pafčaodřeky pafčaodřeky komentáře u knih

Žena z kajuty č. 10 Žena z kajuty č. 10 Ruth Ware (p)

Hrdinka jako nešikovná, nevyrovnaná ženská, co bere prášky na hlavu a chlastá první ligu? No sympaťačka na první pohled (ironie). Jinak obyčejná, průměrná detektivka, nic, co by stálo za opětovné přečtení.

16.03.2018 3 z 5

Krajiny vnitřní a vnější Krajiny vnitřní a vnější Václav Cílek

"Cože, ty jsi ještě nečetla Cílka?" Odpovím "ne" a vyprovokuju tím pobouřené:
"A to si říkáš...xy (doplň podle situace: knihovnice, milovnice přírody, člověk s všeobecným přehledem)??"
Nejen abych umlčela tyhle šťouraly (vždycky se totiž najde něco, co jste ještě nečetli a měli), obstarala jsem si jedno doporučované dílko. Dopadlo to následovně:
Cílka jsem rozečetla, pak někam založila a vůbec mi nechybí.
Přestože hovoří o tématech, která mě zajímají, ten "okecávající" styl ála duchovno s filozofií mi vadil. Případně jsem do něj ještě nedospěla a možná ani nechci.
Připadá mi, že se jedná o typ autora, který budˇ"žerete", nebo se míjíte.

06.02.2018 3 z 5

Příšerné příběhy vánoční Příšerné příběhy vánoční Chris Priestley

Co jiného číst na Vánoce, než strašidelné pohádky šmrncnuté viktoriánskou dobou?
Děcko vě mně se tetelí hrůzou, dospělá část se ironicky pochechtává černému humoru.
Protože být potrestán za to, že si někde nasbírám listí, nebo zaspívám koledy,
to je fakt smůla a někdy -ó hrůzo- stačí být pouze ve špatnou dobu na špatném místě (Jinovatka, Saze).
A to se, milé děti, může stát každému z nás....

08.01.2018 4 z 5

Vlk a dýka Vlk a dýka Juraj Červenák

Již tradičně se Juraj vyřádil na ženách a psech (už si dělám čárky).
Detektivní linka dobrá, ovšem červenou knihovnu bych vynechala; ono vnutit mladou hezkou chytrou (ještě ke všemu!) holku takovému ochmatanému starému kozlovi, zvlášť v jejím rozpoložení....to se nedělá!

26.10.2017 3 z 5

Pestří a zelení. Kapitoly o dobrovolné skromnosti Pestří a zelení. Kapitoly o dobrovolné skromnosti Hana Librová

Přes dvacet let staré, ale stále živé téma. Velice poctivý, objektivní přístup autorky. Nepříliš radostné počtení.
„Je možné, že zlo je nutné a že nakonec zvítězí, ale jednej tak, aby nezvítězilo skrze tebe a s tvojí pomocí.“

14.10.2016 5 z 5

Ocelové žezlo Ocelové žezlo Juraj Červenák

Jistě, na česko-slovenskou historickou fantasy literaturu se jedná o nadprůměrný počin, ale nehodlám přidávat hvězdičku jen proto, že se u nás v současnosti dobrá sci-fi a fantasy (až na vyjímky typu Žamboch a Kulhánek) nevyskytuje....proudy krve zde nejsou dostatečně vyváženy vtipem nebo ironií a Ilja je pro mne vylíčen jako nesympatický strup. Juraj mě zatím nepřesvědčil byť jsem se u jeho povídek s Chřestýšem nasmála jak malá.

01.08.2016 3 z 5

Jatka Jatka Lee Child

Komerční braková literatura, ale jako oddechová jednohubka funguje. Nečekejte hluboké vhledy do psychologických procesů postav, složitá souvětí a barvitý slovník. Padouši jsou ukázkově zákeřní a zaslouží být bez velkého moralizování zlikvidováni. Na Reachera je v tomhle spoleh, ten se vylíže s každého problému, do kterého se "náhodou" dostane. Jen si koupí novou košili a jde se o silnici dál...

