OlafSveinsson OlafSveinsson komentáře u knih

Edda Edda neznámý - neuveden

Skvělá kniha. Nejenom, že nám zprostředkovává svět severských bohů a hrdinů z hlubin věků, ale zároveň ukazuje i životní hodnoty a postoje obyčejných lidí. Ať už napřímo formou rad například ve Výrocích Vysokého nebo přeneseně v ostatních "dějových" ságách.

21.02.2022 5 z 5

Bratrstvo Bratrstvo Dalibor Vácha

Skvělá sonda do každodenního života legionářů v Rusku v různých obdobích Velké války. Od prvních dobrovolců v Kyjevě v roce 1914, přes životní podmínky v zajateckých táborech, strasti a drobné radosti na frontě až po její rozpad a ústup na východ Ukrajiny.

22.01.2022 5 z 5

Bitva o propast Bitva o propast Ben Counter

Spousta akce, spousta postav, spousta dějových linek, ale nijak hluboce propracovaný příběh. Ale zase pěkně zpracovaná hloubka zmatení a smutku loajálních Astartes. Celkově mi to ale přišlo dost uspěchané a nedotažené.

15.01.2022 3 z 5

Válečník Válečník Bernard Cornwell

(SPOILER) Velká sága se uzavírá. Uhtredův život se chýlí ke konci, ale Englaland teprve přichází na svět. A přestože pán z Bebbanburgu nechce nic jiného než žít v míru na svém panství, nemůže zůstat stranou, když drak přilétá ze severu a králové se chystají k velké válce.
Velké finále jak se patří. I když v první třetina se mi nečetla moc lehce, protože Uhtredovo zklamání z chování krále Æthelstana se na mě ze stránek přeneslo jak smůla z borovice na prsty. Pak ale následuje postupný návrat do královy přízně a vše směřuje k velké závěrečné bitvě. Občas jsem se musel smát, jak v prvních dílech popisoval čtyřicetileté jako starce a sám v osmdesáti rozdává smrtící rány. Ale když mohl Beowulf, proč ne on.
A teď, po čtyřech měsících s Uhtredem, je čas jít zase jinam. I když ne úplně, čeká mě vyrobit mapu s cestami jeho života. A to nějaký čas zabere.

30.12.2021 5 z 5

Meč králů Meč králů Bernard Cornwell

Bez přemýšlení se do dobrodružství vrhají hlavně mladíci. A pak je tu Uhtred. Teda pán Uhtred. Ten přes pokročilý věk nechává opatrnost za hlavou, aby se v čele svých mužů vydal plnit přísahy na nepřátelské území. Přesto se mu věk a zkušenosti nakonec ozvou a tak máme možnost se setkat s nerozhodným Uhtredem, který zvažuje, jestli se vůbec má vydat do boje.

30.12.2021 5 z 5

Plamenonosič Plamenonosič Bernard Cornwell

(SPOILER) Bezpečnost Mercie je zajištěna a tak se Uhtred může konečně s plným nasazením věnovat splnění svého největšího snu a získat po dlouhých padesáti letech svůj domov zpět. Přestože musí nejdříve pomoci svému zeti řešit velké královské problémy, to hlavní v poslední třetině knihy opravdu přijde. A musím říct, že závěrečné dostihy po moři a dobývání hradu jsem si užil jako máloco. Ty změny... od euforie při zdolání brány, přes paniku po špatném rozhodnutí, po tu neochvějnou jistotu, že bohové jsou na jeho straně a dopřejí mu vítězství.

04.12.2021 5 z 5

Válečníci bouře Válečníci bouře Bernard Cornwell

Je jedno, kolik nepřátel už Uhtred ve službách saských vládců porazil. Za mořem se najde vždy velký válečník, který povede muže aby se zmocnili dobré anglické půdy. A když se noví vetřelci spolčují se starými nepřáteli nezbývá než proti nim bojovat spíš lstí než hrubou silou.

