pajaroh pajaroh komentáře u knih

Útěk na venkov Útěk na venkov Julie Caplin

Sladké, nereálné, ale příjemné letní počtení, tak jak jsem očekávala. Naštěstí byly popisy svalnatého hrudníku sošného veterináře vyvážené slintajícím všežravým prdícím labradorem (ten byl reálný dosti). Ideální pro vyplutí ze čtecí krize.

14.08.2023 3 z 5

Veterinářka v džungli Veterinářka v džungli Chloe Buiting

K této knize se hodí rčení: "nesuď knihu podle obalu", protože obsah je oproti barevnému přebalu připomínající starší dívčí románky velmi pěkný, plný lásky k přírodě, zvířatům a apelů na potřebu jejich ochrany. Klidně bych uvítala více detailů téměr z každé zmíněné cesty, události, místa, pohledu (především začátek byl hodně uspěchaný). Autorka je velmi sympatická, její odvaha a to, co pro přírodu dělá, je obdivuhodná (doporučuji sledovat její životní cestu). A trochu nepochopitelná je její tendence se sebepodceňovat.
Dobrá kniha, která si v dnešní době zaslouží pozornost.

28.07.2023 5 z 5

Mezi dvěma světy Mezi dvěma světy Suleika Jaouad

Příběh Suleiky Jaouad je silný. Její kniha popisuje boj o přežití a následný boj o žití, vyprávění je psáno velmi korektně a precizně na úkor emocí, které by si zasloužilo. Chápu ten odstup, ale možná v mém případě vznikl na čtenářské straně, aby to tolik nebolelo. Cítila jsem lítost nad její situací, ale cekově mě příběh a soucit dostal až poté, co jsem si dohledala její články, fotky její i zmíněných přátel, život - teprve pak mi došlo, jak silný příběh to je. A jak moc autorka jiným svým psaním pomáhá.
Přebal mi přišel zavádějící, jeden by čekal letní road movie. Ale nejedná se o ilustrační foto, je to opravdu záběr autorky, jejího vanu a adoptovaného útulkáče Oskara.

"Vyhýbat se bolesti srdce znamená promeškat lidi kolem sebe."

13.07.2023 4 z 5

Sezóna požárů: Zápisky z požární hlásky v divočině Sezóna požárů: Zápisky z požární hlásky v divočině Philip Connors

Přes autorovo ego dosahující výše Snow Peak je to velmi dobrá kniha plná zajímavých informací o funkci požární hlídky i obecně fungování ochrany lesů v USA, osobních pohledů na hory, samotu, civilizaci. Na rozdíl od mnohokrát zmiňovaného a citovaného Kerouaca na mě autor působí mnohem vyrovnaněji - v hlavě i v životě. Nevyhýbá se ani kontroverním tématům jako je úloha vlků v krajině, chov dobytka, umělé vysazování ryb, indiánská historie a zaujímá jasný postoj.
O tom, že mě kniha zaujala, svědčí i množství map, informací i videí, které jsem si o zmiňovaných místech vyhledala. Také musím pochválit závěrečný seznam literatury, který je inspirující.
A ano, sedíc pracovně celé dny za počítačem jsem autorovi až nepěkně záviděla.

10.07.2023 5 z 5

Kalmann Kalmann Joachim B. Schmidt

Někdy mám pocit, že ostatní četli jinou knihu než já...
Pěkně popsaná islandská vesnice a okolí, ale nesympatický hlavní hrdina, stejně tak styl psaní (ano, vím, že má zrcadlit jeho myšlení, asi proto). Krásu jednoduchosti jsem v tom nenašla, naopak výčet myšlenek a pohledů mě dost vyčerpával.
Za mě tedy slabší průměr.

03.07.2023 2 z 5

Jak jsem rodila indiánského syna z kmene Čerokí Jak jsem rodila indiánského syna z kmene Čerokí Danka Štoflová

Když bloger vydává knihu a zve se spisovatelem, přistupuji ke čtení opatrně. Nicméně Danka Štoflová - ať už je to kdokoliv - si titul spisovatelka plně zaslouží. Její blogy zpracované a upravené do knihy obsahují více, než mnoho románů známých spisovatelů, stejně tak její styl psaní je velmi vydařený. Přírodní filozofie, humor, velká otevřenost ve všech ohledech (i intimních), popis a opakování toho důležitého.
A i kdyby polovina vyprávěného nebyla pravda, nevadí. Ráda budu věřit, že někde žije kmen Čerokí plný šťastných žen, mužů zírajících do ohně a dětí mluvících se stromy.

