Kolonie

Kniha jednoho z autorů kultovní série Červený trpaslík. Vyrazili na stoletou expedici do hlubokého vesmíru, na misi, jež má zachránit lidstvo. Bohužel to jsou však idioti. Lidstvo stojí tváří v tvář vyhynutí. Globální oteplení spolu s přelidněním učinily ze Země naprosto neobyvatelné místo. Jedinou naději na přežití představuje nalezení nové planety. Posádka gigantické vesmírné lodi Willflower, složená z výkvětu lidského rodu, se vydává ke hvězdám na pouť, která má trvat po mnoho generací. Generační sága o zradě, pomstě a zářivě růžových ponožkách....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/2924/kolonie-YY6-2924.jpg 3.8118
Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno, Argo

Colony, 2000

Kniha Kolonie

palladium
12.10.2020

Kniha mě bavila a zhltl jsem jí velice rychle. Na můj vkus se Grant příliš vyžívá ve vtipných hláškách postav, které známe od Rimmera (Červený trpaslík), ale neodrazuje to od čtení. Má to spád, je to vtipné a jsou tam narážky na nesmyslnosti bytí.

EsoRimmer
02.07.2020

Kolonie je už několikátá kniha, kterou jsem od Roba Granta přečetl, a nemůžu se ubránit pocitu, že všechny jsou docela podobné. Koncept lodi hledající nový domov pro vymírající lidstvo připomíná nejen Červeného trpaslíka, ale i trpaslíkovskou knihu Poslední člověk, kterou napsal Grantův někdejší společník Doug Naylor.
Grant ve svých knihách exceluje se skvěle rozepsanými charaktery postav. Bohužel, v Kolonii je snad jedinou propracovanou postavou hlavní hrdina Eddie (který mi navíc nebyl zrovna sympatický). Ostatní charaktery jsou dost ploché, většinou stvořené z různých podivných vlastností a postavené jen kvůli humornému vyznění.
Humor spočívá v různých absurdních situacích, které hlavní hrdina zažívá (často konfrontace s ostatními divnými postavami), přičemž některé jsou skoro okopírované od Červeného trpaslíka. Postupem času to přestane být vtipné a další a další podivnosti, které Eddie ve svém zoufalém životě zažívá, začínají spíš nudit.
Závěr ve stylu deus ex machina dá všem absurdnostem skrytý význam, což bohužel působí dost kýčovitě.

Eridan
14.04.2020

Kolonie má akční spád. Pořád se něco děje. Nějaké to ohrožení, něco nečekaného. Musel jsem číst dál s dál. Prostě jsem nemohl přestat, dokud to neskončí. A to považuji za devizu dobré knihy. Bavil jsem se, smál, občas i trochu bál. Překvapil mě zvrat v polovině knihy. Po nejvíce to připomíná Červeného trpaslíka. Eddie je takový Rimmero-Kryton s trochou Listera. Téma vymření lidstva a poslední lodi je nasnadě. Trpaslík se vypaří až v závěru, kdy to víc připomíná 2001: První vesmírnou oddysseu A. C. Clarka. Že by pocta?

Govrid
01.09.2018

Kolonie protkaná nitěmi z Trpaslíka, alespoň mi to místy trochu připadalo. Špatné to nebylo, ale přesto tomu chyběl další náboj..., první polovina skvělá, později to dostalo jistý spád a ubíhalo to. Konec lehce překvapivý a uspokující.

bobika
21.02.2018

"Vyrazili na stoletou expedici do hlubokého vesmíru, na misi, jež má zachránit lidstvo. Bohužel to jsou však idioti."

slawa.cap
16.12.2017

Kniha, tak vtipná, že až přestává bavit. Podle mě, nejslabší kniha dua Grant-Nailor.

eleintron
06.11.2016

Těžké zklamání, za které ale dost možná může také naprosto mizerný překlad a to, že si asi nikdo nedělal moc hlavu s korekturami... Vzhledem k jiným překladatelovým počinům to nějak nechápu, ale zřejmě každý má prostě někdy slabou chvilku.

Fifi15
19.03.2015

Chvílemi překombinované, ale splnilo účel. Grantovy hlášky dílo nadzvednou, ať je děj o čemkoliv.
Ale Neschopnost lepší...