13.06.2016 4 z 5

Mega hustej nářez Mega hustej nářez František Kotleta (p)

Takový zjednodušený rádoby Kulhánek, spousta krve, nadávek a samoúčelného sexu. Ženské postavy a jednání zcela (psychologicky) nevěrohodné a zploštělé, dobré jen na sexuální hrátky pro hlavní hrdiny. Spíš mě to rozčílilo, než že by to bylo tak blbý: samé skvělé ingredience a výsledek je přeplácaná, načančaná spatlanina. Kopřivu i Kulhánka mám ráda, ale tohle je nezábavnej slabej čajíček.

18.05.2016 2 z 5

Marťan Marťan Andy Weir

Naposledy co jsem dala na nálepku "bestseller". Pojem antihrdina pro mne získává nový rozměr, ano, je to tenhle rádoby vtipný, vždy optimistický, namachrovaný "MacGyver". Deníkové zápisky stylem rozverného študenta gymnázia: "A ještě jim všem vzkažte, prosím, že jejich matky jsou prostitutky.-Watney P.S. Sestry taky"
Tohle není sci-fi, tohle čirá trapárna.

19.04.2016 1 z 5

Kouzelná skříňka pro Gwendy Kouzelná skříňka pro Gwendy Stephen King

Všechno už bylo napsáno v komentářích: kompletní zápletka je vyžvaněná již v anotaci, rozsah povídky za cenu románu, jednoduchý motiv, chybějící gradace....přesto dávám tři hvězdy, protože je chytře ponechán prostor pro vlastní fantazii, "co by kdyby" (co by se stalo, kdybych skříňku dostal já).

06.03.2019 3 z 5

Jednoduché a zábavné. Odpovídající věku pisatele. Překvapilo mne tvrzení, že většina evropských obyvatel neví o arménské genocidě. To bych si dovolila nesouhlasit, možná velmi mladí lidé, nejsou informovaní, ale pochybuji o tom, svědčilo by to o naprosté ignoraci a nezájmu o nedávnou historii a politické dění. Ještě jsem postrádala fotky z cest, mohly nahradit nic neříkající obrázky (nic proti naivnímu umění, ale do cestopisu upřednostňuji reálie).

18.04.2018 3 z 5

Řasnatci Řasnatci Dana Kellnerová

Může mi někdo vysvětlit, co na tomhle ehm, díle, bylo "mrazivě reálné ze života"? Více v diskuzi....

20.03.2018 1 z 5

Autorita Autorita Jeff VanderMeer

Varování: nečíst při horečnatém onemocnění, způsobuje noční můry. :)
(Aneb modří již vědí, tahle trilogie není procházka rajskou zahradou tradiční sci-fi/fantasy literatury, ale téměř psycho-hororový zážitek, po kterém zatoužíte léčbě klidem, já si naordinovala optimistického zemitého Láďu Ziburu)

06.02.2018 4 z 5

Nevinnost Nevinnost Dean Koontz

Dean Koonz umí napsat mrazivý horor, temný thriller, retro detektivku, bláznivou fantasy, dokonce i hororovou scifi komedii!
Dean Koonz (skalní fandové odpustí) umí napsat také pěknou sra-ehm-slátaninu. Pokud někdo chrlí romány jak Baťa cvičky, stane se, že jednou za čas příjde slabší dílo, neřkuli přímo zmetek.
Jako tento román-a nebojme se ho nazvat Young adult, kde "zrůdný vlkodlak potká osamělou upírku, aby pronásledováni vzplanuli k sobě láskou a stali se anděli" (jedná se o moji nadsázku a výraznou stylizaci, aby nedošlo ke spoilerování).
Pointa "proč" vás zvedne ze žile, mně teda vztekem. Koonz nedal lidem žádnou šanci, ty, já, ano i ty Danafantom (nedělej si iluze, Koonz to tak chtěl), my všichni jsme šmahem odepsaní, protože naše (zlo)činy jsou již předurčeny prvotním hříchem.
Který se dědí a je jedno, jestli věříte v Boha nebo ne....takže zdar lidi, uvidíme se v Pekle!

