Deník legionáře Adama Kříže

Deník legionáře Adama Kříže https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/315653/mid_denik-legionare-adama-krize-ZIn-315653.png 5 3 1

Začátek autorova vyprávění nás přenese do letních měsíců roku 1914 ve Varšavě, kdy vlivem celoevropského politického dění cítí svou morální povinnost pokusit se, spolu s dalšími krajany, změnit stávající poměry ve své domovině a vydává se tak vstříc nejisté budoucnosti coby dobrovolník do řad ruského vojska. Navzdory vojenským úspěchům i porážkám neopouští od svého původního přesvědčení, ačkoliv demonstruje i častá a pochopitelná vnitřní dilemata svých spolubojovníků. Čtenář v autorovi předkládaného textu již od samého počátku pozná člověka živé a veselé povahy, který dokáže s jakousi veselou nadsázkou a bezstarostností pohlížet na všechny okolnosti a události kol něj se dějící. Nebojí se je ale také kriticky pojmenovávat a nad nimi hluboce a vážně polemizovat. V některých otázkách je autor z dnešního pohledu až příliš vyhraněn vůči určitým událostem a národnostním skupinám, ale chápavý čtenář jistě sobě nad tímto najde střízlivou rovinu pochopení. Čtenář může být v závěru knihy překvapen, že vyprávění končí jaksi nedokončeno, v počátečních fázích dlouhé anabáze našich legionářů do dalekého Vladivostoku a dále do vlasti. Je to dáno absencí 2. dílu rukopisu, který možná kdesi v ústraní zatím stále čeká na své budoucí objevení...... celý text

OlafSveinsson
14.06.2019 5 z 5

Část příběhu jednoho z těch prvních idealistů, kteří už na začátku první světové války věřili v samostatné Československo. Je to hodně čtivé, chvílemi jsem se opravdu dobře bavil, protože Adam Kříž byl velký srandista. Přináší pohled nejenom na legionáře, ale i na život prostých ruských mužiků, u kterých žili. Doufám, že se jednoho dne objeví i pokračování, rád bych si ho přečetl.

první světová válka (1914–1918) deníky Československé legie legionáři legie zahraniční vojenské jednotky rok 1914-1920

Autorovy knížky

Adam Kříž