olca1983 olca1983 komentáře u knih

Hana Hana Alena Mornštajnová

Neuvěřitelně silné téma. Vždy jsem se tomuto smutnému tématu vyhýbala, ale na několik kladných doporučení jsem se do knihy pustila. V poslední třetině už jsem se ani nesnažila zadržovat slzy. Prostě jsem si jen přinesla balíček kapesníků. Myslím, že tuhle knihu by si měl přečíst každý, kdo si kdy myslel, že se mu po rozpadu vztahu zhroutil svět (ano, jsem jedním z nich). To teprve Hana nám ukáže, jak "zhroucený svět" vypadá.
Byla to moje první kniha od Aleny Mornštajnové a musím říct, že mě její styl psaní naprosto pohltil! Napřed jsem čekala, že vyprávění očima malé holčičky bude naivní, ale hluboce jsem se mýlila. A ráda to (ještě s lehkým mrazením v zádech) přiznám.

24.04.2021 5 z 5

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Opět skvělá kniha od paní Mornštajnové! Nevím, jak ona to dělá, ale v každé její knize vždy najdu někoho z mých předků či kousek sebe. I když má kniha úctyhodných takřka 400 stran, tak se četla úplně sama. Při poslední kapitole mi běhal mráz po zádech a při posledních stranách jsem měla v očích slzy. Jestli to byly slzy smutku či dojetí, zjistíte, až si tento skvost přečtete.

16.02.2022 5 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Obdivuji paní Mornštajnovou za výběr tématu. Byl to odvážný výběr a zhostila se toho jako vždy na jedničku. Kniha se mi dostala pod ruku v době "speciální válečné operace" na Ukrajině, takže čtení bylo o to mrazivější. Z dob totality si toho totiž moc nepamatuji - v 89. roce jsem šla do první třídy, takže si z dětství jen matně pamatuji fronty na mandarinky. Ale představa, že by se "to v 89. nepovedlo" a já bych v tomhle žila, je až děsivá. Člověk si ani nevybavuje, kolik rodin se v historii zničilo a ke kolika nepochopením mezi blízkými došlo.

04.04.2022 5 z 5

Hotýlek Hotýlek Alena Mornštajnová

Kniha se četla doslova jedním dechem a byla takovým příjemným pohlazením po duši. Krásně se celým příběhem táhla linka odkazu dědy Leopolda. Postav bylo v knize poměrně hodně, ale všechny byly dobře popsány, takže nedošlo k jejich pomíchání. Osudy všech byly dotaženy do konce .. a to i těch, na které jsem před koncem už skoro zapomněla. Paní Mornštajnová psát zkrátka umí!

17.08.2021 5 z 5

Sněžný měsíc Sněžný měsíc Michaela Klevisová

Z mého pohledu zatím nejhezčí kniha z těch šesti, co jsem ze série s kriminalistou Bergmannem přečetla. Postavy byly přehledně popsané, beskydská příroda a hlavně zvěř v ní hezky vykreslené. Zhruba do půlky se mi děj trošku vlekl, ale pak to nabralo spád. Rozuzlení bylo nečekané, avšak uvěřitelné.

04.05.2023 5 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Knihu jsem strašně dlouho odkládala. Proč by mě měl bavit příběh z let, kdy se narodili moji praprarodiče a prarodiče? A navíc z druhého konce republiky, kde jsem nikdy ani nebyla? Kort když jakožto holka ze Šumavy nevím o dolech vůbec nic? Ale ohlasy a hodnocení byly lákavé! Dobře, dám si ji tedy do čtenářské výzvy, ať se donutím. A mělo to jednu velkou chybu: měla jsem si jí přečíst mnohem dřív! Kniha byla velice čtivá a hltala jsem stranu za stranou. Jen možná jednu výtku mám: čekala bych na posledních stránkách nalákání na další díl. Trochu napětí, namlsání. Tak to se nekonalo, ale i tak si další díl s chutí přečtu!

26.07.2022 5 z 5

Noční pták Noční pták Brian Freeman

Moje první kniha od Briana Freemana .. a jsem nadšená! Žádná nadbytečná brutalita a příběh promyšlený a propracovaný do posledního detailu. Sympatickou změnou oproti jiným knihám tototo žánru bylo, že vyšetřování se neodehrávalo v sídle kriminálky, ale vše probíhalo tak nějak za běhu. Navíc Frost je velký sympaťák a těším se na další díly ze série.

21.08.2021 5 z 5

Drak spí Drak spí Michaela Klevisová

Knihy ze série s vyšetřovatelem Bergmannem čtu postupně a buď si zvykám na autorčin styl anebo mají stále lepší a lepší kvalitu. Stejně jako předchozí hodnotím i tento sedmý díl plným počtem hvězdiček.
Kniha byla přehledná, vystupovalo v ní jen pár postav, přesto si se mnou autorka mistrně prohrávala a já z vražd(y) podezírala postupně skoro všechny.
V závěru vše do sebe krásně zacvaklo.

28.06.2023 5 z 5

Vypravěčka Vypravěčka Jodi Picoult

Část, ve které babička Minka vyprávěla, jsem četla se zatajeným dechem. Tohle by měla být povinná četba. Kniha mi o holocaustu řekla mnohem víc než naše nudná dějepisářka (která nám předčítala letopočty z učebnice). Moc se mi líbilo celkové zpracování knihy a hlavně sympatická postava Sage. Snad konečně najde své štěstí...

