OlafSveinsson OlafSveinsson komentáře u knih

Den císařů Den císařů Simon Scarrow

O dost lepší díl než předchozí Invictus. Koneckonců výměna na císařském trůně a intriky kolem ní umožňuje zamotávat příběhy hlavních hrdinů a vlastně i celého Říma. Po spoustě kotrmelců a dějových zvratů pak příběh graduje neskutečně strhujcím finále.
Za mě rozhodně spokojenost. Jsem zvědavý, jestli tuhle laťku dokáže udržet i dál.

28.02.2019 5 z 5

Hradba západu Hradba západu Juraj Červenák

Pro mně nejočekávanější kniha minulého roku i když nakonec, kvůli problémům v tiskárně, vyšla až letos. A musím říct, že se čekání vyplatilo, protože je to nejlepší kniha, kterou jsem za poslední dobu četl. Těch pět set stran je naplněných akcí, nečekanými zvraty i magií, která, na rozdíl od předchozího dílu, hraje zase velkou roli. Teď nevím, jestli si mám přát, abychom se dočkali dalších Báthoryho dobrodružství nebo jestli mám přát kapitánovi zasloužený odpočinek.

18.02.2019 5 z 5

Dějiny Sasů Dějiny Sasů Widukind z Corvey

I když jde o kroniku z desátého století je docela čtivě napsaná a díky spoustě popisů bitev i poměrně akční. Pro českého čtenáře je navíc zajímavé, že se několikrát zmiňuje i o knížatech Václavovi a Boleslavovi.

15.02.2019 5 z 5

Řetězová reakce Řetězová reakce František Kotleta (p)

Jako jo, nebylo to špatný. Alice je drsňačka do morku kostí a i když se dostane do pěkných potíží, neztrácí chuť všem nakopat prdele. Bez plukovníka Michálka to ale není úplně ono. Ne, že by to byla špatná kniha, je to kus poctivě odvedené práce, ale na původní trilogii to nemá.

19.01.2019 4 z 5

Železný půlměsíc Železný půlměsíc Juraj Červenák

Takhle si Báthory návrat domů určitě nemaloval. Turci se valí přes Dunaj jako hejno kobylek a kapitán se, víc než kdykoliv dřív, pouze dostává do vleku událostí, aniž by je mohl (nebo chtěl) významně ovlivnit. Vedlejší linky nabízí spoustu dalších intrik a zápletek a všechno nakonec směřuje k velkému vyvrcholení při obraně Hradby Západu.

14.01.2019 4 z 5

Ďáblova pevnost Ďáblova pevnost Juraj Červenák

Po událostech v poušti se kapitán Báthory vrací na evropskou půdu, konkrétně do Chorvatska, na neklidnou hranici mezi osmany a křesťany. Takže jako vždy: krev teče proudem, olovo sviští vzduchem a hlavy padají na zem. Oproti předchozím dílům se objevuje ale i ženský element, který samozřejmě dokáže způsobit dost komplikací i samotnému Báthorymu. No a navíc jsem objevil i jedno velké moudro: Proč srát v rohu, když můžeš kadit uprostřed místnosti. Takže vzhůru do čtyřky!

09.01.2019 5 z 5

Brána Irkally Brána Irkally Juraj Červenák

Brána Irkally je o poznání víc fantasy než první díl. Historie tak ustupuje trochu do pozadí a na scénu vstupují kouzla a démoni. Putování pouští dovede Báthoryho k nečekaným spojenectvím a dokonce i přátelstvím. A k neméně nečekaným a o to vražednějším nebezpečím, se kterými se musí vypořádat.

29.12.2018 5 z 5

Strážcové Varadínu Strážcové Varadínu Juraj Červenák

Jelikož už je na spadnutí vydání Hradby Západu, řekl jsem si, že je čas si připomenout předchozí díly. Když tenkrát vyšel první díl Báthoryových dobrodružství, nebyl jsem z toho úplně nadšený, protože 17. století určitě nepatří mezi moje oblíbená historická období. Nepřekvapilo mě, že je to velmi dobře napsané (známe Ďura, že), ale hlavně to, že oproti starší sériím se fantasy dostává do pozadí. O to víc mě ale příběh baví a donutil mě se i víc zajímat o historii protitureckých válek.

16.12.2018 5 z 5

Kat čeká Kat čeká Bernard Cornwell

Po dlouhé době zase jedna detektivka. A ne špatná. Příjemné hlavní postavy, realistické prostředí a děj s rychlým spádem. Posledních sto stran jsem už musel zhltnout, i když už se mi zavíraly oči.

