Pasadenka Pasadenka komentáře u knih

V zelené pasti Rhulů V zelené pasti Rhulů Jean-Pierre Garen (p)

Můj první Mark. Mám v plánu přes léto pokořit 80 titulů z této a přidružené série. Rozsahově jsou to všechno tenoučké knížečky rodokapsového rozsahu, podobně jak Tarzan, nebo Perry Rhodan. Zmiňovaní dva jsou, alespoň pro mě, hodně známí, Mark je velký otazník.

U rodokapsového formátu je jasné, že děj rychle odsýpá, a ani zde to jinak nebylo. Šup šup a už je konec a jo, Mark je ve vatě. :D Docela průměrné počteníčko, klasické tele stromky + honba za „dědictvím“. Pro mě je to jako episoda nějakého seriálu, neočekávám zde žádnou obzvlášť velkou originalitu, leč příjemné letní posezení u snad brzo oblíbené dobrodružné lajny.

S tímto vědomím dávám počáteční 3 hvězdy. Jasně, že to klasicky není čtivo pro rejpaly, ale pro ty, co mají rádi „staré“ sci-fi a nemají problém se zkratkovitostí a občasnou nelogičností, bez složitější psychologie. O tom to není. :)

09.07.2017 3 z 5

Drsná magie Drsná magie Larry Correia

Nebudu hodnotit knížku příliš negativně, i když mě moc nechytla. Oceňuju, jak se Larry vyhrál s alternativním světem, do kterého napasoval všemožné střípky nápadů. Závěrem si ohřál polívčičku na další díly, řemeslně též v pořádku. Ale ten koncept více dějových linek, er forma a převařené nosné téma mě ubíjeli. Takto byl pro mě problém se do knížky opravdu začíst. Nicméně vím, že hodně z toho je způsobené tím, že mám v žánru už docela přehled a tak mě i zdánlivě originální věci nudí už jen tím, že je znám z jiných příběhů. Takže rozhodně doporučuji si minimálně ten první díl přečíst. Je to jiné, jako LM, ti jsou víc akční a hlavně neřeší kouzla. Takže pro latentní kouzelníky je knížka jako lízátko. Jen rozbalit a sladkou dužinou se dostat až k plastovému konečku, který pak můžete samou radostí rozkousat. :)

07.07.2017 4 z 5

Tajemství krve Tajemství krve Sienna Mercer

Závěrečné rozuzlení tak moc láká k tomu začíst se do dalšího dílu. Naštěstí jej nemám momentálně u sebe. :) Opět skvělé, ségry se drží svého pouta, a ještě víc jej prohlubují. Už se těším na to, jak se k tomu všemu postaví pan Vega.

02.07.2017 5 z 5

Skandálzubní Skandálzubní Sienna Mercer

Tak to bylo něco. Svět se skoro dověděl pravdu. :) Nevím, jestli to bylo úmyslně, ale ta Serena mě pila krev už jen tím, jak se pořád opakovalo to její přihlouplé jméno i s tou přezdívkou. Jinak srdíčko bušilo u několika scének. Celkově mi ale tento díl přišel o něco slabší. Zato mě donutil hned se zakousnout do třetího dílu, nešlo to vydržet. A ten je zatím bomba! :)

01.07.2017 4 z 5

Čtvrtá planeta smrti 2: Planeta smrti na cestě bohů Čtvrtá planeta smrti 2: Planeta smrti na cestě bohů Harry Harrison

Tak budu se snažit ukázat vstřícnost. Není to nejhorší. :) Ale jak naznačovala recenze pode mnou, opravdu byl příběh prošpikován převelikým množstvím „nápadů“. Knížka nebyla zcela nezajímavá, ale ke konci mi bylo úplně jedno, jak to vlastně je a to obrovské rozuzlení a sešmodrchaní celého universa mi připadá neskutečně zbytečné. Ještě jsou dvě knížky ze série a zvažuji, jestli je vůbec začínat. Když už nebyl nápad, měli autoři raději začít nové universum a nenabalovat předimenzovaný balast na vcelku zajímavou knižní sérii.

