palladium palladium komentáře u knih

2001: Vesmírná odysea 2001: Vesmírná odysea Arthur Charles Clarke

Celý nápad a příběh je skvělý, včetně konce. Krásná kniha, která dokonce povznáší nad běžné starosti. Místy je trochu moc výpravná a příběh neodsýpá.

02.04.2021 5 z 5

Zábavnou formou líčený život stoletého staříka. Současnost se střídá s příběhy z celého jeho života. Současnost je hlavně pro pobavení. Příběhy z jeho života jsou takové karikatury historických událostí uplynulých sta let, když on prožívá dobrodružný život a je shodou náhod přímo u těch událostí, mluví s vůdci, revolucionáři atd. Osobně znám některé z líčených míst a událostí a jejich popisy sedí.

31.03.2021 4 z 5

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Knihu jsem dočetl pouze do jedné třetiny a odložil, nějak mě nezaujala, neudržela mou pozornost. Styl vypravěče mě nezaujal. Přišlo mi to jako nějaký rádoby humor na těžká témata. Také téma druhé světové války a její oběti nerad řeším. Stačí mi o těchto věcech vědět, nepotřebuji si "užívat" nešťastné příběhy lidí.

18.03.2021 2 z 5

Setkání s Rámou Setkání s Rámou Arthur Charles Clarke

Skvělé sci-fi, kéž by takto vypadaly všechny. Místo to bylo až moc výpravné a popisující trochu moc do detailu motivace postav, ale to neubírá na skvělé kvalitě této knihy. Popis mimozemské rakety a dění ve vesmíru byl udělaný tak skvěle, že jsem si to dokázal do detailu představit.

17.03.2021 5 z 5

Než jsem tě poznala Než jsem tě poznala Jojo Moyes

Tuto knížku jsem zvolil, protože patří k nejkomentovanějším zde v databázi knih a má hodnocení přes 90%. Byla pro mě zklamáním. Je to velice plochá beletrie, knížka bez hloubky, ale určitým způsobem rozrušující. Snad tím, že se tam rozebírá psychický stav kvadruplegika, to si nejsem jistý. Popisy úvah postav postrádají hloubku, jako kdyby život byl o tom, co si dnes dáme k jídlu nebo co si vezmeme na sebe.

11.03.2021 1 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Velice kvalitně napsaná kniha, na úrovni skvělých zahraničních autorů. Trochu mě překvapilo téma židů a jejich utrpení během druhé světové války. Začátek knihy byl takový milý, ale pak se to rozjelo do věcí, které jsem nečekal (neměl jsem načtené anotace knihy). Kniha je skvělá, ale pro mě je toto těžké téma, které samozřejmě vím že je mezi námi, ale nepotřebuji si to nějak připomínat čtením detailního popisu utrpení.

26.02.2021 3 z 5

Stařec a moře Stařec a moře Ernest Hemingway

Ačkoliv je příběh knihy jednoduchý, má hloubku. Lze v něm najít hodně paralel s životem a otázkami, které řešíme i v dnešním světě. Kniha je útlá, přečtená hned. Nejvíc si pamatuji odhodlání a boj. Je to ukázka přístupu k životu lidí dřívějších dob, kdy byl život tvrdý. Také respekt, úcta a poctivost, takový tvrdý ale správný život. Také s čím člověk bojuje, když se rozhodne pro nějaký úkol, jak ho mysl svádí na scestí. Je tam toho hodně.

24.02.2021 4 z 5

Růže pro Algernon Růže pro Algernon Daniel Keyes

Krásně vystavěný příběh, který se dá chápat v mnoha rozměrech. Ukázka dospívání a dospělosti, přemýšlení dítěte, přechod do stáří. Nebo pohled chování společnosti vůči duševně chorým. A to vše je skvěle napsáno a čtivé. Přitom lehké čtení, bez hororových pocitů nebo depresivních scén. Moc pěkné.

13.02.2021 5 z 5

Faja Faja Petra Stehlíková

Skvělý fantazijní svět, který mě strhnul a upoutal. Přitom kniha nebyla vtíravě intenzivní, že bych ji musel číst na jeden zátah.

09.02.2021 5 z 5

Lidé u moře Lidé u moře Johan Bojer

Velmi dobře vylíčené postavy a příběh. Je to z dob, kdy život byl tvrdý. Kdo neměl peníze, skončil v chudobinci. Nevlastní dítě bylo bráno jako přítěž. Žena s dítětem bez muže byla všem na obtíž atd. Autor líčí také jejich víru v Boha a vůbec jak přistupovali k životu a jak vše zvládali.

