oněg_evženin oněg_evženin komentáře u knih

Hana Hana Alena Mornštajnová

Hanu jsem nejprve viděl v divadelním zpracování na prknech brněnského Národního divadla a musím říci, že bylo fenomenální a zanechalo ve mně silné dojmy i měsíce po představení. Na základě hry jsem se rozhodl přečíst si knihu. Po několika minutách četby jsem zjistil, že jsem to celé vzal za špatný konec, jelikož hra byla napsána přesně a doslova podle knihy, žádné překvapení či kýžené srovnání se nekonalo. Tolik ale k mé vlastní první zkušenosti s příběhem samotným. Hana popisuje velmi silný příběh, ve kterém nalezneme snad všechny emoce, které jsou člověku vlastní...lásku, nenávist, závist, ignoranci, odpuštění, šílenství. Nevinný začátek plynule graduje do nejemotivnějšího příběhu v české literární tvorbě, troufnu si říci, za posledních deset let. I přes mé předešlé seznámení se s příběhem jsem četbu knihy nepovažoval za o nic menší zážitek, než čtení knihy napoprvé bez znalosti děje. Kniha velmi důvtipně propojuje několik historických událostí, které spolu nepřímo souvisejí a které znatelně ovlivní životy několika lidí z malého města a poznamenají je na celý život. Nemůžu jinak, než říci, že po dočtení ve mě dlouho dřímal pocit smutku a zklamání z událostí popsaných v knize. Rozhodně vede k zamyšlení nejen nad společností a dobou, ale i nad sebou samým a pomáhá nám si uvědomit, že i v naší kotlině uměl být život velmi složitý a nebezpečný z tak malicherných důvodů, jako příslušnost k jiné národnostní skupině. Děkuji autorce za toto skvělé dílo, které se nepochybně zapíše na seznam toho nejlepšího, co v české literární tvorbě kdy vzniklo.

28.09.2019 5 z 5

Zimní lidé Zimní lidé Jennifer McMahon

Jedna z nejlepších hororových knih, které jsem kdy četl. Napínavá, mysteriózní, děsivá a zároveň dojemná a se spoustou neočekávaných momentů, které vás nenechají v klidu. Nevím zda jsem byl u čtení mimořádně otupělý či je to objektivně pravda, ale děj mi v žádném případě nepřišel předvídatelný, což je u tohoto žánru výjimka dokazující spisovatelské schopnosti autorky. Mě osobně kniha zaujala více než Vermontské psycho, kdy u Zímních lidí napětí skutečně graduje a může se tak stát, že ji na úkor povinností přečtete za jeden den.

27.09.2019 5 z 5

Zimní přízrak Zimní přízrak Dan Simmons

Mé první setkání se Simmonsem a musím říct, že dopadlo nad očekávání. Po prvních minutách, kdy jsem měl knihu doma, mnou proletěl závan negativismu a bál jsem se zda jsem neudělal chybu (Simmonse jsem do té doby neznal - mea culpa). Po pár stranách jsem měl jasno a věděl jsem, že to byl dobrý "kauf". Příběh se točí kolem psychických a vztahových problémů profesora angličtiny a spisovatele, který se rozhodne uchýlit k odpočinku na farmě v domovském malém městě, v domě jeho tragicky zesnulého kamaráda z dětství. Tísnivá atmosféra farmy a přilehlých kopců je v knize popsána bravurně, stejně tak postavy a dynamika dialogů. Simmons rozhodně umí čtenáři navodit správné vjemy pro intenzivní prožití atmosféry. SPOILER - na můj vkus se s motivem skinheadů pracovalo v knize málo (až na akční scénu s automobilovou honičkou) vzhledem k nečekaně šťastnému(?) a urychlenému konci. Za horor bych toto dílo rozhodně neoznačil, ale mysteriózna je zde přehršel. Příběh má strukturu, dobrý námět, sled událostí i zajímavého hrdinu. Co víc si přát? Určitě nyní sáhnu po Temném létu a potom mám v plánu Teror. Simmons mě velmi mile překvapil a objevil jsem nového spisovatele, u něhož se nemohu dočkat četby dalších jeho knih a tento pocit je pro zapáleného čtenáře téměř opojný. Knihu mohu beze zbytku doporučit - 5/5. A jako bonus mi kniha vnukla neodbytnou touhu si přečíst Béowulfa.

