OlafSveinsson OlafSveinsson komentáře u knih

Atlas pravěkých a raně středověkých hradišť v Čechách / Atlas der vor-und frühgeschichtlichen Burgwälle in Böhmen Atlas pravěkých a raně středověkých hradišť v Čechách / Atlas der vor-und frühgeschichtlichen Burgwälle in Böhmen Michal Lutovský

Naprosto vyčerpávající atlas, který zkoumá rozložení opevněných hradišť na území české kotliny nejen v různých časových obdobích, ale i z pohledu nadmořské výšky, teploty, půdního profilu atd.

15.11.2020 5 z 5

Líheň Líheň Miroslav Žamboch

Když jsem tuhle knihu četl před osmi lety poprvé, zmeškal jsem novoroční ohňostroj. Dnes už mě tolik nenadchla. Příběh, postavený jako pocta Jiřímu Kulhánkovi, se v duchu nejlepších tradic jeho knih rozjede hned na začátku a do konce nezpomalí. Co začne jako vyřizování účtů mezi mafiemi končí jako souboj bohů a nikdo už není tím, kým býval na začátku.

18.10.2020 3 z 5

Invaze Invaze Simon Scarrow

Po dlouhé době kniha, kterou nedočtu. I když knihy z Británie jsou v orlí sérii ty nejlepší, tak tady to prostě nefunguje. Za tu třetinu knihy se mi nepodařilo se s Figulem sžít tak, aby mi nebylo jedno, co se mu v bojích stane... Bojové scény mi přišly bez nápadu a nějakého většího napětí.

25.09.2020 1 z 5

Carpe Jugulum Carpe Jugulum Terry Pratchett

Zase jeden skvělý díl, krásně mi sednul k nedávno čtenému Draculovi :-) Zápas čarodějek s moderními upíry, nevěřícímu všemu co se o nich povídá, je prostě a jednoduše epický. A překlad Jana Kantůrka je naprosto geniální, hlavně když jsou na scéně skotský šmoulové Nac Mac Fíglové.

09.09.2020 5 z 5

Přicházejí vlci Přicházejí vlci Karolína Wellartová

Kniha, která už od začátku lákala hlavně na krásné ilustrace a v tomhle směru je opravdu nádherná. Ta malá porce textu nabídne stručnou historii vlčí populace u nás v novém tisíciletí.

13.08.2020 5 z 5

Aréna Aréna Simon Scarrow

Víte, že když ve jméně Cato vyměníte jenom dvě písmena, vyjde vám Pavo? A přesně takhle ten příběh funguje. Slibný a schopný mladík pod dohledem zkušeného mentora, díky jehož podpoře se dokáže prosadit v drsném světě římských gladiátorských zápasů.
Příjemné letní počtení, jenom tam na můj vkus bylo trochu moc dějových zvratů a náhod ve prospěch hrdinů.

13.08.2020 3 z 5

Ewraker II Ewraker II Jan Podšera

Musím uznat, že druhý díl se mi četl lépe než první. Hrdinové už nejsou jako loutky, ale skutečné postavy, které trochu přemýšlí nad tím, než něco provedou. Další věc, která určitě knize prospěla jsou konzultace ohledně historické přesnosti. No a už samozřejmost jsou skvělé ilustrace.

13.07.2020 4 z 5

Ve jménu Brožova! Ve jménu Brožova! * antologie

Brožov. Každého, kdo tam strávil alespoň pár dní, nepřekvapí ani hejna nekrožab, cynická jednorožčice nebo městská garda kupující si zpět svoji ukradenou výstroj. Povídky sebrané pro tuto knihu jsou každá trochu jiná, ale všechny mě bavily. Jsem rád, že jsem se mohl na chvíli na Zlenice vrátit.

08.07.2020 4 z 5

Artušův pád / The Fall of Arthur Artušův pád / The Fall of Arthur J. R. R. Tolkien

Po dlouhé době zase nějaká poezie. A nutno říct, že starogermánské hrdinské písně (i když tady moderní kopie) mají prostě svoje kouzlo. Zároveň je to krásný náhled i do toho jak Tolkien tvořil svůj svět.

