OlafSveinsson OlafSveinsson komentáře u knih

Opráski – Noví povjězťi čezkí Opráski – Noví povjězťi čezkí Jaz

Přepisování historie je určitě činnost zasluhující trest. Naštěstí jsou tu hrdinové, kteří neváhají a proti tomuto nešvaru bojují a nedovolí následujícím generacím, aby žily v bludu a měly zkreslené představy o minulosti slavného českého národa.
Po dlouhé době, jsem si přečetl komiks a opravdu jsem se pobavil. Jazovo výklad Kosmovy kroniky je fakt sranda a jestli máte rádi Opráski, je tohle správná volba.

24.12.2019 5 z 5

Válka vlků Válka vlků Bernard Cornwell

Uhtred z Bebbanburgu je starý muž, který má mnoho nepřátel. A protože není troškař, dělá si i nové. Nebo mu je dělá osud? Ten, který vše řídí? Jedenáctý díl strhává Uhtreda do vírů té nejvyšší politiky, která mu přes ty roky, které v ní strávil, nikdy k srdci nepřirostla. Pomsta ho ale žene opět do boje, kde se cítí mnohem lépe. I když tento boj je jeden z nejtěžších, které za desetiletí válek zažil.
I přes to, že se tam objevují nepřesnosti, hlavně co se týče četnosti zbrojí a mečů, pořád je to jedna mých nejoblíbenějších knižních sérií a bude mě mrzet, až se uzavře.

14.12.2019 5 z 5

Velké říše kočovníků Velké říše kočovníků Milan Škoda

Ohromné prostory otevřených stepí východní Evropy a centrální Asie byly domovem spousty nomádských národů. Tito kočovníci výrazně ovlivňovali sousední národy, ať už se jednalo o Číňany, Peršany, Araby, Byzantince nebo Rusy. Jejich historie je velmi zajímavá, plná válek ve kterých se rodí i zanikají říše, jejichž velikost se měřila na miliony kilometrů čtverečních. A právě historií těchto íránských, turkických a mongolských kmenů, je tato kniha nabitá.

08.12.2019 5 z 5

Les přízraků Les přízraků Juraj Červenák

Stein je hlava rodiny a chce trávit klidné Vánoce v kruhu nejbližších. Klidné, jasně... Ani Vánoce ani to, že na Trutnovsku sídlí proslulý vyšetřovatel, nedonutí místní zločince aby nechali svých pochybných praktik. Takže se rozbíhá kolotoč vyslýchání za účasti strážmistra Jaroše a jeho chirurgického náčiní, stopování padouchů a objevování krás prosincového předhůří Krkonoš.
Celý příběh utíká strašně rychle a opravdu mě mrzí, že tyhle detektivky nevydrží déle než pár dní, ale od čtení se prostě nedokážu odtrhnout, dokud zvládám mít oči otevřené. A největší překvapení? Bohdan Jaroš má city. A noční můry. No není to děsivé?

22.11.2019 5 z 5

Souboj s Bohy Souboj s Bohy Steven Pressfield

Peloponéská válka je první do detailu popsaná válka v historii lidstva. To autorovi umožňuje zasadit svůj příběh do velmi reálných kulis. Díky dvěma vypravěčům a spoustě skokům v čase jsem se chvílemi v ději ztrácel a některé pasáže musel číst dvakrát. Když ale dojde na bitevní scény, Pressfield ukazuje, že se v nich cítí jako ryba ve vodě, hlavně noční boj během sicilského tažení a noční útok na přístav zápalnými loděmi opravdu stály za to.

21.11.2019 4 z 5

Ohnivá brána Ohnivá brána Steven Pressfield

Příběh o hrdinné obraně Lakedaimonských a jejich spojenců v Thermopylském průsmyku asi není potřeba dlouho představovat. Tento román, napsaný jako vyprávění králi Xerxovi přeživším obráncem Horkých bran Řekem Xeonem, se ale neomezuje pouze na bitvu, ale je vlastně kronikou jeho života. Ukazuje nám, pro nás až nepochopitelnou, tvrdost života Spartských mladíků, která ale není samoúčelná, jak se ukáže při obraně úzkého průsmyku.
Jako neméně důležitá se ale ukazuje i statečnost Spartských žen, které se svou odvahou v tom mužském prostředí určitě neztrácejí. Je to velmi silný a emotivní příběh a jeho hlavní poselství není jenom o hrdinství proti přesile, ale hlavně o síle přátelství a lásky.

