pajaroh pajaroh komentáře u knih

Větrná hůrka rodiny Brontëových Větrná hůrka rodiny Brontëových Hana Parkánová-Whitton

Jednou za čas potřebuji literární dávku mlhavých vřesovišť plných kvílícího větru, kamenných zídek, krákajících havranů v korunách černých stromů, prostě starého dobrého "ostrova". A na ponurou atmosféru severských blat je tento román o životě sester (a spol.) Brontëových dobře zaměřený.
Slabší už je samotný příběh, který do detailů zachází (rozvláčně a opakovaně) jen v milostných zápletkách a romantických představách či očekávání, což mě tak od půlky knihy přestávalo bavit. Ostatním životním mezníkům a důležitým událostem - například nemoci či smrti některé z hlavních postav - vystačí odstavec. Jistě, romantika a pro dnešní dobu úsměvné tanečky okolo zasnoubení-nezasnoubení-dvoření k tomuto prostě patří, ale ta nerovnováha je veliká.
I přes tato slabá místa jsem ráda, že jsem si román přečetla, vzbudil můj zájem o neobyčejný život i tvorbu sester Brontëových, především o poezii, na kterou občas v originále narazím (přiznávám, četla jsem jen s malým zaujetím Větrnou hůrku a Janu Eyrovou).

06.02.2023 3 z 5

Deník mladého přírodovědce Deník mladého přírodovědce Dara McAnulty

Velice zajímavý pohled do jedné mladé duše, která nalézá rovnováhu v přírodě a irské krajině a apeluje na důležitost její ochrany.
Kvalita stylu psaní i myšlenek ukazuje na neobyčejnou vyspělost (navzdory nebo možná díky tolik zmiňované odlišnosti) a mohu jen říct - klobouk dolů. Určitě cestu Dara McAnultyho budu sledovat dál.

05.02.2023 4 z 5

Řeka Řeka Rosa Liksom (p)

Autorčina Paní plukovníková mi dala zabrat a nelíbila se mi.
Knihu Řeka jsem si pořídila kvůli tématu a místa, kde se odehrává a které mě opravdu zajímá. A rychle jsem podle odtažitého až hrubého stylu zjistila, že se jedná o tuto autorku. Nesedly jsme si a ani do půlky knihy jsem to nepřekonala, odkládám nedočteno. Nejsem zastáncem dočítání knih za každou cenu, tolik různých stylů a názorů a co jednomu sedí, nemusí druhému.

31.01.2023

Lesní růžička Lesní růžička Wolf Waldheim (p)

Jsem moc ráda za vydávání a překlad starých děl, ke kterým by se jinak čtenář těžko dostával. Ráda čtu o starých dobách na horách a v pohraničí i jednoduchý nekomplikovaný příběh. A tato kniha včetně černobílého přebalu a fotografií L. Horkého se opravdu povedla, krásné vydání.

23.01.2023 4 z 5

Bouřlivé ticho Bouřlivé ticho Raynor Winn

Pobřežní cesta pokračuje cestou životem i v druhé knize Raynor Winn z bydlení v kapli u pobřeží přes zanedbanou farmu s jabloňovým sadem až k treku na Islandu - a líbila se mi. Osobní pocity a obavy jsou vyváženy popisem okolí a myšlenkami o přírodě. Popsaný samotný trek na Islandu byl kratší, ne moc detailní, ale plný zajímavostí a autorka neschovávala ani ty negativní stránky jako je hromadný turismus (jak jen jsem ráda, že jsem ostrov poznala ještě před tímto masovým náletem).
A já doufám a těším se, že u nás brzy vyjde i autorčina třetí kniha, která je o putování Skotskem.

19.01.2023 5 z 5

Jánské Koupele – Minulost, současnost a budoucnost Jánské Koupele – Minulost, současnost a budoucnost Lukáš Horký

Přiznám se, že toto pro někoho zdevastované místo v údolí řeky Moravice mám ráda tak, jak si ho pomalu ale jistě příroda bere zpět...(teď opominu squaterský bordel, vandalství a nepovedená díla sprejerů, to je opravdu hrozné)... má to své nezaměnitelné kouzlo rozkladu a vzpomínek. Ráda ho procházím, fotím nebo jen stojím a zachycuji detaily spojení lidského a přírody.
Pro někoho zkáza, rozpadlé ruiny a úpadek a nutnost opětovného zcivilizování, pro mě druh krásy.
(A kdyby někdo odvedl podobnou práci jako byla rekonstrukce Tančírny v Račím údolí, to bych brala všemi deseti).
Tak nebo tak, tohle místo má genius loci.

Kniha přináší mnoho zajímavých poznatků z dávné minulosti - zaujalo mě, že v lázních se chovaly valašské ovce kvůli mléku a brynzy a léčbě syrovátkou, stejně tak tam pěstovali samostatně plodiny či rychlé občerstvení na vycházkové trase v podobě čerstvě nadojeného mléka - a především historkých fotografií.
Dobré je i porovnání názoru památkové péče (jen se v této kapitole hodně opakuje již řečené) a několika posledních vlastníků areálu.
Nejméně mě zaujala část vzpomínek rekreantů ROH, ale také patří k minulosti Jánských koupelí.
Doporučuji k přečtení místním severomoravákům i těm, které zajímají zapomenutá a kdysi známá místa ČR.

