OlafSveinsson OlafSveinsson komentáře u knih

Kámen a krev Kámen a krev Juraj Červenák

Příjemná povídková sbírka se starými (a dvěma novými) známými s příběhy z českých, slovenských, ruských a byzantských luhů a hájů. I když mám raději košatější románové příběhy, tady jsem si i ty krátké užil.
Nejvíc ze všech mě bavil Ilja Muromec, jako starý pardál, hledající únik od rozpínavého křesťanství. Škoda, že nedošlo i na plánovanou třetí povídku z Pobaltí. Už by z nich mohla být celá kniha.

22.06.2021 4 z 5

Kyjevská Rus: Dějiny, kultura, společnost Kyjevská Rus: Dějiny, kultura, společnost Michal Téra

Skvělá kniha, která mapuje historii Kyjevské Rusi opravdu ze široka. První kapitoly věnuje národům, které obývaly východní Evropu ve starověku, původu Slovanů a okolním turkickým a germánským kmenům. Pak už přijde na řadu samotná Rus. Od prvních výbojných knížat Olega, Igora a Svjatoslava, přes Vladimíra a Jaroslava, kteří upevňovali vládu, po roztříštění velkoknížectví na jednotlivé, de facto samostatné státy, až po upadnutí pod mongolskou nadvládu. Poslední kapitoly se zabývají církevní správou a písemnými památkami.
Kniha je nabitá spoustou ukázek z dobových literárních děl, které skvěle doplňují výklad. I to výrazně zvyšuje poutavost knihy a dokonce mě donutily pořídit jeden z arabských cestopisů.

22.06.2021 5 z 5

Vyprávění o minulých letech  aneb Nestorův letopis ruský Vyprávění o minulých letech aneb Nestorův letopis ruský neznámý - neuveden

Skvělý pramen o nejstarších dějinách Kyjevské Rusi od poloviny devátého do první čtvrtiny dvanáctého století. Tak jako ostatní středověké kroniky, které jsou psány mnichy se i tento letopis hodně zaměřuje na přijmutí křesťanství slovanskými kmeny z východní Evropy.
Jde chronologicky po letech, kdy některé zmíní jen číslem, některé krátkým odstavcem, některé rozepisuje na několik stran. Nejdříve od polomytických zakladatelů, ze kterých vyroste košatý rurikovský rod, ve kterém není nouze o války mezi jednotlivým příbuznými. A to mi přišlo na celé knize to nejtěžší, knížat je hodně a jejich jména se opakují, takže jsem se už pak nedokázal orientovat, který a z jaké generace je zrovna ten Jaroslav nebo Svjatopolk.

23.04.2021 5 z 5

Hrádecko-Chrastavsko na starých pohlednicích Hrádecko-Chrastavsko na starých pohlednicích František Vydra

Kniha plná pohlednic ukazující život našeho kousku Čech hlavně na konci 19. a v první třetině 20. století. Je fajn se podívat na známá místa skrz optiku dávno rozpadlých fotoaparátů.

20.04.2021 5 z 5

Bílá věž Bílá věž Juraj Červenák

Děj a celé Svjatoslavovo vojsko se přesunuje ze severních lesů povodím Volhy ke Kaspickému moři a dál na Kavkaz aby se obloukem vrátil do stepí v povodí Donu. A za ním zůstává spoušť a téměř zničená říše. A před ním mezi uprchlíky chazarský princ a alanská princezna, jejichž milostný příběh je druhou hlavní linkou knihy. Té bych tedy osobně dost prostoru ubral, ale nijak významně mě nerušila a příběh zase tolik nezpomalovala. Naproti tomu finálním bojům není co vytknout, žádné dlouhé protahování a konec.
Série skončila, ale vůbec by mi nevadilo do Svjatoslavovy říše ještě vrátit. Myslím, že v pozdějších bojích na Dunaji by se Muromcova síla neztratila.

15.04.2021 4 z 5

Dračí carevna Dračí carevna Juraj Červenák

I v prvním díl má obsah kouzel a nadpřirozených jevů větší než malý, ale Dračí carevna je jimi nasáklá jak štamgast v sobotu v šest ráno v nonstopce. Vlastně se z historické fantasy stala čistá fantasy, kde už ani nejde přesně na mapě určit, kde se hrdinové nachází a nakonec se z ní ztratí úplně.
Sice mám raději, když se všechno dá řešit jenom jenom v rámci reálné fyziky našeho světa, ale v Bohatýrovi mi to až tak nevadí. Navíc je všechno protkáno nejen slovanskou ale i turkickou a ugrofinskou mytologií národů žijících v povodí Volhy.

