Noisette73 Noisette73 komentáře u knih

Čokoláda Čokoláda Joanne Harris

A hezké to bylo. Hlavní hrdina tedy zrovna nebyl můj typ, přesto se mi to líbilo. Bylo jasné jak to dopadne, ale cesta to nebyla úplně jednoduchá a to se mi zamlouvalo. A taky tam bylo plno prima čokolády, kterou já moc ráda. Láska, čokoláda, Francie, kapka zmatků, nerozhodnosti, nedůtklivý spoluobčané co se ale nakonec na čokoládu naučí jako vosy na bonbon, taky nějaké to drama a spousta rodinných tajemství o kterých se nemluví, ale čokoláda vám jazyk rozváže raz dva. Jasné je to oddechovka, ale krásná a inteligentní. Stejnojmenný film se mi taky moc líbil i když knížka je kapku lepší.

10.05.2023 5 z 5

Smažená zelená rajčata ve Whistle Stop Cafe Smažená zelená rajčata ve Whistle Stop Cafe Fannie Flagg (p)

(SPOILER) Zpočátku se mi to moc líbilo, je ti takový situační/filosofický román a je to napsané jako by tam člověk opravdu žil též. Postupně se ovšem v knize začnete točit v kruhu, alespoň v mém případě tomu tak bylo. A začala jsem se nudit, protože nepřicházelo nic nového. Na druhou stranu knížka je graficky úplně nádherná a já si nejvíce oblíbila Evelyn a tu starou paní, nejraději jsem měla pasáže z domova Růžových teras a ty vzpomínky té stařenky, neboť mi to připomnělo nejen vlastní praxe co jsem měla ještě na střední škole, právě v domově pro seniory, ale taky mi to připomnělo jak rychle život utíká, jak je křehký a každou minutu může přijít nějaký zvrat, který vám ten život úplně překope. Budu si více užívat a vážit všech těch chvil s blízkými a hledat potěšení i v drobnostech, protože každičký jednotlivý den kdy žijete a stojíte na svých nohách, je vlastně malou oslavou života. A abychom si užili ještě víc, zkusím uvařit i nějaký ten recept co se nachází na konci knížky. Sice si myslím, že přímo smažená zelená rajčata to nebudou, neboť rajčata má drahá polovička nesnáší, ale ten kokosový koláč by asi šel.

10.05.2023 3 z 5

Štěstí hřeje jako slunce Štěstí hřeje jako slunce Pauline Mai

(SPOILER) Jo, bylo to fajn, po dlouhé době knížka z Itálie, co se dala číst. Ze všech tří knih autorky, tato byla za mě sice nejslabší, ale pořád fajn a čtivá.
Carli byla taková váhavá střelkyně a dost mě tím rozčilovala, chvíli se pro něco rozhodla, pak zase, že to chce jinak a už to bylo na hlavu, chápu knížka se tím natahovala, ale přišlo mi to vynucené a kdyby kniha byla o polovičku kratší, byla by i lepší.
Romantická linka mi tu pod vousy moc nešla, to tajemství no dobře, dobře. Autorku mám, ale ráda a těším se na její další počiny.

08.05.2023 4 z 5

Vzdělaná Vzdělaná Tara Westover

(SPOILER) Bylo to zajímavé, přesto kostrbatě napsané a takové dost těžko stravitelné. Nevím zda úplně vše autorce věřím. Co mi hodně vadilo bylo číst o tom jak všechny těžké nemoci nebo úrazy řešili/neřešili doma a přitom o nich věděla babička co s tím nesouhlasila. Neříkám, že je jednoduché vzepřít se psychopatovi, ale já bych si nedala pokoj dokud bych mu děti nesebrala a nebyly ve škole a zaopatřené. Myslím, že kdyby to kdokoliv nahlásil bylo by dokazování, že něco není v pořádku docela jednoduché, děti neměly rodné listy, nebyly vedeny na matrice, nebyly zapsány do žádné školy... sice netuším jak se k tomu staví ve státě kde Tara vyrostla a zda tam je toto vše povinné, ale hádám, že minimálně o existenci toho či onoho dítěte úřady vědět chtějí.
Nevím působilo to na mě depresivně, tatínek s maminkou mě zvedali že židle a když se ta rodina začala hroutit a děti hledaly jiný způsob života, vlastně se mi ulevilo. Tara je samozřejmě statečná, že do toho všeho šla... jen možná kdyby ten příběh byl trošku jinak napsaný, jakoby učesaný nezlobila bych se a určitě by se mi četl lépe.