21.06.2017 3 z 5

Čtvrtá planeta smrti 1: Návrat na Planetu smrti Čtvrtá planeta smrti 1: Návrat na Planetu smrti Harry Harrison

Tahle planeta smrti byla dost jiná, než ty předchozí. To je dobře; jelikož stejná struktura by začala působit směšně. Je zde hodně reálií, které se odkazují na předchozí knížky. Hlavní hrdina se dostává na dráhu nadlidskosti a dostává do vínku první božskou insignii. Nějak mi to připomnělo Perryho Rhodana. :D

12.06.2017 3 z 5

Výměna Výměna Sienna Mercer

Úžasné. Nemůžu jinak nežli doporučit. I moje mamka se do ní nakonec vrhla. Jak psali jiní, opravdu skvěle napsané. Právě ten jazyk jinak banálnímu příběhu dodal neskutečnou atmosféru a moje šklebení snad po celou dobu čtení je jasným důkazem nevšední knížky. Pro mě obrovské pohlazení po srdíčku. Ve skutečném světě je to někdy těžké. Takovéto pohádky mě nabíjejí pozitivní energií a snahou být lepším člověkem.

PS: Pro ty, kteří v sobě zabili své dítě a žijí ryze pragmaticky a nemilosrdně… Ani se nekoukejte dovnitř. :D

11.06.2017 5 z 5

Třetí planeta smrti Třetí planeta smrti Harry Harrison

Pro mě ukončení původní trilogie trpí veškerými neduhy snad všech trilogií, které jsou volně spjaté. A tím je opakování. Kombinace jedničky a dvojky, kdy po dvojce si hlavní hrdina začne konečně naplno vychutnávat svůj syndrom malého bůžka a přetvářet celé civilizace ke obrazu svému. :D Není pravda, že by to bylo úplně stejné. Líbí se mi ten vývoj. Jen místy příběh ztrácel dech. Závěr opět luxusní. A dokonce bylo i slovo na M. :)

Druhá planeta smrti Druhá planeta smrti Harry Harrison

Druhá planeta je o kousek akčnější a krapet méně nápaditá. Antropologie, kterou se autor zabýval v prvním díle je zde otevřenější. Celé intro druhého dílu je klasicky odbyté stylem: „Jo napíšeme druhej díl, ale moc se s tím neser. Prostě z nebes se vyvalí ruka a odhodí hlavního hrdinu do dalšího dobrodružství.“ :) Na druhou stranu, proč ne, rozchození děje není nikterak důležité.
Vedlejší postavy jsou v tomto dílu zajímavější a věřím, že i hlubší. Hlavní hrdina si vychutnává svůj obří intelekt a kdyby mu sudičky jen malinko jinak zamíchaly kostky, byl by dozajista pánem celé planety. :D

PS: Po dočtení mě přepadla neodolatelná touha po výrobě vlastního parostroje. :D

První planeta smrti První planeta smrti Harry Harrison

První planeta smrti je z původní trilogie rozhodně nejlepší. Prvně, není to knížka pro každého. Je to sci-fi ze staré školy. Tedy nic pro rejpali, kteří mají problém s tím, že autor se víc zajímá o nějakou problematiku nežli o to, jestli celý příběh drží pohromadě. Hlavní poslání knížky a její antropologický a ekologický přesah jí dává tu pravou patinu líbeznosti. Hlavní hrdina, vychcánek, se z neznámého důvodu rozhodl, že zachrání jednu z tisíců obydlených planet a vyřeší její potíže. Navzdory nevůle domorodců se mu podaří odhalit jádro pudla a předestřít možné řešení. Zároveň se nehraje na idealistu a jasně říká, že hodně lidí i tak umře. Jakému příznivci starého sci-fi by se toto nelíbilo? 5*!

11.06.2017 5 z 5

Nemesis Nemesis Larry Correia

Zatím poslední díl a hodnocení 4*. Knížka byla skvělá, o tom žádná, jen se mě to už malinko zajídá. Ale opět mytologie a geneze je tu dotažená na opravdu vysokou úroveň. Řemeslně skvělé, emočně chytlavé; skvělí zážitek.

