Devátá vlna: Třetí povídky z Islandu

Devátá vlna: Třetí povídky z Islandu https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/483723/mid_devata-vlna-treti-povidky-z-islandu-l5i-483723.jpg 5 8 2

Sbírka povídek Devátá vlna, která přináší osmnáct příběhů inspirovaných Islandem, odehrávajících se na pomezí fantazie a reality, volně navazuje na předchozí dvě knížky – Setkání a Ryby v soli. Autor pokračuje ve stejném duchu – zdánlivě obyčejné události leckdy překvapí náhlým obratem děje nebo nečekaným vyústěním. Povídky zachycují většinou docela krátké okamžiky, v nichž vyplouvá na povrch, co bylo dříve skryto, co si aktéři příběhů neuvědomovali nebo nepřipouštěli. Někteří se nacházejí ve zlomovém okamžiku svého života, jiní bilancují jeho dosavadní průběh, další se ocitají v situacích, které se vymykají běžnému chápání… Devátá vlna, která je postrachem námořníků a zpravidla nemilosrdně ničí vše, co se jí postaví do cesty, se v určité podobě objevuje i v životě hrdinů povídek, převrací jejich dosavadní jistoty a staví je do nových situací. Dává ale i možnost pohlédnout na sebe samého z jiného úhlu.... celý text

pajaroh
26.06.2023 4 z 5

Povídky pěkné (Balíček knih u mě vede), ale atmosféra výjimečná. Jestli něco umí autor zachytit, je to magický nádech a melancholie Islandu, stejně tak hloubavý typ lidí, které to na ostrov táhne z jiného důvodu než je nahánění turistických míst.
Velmi se mi líbí autorovy fotky, ty kolikrát vyprávějí více než příběh samotný.

JJzLZ
24.05.2022 5 z 5

Těšila jsem se, až budu držet v ruce třetí knihu povídek od Jana Suchardy, a rozhodně jsem nebyla zklamaná. Stejně tak, jako to bylo v knize Setkání, prvních povídkách z Islandu, a následných Rybách v soli, i tady jsem si našla své favority. A podle nálady se k jednotlivým povídkám vracím. Když potřebuji pohlazení po duši, usmívám se u Čaje pro dva nebo 365 gramů. Ale nevynechávám ani ty na vážnější téma Balíček knih, Den jako každý jiný nebo Tisíc kroků mě vždy chytí za srdce a dlouho o nich přemýšlím. Stejně jako v předchozích knížkách, těším se na neobvyklé vyústění. A pokaždé si říkám, kam na ty nápady autor chodí. Milé knížky „kapesního formátu“ mě doprovází při mých cestách na Island. Sedět na lávovém kameni obrostlém mechem a číst si o místech, která znám, nebo se chystám navštívit, má své nezapomenutelné kouzlo.

Kniha Devátá vlna: Třetí povídky z Islandu je v