19.10.2019 5 z 5

Poslední kontinent Poslední kontinent Terry Pratchett

Mrakoplaš se má stát hrdinou. Dává to smysl asi jako sáňky v létě, ale na tajemném kontinentu IksIksIksIks je možné asi úplně všechno. Koneckonců místo, kde se pořádají regaty plachetnic tažených velbloudy asi nemůže být úplně normální. Pratchettova Austrálie má svoje kouzlo, akorát si myslím, že mně některé vtipy a narážky úplně nedošli, ale stejně mě to bavilo. To bude asi tím iksánským pivem a jejich "Jen klídek, kámo."

29.09.2019 4 z 5

Fulgrim Fulgrim Graham McNeill

Pecka! Sledovat Císařovy děti a jejich primarchu Fulgrima při pomalém pádu do šílenství je občas smutné, občas (velmi) nechutné ale hlavně neskutečně napínavé, ať už během bitev nebo v poklidnějších pasážích. Zase jsem si tu krvavou a temnou budoucnost užil, i když být citlivější povaha, možná bych měl noční můry. Ale to bych zase nečetl WH40k, takže pohoda :-)

28.08.2019 5 z 5

Apokalypsa v Karpatech Apokalypsa v Karpatech Karel Richter

Perfektně zpracované vyprávění o událostech podzimu roku 1944, zahrnující Slovenské národní povstání a Karpatsko-dukelskou operaci, která mu měla pomoci. Nejde jen o suchý výklad, v textu je spousta pasáží, kde autor cituje přímé účastníky těchto krvavých bojů, kteří se den za dnem prodírali skrz hradbu hor, chránící severovýchodní hranici bývalé republiky. Sem tam si i odskočí v čase dopředu, aby ukázal osudy těchto hrdinů po roce 1948. A to není veselé čtení...

12.08.2019 5 z 5

K vítězné svobodě,1914-1918-1928 K vítězné svobodě,1914-1918-1928 Rudolf Medek

Tohle album, vydané k desetiletému výročí republiky, mapuje historii vzniku Československa od založení prvních dobrovolnických jednotek v roce 1914 až po jejich návrat do vlasti a je určitě to nejlepší, co jsem zatím k legiím viděl. Svoji roli v tom hraje jak obsáhlost, tak samozřejmě datum vydání, kdy byly vzpomínky na Velkou válku ještě čerstvé. Rozhodně doporučuji každému koho boj za naši republiku zajímá. Na zdar!

10.08.2019 5 z 5

Ewraker I Ewraker I Jan Podšera

Mám rád raný středověk a tohle mi přišlo jako zajímavý námět, kvůli kterému jsem se rozhodl tuhle knihu podpořit na startovači. Je vidět, že si autor dal práci se studiem podkladů a snaží se nabyté znalosti předat dál. Příběh je docela vyvážený, ale na můj vkus je hodně osekaný a nedává moc prostoru na vysvětlení, proč zrovna tohle postavy dělají. Ale autorovi fandím a jsem zvědavý, jestli dotáhne i druhý díl.

01.07.2019 3 z 5

Vyhlídka na věčnost Vyhlídka na věčnost Jiří Kulhánek

Naprosto, ale naprosto skvělý. Prostě tam nedokážu najít nějakou část, která by mě nebavila. Hned od začátku je to klasická kulhánkovská zběsilost, ale ten nápad s Božskou komedií jakožto turistickým průvodcem je úplně geniální. A návrat Nočního klubu... Jako návrat ztraceného syna, teda spíš dcery. Na konci pak ten nejhappyedovatější happy end, ne s odchodem do zapadajícího Slunce, ale pod hvězdami. Zelenými a modrými.

30.06.2019 5 z 5

Vládci strachu Vládci strachu Jiří Kulhánek

Přečteno cca po osmé, ale pořád mě to baví. Je to parádní oddechové čtení, které mě asi nikdy neomrzí. Zběsilé honičky přes půl Evropy a kousek Asie, krvavé přestřelky, ale i záchrana dívek a dětí v nesnázích. Nejradši mám ale stejně pasáž o úpravě a stařičké Tatry 138 a cestu s ní.