Žebrácká opera Žebrácká opera Václav Havel

...dosud jsme hovořili převážně o tom, jak ženy získávat. Neméně důležitou otázkou se mi však zdá být - jak se jich zbavovat?
Myslíš těch neodbytných?
Ano. Co s nimi například děláte Vy?
No tak tady má muž prakticky dvě možnosti. Za prvé se k dané osobě zachovat tak sprostě, že zbytky hrdosti jí nedovolí se o Vás dále zajímat a nebo...
A nebo...?
Nebo ji zkrátka pojmout za manželku.

Pro mě nejlepší Havlova hra, která velmi vtipně přebírá námět Brechtovy Žebrácké opery a dělá z ní melancholicky zábavnou hru, která má v české divadelní tvorbě své neotřesitelné místo. Některé dialogy jsou vskutku mistrovské. Skoro mě až překvapuje, jak je tato hra v českém prostředí nedoceněná, obzvlášt její filmová podoba, kdy zahraniční zpracování námětu Žebrácké opery jsou naprosto otřesná. Vhodné je zmínit Menzelův film se stejným názvem, který hodnotím vesměs kladně, ale určitě doporučuji prve přečíst knihu.

Manon Lescaut Manon Lescaut Vítězslav Nezval

...za všechny poklady světa nedám jediný Váš vlas, za všechna mladá svá léta jedinou z vašich řas...jedna z nejlepších her české tvorby vůbec, kterou mám ve své knihovně dokonce ve třech vydáních a zážitek z ní je v živém divadelním provedení vždy fenomenální (doporučuji ve ztvárnění Petrem Štěpánkem a Janou Preissovou). Nesporně vrchol Nezvalova díla a hra, která mě neomrzí ani po sté, kdy ji čtu či vidím, přičemž tento pocit mám pouze u Shakespearových her...to mluví za vše.

Smrtná zima Smrtná zima Kate A. Boorman

To jsem takhle jednou na podzim dostal chuť na nějakou hororovou knihu s prvky mysteriózna, nejlépe od ne příliš známého autora. Byly to poněkud specifické požadavky, ale štěstí se na mě usmálo a vypadalo při tom jako Smrtná zima. Kniha mě upoutala depresivně melancholickým obalem a po zběžném pročtení prvních dvou stran jsem se rozhodl, že bude má. Kniha je to vskutku napínává, mysteriózní a má očekávání naplnila i přesto, že se jedná primárně o žánr Young adult fiction, jehož nejsem cílová skupina. Ale proč občas nevystoupit ze své (knižní) bubliny? Je nutné říci, že to není kniha, která by vás vyděsila, donutila k zamyšlení, či dokonce vám změnila život. Dokáže ale udržet vaši pozornost a pokud hledáte něco nenáročného s touto tématikou, pak je to jasná volba. Autorka rozhodně umí psát a má talent, který jistě ještě rozvine (jde o její autorskou prvotinu). Na závěr by bylo fér zmínit skvělý film Vesnice z roku 2004, který je svým příběhem nápadně podobný a rozhodně jej doporučuji shlédnout. Následné srovnání vizuálního a knižního díla vede k zamyšlení.

20.09.2019 3 z 5

První kniha tohoto autora na kterou jsem narazil zapříčinila smutek z toho, že jsem si od něj nemohl již nic dalšího přečíst jednoduše proto, že zatím nic jiného nenapsal. Jak však víme, časem to napravil. Z Jonassona se stal během několika dnů jeden z mých nejoblíbenějších spisovatelů a popravdě jsem to vůbec nečekal. Celá ta anabáze starého Alana má v sobě tolik epična, že by se při troše fantazie dala srovnat s Tolkienovým Hobitem. A on vlastně ani ten motiv není tak principielně rozdílný. Známé srovnání s F. Gumpem také není od věci. Pro kvality této knihy jsou však všechna srovnání nepodstatná. Je to zkrátka skvělý příběh, skvěle napsaný. S vtipností bych to však nepřeháněl, protože záchvaty smíchu jsem počas čtení nezažil, ale jemný úsměv a prachobyčejný dobrý pocit naopak mnohokrát, téměř bez přestávky. Kniha tedy rozhodně stojí za to a pokud ji přeci jen vynecháte, tak není třeba zoufat, protože stejně všechno je tak, jak je a bude tak, jak bude.