Legie Legie Larry Correia

Návrat k hlavní lince. Jistě že je to napsané ve zlatém standardu žánru. Jen mi připadá, že knížka ztrácí sílu. Hlavní záporák a celá hlavní linie byla dost slabá. Ale chválím dračí sílu. To bylo skvělé. ❤

09.06.2017 4 z 5

Alfa Alfa Larry Correia

Larry se rozhodl, aby snad jeho knížky nepůsobili příliš jednolitě, prostřídat hlavní linku zachránce světa s rozšířením různých vedlejších postav a jejich osudů. A ono to funguje. Jako bylo mi líto, že Romeo a Julie šli stranou; na druhou stranu to je lepší, než kdyby uměle bušil do absurdních příběhů. Ono, když zachráníte svět, není moc kam se pohnout, aby byl příběh ještě víc bomba.
Vlkodlačí kronika byla super, zajímavé pojetí. Souboje s alfou malinko nuda, policista super. :)

09.06.2017 4 z 5

Mé jméno je Nikdo Mé jméno je Nikdo Kristen Orlando

Mé jméno je… koho to vlastně zajímá? Ano, je to jako film spy kids se vším všudy. Tedy alespoň ten pocit z toho příběhu. Jako knížka pro náctileté, kteří nemají příliš mnoho zářezů na své záložce, to ujde. Jako jedna ze stovek knížek, které mám za sebou je to spíš nuda. Ano, jsou tam docela světlé záblesky zajímavých okamžiků a utrápené malé super špionky, která zažívá lásku svého života, ale… autorka to podle mě napsala příliš povrchně a celé vyprávění působí až pateticky směšně. A to neříkám z pohledu průměru, ale z pohledu toho nejlepšího, co mám přečtené a žánrově se dotýká příběhu. Na druhé straně uznávám, že forma je čtivá a díky spíše kratšímu rozsahu to čtenáře nutí, aby se posouval dál. :)

První část, která nás zasadí do příběhu a vykreslí hlavní postavy je poutavá. Ale to bude mou slabostí pro holky, které sudba donutí stát se mistryněmi a zároveň musejí skrývat své pravé já, city nevyjímaje. Druhá, akční část mi přišla jako rychlé vyústění příběhu někam, aby to vůbec mělo nějaký smysl. Závěr je pak jenom ohřívání polívčičky pro další díl. Vypadalo to docela fajn, hodnocení až absurdně kladné :) ale výsledek spíš plný rozpaků. I tak se těším na dvojku. Zajímá mě, jestli se autorka posune dál a jak si poradí s načatým universem.

31.05.2017 3 z 5

Vetřelec - Covenant Vetřelec - Covenant Alan Dean Foster

Miluji Vetřelce a jeho svět. To jen v úvodu, aby mezi námi bylo jasno. :) A druhá věc. Mám za sebou i stejnojmenný film. A nelze jinak než brát obě média jako jeden celek. Ridley sliboval, že nás zavede na planetu tvůrců a co to doplní do vetřelčí mytologie. A svému slibu dostál, za což jej musím pochválit. I když… není tam zas toho tolik, jak by se mohlo zdát na základě PR, které k filmu vzniklo.

Celý příběh je přepisem scénáře, nebo filmu a v zásadě jej úplně kopíruje. Takže žádné překvapení nebo zevrubné rozšíření se zde neděje. Kniha je celkově skvělá k doplnění filmu. Fanoušek si prohloubí film, a navíc částečně zaplní nelogičnosti a zkratkovitost filmu. A to je v zásadě vše. Scott má v plánu točit další filmy a pohupovat se v žánru dle rozpoložení duše, co mu na jeho dědkovský věk minimálně fanoušci odpustí. A i kdyby to nedopadlo a filmy nakonec nevznikli, budu doufat v to, že se budou alespoň psát knížky do série.

Pro toho, kdo viděl film a nelíbil se mu, nebo nad ním mávnul rukou, zbytečnost. Pro fanouška universa jakž takž zajímavé počteníčko. Pro skalního fanouška prostě nutnost. :) A pro ne fanoušky a ignoranty, kteří nemají rádi oslizlé mazlíky, pro milovníky hororů, nebo řadové obyvatele planety… podívejte se raději na film, budete mít z toho víc. :)

Napsané je to dobře, ne skvěle, ale de to. Pro mě to postrádá jistou dávku napětí, co by se snad dalo odbourat neznalostí filmu. Jinak je to průměrná knížka, která vybočuje jen svým tématem. Vetřelčím tématem. :)

