Velká Fermatova věta

Podtitul: Dramatická historie řešení největšího matematického problému Kniha líčí téměř 350 let úsilí matematiků celého světa o nalezení důkazu Velké Fermatovy věty, kterou vyslovil francouzský matematik 17. stol. Pierre de Fermat. Na okraji překladu Diofantovy Aritmetiky si poznamenal, že rovnice x n + y n = z n nemá řešení v množině přirozených čísel (N) pro n větší než 2 a že zná důkaz tohoto tvrzení, ale nevešel by se mu na okraj knihy. Kniha je strhujícím vyprávěním o příběhu této věty, který se prolíná celými dějinami matematiky a dotýká se všech oblastí teorie čísel. Sama věta není důležitá pro matematiku ani její aplikace. Ale matematikové jsou podobni horolezcům, kteří zdolávají horské velikány, prostě protože jsou. Fermatovu větu „zdolal“ až britský matematik Andrew Wiles v roce 1994....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/11_/119209/velka-fermatova-veta-119209.jpg 4.840

Fermat's Last Theorem (1997)

Literatura naučná, Věda, Matematika a logika
Vydáno:, Academia

Tomas@S

Stejne jako i ostatni knihy od SIngha, ktere jsem uz cetl, je proste vynikajici. Cte se to od zacatku az do konce jednim dechem a vsemu predkladanemu co lze pochopit i bez znalosti vysoke matematiky opravdu lze snadno porozumet. Pokud vubec je mozne nalezt nejake vytky, tak ze se v nekterych castech lehce opakuje to co psal v jine knize (historii okolo Turinga). Ale zase na druhou stranu nektere veci, ktere v jine knize nejak zvlast nevysvetloval zde naopak rozebira podrobneji (viz neresitelnost nekterych uloh).

Mengej

Úžasná knížka. Donutila mě pochopit, co je na matematice tak krásného a fascinujícího. Líbí se mi, že se matematika opírá o jistoty, které nám v biologii (můj obor) chybí.
Kniha je čtivá, zajímavá, vůbec nenudí. Moc se mi líbily různé vsuvky o životech matematiků, které příjemně oživovaly proud matematických myšlenek.

Annicka
26.03.2017

Skvělá kniha! Důkaz Velké Fermatovy věty jsem z ní samozřejmě nepochopila (ostatně na to by bylo třeba několik let na matfyzu), ale je v ní spousta pěkných příběhů o matematicích a matematice.

marcela6183
09.07.2015

Já byla vždycky logik. Logika mi pomáhá přežívat ty časy "in between" těch zmatků kolem. A ráda čtu knihy, které mají logický základ a dovedou dovést za ručičku k cíli. Bohužel, jak Singha miluju, tak tady se mu to ne úplně podařilo. Tedy pro mne. Možná dáno překladem, netuším, tentokrát jsem nesrovnávala.
Dlouho jsem měla pocit, že chápu, pak jsem se ztratila a nepomohlo tomu ani trojí čtení - abych nakonec fasconovaně zírala, že na to Wiles fakt přišel. Čtení ale strhující. Třeba někdy dospěju i do té páté hvězdy. Takhle za čtyři dík strhujícímu příběhu.

kyssling
07.04.2015

Dal bych nekonečně mnoho hvězdiček a pokud si vypůjčím Fermatovo tvrzení: "Ta kniha je tak kvalitní,že mě k jejímu popisu tento prostor nestačí." :-)

vitek.sk
10.09.2014

Strhující příběh o 300 letech řešení jednoho zdánlivě jednoduchého a nepodstatného matematického problému, který si napsal Fermat na okraj své knihy. Na jeho řešení pracovali největší matematické mozky uplynulých let, ale koncem minulého století byl problém vyřešen. Jak už to tak bývá, řešení se ukázalo velmi složité a důležité pro jiné oblasti matematiky. Dodávám, že skutečnost, že Wiles nemohl dostat Fieldsovu medaili, protože ta je udělována jen lidem pod 40 let věku, pokládám za naprosto šokující způsob diskriminace u kterého bych nevěřil, že je v 21. století možný... Singh už několikrát ukázal, že umí psát velmi čtivě a nezklamal ani teď. Proto jasných 5 hvězd.

Aktenanka
21.06.2014

Nejprve se mi do této knihy moc nechtělo a dlouho mi ležela doma. Pak jsem se ale odhodlala do ní pustit a dobře jsem udělala. Je to jedna z nejlepších knih z oblasti matematiky, kterou jsem kdy četla. Myslela jsem si, že to bude těžkopádně napsané a nebudu tomu rozumět, ale opak byl pravdou. Autor vše podává velmi čtivou formou a nestane se vám, že byste něčemu neporozuměli. Taková perlička na závěr je, že Euler nejspíš přišel na stejný důkaz jako Fermat, který byl ovšem chybný. Já osobně se přikláním k názoru, že Fermat byl neuvěřitelnou osobností, který vycítil správnost svého tvrzení a věřil i svému důkazu, u kterého ale přehlédnul chybu.

mijagi80
03.03.2014

Velmi poutavě napsaná kniha o kráse a síle matematického myšlení přístupná i laikům.

HTO
10.04.2012

Když se o něčem umí psát – a Simon Singh je klasickým příkladem člověka, který to umí – zjistíte, jak dobrodružný a zázračný je svět, kamkoliv se podíváte. Představuji si Andrewa Wilese skutečně jako George Malloryho. Sám jsem člověk, pro něhož je matematika Hic sunt leones, a slovy Douglase Adamse, jakékoliv číslo vyšší než 4 definuji jako „záplavu žluti", ale tohle se, stejně jako Kniha kódů a šifer, čte jedním dechem.