"Snad není správné toto pro své krásy neznámé údolí zpřístupnit povrchním a hrubým návštěvníkům, avšak stejně tak by bylo nesprávné ukrývat duším prahnoucím po klidu ten azyl..." citace z anonymního cestopisu uvedena v knize.
Hodí se i na současnou dobu, zdá se...

16.01.2023 5 z 5

Paví hody Paví hody Jan Štifter

Vesnické kroniky v současné literatuře ke mně prostě nepromlouvají, ať už se jedná o tvorbu J. Hájíčka nebo Paví hody Jana Štiftera.
Typologie postav typu nadržená fortelná Jaruna (případně Hájíčkova Maruna, Bohuna...), silný medvědobijec Václav, vesnický donchuán Tonda a tak dále a tak dále je nešťastně jednostranná.
Vyprávění střídá - dle mého pocitu dosti násilně - budoucí, přítomný a občas minulý čas.
Celkově jde o zajímavý příběh, nápad, ale zpracován je způsobem, který mi nesedí.
Nějak se mi více líbí starší vesnické romány a kroniky.

16.01.2023 2 z 5

Království slepých Království slepých Louise Penny

Série 14 bichlí se prostě neobejde bez opakování popisů a podobností části děje. A kdo by se rád nevracel na místa, kde je mu dobře.
Přes veškerou podobnost i tento díl přináší mnoho nového, zajímavého a především ten kontrast světa pouličních narkomanů a idyly v zasněžené vesničce se podle mě povedl.
Gamache a jeho dokonalost mi už také pár dílů nevadí, kdo by taky nechápal autorčino idealizování předlohy.
A já si říkám, po dočtení které krimi vám svět připadá milejší a přátelštější?

14.01.2023 5 z 5

Co přináší vítr Co přináší vítr Pavlína Brzáková

A Poutnice vykročila...
Po první kapitole jsem přesně věděla, zda je příběh z míst mně blízkých nebo ze "vzdáleného" světa.
Krátká poselství vystihují charakter místa, kde vznikla nebo odkud k autorce připutovala.
Audioverze je velmi pěkně zpracovaná.

"Knížka Co přináší vítr je oslavou vypravěčství - oboru, který ve všech "civilizovaných" částech světa patří mezi ohrožené." P. B z doslovu

06.01.2023 5 z 5

Lampička Lampička Annet Schaap

Nevím, zda je tato kniha pro děti, ale určitě je pro dospělé, kteří nezapomněli, jaké to je být dítětem. Trochu pohádka, dobrodružný příběh, mýtus a k tomu rozbouřené i hravé moře, vítr, přírodní živly, krásné či alespoň originální postavy. Přečteno na jedno šplouchnutí rybího ocasu.

03.01.2023 5 z 5

Kopernikk & Sitka Adventure Foto-story kniha Kopernikk & Sitka Adventure Foto-story kniha Jan Řeháček

Hory v mlze a vlčák v mnoha provedeních, každé jedinečné a s duší daného místa i chvíle. Ty hodiny strávené v přírodě lze jen tušit.
Samotný text je krátký, je vidět, že autor nás hlouběji do soukromí a pocitů nahlédnout nenechá (jak pochopitelné), ale ráda bych si přečetla mnohem více o tom, jak jednotlivé záběry vznikaly, detaily cestování, pokračování vztahu se Sitkou.
Provedení knihy je vypracované a velmi se mi líbí, je vidět, že si s tím autor vyhrál a že více než na co jiného klade důraz na obrazovou a estetickou stránku knihy.

02.01.2023 4 z 5

Mařka Mařka Adéla Marie Jirků

Naprostý originál, který dokázal zachytit atmosféru valašských kopců a lidských vztahů v několika kapitolách a obrazech. Žádné detailní romantické povídání ani malebné kresbičky, ale často použité tmavé barvy či netradiční kombinace, realistické krátké příhody a náhodné vzpomínky - a právě proto tak autenticky drsné a krásné.

01.01.2023 5 z 5

Kocour, který zachraňoval knihy Kocour, který zachraňoval knihy Sósuke Nacukawa

Ten bestseller číslo 1 v anotaci je vtipný vzhledem k "třetímu labyrintu" z knihy.
Pěkné čtení to je, příběh se mi líbil a - bohužel - jsem se minimálně v jedné čtenářské neřesti našla. Jen samotnému vyprávění chybí... šťáva. Jako když jíte jídlo uvařené podle výborného receptu s nejlepšími ingrediencemi, které kuchař zapomněl osolit.

