Artušův pád / The Fall of Arthur

Ve třicátých letech se J. R. R. Tolkien, veden svou profesí i zájmem o starou literaturu, pokusil přebásnit staroanglickým aliterativním veršem nesmrtelný příběh o králi Artušovi. Podle svědectví jednoho z blízkých přátel šlo o velice úspěšný pokus, ale ani nadšená chvála tohoto čtenáře nepřiměla Tolkiena k tomu, aby text dokončil. Podle všeho jej definitivně opustil v roce 1937, kdy vyšel Hobit. Text z pozůstalosti zpracoval jeho syn Christopher, opatřil komentáři, v nichž cituje klasická zpracování artušovské látky i staroanglické básně, které se k tomuto cyklu vztahují. Tolkienova báseň vyjde v bilingvní česko-anglické verzi....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/28_/288022/artusuv-pad-the-fall-of-arthur-RCX-288022.jpg 4.528

The Fall of Arthur (2013)

Literatura světová, Poezie, Historie
Vydáno:, Argo

puml
01.08.2017

Pěkná knížka a příběh. Bohužel nedokončený. Samotný příběh mě zas až tak nezaujal a nejlepší mi přišla studie o vztahu Pádu Artuše a některých příběhů ze Středozemě.

Jane007
11.03.2017

Musím říct, že to byla dost těžká knížka na přečtení. První část je Artušův pád psaný Tolkienem, v druhé části je rozbor, vznik,... Takže bych knížku doporučila hlavně studentům angličtiny, kteří se o tohle opravdu zajímají. Fascinující na téhle knížce je, jakým způsobem Tolkien pracoval. Hlavně propojení se Silmarilionem. Každopádně jsem ráda, že se mi knížka dostala do ruky.

magdalena9256
17.01.2017

Velmi dobrá, i když nedokončená kniha. Nedoporučovala bych ji však nikomu, kdo nemá o Tolkienovi a jeho díle sebemenší tušení.

Alex.Barunka
02.12.2016

Je opravdu velká škoda, že Artušův pád skončil nedokončený.
Pokud si však chcete rozšířit obzory o další Tolkienově tvorbě, směle do toho. Kromě nedokončeného Artušova pádu máte možnost nahlédnout do srovnání s dalšími autory a také Silmarillionem, přičemž je znalost Silmarillionu logicky nezbytná.

honzia
28.11.2016

Zajímavé, seč krátké a bez konce, ale je to Tolkien a člověk ho spatří zas v jiném úhlu.

Artušovské legendy Artuš

Autoři knihy