20.09.2019 5 z 5

Harry Potter a Kámen mudrců Harry Potter a Kámen mudrců J. K. Rowling (p)

Mé dětství, mé dospívání, má dospělost. Kde jsou doby, kdy jsem běhal po sousedství s dřevěnou špejlí a křičel "experiarmus" na každého, kdo šel kolem. Skvělý začátek epické fantasy, která by měla být řazena do celosvětového kánonu nejlepší literatury, podobně jako Pán Prstenů (další z mých oblíbených). Nemusí nadchnout každého, přeci jen fantasy je specifický žánr se specifickým publikem. Ale i nejzarytější odpůrce této ságy musí uznat, že propracovanost a komplexnost celého universa, lidské příběhy, dějové linky a celkové poselství je nadčasové a vypravěčská schopnost autorky je na nejvyšší možné úrovni, přičemž originální český překlad celému dílu dodává úžasnou atmosféru (Hufflepuff - Mrzimor...koho by to napadlo?) Nemohl jsem jinak než 5/5 a pamatujte...štěstí lze nalézt i v té nejtemnější době, pokud nezapomeneme, že je světlo.

To snad nemyslíte vážně! To snad nemyslíte vážně! Richard P. Feynman

Zcela jistě byl R. P. Feynman jedním z největších vědců, kteří kdy žili a svým přístupem k vědě a její popularizaci strhnul ke studiu fyziky i mne, naprostého matematického břídila, jehož schopnosti končí u trojčlenky. Kniha je zábavná, čtivá a rozbíjí stereotypní pohled na génia, který stále mnoho lidí sdílí. A jeho bezstarostný přístup k životu a optimismus je téměř nakažlivý.

Z Hanspaulky o svobodě Z Hanspaulky o svobodě Ladislav Jakl

Vždy se snažím objektivně a nepřezíravě pochopit uvažování lidí se zcela opačným názorem, protože věřím, že právě toto je podstatou svobodné společnosti. Nejen moci vyjádřit svůj názor, ale také se dívat kolem a vnímat a chápat názory cizí a utvářet si na ně fundovaný (!) názor. To je možné právě po pochopení motivací a uvažování lidí, kteří tímto odlišným názorem disponují. K tomu mi nedávno posloužilo pročtení této knihy. Musím ale říci, že mé chápání má hranice, o kterých jsem nevěděl do doby, než se mi do rukou dostala kniha pana Jakla. Totiž už jen tvrdit, že žijeme v době ne nepodobné době před listopadem 1989 a leckdy i době, která dobu komunismu překonává svou totalitní povahou, je příliš. Jistě je to názor a má plné právo být vyřčen. Není to ale již samotné popření premisi této knihy? Fakt, že byla vůbec vydána? Fakt, že se v knihkupectví nachází ve výši očí nakupujících (marketingově nejlepší místo)? Fakt, že za názory v této knize autor není a ani nemůže být nijak perzekvován? Diktatura zlotřilých genderistů, homosexuálů a feministek je dle autora všudypřítomná a zjevná. Nu, budiž. Jak je na tom s mužskou dominancí a sebevědomím někdo, kdo se cítí být ohrožen pochodem příslušníků LGBT (se záměrem upozornit na jejich touhu být považován za plnohodnotého člověka a občana bez ohledu na sexuální orientaci) nebo ženami, které nechtějí nic víc, než stejné pracovní ohodnocení, jako jejich mužští kolegové nebo možnost se úspěšně bránit proti sexuálnímu obtěžování (osahávání, dvojsmyslné narážky...) např. od opilého kolegy na vánočním večírku a to bez marginalizace jejich tvrzení a onálepkování jako chladné hysterky, která z nevinného mrknutí dělá znásilnění? Patologická obscénnost mnohých tvrzení z nich přímo čiší. Tedy nechápu, ale přesto respektuji. Zbývá jen otázka, zda by za situace, kdy by lidé se stejným názorovým zaměřením jako pan Jakl měli reálnou moc, respektovali názory LGBT komunity, feministických hnutí, "ďábelských" neziskovek či pouhých "kavárníků". Neodvažuji se hádat, ale tuším, že by mě ani pozice bílého heterosexuálního muže neuchránila před Jaklovým neokonzervativním hněvem.