08.04.2021 5 z 5

Ocelové žezlo Ocelové žezlo Juraj Červenák

K téhle knize mě kdysi na střední škole přivedla úžasná obálka Miša Ivana. A takhle kniha zase určila, čím bude zaplněná část mé knihovny, protože knihy Juraje Červenáka dnes zaujímají téměř dvě police.
Příběh, čerpající jak z historie, tak z Ruských bylin se čte jedním dechem. A byť k tomu mám spoustu připomínek, co se týká historické přesnosti, jednou za čas si ho rád přečtu znovu.

28.03.2021 5 z 5

Anděl v podsvětí Anděl v podsvětí Juraj Červenák

Jsou dobré knihy, jsou skvělé knihy a pak jsou tu knihy, které mě po dvou probdělých nocích, strávených u postýlek nemocných dětí donutí třetí noc číst hluboko přes půlnoc. A do třetí kategorie určitě spadá i Anděl v podsvětí. Pátrání po dvou ztracených zavede Steina, Jaroše a znovu i Barbariče do nejtemnějších i nejzhýralejších míst Plzně. Klid na práci ale rozhodně nemá, protože se musí zase jednou vyrovnávat s intrikami nejmocnějších mužů říše. A dokonce se setká i se samotným císařem, kterého moje představivost prostě nedokázala nechat mluvit jinak než hlasem Jana Wericha.

28.03.2021 5 z 5

Královo zrcadlo Královo zrcadlo neznámý - neuveden

Rozhodně zajímavá kniha u které mě víc bavila první část. V té otec dává rady, jak by se měl člověk chovat, pokud se rozhodne živit obchodem. K tomu je samozřejmě potřeba i vědět, jak bezpečně cestovat a znát svět. Takže vysvětluje jevy jako sopečnou činnost, zemětřesení, podnebné pásy atd., podle znalostí tehdejších lidí. Druhá část už se hodně zaobírá morálkou, kdy na vše měli samozřejmě příklady z bible a to už pro mě tak záživné nebylo.

22.03.2021 4 z 5

Příběh meče Příběh meče Jan Hergesell

Tato brožura se zabývá úžasným nálezem raně středověkého meče na našem území, zasazuje ho do kontextu doby, provede procesem výzkumu a ukazuje i výrobu repliky. Vše doplněné spoustou skvělých fotografií.

13.02.2021 5 z 5

Waterloo Waterloo Bernard Cornwell

Napoleonské války jsou úplně mimo moji oblast zájmu. Ale když už jsem se rozhodl, že si od Cornwella přečtu všechno co jde, tak jsem tuto knihu nemohl vynechat. A musím uznat, že i ve faktografické knize ukázal jak barvitě umí popisovat a vtáhnout do člověka do děje. Takže před očima jasně vyvstávají všechna rozstřílená těla a utrhané končetiny. Celé je to navíc umocněné spoustou vzpomínek přímých účastníků, takže se z anonymní masy vojáků stávají lidé se jmény a osudy.
Každopádně mi celá taktika tehdejšího válečnictví přijde jako to nejbrutálnější, co kdy lidstvo vymyslelo, protože pochodovat nebo stát v sevřeném tvaru a čekat, kdy přiletí dělová koule nebo granát, muselo být opravdu strašné.

11.02.2021 5 z 5

Hrádecko Krajina na Nise Hrádecko Krajina na Nise Marek Řeháček

Kniha o, pro mě, nejhezčím kousku té naší země. Přece jenom rodný kraj je jenom jeden. Sice mi trochu vadil ten lyrický styl vyprávění, ale i tak jsem si knihu užil. Navíc díky dvaceti letům od vydání, můžu porovnávat, jak se to naše městečko a okolí změnilo. A že ty změny jsou především k lepšímu je paráda. Kniha je navíc naplněná nádhernými černobílými ilustracemi, ty ji posunují zase o level výš, než kdyby tam byly fotky.

23.01.2021 4 z 5

Návrat krále Návrat krále J. R. R. Tolkien

Příběh Návratu krále připomíná vlnu. Od chvilkového vítězství přes porážku k většímu vítězství, skrz tmu ke světlu. Příběh o tom, že i porážka velkého zla neznamená, že všechno dobré zůstane zachováno, ale i přes to se musí proti zlu bojovat.
V dodatcích, které zabírají podstatnou část knihy se naplno ukazuje jak Tolkien nad svým světem přemýšlel a do jakých detailů měl všechno dotažené. Od historie Středozemě, přes jazyky a písma až po kalendáře.