04.12.2021 5 z 5

Prázdný trůn Prázdný trůn Bernard Cornwell

Po těžkém zranění není Uhtred ještě fyzicky úplně zotavený, to mu ale nebrání se angažovat v mercijské nástupnické politice. Některé jeho praktiky by asi nezasloužily cenu fair play, ale důležitý je výsledek. Jeho nepřátelé nejednají také úplně v rukavičkách a tak jen díky svým válečnickým dovednostem zůstává naživu, aby mohl dál bojovat proti norským nájezdníkům.
I když je tento díl dost o vyjednávání, neznamená to, že bychom si neužili spousty bojů. Navíc i s Uhtredovými dětmi, kdy hlavně Stiorra mě hodně bavila, prostě Uhtred v sukních :-)

28.11.2021 5 z 5

Pohanský pán Pohanský pán Bernard Cornwell

(SPOILER) Tento díl půlí sérii na dvě stejné části a z Uhtreda už je starý muž. Přesto je pořád prchlivý jako zamlada a když ho nejstarší syn v jeho očích zradí službou křesťanskému bohu, neváhá použít sílu proti knězi. A vzhledem k dlouhému míru má církev pocit, že služby pohanského válečníka už nejsou potřeba a tak mu dá pocítit svou zlobu v plné síle.
Přesto ho opět vezme na milost, když se dánská hrozba dá opět do pohybu a potřebuje někoho, kdo povede saské bojovníky proti mocným dánským pánům. Čeká ho ale těžká výzva a jen bohové rozhodnou jestli ho setkání s mečem Cnuta Ranulfsona nebude stát život.

19.11.2021 5 z 5

Smrt králů Smrt králů Bernard Cornwell

Válka není jen záležitostí hrubé síly, ale i lstí a důmyslných plánů. Těch si v tomto díle užije Uhtred měrou vrchovatou jak jejich tvůrce, tak oběť. Jedno staré moudro však říká, že taktické plány vydrží přesně do prvního střetu s protivníkem. A tak je potřeba vše za pochodu upravovat, aby se stejně nakonec rozhodlo ve štítové hradbě, kde muži natlačení jeden na druhého cítí dech protivníků a snaží se vrazit svou zbraň do nepřátelských břich.

18.11.2021 5 z 5

Hořící země Hořící země Bernard Cornwell

S nenávistí církve bojoval Uhtred ve službách krále Alfreda vždy. Většinou se s ní dokázal vyrovnat s arogancí sobě vlastní, ale jsou urážky, které ani krev nesmyje. Pak jsou tu ještě přísahy, dávající světu alespoň nějaký řád. A tak se po jedné výpravě za bohatstvím a velkém vnitřním boji vrací k Sasům, aby zase vedl vojsko proti dánským nájezdníkům.
Závěrečná bitva je jedna velká libovka, která ukazuje naplno hrůzu z dobývání valů a hradeb nepřátelského hradiště.

05.11.2021 5 z 5

Píseň meče Píseň meče Bernard Cornwell

Konečně je z Uhtreda velký pán. A tak i jeho práva jsou větší. Ale i povinnosti. Třeba jako dobýt město chráněné mohutnou hradbou a bráněné armádou nepřátel. Navíc jako dar někomu, koho nesnáší.
Ale přísahy, které, i když nepříliš ochotně, složil, ho stále drží ve Wessexu a plnit přání a příkazy jeho krále. A tak je stále mečem v jeho službách. Ale jak dlouho, to vědí jenom norny u kořenů Yggdrasilu...

31.10.2021 5 z 5

Páni severu Páni severu Bernard Cornwell

Po službě králi je čas řešit soukromé záležitosti a tak se Uhtred vydává do rodné Northumbrie. Jeho pýcha po další vyhrané bitvě a prolomené hradbě štítů sahá až k větvím Yggdrasilu a proto se norny z pod jeho kořenů rozhodly srazit Uhtreda z výšin až na dno. Ze dna ale vede jenom jedna cesta a to nahoru, tak nemá jinou možnost než se po ní vydat a pokusit se splnit svou povinnost.