20.09.2019 odpad!

Bazar zlých snů Bazar zlých snů Stephen King

Stephen King mi nikdy stylem jeho psaní nesedl a dle mého (jistě zcela subjektivního) soudu jde o přeceňovaného autora, který má nepochybně velké znalosti psychologie, religionistiky a historie, bohužel tyto znalosti neumí dostatčně vyjádřit slovy a drží se jednoduchých vět, které působí poněkud stroze. Obecně mu nelze upřít schopnost psát srozumitelně a vytvořit dějovou linku, ve které není jednoduché "ztratit nit". Napínavost je také jedna z Kingových předností. Kde však všechny jeho kladné vlastnosti jako spisovatele selhávají je již samotný námět povídky, který je ve většině případů nesmírně přehnaný. Jistě lze namítnout, že se jedná o horový žánr s přesahem do fantasy, ale i tento žánr má své hranice. Někdy zkrátka cítíme, že už je to příliš (viz. Míle 81) a já se zkrátka tohoto pocitu u Kinga zbavit nedokážu. Vyčnívá pouze povídka Ur a snad Letní bouře.

20.09.2019 2 z 5

Tajný deník Adriana Molea Tajný deník Adriana Molea Sue Townsend

Nejmilovanější kniha mého dětsví, hned vedle Harryho Pottera a Julese Verna. Vtipná, sarkastická, citlivá, plná chvil, kdy bychom nejraději hlavnímu hrdinovi vlepili facku a probrali z reality a na druhé straně je nám jej nejenom líto, ale dokonce se s ním ztotožňujeme. A co vtipnost této knihy posouvá o další příčku je fakt, že není nikterak nereálná ani přitažená za vlasy, protože každodenní šílenství je v ní popsáno přesně tak, jak jej můžeme být někdy svědky. Zvláště vtipný, rozhodně ne však na první pohled, je motiv socialismu a komunismu, prostupující celým příběhem a pro Británii specifické přehnané dělení na společenské třídy (vyšší nižší střední třída, nižší střední vyšší třída...). Kvalita knihy může být osvědčena tím, že se k ní i po letech rád vracím a i když ji znám téměř z paměti, tak mě stále dokáže rozesmát.

19.09.2019

Násilí Násilí Slavoj Žižek

S Žižkem jsem se poprvé seznámil díky jeho online přednáškám na různá témata a byť šlo o velmi zajímavé a mnohdy provokativní myšlenky, nabyl jsem dojmu, že chci-li skutečně a do hloubky pochopit jeho uvažování a vnímání Hegelovy filozofie, musím se dát do četby jeho knih. Násilí byla má první kniha tohoto "nejnebezpečnějšího filozofa" a jistě ne poslední. Násilí vnímá zcela odlišně od běžných asociací s tímto pojmem, přičemž jeho analýza vzdáleně připomíná knihu Hanny Arendt, O násilí. Problematiku násilí vnímá pohledem Hegelovy filozofie, Lacanovou psychoanalýzou, to vše za doprovodu všudypřítomného Marxe a Žižkova oblíbeného "inteligentního pravičáka" Petera Sloterdijka. Podobně jako Arendtová demonstruje své pohledy na fenomén násilí na soudobých aktech násilí. Jako Arendtová užívá studentské stávky, tak Žižek sahá po nepokojích v New Orleans a Paříži a nevyhýbá se ani migrační krizi či islámskému terorismu. Za objevný považuji jeho náhled na islámský fundamentalismus, který je "ostudou skutečného fundamentalismu". Kniha je psaná v podobě myšlenkového proudu, kdy se může na první pohled zdát, že odstavec obsahově nijak nenavazuje na předchozí, byť celá kniha je systematicky řazena podle částí Beethovenova Smyčcového kvartetu č. 14 cis moll. Lze to chápat jako stupňování provokativních a nevšedních myšlenek, kdy uprostřed knihy dojde k jejich gradaci a následně ke konečnému shrnutí a utlumení, nikoli však utišení. I přes zřejmou snahu autora být co nejsrozumitelnějším, u zprostředkování např. Lacanových myšlenek (které jsou do češtiny již tak špatně přeložitelné a autor je studoval ve francouzštině) se nelze vyhnout významové neurčitosti. Často se tak může stát, že bude nutné se nad smyslem několika vět zamyslet či se k nim i po přečtení vrátit. Konečně, jedná se o inspirativní a velmi objevnou knihu nabytou pro Žižka typickými provokacemi, které ale mají svůj smysl a po jejím přečtení se k ní hodlám příležitostně vracet a zároveň sáhnout po dalších autorových knihách...and so on and so on...