24.06.2019 5 z 5

Noční klub. Díl druhý Noční klub. Díl druhý Jiří Kulhánek

Nikdy nepochopím, jak je možné to zběsilé tempo z prvního dílu ještě vystupňovat. Ale asi to opravdu možné je. Je to prostě masakr v té nejkrystaličtější podobě. Hrozně mě baví, jak je to dotažené do detailu a všechno, včetně tramvaje, stabilizované vrstvou mrtvol sahající po okna, je naprosto uvěřitelné.

24.06.2019 5 z 5

Noční klub. Díl první Noční klub. Díl první Jiří Kulhánek

Je dovolená, to si vždycky vezmu na čtení něco, co už jsem četl, abych to nemusel brát moc pozorně. Noční klub tohle splňuje na 160 %, protože už si ani nepamatuji, kolikrát jsem ho, za těch cca dvanáct let, co ho znám, četl. A pořád mě ten šílený příběh o smrti a vzkříšení jednoho spisovatele neskutečně baví. Vždycky je to stejně napínavé, zvraty pořád prudké a krev pořád stejně rudá. Na závěr hlavně nezapomenout: Pokud potkáte opravdu dokonalou ženu kolem pětadvaceti, je to upírka. A když ne, tak stejně ano.

18.06.2019 5 z 5

Deník legionáře Adama Kříže Deník legionáře Adama Kříže Adam Kříž

Část příběhu jednoho z těch prvních idealistů, kteří už na začátku první světové války věřili v samostatné Československo. Je to hodně čtivé, chvílemi jsem se opravdu dobře bavil, protože Adam Kříž byl velký srandista. Přináší pohled nejenom na legionáře, ale i na život prostých ruských mužiků, u kterých žili. Doufám, že se jednoho dne objeví i pokračování, rád bych si ho přečetl.

14.06.2019 5 z 5

Tollrander: Klenot zakletého čaroděje Tollrander: Klenot zakletého čaroděje Thorleif Larssen (p)

Když jsem vytáhl tuhle knihu z knihovny, došlo mi, že jsem hrozně dlouho nečetl klasickou conanovskou fantasy. Vzhledem k datu vydání jsem neměl žádné velké očekávání a to bylo moc dobře. Děj ubíhá ve zběsilém tempu, ale spousta věcí se děje jakoby náhodou a je hrozně znát autorova nevyzrálost, i když už je poznat jeho styl, který dopiloval v pozdějších knihách. Navíc se na pár stránkách do nás snaží nasypat co nejvíce ras a druhů bestií, která jeho fantazie vymyslela. Ale ruku na srdce, kdo z nás, kdo se snažil napsat něco vlastního, tohle neudělal :D Každopádně jsem rád, kam se od téhle tvorby Ďuro posunul.

13.05.2019 3 z 5

Vznik a vývoj písma Vznik a vývoj písma Jana Průšová

Už na základní škole mě bavilo zkoušet jiná písma. Psal jsem runami, hltal Tolkienova elfí písma, zkoušel arabské písmo, na střední s ruštinou přidal azbuku. Tak jestli to máte podobně, tahle kniha je určitě to pravé. Stručně provede historií písma, aby se ve větší míře věnovala vývoji latinky.

01.05.2019 4 z 5

Ravenor: Odpadlík Ravenor: Odpadlík Dan Abnett

Jedna z těch knih, která mě ze začátku úplně nepohltila. Nevím, jestli to bylo tím, že jsem neměl moc času na čtení nebo kvůli spletitosti příběhu s opravdu velkým počtem dějových zvratů, z nichž některé už překonávají hranice radikalismu :-)
Každopádně konec je opravdu nadupaný, jak už je v Abnettových inkvizitorských sériích zvykem a určitě mi vynahradil ten spletitý začátek.

14.04.2019 4 z 5

Ravenor: Návrat Ravenor: Návrat Dan Abnett

Ravenor se vrací na Eustis Majoris, kde ve spletitém příběhu odhaluje nebezpečí, o kterých se nikomu ani nezdálo. Je to temné, perfektně zapadající do temné budoucnosti Warhammeru 40000, gradující ve strhujícím finále. Jediný problém mám se střídáním popisu z pohledu první osoby, samotného Ravenora, a vyprávění z třetí osoby, když vypráví o ostatních.

21.03.2019 4 z 5