Artušův pád / The Fall of Arthur

Ve třicátých letech se J. R. R. Tolkien, veden svou profesí i zájmem o starou literaturu, pokusil přebásnit staroanglickým aliterativním veršem nesmrtelný příběh o králi Artušovi. Podle svědectví jednoho z blízkých přátel šlo o velice úspěšný pokus, ale ani nadšená chvála tohoto čtenáře nepřiměla Tolkiena k tomu, aby text dokončil. Podle všeho jej definitivně opustil v roce 1937, kdy vyšel Hobit. Text z pozůstalosti zpracoval jeho syn Christopher, opatřil komentáři, v nichž cituje klasická zpracování artušovské látky i staroanglické básně, které se k tomuto cyklu vztahují. Tolkienova báseň vyjde v bilingvní česko-anglické verzi....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/288022/artusuv-pad-the-fall-of-arthur-RCX-288022.jpg 4.349
Literatura světová, Poezie, Pověsti
Vydáno, Argo

The Fall of Arthur, 2013

Kniha Artušův pád / The Fall of Arthur

Korsika
21.10.2020

Jsem moc ráda, že jsem se knihu nakonec odhodlala přečíst. Pro obdivovatele Tolkiena je dalším dílkem do mozaiky, jinak je ale opravdu vhodnější pro studenty lingvistiky nebo anglické literatury ...

OlafSveinsson
06.07.2020

Po dlouhé době zase nějaká poezie. A nutno říct, že starogermánské hrdinské písně (i když tady moderní kopie) mají prostě svoje kouzlo. Zároveň je to krásný náhled i do toho jak Tolkien tvořil svůj svět.

p3tris
09.12.2019

Upřímně, kmenová část knihy, tedy samotná báseň Artušův pád, zaujme nesjpíše pouze ty, kdo se zajímají o středověkou anglickou literaturu, lingvisty, nebo Tolkienovi bezvýhradné obdivovatele (ke kterým se sám počítám). Budiž tedy chvála vydavateli, že spolu s překladem ponechal i původní znění, stejně jako u Legendy o Sigurdovi a Gudrún. Artušův příběh je dostatečně známý a autor napsal pouze jeho velmi malou část, návrat Artuše po Mordredově zradě. I když čerpal spíše než ze středověkého Maloryho Le Morte d'Arthur z ještě starších zdrojů, stejně nás v ději nejspíše nic nepřekvapí. Na knize je tak nejvíce zajímavý popis Christophera Tolkiena, jakým způsobem jeho otec pracoval, jak báseň vznikala a její návaznosti na svět Středozemně.

puml
01.08.2017

Pěkná knížka a příběh. Bohužel nedokončený. Samotný příběh mě zas až tak nezaujal a nejlepší mi přišla studie o vztahu Pádu Artuše a některých příběhů ze Středozemě.

Jane007
11.03.2017

Musím říct, že to byla dost těžká knížka na přečtení. První část je Artušův pád psaný Tolkienem, v druhé části je rozbor, vznik,... Takže bych knížku doporučila hlavně studentům angličtiny, kteří se o tohle opravdu zajímají. Fascinující na téhle knížce je, jakým způsobem Tolkien pracoval. Hlavně propojení se Silmarilionem. Každopádně jsem ráda, že se mi knížka dostala do ruky.

magdalena9256
17.01.2017

Velmi dobrá, i když nedokončená kniha. Nedoporučovala bych ji však nikomu, kdo nemá o Tolkienovi a jeho díle sebemenší tušení.

Alex.Barunka
02.12.2016

Je opravdu velká škoda, že Artušův pád skončil nedokončený.
Pokud si však chcete rozšířit obzory o další Tolkienově tvorbě, směle do toho. Kromě nedokončeného Artušova pádu máte možnost nahlédnout do srovnání s dalšími autory a také Silmarillionem, přičemž je znalost Silmarillionu logicky nezbytná.

honzia
28.11.2016

Zajímavé, seč krátké a bez konce, ale je to Tolkien a člověk ho spatří zas v jiném úhlu.