Velký třesk

Velký třesk: Nejdůležitější vědecký objev všech dob a proč o něm musíte vědět. Albert Einstein kdysi řekl: „Nejnepochopitelnější na vesmíru je to, že se dá pochopit.“ A spolu s ním Simon Singh věří, že na porozumění fyzikální podstatě vesmíru nemusí být člověk génius, jako byl Einstein, ale že jí může rozumět každý. Jeho kniha nevysvětluje jen základy teorie velkého třesku, ale dozvíme se hodně i o tom, proč jí současní kosmologové věří. A navíc se můžeme dočíst mnoho barvitých příběhů o vzniku, vývoji a dozrávání této teorie a jejích tvůrců i odpůrců. Kniha hýří kosmickými idejemi i historickými ohlédnutími, ale navíc je i neobyčejně zábavná. 110 ilustrací a tabulek....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/24_/24382/velky-tresk-w0R-24382.jpg 4.820
Literatura naučná, Vesmír, Přírodní vědy
Vydáno · Dokořán, Argo

The Big Bang. The Most Important Scientific Discovery of All Time and Why You Need to Know About it · 2005

Kniha Velký třesk

a.r.nick
18.07.2017

Nenásilně poučné, nesložitě vědecké, podané čtivě, s vtipem i s pochopením pro ne zrovna matematicky / fyzikálně /chemicky zdatné čtenáře... Spousta jednotlivých vědomostí sbíraných ve školních lavicích mi konečně zapadla do sebe a utvořila ucelený rámec; plus jsem se dověděl plno nového a ještě se i pobavil (protože vědci jsou podle všeho zábavná sebranka ;)). Doporučuji jak čtenářům, kteří se už o astronomii / kosmologii dávno zajímají, tak i úplným začátečníkům, kteří by se rádi od něčeho odpíchli :).

bulat
20.10.2015

Ak chce človek zmerať priemer zemegule, stačí mu obyčajná tyč .... a mozog - nič viac!

Vedeli ste, že už 1700 rokov pred Koperníkom vznikol prvý héliocentrický model sveta ? Prečo sa nepresadil a upadol do zabudnutia ? Ako dokázali starí Gréci vo 4. storočí pred Kr. zmerať priemer zemegule a pomýliť sa iba o 2% ? A nielen to - z priemeru Zeme odvodiť veľkosť Mesiaca a Slnka ako aj ich vzdialenosť od Zeme - iba s použitím logiky a elementárnej geometrie ! Tušíte, kto bol otcom teórie relativity ? Einstein ? Kdeže !

... viac informácii poskytne hneď prvá kapitola veľmi zaujímavej knihy :-)

vitek.sk
10.09.2014

Simon Singh se tentokrát pustil do fyziky a opět mu to jde skvěle. V této knize píše o historii nejdůležitější a nejúspěšnější kosmologické teorie dneška od jejích skromných počátků s Georgesem Lemeitrem, Edwinem Hubblem a Einsteinem, který ji z počátku nepodporoval. Přes období mnoha problémů v polovině minulého století, kdy současně vznikla také konkurenční teorie stacionárního vesmíru, jejíž největší zastánce Hoyle ironií osudu teorii velkého třesku hodně pomohl a objevu reliktního záření se autor dostává až k vyřešení posledních vážných problémů s teorií inflace. Knížka je vhodná pro všechny zájemce o vesmír, neobsahuje žádnou složitou matematiku. Dávám jasně nejvyšší hodnocení.