Olia Olia komentáře u knih

Hana Hana Alena Mornštajnová

Dočetla v sobotu.. a pořád se mi děj v myšlenkách vrací.. tolik je mi líto ztracených životů.. i těch, co přežili tu hrůzu.. zároveň mě děsí víc než jindy, jak rychle pokojné, obyčejné žití společnosti, která nevěří, že by se něco všeobecně zlého mohlo dopustit, může kdosi změnit. Lidské charaktery jsou pořád stejné.. a Moc je sviňa.. krásně napsané.. jdu si pořídit další její knížky!

12.08.2019 5 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Moc čtivá kniha, otec Bohdany mě ovšem dráždil a štval.. vždycky mě zlomí ty zbytečně poničené životy kvůli neschopnosti zapomenout staré křivdy nebo neschopnosti si je vyříkat..

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Vánoční dárek! Těžký osud v nejtěžší době.. Výborně napsaná kniha, stylem, fakty, příběhy, jak je napsal život sám. Zajímavý, drsný kraj s dosud ne úplně odhaleným potenciálem. Vždycky, když jsem si vydechla, že už snad bude líp, přišla další rána.. a jedním dechem jsem hltala dál.. dnes jsem se dozvěděla, že 21.1. vyjde druhý díl, hurá, už jsem si ho předobjednala.

15.01.2021 5 z 5

Uf, dočteno, pěkně rychle ..čtivé, napínavé.. když jsem v noci dočetla, jako bych přišla o rodinu. Zajímavé téma a spoustu příběhů bez konce.. pořád na postavy musím myslet.. po dočtení, když už jsem věděla.. znovu jsem si přečetla úvodní kapitolu.. a ještě jednou si konec příběhu užila.. :o))) moc doporučuju!

29.09.2014 4 z 5

Clayův most Clayův most Markus Zusak

Po mírně nechytlavém začátku mě knížka uchvátila.. trochu neobvyklá forma vyprávění mě zprvu rozptylovala, ale rychle jsem ji vzala za svou.. Silný, laskavý a zvláštní příběh.. nepřemohla jsem několikrát slzy.. i přes ten hluboký tichý smutek prosvítala síla a štěstí. Jen kdyby spolu lidé víc mluvili..

Geniální přítelkyně Geniální přítelkyně Elena Ferrante

úžasná knížka, už jsou to dva dny, co jsem ji dočetla a pořád zažívám ten sladkobolný pocit.. že si s touhle knihou zas ráda zalezu, budu v Neapoli a že se na to čtení hrozně těším a pak blik, smutně mi dojde, že už mám vlastně dočteno.. jaké štěstí, že můžu přepřáhnout na druhý díl.. drsná atmosféra poválečné chudé Neapole je výborně vylíčena a hodně mi připomíná italský neorealismus v mých oblíbených filmech 50.-60.let, k tomu si přidám vlastní dojmy ze čtyřdenní návštěvy Neapole.. paráda.. ač bylo hojně postav, já jsem četla hodně často (děkuji tímto Bohu pražské MHD!), nemusela jsem použít tahák.. celé společenství chudinské čtvrti se silnými "obyčejnými"příběhy, navzájem se inspirující vztah dvou malých, mladých Žen, to mě všechno hodně zaujalo.. sem s druhým dílem! :-)

02.07.2017 5 z 5

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Uvažuju, co tu napsat a chce se mi jen.. nemám slov! Koukám, že Maggie 704 pode mnou to má podobné! Ale zkusím: Citlivá, čtivá, poetická, včera večer, kdy jsem ji dočetla, mě úplně dostala.. Nepotrpím si na velké básnické obraty v knize, hlavně když cítím, že jsou vykalkulované a nebo nějak blbě na sílu přeložené.. tady byla poezie překladu tak úžasná, že musím pochválit i ten. Okouzlila mě forma knihy.. snad se teď už smrti tolik nebojím, když umí tak laskavě vyprávět.. Bolelo mě srdce za Liesel a je mi smutno, že už to všechno skončilo.. nojo musím si najít novou rodinu, dneska jsem si na cestu nevzala do tašky žádnou novou knihu, připadalo by mi to jako zrada :-) Nechám si tě, Liesel, pod kůží ještě pár dní!

17.08.2016 5 z 5

Hotýlek Hotýlek Alena Mornštajnová

Ze čtyř knih paní Mornštajnové, které jsem četla, jen Hotýlek byl trošku slabší, četl se velmi dobře, ale místy mi trochu připomínal dívčí románek.. prostě mi úplně nesedl ani stylem ani dějem, ale i tak jsou knížky této autorky skvělé, úplně nej za mne Hana..

15.01.2021 4 z 5

Až uvidíš moře Až uvidíš moře Scarlett Wilková

Přečetla hodně rychle, čtivé.. zajímavé téma, ke konci možná trochu moc idylické.. určitě to řečtí vystěhovalci u nás neměli jednoduché, ani doba nebyla.. ještě si musím doplnit podrobnější poválečné historické události Řecka.