01.01.2023 3 z 5

Moje ptačí roky Moje ptačí roky Miloslav Nevrlý

Útlá knížka od mého "nej" spisovatele. Jako vždy plná skromných mouder, příběhů starého světa a přírody, o to překvapivější, že se odehrává převážně v okolí Prahy. Jak tam musela být nádherná zákoutí... (úplně při čtení vidím zarostlé zahrady malíře Pavla Čecha).
Krásné čtení, a to nejsem ornitolog ani amatérský.

01.01.2023 5 z 5

Dáma a tučňáci Dáma a tučňáci Hazel Prior

Příběh, který - přestože není moc uvěřitelný a ke konci dosti naivní - ve vás zanechá příjemný pocit, že svět ještě není tak moc špatný.
A já si při čtení řádků o mazlení roztomilých tučňáků často vzpomněla na zápisky cestovatelů po Antarktidě o neuvěřitelném pachu, které kolonie i jedinci vydávají :-)

23.12.2022 3 z 5

Psí život Psí život Jaroslav Irovský

Nejsem fanoušek srdceryvných knih vyprávěných z pohledu pejska (bohužel, lidi je berou příliš doslova), ale tohle je jiný případ. Ten satirický přístup a kritika lidského jednání je osvěžující. Celkově je příběh, přístup i jednání takové přímé, bez obalů či komplikovaných zápletek, nu proč ne. Tady se to hodí.
Náhodně objevená, s nedůvěrou koupená, s radostí přečtená.

19.12.2022 4 z 5

Kniha o naději Kniha o naději Douglas Carlton Abrams

Avízovaného "průvodce přežitím v těžkých dobách" na přebalu typu jak postavit podzemní bunkr nečekejte. Spíše o příjemné "posezení" s blízkými, klidné vyprávění, pohled autora a Jane Goodallové na život a aktuální dění a ekologii ve světě.
Ano, také jdu do přírody nebo se ztratím v divočině severu, když je mi ouvej, takže žádná nová rada či prozření při čtení nenastalo, ale ta přírodní moudrost a názory Jane se tak pěkně čtou... bohužel jen nesdílím tak pozitivní pohled na lidstvo.

19.12.2022 4 z 5

Kniha dní Kniha dní Patti Smith

Čteno v originále, prohlíženo originálně. Mnoho zajímavých osobností, známých i těch méně přibližuje Patti Smith fotkami míst či věcí a prolíná je se zápisky z osobního života. Trochu mi chyběla souvislost, propojení, ale podobně asi běží dny a myšlenky. A kdo má tuto autorku rád, zklamán nebude.
Doporučuji pročítat náhodně, ideální kniha na noční stolek pro ranní zachycení nové myšlenky.

14.12.2022 4 z 5

Sedm věží Sedm věží Sara Baume

Mám styl Sary Baume velmi ráda. Její pojetí času, rozkladu, přírody (žádné idealizování), vtahů i samoty. Popisné vyprávění pozorovatele "z dálky", kterým se nijak nesnaží vtáhnout do děje (nač přímá řeč) a přitom je naprosto blízké. Její práce se slovy, skládání obrazů, aliterace, jazyk... no překlad musel být oříšek. A nad tím vším hora. A dva originální psi, které, myslím, znám také.
Dobré čtení, chápu, že nebude pro každého. Pro mě ano.

14.12.2022 5 z 5

Válka s vlky Válka s vlky Aleš Dostál

Vím, že nic není černobílé a už vůbec ne problém chovatelé versus vlci. A nechci se pouštět do diskuze, na které straně je právo. Hodnotím pouze knihu.

A kniha je tak nechutně jednostranně a extrémně pojatá... paní chovatelka (přírodovědkyně jménem Svatá) milující své ovce (před porážkou i po) je vykreslena jakožto rozumná vysoce vzdělaná žena, kdežto kdoliv z ochránců musí být jistě vyšinutý floutek s hovnem v ruce i v hlavě a "fanatickým pohledem" (toto spojení je uváděno pokaždé).

Opravdu vlčí řádění přirovnal k invazi sovětských vojsk v 68? Ekologii ke komunismu a Vlčí hlídky k ideologickému (vítejakému) hnutí?
Vlci se pletou v poledne kdesi u Adršpachu mezi cyklisty a napadají bachyně. Pobíhají po náměstí, dáví psy a vše živé.
V Německu se děti bojí chodit ven.
MUDr. Ilona Krásová se bojí jít na houby.
Místní ženy se už bojí nejen do lesa, ale i na jeho okraj na maliny.
Když myslivec zabije vlka, není to trestný čin, ale odbojářský čin hodný partyzána chránící svou zemi.
Hrozí nekontrolovatelná populační exploze a nákaza vztekliny.
Ano, tu jsem určitě při čtení této knihy chytla.

Je to zlá kniha, která má pouze rozdmýchat nenávist.
(Nebo má autor vlastně vlky rád a vše myslel ironicky, aby poukázal na staré zarezlé myslivecké názory.)

Nemyslela jsem, že bych nějaké knize kdy mohla dát hodnocení "odpad", ale vše je jednou poprvé. A já děkuji autorovi za nový rozhled po lidské povaze a hlouposti.

03.12.2022 odpad!