Měli odvahu žít. Odboj na Uherskobrodsku 1939-1945.

Měli odvahu žít. Odboj na Uherskobrodsku 1939-1945. https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/400728/bmid_meli-odvahu-zit-S8u-400728.jpg 5 5 3

Kniha je výsledkem téměř třicetiletého vědeckého úsilí, se kterým se autorka věnovala získávání primárních pramenů k problematice odboje na území politického okresu Uherský Brod v letech 1939–1945. Téma, které za uplynulých sedmdesát let nebylo v komplexnosti zpracováno, je rozdělené podle časového sledu do šesti kapitol. Vedle archivních materiálů kniha vychází také z ústních výpovědí více než 140 osob a svým obsahem je plně začleněna do celoprotektorátního dění. Všímá si výjimečnosti postavení okresu na hranici se Slovenskem, vedle Uherskobrodska zachycuje podrobně i odboj na Bojkovicku a zasahuje až do okresů Zlín, Uherské Hradiště a Hodonín. Publikace je doplněna tabulkami a více než 520 fotografiemi.... celý text

Kakho-Oto
30.12.2019 5 z 5

Svým rozsahem práce, která se jen tak nevidí. Navíc se jedná o dílo, které se zabývá velmi malou částí protektorátu - pouze bývalým soudním okresem Uherský Brod s přesahem do okolních území včetně přilehlého cípu Slovenska. Prokousat se prvním dílem (zejména prvními 350 stranami) bylo poměrně náročné, poněvadž se jedná o začátky odboje, navíc s nulovým výskytem ozbrojených akcí. Nicméně zbývajících cca 700 stran, které pojednávají z větší části o partyzánech a paravýsadcích, se četlo jedním dechem. Z Uherskobrodska pocházeli velmi významní odbojáři, kteří jsou spojeni s celoprotektorátním děním - Vojtěch Boris Luža z organizace R3, dva parašutisté padlí 18. 6. 1942 v Resslově ulici v Praze (Josef Valčík, Josef Bublík), komunista Cyril Šumbera aj. Nejzajímavější a nejpřínosnější jsou rozsáhlé části o partyzánských skupinách z Uherskobrodska (Jan Žižka - Kuriněnko čítající tři oddíly, Jan Žižka - Bojkovice a skupinka osob, které zemřely na konci ledna 1945 v Míkovicích). Poláková se nevyhnula ani temnému pozadí úmrtí Antonína Michalčíka a Dmitrije Kuriněnka. Rozhodně nepopírá zásadní podíl sovětských a rumunských vojáků na osvobození oblasti v dubnu 1945, nicméně se správně zmiňuje o jistém podílu domácího odboje na těchto událostech. Zejména se to týká osvobození Popovic (zásluha odbojářů z organizace Carbon, jež byla založena stejnojmenným výsadkem) a partyzánského oddílu z Drslavic, který byl na konci dubna 1945 velmi aktivní. Zaznamenal jsem jen tyto omyly autorky: parašutista Stanislav Zuvač nebyl zatčen na Vsetínsku (ve skutečnosti v Prosenicích poblíž Přerova), 1. čs. partyzánská brigáda se ve skutečnosti neskládala z 33 částí (okolo pěti skupin bylo k brigádě umělě přiřazeno až po válce, např. Bílá lvice), autorčin nesprávný podiv nad tím, že se u nás ani na konci války nerozvinula partyzánská válka jako v Jugoslávii (to nebylo vzhledem k naprosto odlišným podmínkám vůbec možné). Dílo hodnotím vysoce a doporučuji ho skutečným zájemcům o problematiku protinacistického odboje na území tzv. protektorátu Čechy a Morava.

oněg_evženin
16.08.2019 5 z 5

Jedna z nejlepších současných knih na téma protifašistického odboje v Čechách a na Moravě. Je zajímavá především zaměřením na oblast Uherskobrodska, které bylo oproti zbytku tehdejšího Československa specifickou odbojovou oblastí, která skýtá mnoho zapomenutých či dosud neobjevených osobností a příběhů. Patrná je mravenčí práce autorky ve sběru historických pramenů a výpovědí pamětníků, ze kterých je možné čerpat velmi cenná ponaučení platná i pro dnešní dobu. Pro milovníky historie, znalce doby Protektorátu a protifašistického odboje či zájemce o rozšíření povědomí o tehdejší době je tato kniha hodnotným přírustkem do knihovny.

haverova
07.03.2019 5 z 5

Vynikající, výborně napsané.

druhá světová válka (1939–1945) odboj druhý odboj partyzáni Partyzánská brigáda Jana Žižky Protektorát Čechy a Morava

Autorovy knížky

2018  100%Měli odvahu žít. Odboj na Uherskobrodsku 1939-1945.

Kniha Měli odvahu žít. Odboj na Uherskobrodsku 1939-1945. je v