29.06.2023 5 z 5

Devátá vlna: Třetí povídky z Islandu Devátá vlna: Třetí povídky z Islandu Jan Sucharda

Povídky pěkné (Balíček knih u mě vede), ale atmosféra výjimečná. Jestli něco umí autor zachytit, je to magický nádech a melancholie Islandu, stejně tak hloubavý typ lidí, které to na ostrov táhne z jiného důvodu než je nahánění turistických míst.
Velmi se mi líbí autorovy fotky, ty kolikrát vyprávějí více než příběh samotný.

26.06.2023 4 z 5

Vietor vo vŕbach Vietor vo vŕbach Kenneth Grahame

Stará anglická pohádková klasika s ilustracemi Ingy Moore, které příběh pozdvihují ještě na vyšší úroveň. Ty krásné detaily přírody, domova zvířat a typických anglických reálií jako je Royal Inn, geoglyf aj. Prostě kochání se od první stránky. (A promiňte, vyčítat logické nepřesnosti v dětské knize je asi jako hudrovat, že se fantasy nedrží reálného...)

18.06.2023 4 z 5

Just Kids – Jsou to jen děti Just Kids – Jsou to jen děti Patti Smith

Tato nejznámější a nejkontroverznější kniha Patti Smith mě sice obsahem neoslovila jako jiná její díla, ale je to doslova jízda. Velmi osobní popisy a svědectví (nenimrá se v detailech, spíše zaznamenává) tehdejšího uměleckého života, dvou spřízněných duší a známých lidí kolem. Patti Smith dokáže přes všechny vztahové - řekněme trochu ... odlišnosti - psát s neuvěřitelnou něhou. Konec mě dostal, přestože jsem osudy znala. Portréty zveřejněné v knize jsou jedinečné, mají duši.

17.06.2023 4 z 5

Má první kniha od Jany Poncarové. Nesrovnalosti a připomínky by se nějaké našly, ale příběh se mi líbil, obě jeho časové roviny. Především mě oslovil popis stáří baronky, vnímání přírody, vlastní konečnosti, rozpadajícího se zámku...
Zajímavý život (pro mě dosud neznámý) a jím inspirovaný, pěkně napsaný příběh.

16.06.2023 4 z 5

To je má Země To je má Země Martina Skala

Za mě vcelku nečekané příjemné překvapení, ke knize jsem přistupovala opatrně, ale tento příběh české ženy nacházející se v pustých částech Ameriky mě oslovil od první kapitoly. Trochu mi to připomínalo záznamy z cest Patti Smith (jinak opravdu nesrovnávám), hledání svého místa, setkávání se se zapomenutými lidmi i opuštěnými kouty země... Vyprávění má lehce melancholický nádech a naštěstí je bez jakéhokoliv patosu či romantizace indiánů.
Opravdu škoda, že kniha není více známá (stačila by desetina medializace jiných českých superplodných autorek, které si to podle mě ani nezaslouží). Na druhou stranu by tomuto příběhu a myšlenkám masová popularita neslušela.

03.06.2023 5 z 5

Všechno modré z nebe Všechno modré z nebe Mélissa da Costa

Autorčina Adresa Naděje se mi líbila, ale tento příběh mi byl ještě blíže. Snad tím kočovným životem, horami, francouzskými vesnicemi, no občas to až zavánělo malebným kýčem, ale nikdy to nepřekročí únosnou hranici a také je všechna ta nostalgie a krása uzemněna nemocí a těžkostmi.
A že na cestách člověk pozná zajímavé, netradiční a občas podivné lidi, to autorka moc pěkně vyjádřila.
Přes těžké téma mám po dočtení z příběhu hřejivý pocit, což mi přijde důležitější než kdejaké literární korektnosti.

23.05.2023 5 z 5

Bratr Mlčenlivého vlka Bratr Mlčenlivého vlka Klára Jarunková

Příběh z hor, který jsem nalezla v knihobudce v Beskydech a četla jsem ho večer po horském toulání s výhledem na kopce do tmy, deště, mlhy. Může být pro čtení Bratra mlčenlivého vlka ideálnější prostředí?
Samotný příběh mě velmi oslovil, vlastně jsem čekala dětské povídání o klukovinách na horské chatě, ale v knize je toho mnohem více. Více smutku, krásy, vztahu k přírodě i horám, také více pohledů na různé lidské povahy. A více blech a bernardýnů.
Takové knihobudkové nálezy opravdu můžu a děkuji za ně všem, kteří tuto krásnou knižní tradici udržují.

