Kde zrovna jsem

Kde zrovna jsem https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/487866/bmid_kde-zrovna-jsem-NYt-487866.jpg 4 56 14

Impresionistické mikropovídky, kde není ani jedno slovo navíc, kde je všednost života povýšena na něco mimořádného a neobyčejného. Melancholická meditace, nikoliv však depresivní, nad samotou a osamělostí anonymní vypravěčky v nejmenovaném evropském městě. Psaní Lahiriové je i tentokrát chirurgicky přesné, elegantní, působí uklidňujícím dojmem, ačkoliv pod povrchem se skrývá hluboký neklid. Úspornou reflexivní prózou se znovu prolínají úvahy, v nichž se autorka zamýšlí nad svou vykořeněností. „Existuje nějaké místo, jímž jenom neprojíždíme? Zmatená, ztracená, rozhozená, ulítlá, vykořeněná, vykolejená, vyjevená, nesvá, rozrušená, švorc: v téhle rodině pojmů je mi dobře. Vida, domov, slova, která mě přivádějí na svět.“... celý text

Literatura světová , Povídky

Vydáno: , Argo

Dove mi trovo , 2018

Lily101
07.04.2024 2 z 5

Čekala jsem víc, než jen plytké povídky, které po Vás jen ztečou jako zmrzlina z kornoutu. Bez přidané hodnoty, bez myšlenek k zamyšlení a bližšího vhledu do života ženy zralé, leč stále mladé.

NymphMaeve
12.01.2024 4 z 5

Krásný anonymní vhled do života ženy, do jejího minisvěta víceméně bez kontextu a pravidel. Povídky jsou opravdu mikro, protože některá není ani na celou stránku, o to víc donutí k zamyšlení. Podobnou literaturu úplně nevyhledávám, ale zde mi povídky a střípky života druhého pomohly pochopit můj příběh. Nejvíce určitě povídka Na ulici o manželském páru a jejich komunikaci. Přijde mi, že vůbec není myšlená jako neporozumění muže a ženy, ale přesně vypovídá o dnešní době - neschopnosti komunikace mezi lidmi, partnery, spolupracovníky a kolegy. Celá kniha působí tísnivě, melancholicky a možná i trochu depresivně, pro mrazivé zimní večery jako stvořená.

KKlara
10.01.2024 4 z 5

Nevyhledavam povidky. Ale tohle bych nenazvala povidkami. Nazvala bych to zivotem poskladanym z koralku, stripku, ktere dohromady davaji nahlidnout do zivota. Je to hezka kniha, pomala, ma zvlastni atmosferu, a presto to krasne funguje. Libila se mi.
Jedine (mimodejove) zklamani: nema to nic spolecneho s Indii. Nikde nebylo napsano, ze by melo, ale kvuli autorce jsem to predpokladala.

micha-ella
03.11.2023 4 z 5

Hezké, lehké, milé.

jiri77
07.10.2023 3 z 5

Nebylo to celkově špatné a kniha se čte opravdu velmi dobře, ale čekal jsem asi trochu více, přišlo mi to trochu strohé.

panaitios
06.10.2023 4 z 5

Autorka si hraje s představou single života: s melancholií i s jeho možnostmi, časem na detaily. Pak jsou i všední situace překvapivě vypointované, dávají hlubší smysl.

zuzad
06.09.2023

Výborná kniha, pojednávající o osaměle žijící ženě bez dětí formou krátkých povídek.

poni
06.09.2023 4 z 5

Ideální čtení na dlouhou cestu vlakem nebo do kavárny. Povídky se mi líbily, ale hluboký dojem na mě, bohužel, neudělaly.

EvaEma
18.07.2023 5 z 5

Vzala jsem si na dovolenou a byla to skvělá volba - po každé povídce jsem měla čas na takový ten dozvuk, co ve vás rezonuje a potřebujete si ho odžít, nikam nespěchat, jen posedět a popřemýšlet si...

lentolog
17.07.2023 5 z 5

Mikropoviedky spája postava rozprávačky-minimalistky, nenápadnej, osamelej, melancholickej učiteľky. Úsporným štýlom zachytáva detaily vlastného života naplneného pozorovaním okolia (k nemu je vnímavejšia a otvorenejšia ako k sebe samej).

pajaroh
24.04.2023 4 z 5

Kniha zamyšlení tak nějak o ničem a vlastně o mnohém. Vyprávěním několika střípků časově krátkého období se o hlavní postavě mnoho konkrétních detailů nedozvíme, přitom poznáme kus jejího vnímání světa, povahy, duše. Líbily se mi úvahy, popisy vybraných míst a pocitů. Osobně jsem se prostě musela částečně s vypravěčkou ztotožnit, volba životní cesty je až příliš podobná (narozdíl od mnoha jejích pocitů). Příjemná, pomalá kniha.

ChristineGilgun
10.03.2023 5 z 5

Příjemný čtení, měla jsem při něm takovu tu zvláštní ,,nostalgii´´.
Vypravěčka popisuje a všímá si zejména maličkostí očima ženy,která se rozhodla žít sama.
K zamyšlení,doporučuju :)

MartinaP
06.03.2023 5 z 5

Úchvatné povídky týkající se jedné ženy, jemné, velmi nitěrné a osobní. Přestože je knížka útlá, četla jsem ji poměrně dlouho, abych všechny ty pocity pochopila. Líbily se mi velmi i předcházející knihy této spisovatelky: Tlumočník nemocí a Nezvyklá země. Velmi doporučuji.

Tilte
07.02.2023 4 z 5

Prekvapive dobre jednohubky na 2 az 4 stranky, velice zenske, pocity, pozorovani, prozitky. Perfektne zvladnuty utvar.

americká literatura Řím italská literatura samota

Část díla

všech 21 částí díla

Jhumpa Lahiri
americká, 1967
2009  87%Tlumočník nemocí
2009  86%Nezvyklá země
2023  81%Kde zrovna jsem

Kniha Kde zrovna jsem je v