06.07.2020 4 z 5

Sestup andělů Sestup andělů Mitchel Scanlon

Takový... nijaký. Sice se pořád něco dělo, ale že by v tom bylo nějaké napětí, to mi nepřišlo. Dost prostoru dostávalo i filozofování hlavních postav, ale všechno bylo tak nějak bez nápadu. Ale je to jen první díl o Temných Andělech a je potřeba to tedy brát jako úvod a seznámení s touto legií. Takže pokračování v jedenáctém svazku Horovy hereze.

05.07.2020 2 z 5

Církevní dějiny národa Anglů Církevní dějiny národa Anglů Beda Ctihodný

Zatím nejlepší středověká kronika kterou jsem četl. Beda je skvělý vypravěč a jeho styl si objektivitou (samozřejmě s přihlédnutím ke křesťanskému zápalu a době vzniku) nezadá s moderními historiky. Naprosto neocenitelné vyprávění o příchodu germánských kmenů do Británie a jejich královstvích, které založili v pozdějších letech. Spoustu prostoru věnuje i liturgickým problémům, jako je správné určování velikonočních svátků podle katolické církve a stříhání tonzury kněží. Tyto pasáže pro mě byly docela zdlouhavé a nezáživné, ale historické části to bohatě vynahradily.

26.06.2020 5 z 5

Dracula Dracula Bram Stoker

Jeden z nejikoničtějších hororů historie, protože kdo by neznal transylvánského hraběte se specifickými potravními návyky a zálibou v mladých pannách. Nejnapínavější část je sice hned začátek knihy, ale žádný strach i v jejích dalších částech budete mít příležitost se bát. Původně jsem si myslel, že mi bude ten deníkový a dopisový styl vadit, ale během pár stran jsem si zvykl a musím říct, že je to jedna z věcí, které příběhu dodávají jeho napětí.

31.03.2020 5 z 5

Stroncium Stroncium Jiří Kulhánek

Za mě určitě to slabší z Kulhánkovy tvorby. To ale neznamená, že člověk nedostane to, co čeká. Tvrďák, co se skoro ničeho nebojí (zalehnutí několik tisíc tun vážící cisternou uprostřed ledových plání je výjimka), spousta různorodých nepřátel, pekelné honičky, objevování tajů a turisticky zajímavých míst naší sluneční soustavy. A krev. Spoustu krve. Prostě klasická zběsilost, ke které se jednou za čas vrátím.

03.03.2020 4 z 5

Zápisky o válce galské Zápisky o válce galské Gaius Iulius Caesar

Pro poznání vojenské historie starověkého Říma a jeho galských a germánských nepřátel je to naprosto úžasná kniha. Díky tomu, že je relativně krátká, nedává moc prostoru pro obsáhlé rozepisování a tak nezačne nudit. Prostě popisuje věci, které se staly a tak aby z toho vyšel Ceasar dobře :-)
Dvě věci, které bych bych vytkl se týkají překladu. Protože nahrazovat například slovo centurion slovem setník mi přijde u vydání z roku 2019 poměrně zbytečné. Druhou věcí je poměrně dost překlepů a tiskových chyb.

03.03.2020 5 z 5

Stín modrého býka Stín modrého býka Leonard Medek

Jedna z nejlepších historických fantasy, co jsem kdy četl. Navíc zasazená do toho divokého období končícího starověku, kdy se pomalu dávaly do pohybu síly, které měly nadobro překopat mapu Evropy. Tehdejší Čechy byly pro antické zeměpisce a historiky příliš vzdálené, proto o nich v jejich dílech není mnoho hodnověrných zpráv, ale to, co už napsali si autoři nastudovali a tak je vše velmi živé a uvěřitelné. I s magií se většinou drží velmi při zemi a kdyby se tam těch pár nadpřirozených jevů neobjevilo, ničemu by to ve finále nevadilo. Putování po Boioheimu hrdinů i padouchů navíc můžeme sledovat po krásné mapě s historickými jmény, takže tomu nechybí vlastně vůbec nic.