04.12.2017 2 z 5

Jennifer – Důl Quake Jennifer – Důl Quake Miroslav Žamboch

Sláva, Žamboch, jako jeden z mála fantasy autorů umí vytvořit ženskou hrdinku, aniž by se u toho jeden cítil trapně. Což ostatně ukázal již v povídce Divoké zásnuby. Bylo by skvělé, kdyby Žamboch napsal klasický román se silnou ženou v hlavní roli, kde by nezáleželo na tom, jak je hezká, ale co umí. Bohužel, naopak ilustrátor se nevyhnul klasickému klišé "polonahá sexy žena v tangách s roztaženýma nohama, mezi nimi důlní věž (ano, vypadá jak penis). Jennifer by mu za tohle koule utrhla. :)
p.s. sehnáno tento měsíc do 200 kč s poštovným, fakt se to dá ;)

17.10.2017 4 z 5

Zachráníš mě ráno Zachráníš mě ráno Joy Fielding

Holčičí počteníčko (rozebírají se vztahy, teenageři), humorné (což asi nebyl záměr), nečekaný vrah a jeho zápisníček. Tři a půl za to pobavení. ( p.s. nečtěte si komentáře níže, někteří vyžvaní úplně všechno-Veeris, ta by se měla smazat; vypadá to, že každý překlad je jiný -v mém byl deník vraha psán neutrálním pohlavím)

30.08.2017 3 z 5

Když se dáma rozběhne... ani v padesáti není pozdě Když se dáma rozběhne... ani v padesáti není pozdě Zuzana Součková

Pokud jste žena okolo padesátky, myslíte si, že by jste mohla trochu běhat, ale hlavně u toho chcete dobře vypadat, je to kniha pro vás. Dovíte se, jak se namalovat na běh, jaké vlasy, oblečky, jak se usmívat a mít pěkné fotky ze závodů. K tomu pár receptů a "zaručených" tipů, na které autorka "přišla sama". O běhu samotném se ale moc nedovíte. Docela obdivuju tu drzost, kdy autorka nejen že špatně píše, ale špatně píše o něčem, co jí vlastně vůbec nejde.

17.05.2017 2 z 5

Ohnivý muž Ohnivý muž Joe Hill (p)

Titul by se měl správně jmenovat "Ohnivá žena", protože hlavní hrdina a vypravěč v jednom je Harper-zdravotní sestřička. Apokalypsa je líčena jejím pohledem, coby těhotné ženy, jejích devět měsíců od početí do porodu. Samotný rozklad světa, tak jak ho známe, není hlavním tématem, stává se spíš atraktivní kulisou pro psychologii sekt, masovou manipulaci, pronásledování a osobní krizi. Některé dějové linky předvídatelné (ostrov "záchrany"), mužští hrdinové překvapivě slabí až hloupí. Připravte se na odolný ženský a talentované dětičky (což pro mne byl poněkud otravný aspekt). Slabší čtyři hvězdy.

28.12.2016 4 z 5

Silo Silo Hugh Howey

Přeceňované. O životě v podzemí (když nepočítám Metro) se psalo už v "pravěku sci-fi a fantasy", třeba v "Tumithak z katakomb", určitě je zábavnější, nehraje si na velkou literaturu. V Silu, krom úvodních 150 stran, kde je překvapivě vysoká úmrtnost postav a téměř detektivní pátrání "kdo za to může", vás čeká táhlá předvídatelná dějová linka. A hlavně láááska....nuda!

16.11.2016 3 z 5

Muž na stezce Muž na stezce Miroslav Žamboch

Příběhy, které mají nadhled, jsou vtipné a plné ironie. A hlavně, je to řežba, která celou dobu rozhodně nenudí :) p.s. fakt nevím, proč si Žambocha čte někdo, kdo nemá rád hrdinskou fantasy....

02.11.2016 5 z 5