19.09.2019 5 z 5

Fašismus: Varování Fašismus: Varování Madeleine Albright

Po této knize jsem sáhl impulsivně a bez znalosti jejího zaměření. Upoutal mě tehdy její líbivý název a osoba autorky, která mě fascinuje a i přes některé výhrady ji vnímám jako jednu z největších odbornic na mezinárodní politiku s vazbami na Českou republiku (přesněji Československo). Jak název napovídá, lze skutečně v knize nalézt Varování. Jedná se ale spíše o kompilát "medailonků" rozličných diktátorů nebo alespoň politiků s totalitní tendencí. Kniha obsahuje několik zajímavých informací o osobnostech a životech zmíněných despotů a všechny je řadí pod jednu ideologii, či snad spíše styl života...fašismus. Není rozhodné, zda se jedná o bolševika, socialistu, či středopravého fluidního populistu. Rozhodující je jeho touha po moci a určování diskurzu podle jeho vlastní vůle tak, jak sám uznává z vhodné. Činí tak s podporou své strany a přívrženců a dále zfanatizovaných či zastrašených mas. Pokud je někdo v tématu totalitarianismu, demokracie a fašismu již sečtělý, je tato kniha spíše shrnutím všeho, co již dávno ví a je tedy knihou zbytečnou (spíše "do sbírky"). Pro čtenáře, který se chce s problematikou poprvé seznámit je to kniha čtivá, mnohdy zajímavá, nabytá tzv. fun facts, ale nikterak inovativní. Zajímavou částí je autorčin rozbor jejího známeho výroku o sankcích na Irák, jehož důsledky byly strašlivé, ale přesto dle jejího mínění stály za to. Uvádí kontext svého výroku a považuji to za nevyhnutí se odpovědnosti za něco, co bylo řečeno a co nevyznělo nejlépe. Pro mě je to tedy stěžejní bod této knihy, byť s tématem souvisí nepřímo a autorka s ním tak i nakládá. V závěru jde o čtivou knihu, která však nepřináší nic nového a je zde spíše pro elementární seznámení se s problematikou fašismu a demokracie obecně.

19.09.2019 3 z 5

Měli odvahu žít. Odboj na Uherskobrodsku 1939-1945. Měli odvahu žít. Odboj na Uherskobrodsku 1939-1945. Miroslava Poláková

Jedna z nejlepších současných knih na téma protifašistického odboje v Čechách a na Moravě. Je zajímavá především zaměřením na oblast Uherskobrodska, které bylo oproti zbytku tehdejšího Československa specifickou odbojovou oblastí, která skýtá mnoho zapomenutých či dosud neobjevených osobností a příběhů. Patrná je mravenčí práce autorky ve sběru historických pramenů a výpovědí pamětníků, ze kterých je možné čerpat velmi cenná ponaučení platná i pro dnešní dobu. Pro milovníky historie, znalce doby Protektorátu a protifašistického odboje či zájemce o rozšíření povědomí o tehdejší době je tato kniha hodnotným přírustkem do knihovny.

16.08.2019 5 z 5