11.11.2022 5 z 5

Kdo ví, kde budu zítra Kdo ví, kde budu zítra Jindřich Šídlo

Skvělá a upřímná kniha, přečteno na jeden zátah.. (a taky jsou dobré otázky, pane Šídlo). Těším se na jeho novou knihu a díky mu za to, že jsem si ujasnila pohled na některé události na Blízkém východě ve vztahu s USA. Na duši mě zahřály jeho neochvějná slova o novinářské objektivitě, nezaujatosti a pravdě, které mi tolik kolem schází.. díky díky

06.01.2020 5 z 5

byl to mazec.. nemít tak zoufale málo času v současné době vychutnala bych si jistě vtípky ještě víc.. v týhle knížce je možný všechno a člověk to bere jako samozřejmost.. :o)

02.07.2015 4 z 5

Macocha Macocha Petra Hůlová

Hůlovou mám ráda, vlastně hlavně kvůli Babičce.. Macocha je zvláštní kniha, objemem velmi decentní, vlastně i čtivá, ale trvalo mi docela dlouho ji absolvovat.. protože čtu hlavně v MHD, byl to porod.. nejtěžší je začátek knihy.
Forma skvělá.. hodně mě bavila, takhle to mám ráda.. obsah mě dráždil a bylo mi nějak protivně na duši.. některé výrazy mi hodně nesedly, ač jsem neprudérní povahy, bylo to zbytečné.. ale překvapivě jich vlastně nebylo mnoho..
Přemýšlím, jak je to s tím protivným pocitem.. co mi knížka navodila (v podivné kombinaci s blažeností nad Hůlové stylem), jestlipak to vlastně není TO VONO! Že to tak má být a že je fakt dobrá!
Ještě se přiznám, že místopisně jsem si představovala Krymskou ulici v Pze (kde má Hůlová bufáček ZENIT café) a fakt mi to přesně sedělo..

21.11.2014 3 z 5

Dům drobných radostí Dům drobných radostí Colette Vivier

I já jsem tuhle knížku jako dítě milovala a četla dokola.. hodně jsem tu holčičku bez maminky prožívala.. zajímavé, že mým dcerám už k srdci nepřirostla.. možná jsem o ní moc básnila.. :-))

20.01.2014 5 z 5

Malevil Malevil Robert Merle

Malevil patřila v mládí mezi mé nejoblíbenější knížky, byla to síla. Nedávno jsem tohle vydání z roku 1974 darovala emigrovavšímu strýci, takže už ji nemám v knihovně, byla to hodně velká oběť.. jinak naprosto souhlasím s Candid, přesně tak to cítím i já! áchjo..

15.01.2014 5 z 5

Děti chovatelů slonů Děti chovatelů slonů Peter Høeg

Mně se kniha líbila moc, parádní absurdní humor, ten co mám ráda.. oba mladí měli úžasný postřeh a schopnost dostat se pod kůži životu.. velká sranda na jedné straně, na druhé hluboké myšlenky o osobní svobodě viz třeba Dveře nebo Moře možností.. opravdu pohnutě jsem četla pár posledních stránek o ostrůvcích osamělosti.. sama si pamatuju podobné pocity z dob dospívání, když se kolem mě měnily mé dosavadní jistoty.. mám tam záložku a budu se sem určitě vracet..
Knížka je to úplně jiná než Smilly, ale rozhodně o nic horší!

27.01.2015 5 z 5

Tichá hrůza Tichá hrůza Tomáš Korbař

Výborná knížka.. Miluju konec Bradburyho povídky.. "podívej se maličký co se to třpytí?skalpel.." :o)

17.01.2014 5 z 5

Zrzka z pátého poschodí Zrzka z pátého poschodí Bernard Kurka

Tak i Zrzka tu je.. moje mládí, četba dívčích románků po mámě..

17.01.2014 4 z 5

Jako v nebi, jenže jinak Jako v nebi, jenže jinak Aleš Palán

krásná kniha i jako objekt (a příjemný povrch desek jsem si často bezděky pohladila).. dobře, že je tak velká, že se nedá vzít na čtení do MHD. V klidu domova si ji člověk vychutná líp. Zajímavé sledovat sebe samu, jak každý ze zpovídaných ve mně vyvolával jiné pocity.. nejvíc se projevily jako dva protipóly - úžasná silná paní z Člověčí (včetně okouzlujícího autentického přepisu) a nemluvný poustevník, který mě prostě dráždil. Stokrát jsem v duchu pocity zaháněla a chtěla zůstat "nestranná".. marně :-)

04.02.2020 4 z 5

Ostny a oprátky Ostny a oprátky Jiří Padevět

snad ani nemám slov.. naprosto úžasný styl, celkově geniální

12.08.2019 5 z 5

Příběh ztracené holčičky Příběh ztracené holčičky Elena Ferrante

tak a je po všem.. ještě, že konec knihy byl poměrně poklidný a odevzdaný.. že jsem se líp smířilas tím, že všechno definitivně skončilo.. úžasná tetralogie.. nezapomenu!

25.06.2018 5 z 5