29.01.2021 4 z 5

3 a 1/2 Roku II aneb S vírou a odhodláním 3 a 1/2 Roku II aneb S vírou a odhodláním Radim Passer

První díl byl poutavější. Tento byl místy také velice zajímavý a poutavý (až detektivní román, což je s podivem když jde o reálný život), ale místy jsem trochu ztrácel pozornost. Pro mě ale zajímavé počtení.

18.01.2021 4 z 5

3 a 1/2 Roku aneb Americký sen v Česku 3 a 1/2 Roku aneb Americký sen v Česku Radim Passer

Překvapivě otevřeně popsaných tři a půl roku života majitele developerské firmy, včetně jeho začátků po revoluci. Na to že se jedná o životopis a nepíše to profesionální autor románů, jde o dost napínavé a poutavé čtení. Líbí se mi, že autor se nesnaží někomu zalíbit, prostě píše svou cestu, bez pardonu.

25.12.2020 5 z 5

Stařec a Pan Smith Stařec a Pan Smith Peter Ustinov

Kniha je soubor názorů na dnešní společnost, které jsou čtenáři předkládány formou rozhovorů mezi Ďáblem a Bohem. Místy je to vtipné, ale těch míst je velmi málo. S názory v knize v zásadě souhlasím, ale chybí hloubka, duchovní rozměr. Je to takové plytké popisování absurdit v dnešní společnosti, ale co z toho? Východisko autor nenabízí, jen si stěžuje.

09.11.2020 3 z 5

Snad v pekle čepujou Snad v pekle čepujou Tucker Max

Lehké čtení pro zábavu. U některých pasáží jsem se hlasitě smál, četl jsem třeba celou stránku a hlasitě se u ní celou dobu smál. Na té stránce byla každá věta perla, respective každá další věta zesilovala původní srandu. Takhle vtipný umí být málokterý autor. Samozřejmě to není duchovní literatura, je to prostě oddechovka, ale hodně dobrá!

09.11.2020 5 z 5

Kolonie Kolonie Rob Grant

Kniha mě bavila a zhltl jsem jí velice rychle. Na můj vkus se Grant příliš vyžívá ve vtipných hláškách postav, které známe od Rimmera (Červený trpaslík), ale neodrazuje to od čtení. Má to spád, je to vtipné a jsou tam narážky na nesmyslnosti bytí.

12.10.2020 4 z 5

Roura od kamen a jiné povídky Roura od kamen a jiné povídky Josef Laufer

Špičkově napsané povídky. Skvěle se čtou, mají spád, pěkný děj atd., je to opravdu radost číst. Co mi chybí jsou hlubší pointy. Povídky jsou zakončené strašně triviálně. Kdyby to bylo promyšleně vypointované nebo měly příběhy hlubší podklad, jednalo by se dle mého o naprostý bestseller.

26.09.2020 2 z 5

V padesáti na začátku V padesáti na začátku Marcela Mlynářová

Je tam pár míst, kde je kniha neskutečně vtipná a trefná. Jinak je sice zábavná, ale nikoliv dechberoucí. Autorčin pohled na život je vesměs negativní, bere vše tak nějak tragikomicky. Chybí hloubka, popisy citů a hlubších motivací, je to takové klouzání po povrchu.

26.09.2020 2 z 5

Šťastný Jim Šťastný Jim Kingsley Amis

Rozkošný románek o trampotách jednoho mládence. Skvělá práce s jazykem. Běžný život je popsán tak barvitě, až jsem se divil že me to tak baví. Také hezký náhled do psychologie, ukázkové a uvěřitelné myšlenky a činy aktérů.

26.09.2020 4 z 5

A proto skáču A proto skáču Naoki Higašida

Napsaná jednoduchým jazykem a přitom se dotkla hlubokých věcí ve mě. Knížka ukazuje, že lidé s autismem mají zcela stejné nitro jako "normální" lidé, jen mají určitou indispozici. Je to vynikající četba jednak pro celkový náhled na hendikepované lidi, ale například pro uvědomění si hodnot v životě člověka. Autor píše velice krásným jazykem a v knížce jsou i krátké povídky k zamyšlení.

13.07.2020 5 z 5

Jak postavit malý dům Jak postavit malý dům Vojtěch Valda

Vynikající knížka o stavbě malého domu. Především mě překvapilo obrovské množství názorných ilustrací, které při stavbě dost pomůžou. Za mě nejlepší kniha o stavbě dřevostaveb co jsem zatím viděl.

11.10.2019 5 z 5