OldaB OldaB komentáře u knih

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Skvělá sonda do života na česko-polském pomezí. Autorka výborně pracuje s postavami, čte se to prakticky samo.

31.12.2023 5 z 5

Boss Babiš Boss Babiš Jaroslav Kmenta

Budu to řídit jako firmu. Ale zisk půjde mně a náklady státu. To už tak nějak neřekl. Kmenta je evidentně zaujatý, ale to mně vyhovuje. Přehledné, zajímavé, spoustu souvislostí. Rozhodně mohu jen doporučit.

15.07.2021 5 z 5

Spánek Spánek Haruki Murakami

Fantastická grafická podoba, ale neméně zajímavý obsah. V čem mě Murakami uchvacuje, je popis pocitů hlavní hrdinky. Ty vzpomínky na jakoby minulý styl života jsou velice intenzivní. A nutící k zamyšlení. Nežiji snad také tak?

12.01.2014 5 z 5

Záhada hlavolamu Záhada hlavolamu Jaroslav Foglar

Pořád skvělé. Četl jsem po hodně letech, takže jsem si děj hezky oživil. Ten příjemně ubíhá, postavy v podstatě ikonické. Foglar mistrně mixuje napětí, kamarádství, ale i humorné situace.

Malý pražský erotikon Malý pražský erotikon Patrik Hartl

Výhoda Hartla je, že má spoustu nápadů a dokáže je smysluplně propojit. Přestože je kniha slušná bichle, čte se prakticky sama. Hezká sonda do života (ne)obyčejných lidí.

07.11.2020 5 z 5

Hradba západu Hradba západu Juraj Červenák

Hezkých deset let strávených s kapitánem Báthorym. Bojové scény, dobývání, myslím, že to bylo důstojné zakončení s románovou ságou. Autora musím pochválit, děj utíká, nitky postav se spojují, z léty Ďuro zraje jako víno.

02.01.2020 5 z 5

Vražda v Orient-expresu Vražda v Orient-expresu Agatha Christie

Detektivní klasika, která mě při čtení vždy potěší.

31.12.2023 5 z 5

Pro milovníky seriálu výborná věc. Mareš je prostě frajer. Velice čtivé.

09.04.2023 5 z 5

Český ráj Český ráj Jaroslav Rudiš

Zpočátku mi to přišlo o ničem, ale rychle jsem se zorientoval a dočetl v podstatě na jeden zátah. Co mě zaujalo, je hlavně ta melancholie z těch hovorů, ta touha něco vyjádřit. Závěr knihy jsem rozhodně nečekal, ale myslím, že do celkového rámce výborně zapadl.

18.08.2020 5 z 5

Dračí carevna Dračí carevna Juraj Červenák

Výborná věc založená na pekelné cestě do podsvětí. Červenák skvěle kombinuje ruské mýty s tradičním koktejlem fantasy ingrediencí. Trochu jiné než první díl (více sevřené), ale pořád hodně dobré.

26.01.2017 5 z 5

Jantarové kukátko Jantarové kukátko Philip Pullman

Při čtení celé trilogie jsem často přemýšlel, v čem je autorův styl tak dobrý. Jistě, má nápady, zajímavé postavy, přilehavé dialogy. Ale jeho největší síla je v zobrazení citu. Ta kniha je především o vlastním pokání, marně přemýšlím, kdy jsem naposled četl o tak přesvědčivém zobrazení lásky.

10.10.2011 5 z 5

Stroncium Stroncium Jiří Kulhánek

Doslova narvané nápady, pro mě mistrův vrchol. Pozor na bitevní zombie.

Rudý Zeman Rudý Zeman Jaroslav Kmenta

Po přečtení mi zůstaly v hlavě tři věci - Zeman není hloupý, vydrží velké množství chlastu a na Vysočině zatrpkl a po zvolení prezidentem si vyřizoval účty. Rozhodně stojí za přečtení.

22.07.2023 5 z 5

V objetí smrti V objetí smrti Miroslav Žamboch

Podobně jako u prvního dílu se akce hýbe především s Baklym. Za mě je nejlepší ta gladiátorská linie, určitě bych si rád přečetl něco z gladiátorského mládí hlavní postavy. Kniha by určitě potřebovala očistit od některých hluchých pasáží.

11.02.2020 4 z 5

Muž na stezce Muž na stezce Miroslav Žamboch

Soubor prakticky všech Koniášovských povídek. U některých se autor trochu opakuje, ale vše vynahrazuje svým zaujetím pro detail. Tento hrdina bude u mě vždy ve velké oblibě.

07.02.2019 5 z 5

Další báječný rok Další báječný rok Michal Viewegh

Při čtení se střídaly okamžiky zaujetí i rozčílení. Upřímně řečeno nechápu, proč takovou knihu Viewegh píše. Potřebuje si něco dokazovat (kolik má peněz, kolik ctitelek, kde byl na jídle, vyrovnávání se s kritikou, manželskou krizí)? Nechápu, jestli může člověka po dvaceti letech rozčilovat negativní literární kritika. Čekal bych nadhled, který ovšem nepřichází. Navíc mi přijde, že kniha je tak trochu variací na Biomanželku, kterou psal víceméně souběžně. A začít kritizovat mého oblíbence Murakamiho, to už je vážně mimo mísu. Viewegha uznávám jako čtivého autora, rozhodně se nenechávám strhnout rádoby určováním, co je umění a co ne. Tato kniha mi ovšem vyloženě nesedla.

05.06.2011 1 z 5

Operace Thümmel Operace Thümmel František Kotleta (p)

Klasická "kotletovina", která sviští k cíli na vlně hlášek a akčních eskapád. Postavy dobře zvolené, tohle vypadá na hodně zajímavou jízdu.

Sladká pomsta Sladká pomsta Jonas Jonasson

Po slabším Zabijákovi se autor opět vrací k osvědčenému receptu a servíruje nám jeden ujetý nápad za druhým. Hlavně se mi líbí to pozitivno, které při čtení zažívám. Mám pocit, že hlavním postavám je potřeba držet palce a nevadí mi to. Jasně, na Analfabetku to nemá, ale každopádně je toho hodně dobré čtení.

28.12.2020 4 z 5

Armáda Armáda Miroslav Žamboch

Od kolibříků uteklo již 15 let, takže celkem chápu, proč to vyšlo. Povídky výborné, ta dosud nevydaná je paradoxně nejslabší. Postava Baklyho je podle mého názoru vyčerpaná.

11.02.2020 4 z 5

Po staříkovi jsem se opět bavil. Ke konci trochu zmatečné, ale vše vynahradily sympatické postavy. Nutno dodat, že jsem četl před staříkem. Po něm by hodnocení bylo určitě níž.

10.02.2019 5 z 5