Paja.92 Online Paja.92 komentáře u knih

Jak zkrotit svůdníka Jak zkrotit svůdníka Evie Dunmore

Tohle byla sázka na jistotu.  Autorka opět ukázala, že umí navodit atmosféru a vytvořit chemii mezi hlavními postavami. Stále zastávám názor, že tahle série je lepší než Bridgertonovi, kteří mají oproti rebelkám plytký děj.

Ačkoliv je to primárně romantická kniha, zároveň se dovídáme něco o době, ve které se příběh odehrává a lépe se tak dokážeme vcítit do situace hlavních hrdinů.

Jediné, co bych knize vytkla je její délka. Neškodilo by to o pár stránek zkrátit. Některé pasáže o ženských právech mi přišly už zbytečně natahované a ubíralo to knize na čtivosti.

Doporučuji všem, kteří mají rádi historické romance.

18.07.2023 4 z 5

Třinácté znamení Třinácté znamení Elizabeth Briggs

Popravdě jsem nikdy moc vlkodlaky nemusela, takže jsem od knihy neočekávala, že by mě chytla ukázalo se, že mě nejen chytla, ale drapla mě do svých spárů a nepustila, dokud jsem nebyla na konci.

Z velké části za to mohl způsob vyprávění. Příběh byl psán lehce a svižně, takže i když to nebyla kniha plná zvratů a napětí, četlo se to samo. Prostředí bylo pěkně vykresleno, ale zároveň to nebylo zdlouhavé, jak v jiných knížkách. Stejně tak byla dobře popsaná chemie mezi hlavními postavami.

Na konec se mi líbil i nápad se znameními zvěrokruhu, i když jsem zpočátku z toho byla na rozpacích.

Třinácté znamení je pěkná oddechová urban fantasy vhodná pro ty, kteří si chtějí přečíst něco, u čeho si odpočinou a vypnou. Pokud, ale hledáte akční fantasy, knize se raději vyhněte.

18.04.2023 5 z 5

Vojvoda a ja Vojvoda a ja Julia Quinn

V posledním roce jsem měla smůlu na hodně propagované knihy. Většina knih, na které jede velká reklama, mě zklamala a nechápala jsem, proč je kolem nich takové haló. Tudíž jsem byla krajně skeptická, když se mi pod ruce dostal první díl Bridgertonových: Vévoda a já.
A pozor.
Stal se zázrak.
Kniha mě velmi mile překvapila. Vzhledem k tomu, že jsem viděla seriál, tak jsem očekávala více sexuálním scén, ale kupodivu jich tam nebylo tolik jako v seriálu, takže už jenom tím na mě udělala kniha dobrý dojem. Nemám ráda, když je tam příliš sexu a ubíjí to děj (dobře no, tak v romantických knížkách většinou moc děje není, ale víte jako to myslím).
Celkově vyprávění pěkně plynulo a v průběhu čtení jsem se dozvěděla něco o jednotlivých postavách, takže se těším už na další díly.

30.03.2023

Přízraky domu Carrowů Přízraky domu Carrowů Darcy Coates

Ačkoliv jsem tuhle knihu četla v období, kdy se mi moc nechtělo číst, pokaždé jsem se hned začetla a stránky ubíhaly.

Autorka opět ukázala, že dokáže navodit atmosféru a tentokrát i lehká romantická zápletka byla napsána dobře a nepůsobila tak kýčovitým dojmem jako v Hlasech v Bouři.
Postavy byly uvěřitelné a popsané tak akorát, abychom si je oblíbili. Akorát bych ocenila, kdybychom se více dozvěděli o Remy.

Musím se ale přiznat, že z konce knihy jsem byla zklamaná. Vadilo mi, jak se to nakonec uzavřelo. Ztratilo to pro mě atmosféru a celý konec byl tím pádem takový překombinovaný. ‍️

Každopádně se i tak tenhle díl (alespoň pro mě) řadí mezi ty lepší.