14.02.2020 5 z 5

Blázni a smrtelníci Blázni a smrtelníci Bernard Cornwell

Ještě, že je Cornwell tak dobrý vypravěč, jinak bych se přes těch prvních dvě stě stran, kdy se děj tak trochu motá odnikud nikam, asi nedostal. Takhle si mou pozornost udržel a poslední třetina knihy už mě docela bavila. Ale že bych se k ní někdy vrátil, to asi ne...

08.02.2020 3 z 5

Zelená míle Zelená míle Stephen King

Moje první kniha od Stephena Kinga a úplně mě ten nespravedlivý příběh velitele Zelené míle a velkého, prostoduchého dobráka, který se jmenuje jako ten nápoj, ale jinak se se píše, pohltil. I když jsem určitě jeden z mála, kdo nikdy neviděl film, stejně jsem věděl, že konec nebude žádný happyend. No a překvapivě nebyl. Ale než jsem se k tomu konci dostal, byl to neskutečný příběh o tom, že i kousek od elektrického křesla je prostor na lidskost a pochopení a víru v to, že občas je potřeba dělat správné věci bez ohledu na možné následky.

26.01.2020 5 z 5

Sága o Völsunzích a jiné ságy o severském dávnověku Sága o Völsunzích a jiné ságy o severském dávnověku neznámý - neuveden

Staroseverské ságy, přestože byly zaznamenány dlouho po svém vzniku, přinášejí pohled do života tehdejších lidí, čemu věřili, co pro ně bylo důležité a jak se bavili. Baví mě jejich přímý styl vyprávění, kdy jsou všechny popisy osekané až na kost a i jejich hrdinové nepotřebují spoustu řečí a rozmýšlení, aby něco podnikli. Prostě vezmou loď, ozbrojené muže a plují vstříc nebezpečí a slávě.
Ságy v sobě kombinují hrdinské příběhy s občasnými pohádkovými motivy, z nichž některé jsou důvěrně známé i nám, takže se časová propast mezi námi a tehdejšími obyvateli severských zemí nezdá až tak hluboká.
Jsou dvě věci, které bych knize vytknul: Mohlo by být více poznámek, ale chápu, že je to daň za to, aby si kniha našla co nejvíce čtenářů. No pak ty ilustrace, ty nedokážu pochopit vůbec. Než tohle, bylo by lepší nechat knihu bez nich.

11.01.2020 5 z 5

Římská krev Římská krev Simon Scarrow

Na nejvýchodnější výspě římských zájmů má tribun Cato možnost ukázat, že dokáže velet kohortě pretoriánů i na riskantním tažení daleko od spojeneckých vojsk. Má štěstí, že když už to vypadá, že by mohl selhat, tak mu záda kryje centurion Macro a pomůže se mu dostat z těžké situace, do které ho dostane krutý iberský spojenec.
Závěr naznačil, že v příště se můžeme dočkat zase velmi akčního dílu, podobným těm z tažení do Británie, takže ho budu netrpělivě vyhlížet.

03.01.2020 5 z 5

Dějiny světa v čase milénia Dějiny světa v čase milénia Rodulfus Glaber

Kronika burgundského mnicha Rodulfuse Glabera, zabývající se hlavně přelomem 10. a 11. století, ale někdy i událostmi staršími. Nejčastěji se samozřejmě zabývá domácí Francií a blízkou Německou říší, ale občas se dostane i k událostem v Itálii, Pyrenejském poloostrově, Uhrách a Svaté zemi. Občas sice přeskakuje v letech tam a zpět a někdy si plete různé nositele stejného jména (což není nic překvapivého, je jich požehnaně), ale vše je přehledně vysvětlené v poznámkách. Další povedená kniha z historické edice vydavatelství Argo.

28.12.2019 5 z 5