Artušův pád / The Fall of Arthur

Ve třicátých letech se J. R. R. Tolkien, veden svou profesí i zájmem o starou literaturu, pokusil přebásnit staroanglickým aliterativním veršem nesmrtelný příběh o králi Artušovi. Podle svědectví jednoho z blízkých přátel šlo o velice úspěšný pokus, ale ani nadšená chvála tohoto čtenáře nepřiměla Tolkiena k tomu, aby text dokončil. Podle všeho jej definitivně opustil v roce 1937, kdy vyšel Hobit. Text z pozůstalosti zpracoval jeho syn Christopher, opatřil komentáři, v nichž cituje klasická zpracování artušovské látky i staroanglické básně, které se k tomuto cyklu vztahují. Tolkienova báseň vyjde v bilingvní česko-anglické verzi....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/288022/artusuv-pad-the-fall-of-arthur-RCX-288022.jpg 4.537
Literatura světová, Poezie, Historie
Vydáno, Argo

The Fall of Arthur, 2013

Kniha Artušův pád / The Fall of Arthur

p3tris
09.12.2019

Upřímně, kmenová část knihy, tedy samotná báseň Artušův pád, zaujme nesjpíše pouze ty, kdo se zajímají o středověkou anglickou literaturu, lingvisty, nebo Tolkienovi bezvýhradné obdivovatele (ke kterým se sám počítám). Budiž tedy chvála vydavateli, že spolu s překladem ponechal i původní znění, stejně jako u Legendy o Sigurdovi a Gudrún. Artušův příběh je dostatečně známý a autor napsal pouze jeho velmi malou část, návrat Artuše po Mordredově zradě. I když čerpal spíše než ze středověkého Maloryho Le Morte d'Arthur z ještě starších zdrojů, stejně nás v ději nejspíše nic nepřekvapí. Na knize je tak nejvíce zajímavý popis Christophera Tolkiena, jakým způsobem jeho otec pracoval, jak báseň vznikala a její návaznosti na svět Středozemně.

puml
01.08.2017

Pěkná knížka a příběh. Bohužel nedokončený. Samotný příběh mě zas až tak nezaujal a nejlepší mi přišla studie o vztahu Pádu Artuše a některých příběhů ze Středozemě.

Jane007
11.03.2017

Musím říct, že to byla dost těžká knížka na přečtení. První část je Artušův pád psaný Tolkienem, v druhé části je rozbor, vznik,... Takže bych knížku doporučila hlavně studentům angličtiny, kteří se o tohle opravdu zajímají. Fascinující na téhle knížce je, jakým způsobem Tolkien pracoval. Hlavně propojení se Silmarilionem. Každopádně jsem ráda, že se mi knížka dostala do ruky.

magdalena9256
17.01.2017

Velmi dobrá, i když nedokončená kniha. Nedoporučovala bych ji však nikomu, kdo nemá o Tolkienovi a jeho díle sebemenší tušení.

Alex.Barunka
02.12.2016

Je opravdu velká škoda, že Artušův pád skončil nedokončený.
Pokud si však chcete rozšířit obzory o další Tolkienově tvorbě, směle do toho. Kromě nedokončeného Artušova pádu máte možnost nahlédnout do srovnání s dalšími autory a také Silmarillionem, přičemž je znalost Silmarillionu logicky nezbytná.

honzia
28.11.2016

Zajímavé, seč krátké a bez konce, ale je to Tolkien a člověk ho spatří zas v jiném úhlu.

Odysseia
Odysseia