30.05.2017 4 z 5

Vendeta Vendeta Larry Correia

Larry je šikovný. Napsané dobře, poutavě a tematicky se to drží toho správného žánru. Na poli děsu reality monster a hrozícího armageddonu světlá strana zrodila hrdinu. Byl jím celkem ošklivý lovec monster, jménem nepodstatný, milující Julii, nejspanilejší dívku na naší hroudě. Má moc, jako žádný jiný; ultra drsný hrdina; trpící; vítězící. Opravdu skvělé žánrové počteníčko. Má výtka z prvního dílu teď už neplatí, jelikož je to jedna z determinant příběhu. U mála knížek se těším, až se budu moci vrátit k příběhu, a tato do té úzké skupinky patří. ❤

24.05.2017 5 z 5

Lovci monster s.r.o. Lovci monster s.r.o. Larry Correia

Jo, tohle bylo skvělé. Ideální na divoké dubnové počasí. Je to čistě žánrová záležitost, no na rozdíl do českých autorů, je to podstatně delší a akci střídají volnější pasáže a hrdinové dostávají čas na zotavení. Co se pro mě pak stalo největším problémem. Hodně mystéria, které se na konci promění v celkem očekávatelné rozuzlení a veškeré snažení se odbije pouhým osudovým určením. Jinak naprostá pecka, dobré postavy, dobrá romantika a pro změnu bez sexu. :)

20.04.2017 4 z 5

Tulák Tulák Peter Newman

Knížka mě navnadila, snad jako jiné, svojí obálkou, a příslibem tajemné prvotiny plné utrpení a nelehkého života. Verdikt? Těžko říct. Na jedené straně se najdou čtenáři, kteří příběh honorují jako nevšední počin, mě však nechává v mírných rozpacích. Ano, byl zde pokus o psaní malinko jiným stylem; hlavně prolínání dvou časových linek, které mi přišlo logické, jelikož hlavní hrdina nemluví. Nemůžu se však ubránit dojmu, že knížka je spíše řemeslem, nežli uměním a při čtení mi v mysli vyvstávali představy toho, jak si autor pečlivě skládá, co, kam a jak vsune, aby to bylo cool. Takže za mě tomu něco chybělo. A teď pozitiva. :) Je to fajn počteníčko, fajn koza, fajn zapracována holčička. Někdy mě přišlo, že je to vět bez techniky a najednou podívej, mají elektřinu a motorky, čipy a spoustu hraček. Toto dvojí ztvárnění jednoho světa se mi opravdu líbilo. Posledním vzdechem knížky mi přišla vhod půl hodinka zamyšlení a vychutnání si přečtené prvotiny. A pak se mi zastesklo po těch 200 korunách, co to stálo, protože za ty peníze to nestálo. Jednoduše knížka plná rozporů. ★★★★★★★☆☆☆

16.04.2017 3 z 5

Wonder Woman na Super Hero High Wonder Woman na Super Hero High Lisa Yee

Je to pohádka pro holky. Dětský styl mi přišel dobře zvládnutý. Zjednodušený pohled na svět, přátelství, dobrosrdečnost, laskavost, radost a upřímnost. Hrozně se mi líbila hned ze dvou důvodů. První je jasný, trvalá láska k Dianě. :) A druhý? Nějak ve mně zarezonoval ten dobrácký a laskavý přístup Wonder Women k celému světu a ke všem v něm. Něco, co se v dospělosti vytrácí. A i to, jak se hezky autorka vyhrála s tím, že je Diana takový mimoň, který si musí zadovážit smysl pro humor, protože ji chybí, a tak jej chudinka hledá. :D Jinak je to docela průměrná dětská knížka, která pro mě, někdy až děsivě, kombinuje všemožné reálie z DC komiksů, které zasazuje do střední školy (jo HP). Ale když máte těžké srdíčko; Wondy jej odlehčí.

08.04.2017 4 z 5

Krev Krev Brian Azzarello

Jedním slovem: „Síla“ !!! :D. Asi není moc o čem, jednoduše Diana je Wonder Woman a dívčí síla vládne světu. Pohlazení po duši. Rozjasnění dne. To je Diana v celé své kráse. Jednoduše srdcovka.

28.03.2017 5 z 5