Fenomén Rychlebské hory Fenomén Rychlebské hory Pavel Macháček

Nová kniha o Rychlebských horách s pěknými fotografiemi ale nijak detailním textem. Souhrn informací je to přehledný, vhodný pro nové návštěvníky Rychleb. Pro někoho, kdo se o tento kout zajímá či ho navštěvuje již delší dobu, je to opakování známého.
Název knihy mě doslova bolí... ale v dnešní době už je to pravda. Už by se mi nepodařilo ztratit se na Hraničkách, protože turistická stezka totálně zarostla a nebyla prošlá dny, možná týdny...

22.05.2023 4 z 5

Dve staré ženy Dve staré ženy Velma Wallis

Nádherně zpracovaná atabaská legenda přibližující život Eskymáků i jejich povahu. V jednoduše napsaném příběhu dvou starých (sebou i kmenem odepsaných) žen dokáže autorka probudit naději i motivaci a já si knihu velmi ráda znovu přečtu, až budu mít chuť remcat na život.

Dokud voda neskončí Dokud voda neskončí Abhejali Bernardová

Sportovní výkony autorky jsou obdivuhodné a opravdu - všechna čest za to, co dokázala.
Ze samotné knihy jsem rozpačitá. Obsahuje mnoho různých zaměření, pohledů, citátů a životních mouder a možná právě proto mi v tom chyběla hloubka jednotlivých témat. Během chvilky jsem se od čtení meditace přesunula přes ultramaraton, péče o tělo, mírový běh k dálkovému plavání a šup na pár stránek do Austrálie... Myslím, že přesně taková autorka je, a já její silnou a expanzivní životní energii a chvat (navzdory popsaným meditacím) nestíhala zvládat ani při čtení.
"Po triatlonu nebyl čas se zastavit a plně si uvědomit, co se událo." - tato věta vyjadřuje můj celkový pocit.
To však neznamená, že není kniha dobrá - věřím, že pro čtenáře s podobným životním tempem to bude inspirující čtení.

22.05.2023 3 z 5

Knihovna mého srdce Knihovna mého srdce Freya Sampson

Příjemná oddychovka s nepříjemně odhadnutelným dějem.

22.05.2023 3 z 5

Důvod k naději: Moje cesta životem Důvod k naději: Moje cesta životem Jane Goodall

Není náhodou, že se mi tato kniha dostala do rukou dostala v době, kdy hodně přemýšlím o společnosti a vyrovnání se s vším tím hnusem, který přináší. A ani není náhodou, když jsem zjistila, že v Bournemouth, kde Jane žije (střídavě od svých 7mi let), jsem letos už 2x byla a čeká mě tam další cesta. (Jaké bylo mé překvapení, když jsem zjistila, že ji zná málokdo z místních).
Je to kniha, ve které autorka popisuje své dětství, život, názory na mnohé události a především životní filozofii a důvod nejen k naději, ale i důvod k životu po mnohém násilí, kterého byla svědkem.
Neuvěřitelně moudrá žena.
A dobrá spisovatelka.

Julie a žralok Julie a žralok Kiran Millwood Hargrave

Kombinace zajímavého příběhu a dokonalého grafického zpracování (které mě zaujalo více než text) tvoří z knihy výborný celek. Nelehká temata a psychické stavy jsou dobře zachyceny i pro dětské čtenáře, nějaké to dobodružství, kamarádství a vztahy a netradiční prostředí. Opravdu pěkná kniha - řekla bych pro čtenáře jakéhokoliv věku.

24.04.2023 4 z 5

Kde zrovna jsem Kde zrovna jsem Jhumpa Lahiri

Kniha zamyšlení tak nějak o ničem a vlastně o mnohém. Vyprávěním několika střípků časově krátkého období se o hlavní postavě mnoho konkrétních detailů nedozvíme, přitom poznáme kus jejího vnímání světa, povahy, duše. Líbily se mi úvahy, popisy vybraných míst a pocitů. Osobně jsem se prostě musela částečně s vypravěčkou ztotožnit, volba životní cesty je až příliš podobná (narozdíl od mnoha jejích pocitů). Příjemná, pomalá kniha.

24.04.2023 4 z 5