05.09.2022 3 z 5

Jak svrhnout vévodu Jak svrhnout vévodu Evie Dunmore

Tato historická romance zasazená do konce 19. století pro mě byla velmi milým překvapením. Začetla jsem se hned od první kapitoly a k mému překvapení mi velmi sedlo vyprávění v er formě. Obvykle mám u romantických knih raději ich formu, abych se lépe dokázala vcitít do hlavních postav, ale tentokrát jsem se bez problému dokázala vžít jak do Annabelle tak do Sebastiana.

Chemie mezi hlavními postavami je velmi dobře popsaná, stejně tak jako prostředí, kde se příběh odehrává. Autorka dala prostor i vedlejším postavám, které sice jenom trochu naťukla, ale i tak jste si na ně dokázali vytvořit názor.

Mnoho lidí by mohlo namítnout, že některá fakta, co se týče historie a sufražetek jsou mylná, ale sama autorka v závěru vysvětluje, že si některé věci upravila podle sebe, takže tohle bych zrovna v této knize neřešila. Koneckonců autorka primárně nepsala o politice, ale psala romanci…

05.09.2022 5 z 5

Zvrácená pouta Zvrácená pouta Lexi Ryan

Po dlouhé době kniha, která mě vtáhla do děje hned na začátku a nemohla jsem se odtrhnout!

Ačkoliv se mi první díl líbil, druhého jsem se trochu obávala, protože ruku na srdce. Děj v YA fantasy má většinou takovou tendenci gradovat až do šílených rozměrů, kdy je všechno překombinované a všichni jsou tak dokonalý, talentovaní, krásní a úžasní, až se mi z toho kazí zuby.

A tady mě čekalo příjemné překvapení.

V knize se sice neustálo něco dělo, ale nenabralo to šílených apokalyptických rozměrů, jak je tomu třeba u knih od S.J.Maas. Všechno se hezky vyřešilo a zbytečně se nenatahovalo do dalších X dílů. Chemie mezi hlavními postavami byla moc pěkně popsaná a stejně tak prostředí.
Za mě spokojenost.
Pěkná fantasy oddechovka s romantickou linkou.
Doporučuji!

30.03.2023 5 z 5

Obřad Obřad Carmen Mola

Na případ inspektorky Eleny Blancové jsem se moc těšila. Anotace slibovala napínavou detektivku a po přečtení prvních kapitol jsem byla nadšená, protože přesně toho se mi dostalo. Už jenom způsob vraždění mi přišel zajímavý a prostředí Madridu dodalo knize tu správnou atmosféru.

Začátek knihy byl velmi čtivý a plný akce, ale někde v půlce se to zlomilo a občas jsem se musela do čtení nutit. Naštěstí tahle krize trvala pouze chvíli a druhá půlka příběhu byla opět zajímavá a nemohla jsem se od knihy odtrhnout.

Četla jsem, že některým připadaly popisy příliš drsné, ale já se řadím mezi ty čtenáře, kterým to přišlo popsané tak akorát a nic vyloženě drastického jsem v tom neviděla.

Jediné, co mi trochu kazilo požitek ze čtení, byly hlavní postavy, kterým se podle mě nedalo moc prostoru. Dozvídáme se pouze něco o inspektorce, ale o ostatních členech týmu toho moc nevíme, a kvůli tomu jsem se nedokázala do vyšetřování pořádně ponořit. Každopádně to beru tak, že je to teprve první díl a o ostatních se toho více dozvíme v pokračování.

Celkově na mě kniha působila jako lepší průměr v tomto žánru. Určitě sáhnu i po dalším díle, ale nemyslím si, že se tahle série zařadí do mých TOP knih v detektivkách/thrillerech.

