Žebrácká opera

Na téma Johna Gaye.
Vydala redakce divadelních textů DILIA v r.1990.
Sešit je součástí souboru / edice "Minus 21".

https://www.databazeknih.cz/images_books/26_/260714/zebracka-opera-BRR-260714.png 4.527
Divadelní hry, Literatura česká
Vydáno, Dilia

Kniha Žebrácká opera

mirektrubak
05.12.2019

„Kdo neví, že slouží, slouží vždy nejlíp.“

Václav Havel se v téhle hře nezapře, není složité nalézt v dialozích jeho zásadní témata. Neustále rozrušuje čtenářovy jistoty, posouvá významy a mění úhly pohledu. Dělá to, jako obvykle, použitím jazyka – v normálním životě základního prostředku komunikace -, který v Žebrácké opeře není nástrojem dorozumění, ale nástrojem manipulace. Slova zde totiž slouží k mlžení a zastírání pravdy, ne k jejímu odhalování.
Postavy tak dospívají k paradoxní situaci: nikdo jim nezakazuje mluvit a neomezuje je v projevu (většina jich toho také využívá a jejich promluvy jsou velmi košaté), ale protože se všichni znají a nikdo nikomu nic nevěří, vyřčené věty ztrácí svůj smysl a jsou jen prázdným rituálem. Nenesou žádnou užitečnou informaci, na nic vyřčeného se nedá spolehnout, o nic se nedá opřít, nic neplatí.
(Zejména interakce Macheatha, Peachuma a Lockita připomínají známé dilema fotbalové penalty: brankář ví, kam střelec nejčastěji kope. Ale střelec ví, že brankář to ví. Ale brankář ví, že střelec ví, že on ví. Ale střelec ... a tak dále, až do nekonečna. Nakonec tak přesná znalost věci znamená to samé, co naprostá neznalost. Tedy že konečné rozhodnutí bude učiněno na základě odhadu a intuice)

Zdá se mi, že Žebrácká opera je srozumitelnější hra, než Havlovy nejznámější (s výjimkou Audience, samozřejmě), je jaksi méně abstraktní. Ale není to na škodu. Ukazuje se zde totiž velmi zřetelně, nepřehlédnutelným způsobem, jak se vlastně nic nemění. Řečnění policejní autority je stejné jako řečnění organizovaných zločinců. Nápadně připomíná jazyk normalizačních politiků (proto to taky Havel psal) a bohužel i současných, což je více než 30 let po přechodu do demokracie prostě k uzoufání. (Píšu tento komentář krátce poté, co EK konstatovala střet zájmů Andreje Babiše a jeho reakce jsou tak absurdní, že jsem přesvědčen, že by se Havlovi líbily. Pokud by ovšem byly součástí divadelního, a ne politického provozu...)
Ale snad ještě smutnější je, jak často se pánové a dámy z žebrácké opery podobají i nám, běžným lidem v běžných mezilidských situacích. „Na slova je možné se spolehnout jen tehdy, kdy si je člověk jist, že jejich funkcí je odhalovat, a nikoli zastírat,“ psala kdysi Hannah Arendt. Kéž bychom si to víc uvědomovali a promítali do to rozhovorů, které vedeme s našim okolím.

Na hrách Václava Havla mě pokaždé znovu překvapí, jak jsou zábavné. Když na ně vzpomínám, nebo si o nich s někým povídám, dojde vždy na ty vážné aspekty, na jeho absurdnost a pronikavost a ono obligátní nastavené zrcadlo a výhružně vztyčený prst nad společností... Ale ony jsou také docela obyčejně legrační. O Žebrácké opeře to rozhodně platí, třeba když nachytaný bigamista dokáže jen slovy obrátit náladu svých spojených manželek, když gangster mluví jako profesor filozofie, nebo když je nositelem morálních hodnot nezávislý kapsář. Je to prostě hravé a vtipné divadlo.

olga8832
19.11.2019

Skvělé, svižné a vtipné

oněg_evženin
25.09.2019

...dosud jsme hovořili převážně o tom, jak ženy získávat. Neméně důležitou otázkou se mi však zdá být - jak se jich zbavovat?
Myslíš těch neodbytných?
Ano. Co s nimi například děláte Vy?
No tak tady má muž prakticky dvě možnosti. Za prvé se k dané osobě zachovat tak sprostě, že zbytky hrdosti jí nedovolí se o Vás dále zajímat a nebo...
A nebo...?
Nebo ji zkrátka pojmout za manželku.

Pro mě nejlepší Havlova hra, která velmi vtipně přebírá námět Brechtovy Žebrácké opery a dělá z ní melancholicky zábavnou hru, která má v české divadelní tvorbě své neotřesitelné místo. Některé dialogy jsou vskutku mistrovské. Skoro mě až překvapuje, jak je tato hra v českém prostředí nedoceněná, obzvlášt její filmová podoba, kdy zahraniční zpracování námětu Žebrácké opery jsou naprosto otřesná. Vhodné je zmínit Menzelův film se stejným názvem, který hodnotím vesměs kladně, ale určitě doporučuji prve přečíst knihu.

Magdalena5
04.02.2018

využila jsem hru Žebrácká opera do čtenářské výzvy 2018 1. bod. O hře se mluví v Havlových Dopisech Olze.

Václav Havel
česká, 1936 - 2011