18.09.2021 5 z 5

Prokletý kraj Prokletý kraj Michaela Klevisová

Kniha se mi líbila moc! Už dlouho jsem žádnou knihu nepřečetla tak rychle jako tuto. Tento styl sedí paní Klevisové mnohem víc než série s Bergmanem. Neuvěřitelně propracované příběhy, osudy, zápletky .. s radostí dávám 5 hvězdiček (což jsem u prvních 4 dílů s B., které jsem četla, nemohla s čistým srdcem dát ani jednou).

16.03.2022 5 z 5

Drak spí Drak spí Michaela Klevisová

Ráda bych doplnila ke svému předchozímu hodnocení, že jsem knihu doporučila i mojí mamině (75) - s tím, že nevadí, že je ze série, a že by se jí mohla líbit. A musím říct, že dlouho žádná kniha maminu takhle nepohltila! Na zahradu bez ní ani nevyšla a chvílemi i zapomínala na telefon, na kterém je "tak trochu závislá". :-) Jsem ráda, že i přes to, že jsem k prvním knihám paní Klevisové byla docela kritická, tak že jsem se prokousala až k tomuto sedmému dílu...který prošel na výbornou i u nejpřísnějšího kritika v podobě mojí maminky. :-)

20.09.2023 5 z 5

Za zavřenými dveřmi Za zavřenými dveřmi B. A. Paris (p)

Knihu jsem četla jedním dechem, posledních cca 80 stránek jsem nevnímala ani svět okolo, ani to, že musím jít spát. Nešlo to, musela jsem jí dočíst. V knize se střídaly kapitoly z minulosti a přítomnosti. A já se nemohla dočkat, až se časová období prolnou a vše (snad dobře) dopadne.
Kniha byla psána tak, že by člověk věřil, že se tak odporný příběh - promyšlený do posledního detailu - mohl klidně odehrát. Každou otočenou stranou jsem Grace fandila čím dál tím víc a obdivovala jí za to, co vše zvládne ustát. Několikrát jsem si říkala, zda je horší psychický nebo fyzicky teror. Jack byl neskutečná bestie.
Moje druhá knížka od autorky a okamžitě vyrážím do knihovny pro další!

10.06.2023 5 z 5

Zmizela v mlze Zmizela v mlze Michaela Klevisová

Pátá kniha s Bergmannem, avšak první, kterou jsem hltala a moc se mi líbila! Jsem ráda, že jsem dala paní Klevisové ještě šanci. Byla jsem totiž na začátku poměrně skeptická - česká kriminálka ze severského prostředí? Nebude to divný? Nebylo! A těším se, kam mě Josef Bergmann vezme na další exkurzi. :-)

10.07.2022 5 z 5

Klikatá cesta Klikatá cesta Brian Freeman

No ty vogo! To byla jízda! Jsem natolik plná pocitů z poslední kapitoly, že asi nezvládnu napsat hodnocení bez spoileru. Takže jen: super, bomba, neskutečný mazec .. a honem chci další díl!!!!! Frost je už od druhého dílu aspirantem na mého nejoblíbenějšího detektiva a v tomto díle jsem se o něj dost bála. A bojím se, co bude příště. Ale chci to vědět co nejdřív! Snad nás pan Freeman nenechá dlouho čekat.

13.11.2021 5 z 5

Vnitřní hlas Vnitřní hlas Brian Freeman

Tak tahle kniha nemá chybu! Četla se doslova jedním dechem. Už se nemohu dočkat dalšího dílu a toho, kam Frosta osud dál povede. Stal se mým nejoblíbenějším detektivem. A Brian Freeman se doslova dere vzhůru v mém žebříčku oblíbených autorů.

24.10.2021 5 z 5

Nevítaný host Nevítaný host Shari Lapena

Kniha se mi líbila. Dobře se četla díky sympaticky krátkým kapitolám. Trochu jsem se motala v postavách, ale ty jsou přehledně shrnuté na přebalu knihy, takže jsem vždy jen nakoukla a četla dál. :-) Vraha se mi podařilo tipnout na moje schopnosti nečekaně brzy, takže jsem čekala už jen na motiv. Ten se mi líbil, včetně ještě lehkého zamíchání v poslední kapitole. :-)

31.08.2022 5 z 5

Osudné svědectví Osudné svědectví Robert Bryndza

Jsem ráda, že se Erika vrátila! A jsem ráda, že i její osobní život se snad otáčí k lepšímu. Kniha se mi líbila moc a nejde hodnotit jinak než pěti hvězdičkami. :-)

17.09.2023 5 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Za mě nejslabší kniha od paní Mornštajnové. Psaná sice velice čtivě, jen téma takové trochu nic moc... Jak se dá vystudovat střední škola a plout životem, aniž by člověk promluvil, nechápu.

11.12.2021 3 z 5

Tsunami Tsunami Karin Krajčo Babinská

Tak to bylo tsunami! Tsunami citů, tsunami emocí, tsunami nešťastných zamilovaní, ale hlavně tsunami lží a tsunami pokrytectví! Nechtěla bych být součástí téhle rodiny plné lží a tajemstvích.
Kniha je napsaná bravurně a já se od ní nemohla odtrhnout! Mimo Karinino spisovatelského umu obdivuji i nápad na umístění a načasování děje knihy.

03.08.2023 5 z 5

Nepříliš šťastná rodina Nepříliš šťastná rodina Shari Lapena

Kniha byla psána čtivě, členěna do krátkých kapitol, postav bylo akorát. Osobně bych tuto rodinu nenazvala "nepříliš šťastnou", ale "nechutnou". Žádná z postav mi nebyla sympatická, takže jsem vlastně ani nikomu nefandila, když ho policie podezírala. Jednu hvězdičku ubírám, protože jsem četla už lepší a napínavější knihy. Toto je jedna z těch, u kterých časem zapomenu, že jsem četla.

10.11.2023 4 z 5