02.02.2023 4 z 5

Hádka Hádka Petra Nachtmanová

Hádka je nenáročný thriller, který přečtete za tři hodiny.
Do knihy jsem se začetla hned na začátku a děj neměl žádná hluchá místa. Neustále se něco dělo a nestíhala jsem se nudit.
V knize mi akorát chyběl větší popis postav. Postavy poznáme jenom povrchově, a kvůli tomu jsem se nedokázala do žádné z nich vžít a nepřirostly mi k srdci. Paradoxně mě nejvíce zaujal Nikolas.

Kdyby kniha měla o sto stránek více, vůbec bych se nezlobila. Takhle jsem příběhem prosvištěla, aniž by ve mně zanechal nějaký hlubší dojem. A přitom si myslím, že kdyby se více popsali nějaké scény a mysl hlavních hrdinů, byl by to dobrý psychologický thriller. Takhle na mě kniha působila plytce.

Knihu bych doporučila těm, kteří hledají nějaký oddechový thriller na jedno odpoledne/večer.

04.01.2023 3 z 5

Hra o dědictví Hra o dědictví Jennifer Lynn Barnes

Pokud máte rádi záhady a romantiku, tahle kniha bude přesně pro vás. Příběh je čtivý už od první strany a děj odsýpá. Autorka krásně vyvážila romantiku, napětí, humor a charaktery postav – každý je svůj, ale nijak přehnaně.
Líbilo se mi, že i když se v knize neustále něco dělo, autorka zvládla vykreslit postavy, abyste si o nich mohli udělat nějaký názor.
Zároveň od toho ale nečekejte něco je série Royalové od E. Watt. Pokud budete od knihy očekávat primárně milostná dramata, budete zklamaní. Už od první strany je cítit, že Hra o dědictví má donutit čtenáře se zamyslet a ne od rána do večera řešit milostné pletky. Romantická linka samozřejmě v knize je, ale ne v takovém množství jak si někteří po přečtení podobných knih (kdy se chudá dívka dostane do bohaté rodiny) myslí.
Sečteno a podrženo… už se nemůžu dočkat dalšího dílu!
Doporučuji!

06.11.2022 5 z 5

Království hříšných Království hříšných Kerri Maniscalco

Kniha, která za mě má jednoznačně úžasnou atmosféru a vtáhne vás do děje hned od začátku. Zpočátku je rozjezd pomalý, jelikož si musíte zvyknout na nové prostředí, ale jakmile vás autorka zasvětí do svého světa plného démonů, čarodějnic a navnadí vaše chuťové pohárky v rodinné restauraci, může začít honba za vrahem.

Kniha má jak romantickou linku, tak detektivní i nadpřirozenou, takže si myslím, že má rozhodně, co nabídnout. V knize nebyla žádná hluchá místa a četla se jedním dechem.

Pokud máte rádi oddechové temné fantasy s romantickou zápletkou, rozhodně si tuhle knihu nenechte ujít.

05.09.2022 5 z 5

Mladá dáma Mladá dáma Evelyn Skye

Když jsem knížku brala do ruky, očekávala jsem od ní pohádkovou oddechovku a té se mi taky dostalo.

Příběh Elodie je akční pohádkou pro náctileté, kde nechybí hrdinka se srdcem na správném místě a odhodláním, které překoná všechny překážky. Líbilo se mi, že byla kniha vyprávěna z více pohledů, takže jsem měla možnost nahlédnout na děj z více úhlů. Díky tomu příběh odsýpal a boj Elodie s drakem nepůsobil zdlouhavě.

Mladá dáma nepoukazuje pouze na klasický boj dobra se zlem, ale i na to, že vše není černobílé a neměli bychom soudit ostatní, když neznáme jejich minulost.

Za mě moc povedená oddechovka, a ačkoliv mi tam chyběla romantická linka, přečetla jsem ji za dvě odpoledne.

Jen tak mimochodem… Henryho bych nejraději vlastnoručně zabila. :D

25.04.2024 4 z 5

Trnová královna Trnová královna Gina Chen

„Jedno líbání po plese byla chyba. Druhé je výzva. A každé další už je zvyk.“

***

Tohle byla moc krásná oddechovka s pohádkovým nádechem.