14.10.2021 5 z 5

Bledý jezdec Bledý jezdec Bernard Cornwell

(SPOILER) Uhtred sice dospěl, ale pořád je to mladík s horkou hlavou. A když král Alfred náležitě neocení jeho zásluhy na vítězství nad dánským vojskem, vydá se hledat bohatství na vlastní pěst. Díky tomuto dobrodružství sice zbohatne, ale vyslouží si královu nelibost a nemá daleko k tomu být popraven. Unikne díky neočekávanému dánskému útoku, který málem znamená konec Wessexu. Jelikož jsou norny vrtkavé a bohové si libují v chaosu, závisí jeho další existence na člověku, který Alfreda nesnáší a nejraději by bojoval na straně Dánů...

04.10.2021 5 z 5

Poslední království Poslední království Bernard Cornwell

Kronika života Uhtreda Uhtredsona se po letech uzavírá. Skvělá příležitost si ji po dlouhé době přečíst od začátku.
Po celé deváté století se obyvatelé anglosaských království obávali, až na obzoru uvidí štíhlé lodě s dračími hlavami, na kterých připlouvali dánští válečníci plenit a loupit. Jejich počet se stále zvyšoval a z nájezdníků se stali dobyvatelé, připravení rozvrátit všechna anglosaská království. A v této pohnuté době můžeme sledovat dospívání jednoho chlapce, rodem Sasa a srdcem Dána. Osud mu nepřinese jednoduchý život nebo lehké volby. Zato dá možnost vydobýt si slávu a uznání.

14.09.2021 5 z 5

Činy biskupů hamburského kostela Činy biskupů hamburského kostela Adam Brémský

Skvělé! Přestože Adam sám toho moc nenacestoval, měl velký rozhled o tehdejší severní Evropě. Své znalosti čerpal vyprávění (vše se ale snažil ověřovat a kriticky hodnotit), z knih z různých knihoven a navíc měl k dispozici "konzultanta" dánského krále Svena II., takže hlavně pro období druhé třetiny 11. století měl informace z první ruky.
Docela mě překvapilo, jak kriticky se dokázal stavět k církevním představitelům, včetně vlastního arcibiskupa.
První tři knihy popisují historii během životů jednotlivých arcibiskupů brémské diecéze, poslední kniha se zabývá zeměmi a národy severu od Baltského moře po Island.

01.09.2021 5 z 5

Legie Legie Dan Abnett

Díky tajemné povaze legie Alfa připomíná tento díl kacířství spíš knihu z inkvizitorských sérií. Příběh je vyprávěn z pohledů několika hlavních postav a končí výsledkem, který mi vyrazil dech.

17.08.2021 5 z 5

Edda a Sága o Ynglinzích Edda a Sága o Ynglinzích Snorri Sturluson

Pro každého, do má zájem o severogermánskou mytologii, je tahle kniha naprostou nutností. Máme velké štěstí, že k pochopení tehdejších básní, bylo potřeba znát bohaté mýty a legendy. A tak je Snorri Sturluson, ač sám křesťanem, zachoval i pro další generace.

16.08.2021 5 z 5

Američtí bohové Američtí bohové Neil Gaiman

Tahle kniha asi není to nejjednodušší čtení, co si může člověk vybrat. Přece jenom je děj docela zamotaný, se spoustou odboček do minulosti i současnosti, ale celkově mě ten nápad s bohy, dovezenými do Ameriky ze všech možných koutů světa, úplně nadchnul. Navíc prim hraje jeden jednooký šejdíř z mého oblíbeného panteonu.
Konec je sice trochu zbytečně urychlený, ale stejně je to kniha, kterou si jednou za pár let rád přečtu znovu.

27.07.2021 4 z 5

Zrádcové Říma Zrádcové Říma Simon Scarrow

Zase jeden z dílů, kde není tolik bojových akcí a převládá spíš diplomacie. Ať už s vnějšími nebo vnitřními nepřáteli Říma. Na východní hranici Říma se zase osudy obou hrdinů rozdělí a každý čelí svému nebezpečí.
Na začátku příběhu je dokonce můžeme sledovat i v jejich civilním životě. A tahle krátká kapitola mě vlastně bavila ze všeho nejvíc.

09.07.2021 4 z 5