak tohle byla fantazie, ponor do problematiky jednoho astronomicky obtížného a při tom pochopitelného problému pro laika. Kniha potírá problematiku Fermatovy věty se všemi jejími peripetiemi a zároveň vypráví neuvěřitelné lidské příběhy. Existuje i dokument o této větě s rozhovory s Andrewem Wilesem a dalšími účinkujícími.

ZuzanaK.
06.08.2020

I když nejste zrovna milovníky matematiky, a možná právě proto, tahle kniha vás zaujme.


parxel
15.03.2019

Velká Fermatovova věta je moje nejoblíbenější kniha o matematice. Je velmi poutavá a čtivá. Navíc ji napsal novinář, takže je současně i velmi srozumitelná. To co jí činí neuvěřitelně zajímavou, však není matematika samotná, ale spíše životní příběhy matematiků, kteří svým dílem přispěli k nalezení odpovědi na jeden z nejpalčivějších problémů matematiky. Rád bych napsal víc, ale to už bych se opakoval. Zkrátka tuto knihu doporučuji všem lidem, kteří se rádi dozvědí něco zajímavého a neodrazuje je slovo matematika.

Jonny
24.01.2019

Dobře napsaný příběh o Velké Fermatově větě. Ale že bych kvůli téhle knize zahořel k matematice a toužil vytvářet teorie, věty a důkazy... to zase ne :-)

Tomas@S
24.08.2018

Stejne jako i ostatni knihy od SIngha, ktere jsem uz cetl, je proste vynikajici. Cte se to od zacatku az do konce jednim dechem a vsemu predkladanemu co lze pochopit i bez znalosti vysoke matematiky opravdu lze snadno porozumet. Pokud vubec je mozne nalezt nejake vytky, tak ze se v nekterych castech lehce opakuje to co psal v jine knize (historii okolo Turinga). Ale zase na druhou stranu nektere veci, ktere v jine knize nejak zvlast nevysvetloval zde naopak rozebira podrobneji (viz neresitelnost nekterych uloh).

Mengej
26.02.2018

Úžasná knížka. Donutila mě pochopit, co je na matematice tak krásného a fascinujícího. Líbí se mi, že se matematika opírá o jistoty, které nám v biologii (můj obor) chybí.
Kniha je čtivá, zajímavá, vůbec nenudí. Moc se mi líbily různé vsuvky o životech matematiků, které příjemně oživovaly proud matematických myšlenek.

Annicka
26.03.2017

Skvělá kniha! Důkaz Velké Fermatovy věty jsem z ní samozřejmě nepochopila (ostatně na to by bylo třeba několik let na matfyzu), ale je v ní spousta pěkných příběhů o matematicích a matematice.

marcela6183
09.07.2015

Já byla vždycky logik. Logika mi pomáhá přežívat ty časy "in between" těch zmatků kolem. A ráda čtu knihy, které mají logický základ a dovedou dovést za ručičku k cíli. Bohužel, jak Singha miluju, tak tady se mu to ne úplně podařilo. Tedy pro mne. Možná dáno překladem, netuším, tentokrát jsem nesrovnávala.
Dlouho jsem měla pocit, že chápu, pak jsem se ztratila a nepomohlo tomu ani trojí čtení - abych nakonec fasconovaně zírala, že na to Wiles fakt přišel. Čtení ale strhující. Třeba někdy dospěju i do té páté hvězdy. Takhle za čtyři dík strhujícímu příběhu.

1