Když jsem četla anotaci, předpokládala jsem, že se bude jednat o další z klasických „hate to love“ linek, ale byla jsem velmi mile překvapená. Ačkoliv mezi Cyrusem a Violet panuje stejnou měrou nenávist jako přitažlivost, Violet se nenechala strhnout chtíčem a stále se držela své logiky. Což byla příjemná změna. Obvykle hlavní hrdinky ztrácí rozum v momentě, kdy si sundají kalhotky

Líbilo se mi, že autorka neudělala Violet dokonalou. Naopak z ní udělala postavu, kterou si myslím, že mnoho čtenářů nebude mít moc rádo. Ale to vůbec nevadí! Dělá to příběh opravdovější. Všichni dělají chyby a jsou poznamenáni minulostí, ať už chtějí nebo ne. Navíc perfektních a sympatických hrdinek už je víc než dost.

Příběh měl poklidný vývoj, který odpovídal pohádkové atmosféře. Určitě od toho neočekávejte akční fantasy, kde se bude pořád něco dít. Už ze stylu psaní je zřejmé, že autorce nešlo o akci, ale spíše o to předat čtenářům ponaučení tak jak to v pohádkách koneckonců bývá.

Jediné, co mě mrzelo, byla slabší chemie mezi Cyrusem a Violet, což ubralo jejich romanci na uvěřitelnosti.

Knihu doporučuji všem, kteří hledají pohodové fantasy s pohádkovou atmosférou.

22.03.2024 4 z 5

Tajemství domu Thornů Tajemství domu Thornů Margaret Rogerson

Tak tohle byla moc milá oddechovka, kde jsme se znovu mohli potkat nejen s Elisabeth a Nathanielem ale i se Silasem, který byl za mě tahoun příběhu. Silas ve mně vzbuzoval nejvíce otázek a krásně tak doplňoval jiskření mezi hlavními postavami.

Když už knížku vezmete do ruky, tak podle tloušťky vidíte, že to nebude žádné dlouhé vyprávění plné akce. Je to jenom taková krátká novelka, ideální na podzimní večer, takže od knihy neočekávejte „wow momenty“ ani záchranu světa.

Vzhledem k tomu, že jsem od knihy očekávala jen nenáročnou jednohubku, tak jsem spokojená. Autorka opět ukázala, že umí psát a se slovy jí to jde. Maličko jsem byla zklamaná z těch třech nesplnitelných úkolů ale chápu, že to bylo zamýšleno tak, aby to něco vypovídalo o nich a jejich vztahu, takže budiž odpuštěno.

Doporučuji pro ty, kteří hledají nenáročnou četbu plnou kouzel, lásky a přátelství.

22.10.2023 4 z 5

Nezkrotná říše Nezkrotná říše Stacey Marie Brown

Ačkoliv jsme v tomto dílu byli zacyklení v kruhu výbuch- záchrana, vůbec to tomu neubíralo na čtivosti. Díky stylu psaní se to četlo samo, takže mi nevadilo přivřít oči nad opakujícím se schématem a faktem, že úplně každý byl z Brexley paf. Kam přišla, tam do ní byli muži pomalu hned zamilovaní což si myslím, že bude tím, kdo vlastně je(zatím to ještě nevíme, i když asi každý máme svůj typ)- takže budiž autorce odpuštěno.

Dozvídáme se tu spoustu nových informací, které nás navnadí na pokročování. Doufám, že bude, co nejdřív.

Celkově tuto sérii hodnotím jako nadprůměr v tomto žánru. Pokud máte rádi YA fantasy nenechte si knihu ujít. Cítím v ní trochu S.J. Maas- zejména díky popisu chemie mezi hlavními postavami.