01.01.2021 5 z 5

Dvě věže Dvě věže J. R. R. Tolkien

Jednoznačně můj nejoblíbenější díl trilogie. Pláně Rohanu, Fangornský hvozd, Morgulské údolí... To všechno a mnohem víc jsou kulisy pro další osudy, teď už rozpadlého společenstva. Někoho možná ten do detailů vyprávěný příběh nebaví, já si ty epické popisy naopak užívám. Navíc musím říct, že film knihu perfektně doplňuje, protože je skvělý v těch akčních pasážích jako je bitva v Helmově žlebu nebo plenění Železného pasu, které Tolkien až tak detailně nepopisoval. Už se asi nikdy nezbavím toho, abych postavám rovnou nepřiřazoval obličeje herců z filmu. Teda kromě Grímy Červivce, toho si představuju jako Jiřího Ovčáčka :-D

23.12.2020

Společenstvo Prstenu Společenstvo Prstenu J. R. R. Tolkien

Je to už devatenáct let, co jsem od rodičů dostal Pána prstenů a dnes to považuji za jednu z událostí, které nejvýrazněji změnily můj život. Tenkrát jsem knihu během líčení pobytu v Roklince a Elrondovy rady málem odložil. Přece jenom byly tyto pasáže, kdy se "nic neděje" pro jedenáctiletého kluka dost náročné a nezáživné. Naštěstí pak vyšel film, a já se díky němu nadšeně vrhnul do čtení. Od té doby jsem ten úžasný příběh četl spoustukrát, ale vždycky se jím, jako třeba teď, nechám pohltit. A teď už otvírám první stránky Dvou věží, protože příběh musí pokračovat.

09.12.2020

Příběh o výpravě jednoho hobita a třinácti trpaslíků je jednoznačně jedna z nejzlomovějších knih v historii literatury. Svět, který v něm načrtnul a v dalších knihách postupně dotvářel je naprosto úžasný. Bohužel jsem se k němu dostal později než k Pánu prstenů a tak jsem nikdy nepřišel na chuť tomu pohádkovému stylu vyprávění.

09.12.2020

Pád Gondolinu Pád Gondolinu J. R. R. Tolkien

Škoda, že Tolkien Pád Gondolinu ve své pozdější tvorbě nedokončil. Takhle je kompletní buď stručná verze, kterou známe ze Silmarillionu nebo plná verze, napsaná však v době, od které udělal profesor spoustu změn ve jménech a vývoji postav a dějin. Tyhle změny, ať už kosmetické nebo větší, mě při čtení hrozně vyrušovaly. Ta poslední verze je skvělá, bohužel končí v půlce...

28.11.2020 4 z 5

Húrinovy děti Húrinovy děti J. R. R. Tolkien

Narn i Hîn Húrin... Ten nejdelší a nejtragičtější příběh Starých časů Středozemě. Na osudech Húrinova rodu se nejvíce ukázala zášť a nenávist Morgotha Bauglira. Příběh je sice i součástí Silmarillionu, ale teprve v jeho plné podobě vynikne jeho síla srovnatelná s antickými tragédiemi.

19.11.2020 5 z 5

Silmarillion Silmarillion J. R. R. Tolkien

Mýty o stvoření Středozemě a příběhy ze Starých časů napsané ve stylu Tolkienovo oblíbených staroseverských ság. Takže není moc prostoru na obšírné vypravování, všechno se musí vlézt do relativně krátkých kapitol. I proto je čtení relativně náročné a teprve při druhém nebo třetím jsem si ho užil naplno. Když se ale prokoušete tou spoustou jmen a všechny místa zařadíte správně do mapy, dostane naprosto úžasný příběh ze světa, který pan Profesor stvořil do nejmenších detailů.

16.11.2020

Když jsem si v předmluvě přečetl, že podle autora není tahle kniha nic moc, trochu jsem se zarazil. Během čtení jsem došel k názoru, že to má dost dobře promyšlený, aby byl člověk ještě nadšenější. Tenhle výlet do budoucnosti, která si vzala to nejhorší z náboženského fundamentalismu mě fakt bavil. Prostě parádní akční jízda, kde Daniel Kalandra jde z jedné sebevražedné mise do druhé. Jenom škoda konce druhé knihy, ten by si pár stran navíc zasloužil.

16.11.2020 5 z 5