12.12.2018 4 z 5

Atlas Středozemě Atlas Středozemě Karen Wynn Fonstad

Spojení dvou věcí, které mám fakt rád, Středozemě a map. Je fakt zajímavé číst zároveň o tom, jak hory vyzdvihují Valar a zároveň řešit jak rychlá byla eroze nebo složení hornin. Mapy jsou pěkně nakreslené, až na místy použité málo kontrastní barvy na šipky pohybů armád nebo rozsah osídlení.

02.12.2018 5 z 5

Příběh jednoho kmene Příběh jednoho kmene Cyril Gaja

Když se objevila na Startovači možnost podpořit Jeden kmen, moc jsem neváhal a podpořil. Přiznám se, něvěřil jsem, že dosáhnou až na tištěnou knihu, proto jsem si vybral elektronickou verzi. Když vyšla papírová, tak jsem ale neodolal a koupil i ji. A co jsem dostal? Perfektní zážitek, čtivý příběh a navíc úžasné ilustrace a ještě lepší fotky na krásném papíře. Takže doufám, že je v plánu další díl!

18.11.2018 5 z 5

Příběh ruských legií Příběh ruských legií Jan Racek

Fakt moc dobrá kniha, plná úžasných fotografií našich legionářů.

04.11.2018 5 z 5

Let Eisensteinu Let Eisensteinu James Swallow

Konečně vyšla další kniha Horova kacířství. Hrozně jsem se na to těšil, i když je to vlastně depresivní čtení. Příběh se pomaleji rozjíždí, ale druhá půlka už mi nedala vydechnout a musel jsem ji dočíst najednou. Doufám, že na další díl už tak dlouho čekat nebudeme.

04.11.2018 5 z 5

Germáni Germáni Malcolm Todd

Tato nepříliš tlustá kniha obsahuje velké množství o germánských kmenech z doby stěhování národů. Doporučuji všem, které tato doba zajímá.

25.10.2018 5 z 5

Svatyně Svatyně Bernard Cornwell

Oproti ostatním knihám se tady Cornwell mohl odpíchnout jenom od velmi skromných historických pramenů, ale o to víc mohl popustit uzdu své fantazii a vyšel z toho zajímavě podaný náhled na stavbu jedné z nejikoničtějších megalitických staveb světa. Někdy se děj docela vleče, někdy se i celé roky vejdou do jedné krátké věty, ale nikde jsem se nenudil. Nejvíc jsem si užíval přesouvání kamenů jenom za pomoci lidské a zvířecí síly.

25.09.2018 4 z 5

Invictus Invictus Simon Scarrow

Patnáctý díl, co k tomu říct. Pletichy v Římě, povstalci v Hispánii, boj proti přesile. Kniha už nedosahuje kvalit prvních dílů z Británie, ale pořád má příběh rychlé tempo a pěkně se čte. Škoda, že autor nedotáhl některé zajímavé příběhové linky, tak třeba v příštím dílu. Každopádně si myslím, že příběhy Macrona a Catona by už se měly uzavřít, aby celá série neupadla do průměru.

26.08.2018 4 z 5

Povstalci V. -  Vladivostok–ČSR Povstalci V. - Vladivostok–ČSR Karel Fibich

Nejoptimističtější kniha z celé série. Velký návrat domů a při tom poznávání cizích krajů.

10.08.2018 5 z 5

Povstalci IV. - Bajkal–Vladivostok Povstalci IV. - Bajkal–Vladivostok Karel Fibich

Tenhle díl mi dal docela zabrat. Ne že by se nic nedělo, ale už to není akce jako v minulých dvou dílech a tak mi čtení úplně neutíkalo. Ale ukázky ze života legionářů čekající ve Vladivostoku na transport do nové vlasti jsou k nezaplacení.

30.07.2018 5 z 5

Povstalci III. - Povolžská fronta Povstalci III. - Povolžská fronta Karel Fibich

Třetí díl ukazuje naše legionáře už jako protřelé veterány, ze kterých mají bolševikové oprávněně strach při bojích kolem Kazaně i jinde v Povolží, kde se snaží udržet při životě ruskou demokratickou vládu. Ale líčí i nespokojenost s poměry v Rusku a nakonec i přímo v legiích.

11.05.2018 5 z 5

Povstalci II. - Mogila Povstalci II. - Mogila Karel Fibich

Druhý díl je stéle velmi čtivý, ale je o poznání dramatičtější než první, už jen proto, že začíná slavnou bitvou u Zborova a pokračuje pohnutými událostmi kolem ruské bolševické revoluce, které nutí naše legionáře ustoupit dále na východ.

08.03.2018 5 z 5