08.10.2023 5 z 5

Korunní princezny Korunní princezny Catherine Doyle

3,5*

Z této knihy mám dost rozporuplné pocity. Mé rozčarování je zřejmě způsobeno tím, že to byl Humbook tip. Sice jsem očekávala, že to bude spíš feel-good kniha, ale i tak to na mě působilo průměrně. Přitom to nebylo špatně napsané. Četlo se to dobře, ale prostě tomu něco chybělo. Nevtáhlo mě to děje a pořád jsem čekala, kdy přijde ten okamžik, kdy nebudu moct pustit knihu z ruky

Možná to bylo způsobeno tím, že to nebylo psáno v ich formě. Myslím, že kdyby byl příběh vyprávěn přímo z pohledu sester, mělo by to větší říz a i chemie mezi hlavními postavami by byla lépe zachycená. Takhle mě romantická linka Rose a Shena nechala de facto chladnou. Lépe byla zpracovaná chemie mezi Torem a Wren, kde jsem skutečně měla pocit, že to mezi nimi jiskří.

Co se týče děje, tak ten je sice předvídatelný, ale to tak většinou u prvních dílů bývá uvidíme, jak se bude vyvíjet pokračování.

Každý to ale máme jinak, takže věřím, že hodně čtenářů bude z příběhu dvou princezen nadšených. :)

24.05.2023 3 z 5

Píseň sirény Píseň sirény Alexandra Christo

Nechala jsem se zlákat podmanivou písní sirén. A víte co? Vůbec toho nelituji. :)

Píseň sirény je neotřelou young adult knihou, ve které sledujeme příběh sirény Liry a prince Eliana, jejichž cesty se zkřížily a dávají tušit, že nepůjde o poklidný střet.
Příběh nás zavede jak do moře Diábolos, které vás okouzlí svojí atmosférou a vtáhne do krutého světa sirén, tak na souš, kde se nachází rozmanitá království, která jsou inspirována pověstmi antického Řecka. Můžete tak například zavítat do království ze zlata a setkat se s králem Midasu, Elianovým otcem.

Kombinace mýtů a barvité vykreslení prostředí vytvořilo originální svět, který mě vtáhl od prvních stránek, a díky svižnému ději jsem knihu přečetla skoro na jeden zátah.

Velmi se mi líbilo, že kniha byla zároveň pojata i jako retelling na jednu z pohádek, která bývá opomíjena, což knížce dodávalo pohádkový nádech, který zjemňoval občasné krutější popisy.

Autorka si dokázala krásně pohrát i s postavami, jejichž vývoj je nenásilný a tím pádem jsem se do nich dokázala lehce vžít. Dobře byla zejména popsaná změna u Liry, která se na svět nad hladinou začala dívat úplně jinýma očima. Navíc hmatatelná chemie mezi Lirou a Elianem tomu dodávala náboj, ale zároveň romantická linka neutlačovala děj, jak tomu bývá v mnohým young adult knihách.

Jediné, co mě občas rozptylovalo, bylo postavení některých vět, které působily krkolomně a hůř se mi četly poskládala bych je trochu jinak, ale to už můj subjektivní pocit.
Ačkoliv se mi líbil pohádkový konec, ocenila bych, kdyby kniha měla klidně o tři kapitoly více, aby dostaly více prostoru i ostatní postavy, ke kterým jsem si taky našla cestu.

Zkrátka a jednoduše.

Pokud hledáte originální young adult knížku, neváhejte a nechte se zlákat písní sirén.

07.05.2023 5 z 5

Nestoudná zvědavost Nestoudná zvědavost Lynn Messina

Tohle byla velmi milá oddechovka, která mi trochu připomněla knihy od A. Christie, kde se hledá vrah v uzavřeném kolektivu a všichni jsou podezřelý.

Líbila se mi povaha hlavní postavy a taktéž lehce naznačená romantická linka, která byla příjemným zpestřením- velmi jsem ocenila, že jejich románek neskončil tak, jak se dá u podobných romantických linek očekávat.

Od knihy ale neočekávejte žádnou napínavou detektivku plnou zvratů a krve. Je to spíše taková oddechovka s detektivní zápletkou. Vzhledem k tomu, že přesně to jsem od knihy očekávala, nebyla jsem zklamaná. Pokud tedy patříte mezi náročnější čtenáře detektivek, budete zklamaní.

30.03.2023 4 z 5

Odkaz Hawthornů Odkaz Hawthornů Jennifer Lynn Barnes

Autorka udržela úroveň a druhý díl byl stejně napínavý a návykový jako ten první. Příběh neměl žádná hluchá místa a s každou další stránkou jsem byla nedočkavější, jak to celé dopadne.
V knize se opět dočkáme romantiky, záhad, tajemství a napětí. Všechno pěkně vyvážené, takže jsem neměla pocit, že se mi z toho cukrování mezi hrdiny zkazí zuby a odhalení záhad nebylo zbytečně protahováno, aby to čtenáře popudilo.

Konec sice zůstal otevřený, ale mnoho otázek už bylo zodpovězeno, takže si nebudete vzteky trhat vlasy, že budete muset zase X měsíců čekat na pokračování, abyste se dozvěděli, co se v minulosti stalo.

04.12.2022 5 z 5

Začalo to polibkem Začalo to polibkem Ella Quinn

Tohle bylo velmi milé pohlazení po mé romantické duši a zároveň odpočinutí od současných romantických knih, které jsou přece jen víc „spicy“, a mají jinou atmosféru.

Příběh se točí kolem Louisy a vévody Rothwella. Vzhledem k tomu, že rodina Louisy je početná, můžete se těšit nejen na pořádnou dávku hašteření mezi sourozenci, ale i rodinnou soudružnost, která nás provází celou knihou — díky tomu mi to atmosférou trochu připomínalo Bridgertonovi, což vůbec nevadí. Naopak mám tyhle příběhy z velkých rodin moc ráda.

Autorce se podařilo vykreslit prostředí i postavy, takže jsem si zamilovala hned několik z nich a jsem zvědavá, jaká bude jejich romantická linka. Stejně tak chemie mezi hlavním párem fungovala dobře. Akorát mě mrzelo, že některé scény nebyly více rozepsané, protože by to ději přidalo jiskru a dramatičnost. Některé věci se (na můj vkus) tím pádem vyřešily moc rychle…. Na druhou stranu tohle je taková jednohubka na dva večery, takže chápu, že autorka zvolila stručnější popisy.

Knihu doporučuji všem, kteří hledají nenáročnou milou četbu a mají rádi historické romance na styl Bridgertonových.

hodnocení: 3,5*

29.02.2024 4 z 5

Mrtvá holka, dobrá holka – část první Mrtvá holka, dobrá holka – část první Holly Jackson

Tohle bylo mé první setkání s Pipou a hned takhle na poprvé mě nadchla. Nejenže autorka zvládla vytvořit postavu, do které jsem se dokázala vcítit, ale dokonce mi byla i sympatická.

Autorce se podařilo vykreslit nejen její vnitřní boj, ale i posttraumatickou poruchu, se kterou se Pipa potýká od jejího posledního případu. Takže mezitím, co máte pocit, že vám po rukou stéká krev, se snažíte přijít na kloub tomu, kdo vám kreslí bezhlavé postavičky na chodník před domem Kombinace detektivky a thrilleru se mi velmi líbila a díky tomu děj odsýpal bez hluchých míst.

Ačkoliv jsem tušila, kdo je sériový vrah a občas se vyskytla situace, kdy bych se asi zachovala jinak než Pipa, příběhu to vůbec neubíralo na čtivosti.

A ten konec?

Ano! Jsem na Pipu svým způsobem hrdá a zvědavá na pokračovaní! Protože by mě doopravdy zajímalo, jak se ke svému činu postaví, a jaké to pro ni bude mít následky.

Knihu doporučuji všem, kteří mají rádi nenáročné thrillery a young adult. Navíc je v knize i lehká romantická linka, která dodává vyprávění jiskru. :)

23.01.2024 5 z 5