08.05.2023 3 z 5

Čokoládový klub Čokoládový klub Carole Matthews

(SPOILER) Miluju dobrou čokoládu, ta tu byla, ale jinak těžký podprůměr a zklamání, jediné, co mě trochu zaujalo byla linka závislosti na drogách jednoho z hrdinů, jinak mě kniha nebavila a pošlu ji dál, s tím, že další díl již číst nebudu.

05.05.2023 2 z 5

Domek u jezera Domek u jezera Jasinda Wilder

(SPOILER) Nelíbilo se mi to, čekala jsem zpověď zlomené manželky, co se těžce vyrovnává se smrtí manžela, pak se propracuje k něčemu co její život naplní, přesto tam stále bude cítit manželův odkaz. No, nepovedlo se. To, že od začátku je tam plno sexu, to jsem se snažila ještě brát jako součást příběhu, byť to v knihách ráda fakt nemám, ale to, že po jeho smrti ona začne spát s někým jemu tak blízkým... přestože je v těžkém zármutku, pak s ním ještě zakládá rodinu... Já vím, já vím jsem konzervativní, mrtvého už to netrápí a bla, bla, ale mě ten konec prostě dojem z knihy pokazil, nebyla pro mě jíž uvěřitelná ani dojemná a ne Nadiu jsem nechápala, když si představím, že bych přišla o svého manžela, ještě takovým způsobem jak zemřel hlavní hrdina, zlomilo by mě to, žila bych sice dál, ale musela bych stále udržovat jeho odkaz, nemohla bych začít úplně znova, pravá láska je jen jedna a ta se neopakuje, nikdo by ho už nedokázal nahradit a s takovými myšlenkami je nefér do něčeho jít i vůči tomu protějšku. Proto to nechápu a opravdu pochopit to ani nechci, mohu se tvářit, že to chápu a já vím dnes je to normální nebýt sám, ale na samotě zvlášť této vdovské není nic špatného, protože ten druhý je stále někde poblíž, je ve vašem srdci a myšlenkách, takže sami vlastně nejste.

26.04.2023 2 z 5

Malé ženy Malé ženy Louisa May Alcott

Já musím být upřímná, líbilo se mi jak se zde prolínají různé povahy dívek posléze žen - sester. Kniha má obrovský morální přesah a apeluje na to dobré v člověku, aktivuje jeho sílu a odhodlání překonávat těžké chvíle, alespoň na mně to mělo tento efekt, bylo to poklidné, něžné a vhodné i třeba pro větší děti, hlavně asi dívky. Líbila se mi především první část, kdy byla děvčata ještě malá a hodně mladá, část o dobrých manželkách mě nebavila, byť by mi měla být blíž. Za přečtení však stojí a já si říkám, že kdyby mě Bůh chtěl vystavit nějaké opravdu zapeklité zkoušce mé morálky a vyzrálosti nadělil by mi čtyřlístek dcer. Pouto matky s dcerou je specifické, může být nádherné, ale nemusí, já ho třeba s mou matkou mám opravdu pošramocené a byla by to pro mě výzva, přesto bych byla vděčná a štastná, že ty svoje princezny mám, tak třeba jednou... už teď, ale vím, že správně a citlivě vychovat dcerku je opravdu kumšt, asi stejně jako synka, ale u té dcery cítím povinnost ji nějak více morálně podporovat a přitom nezapomínat na tu křehkost, pracovat s ní jak s motýlími křídly a o tom je tato kniha, alespoň pro mně tedy.

23.04.2023 3 z 5

Pozdrav z Itálie Pozdrav z Itálie Jules Wake (p)

Nebylo to ono, fakt nebylo, dokonce pro mě nulová atmosféra která mi Itálii nepřipomínala, Cameron byl blb a Laurie byla nemastná, neslaná, rozhodně bych na sebe nenechala takhle řvát od takového blba, a schválně bych si dala ještě jedno kolečko na dráze i všude jinde a ne se mu ještě omlouvat. Kdo má slabost pro Ferrari směle do této knihy, dozvíte se toho o něm plno a oslavné ódy na jeho exkluzivitu se zde objevují v každé větě. Ne, že by nebyly zajímavé, ale bylo jich mnoho. Ten snoubenec Laurie byl taky hrozný, ti muži v této knize obecně velký palec dolů. Lezli mi na nervy, oba a to mně se fakt nestává.
Bylo to za mně kostrbaté a navíc se tento typ vazby opotřebovává a opravdu špatně se z něj čte. Na to, že to byla vlastně knížka Julie Caplin, pod pseudonymem Jules Wake, tak to bylo zklamání a slabota.

23.04.2023 2 z 5

Učebnice obecné psychologie Učebnice obecné psychologie Alena Plháková

Připravuje mě k přijímacím zkouškám a je naprosto úžasná, srozumitelná a zajímavá.
Super!

19.04.2023 5 z 5

Jak na to? O rodičovství, dětech a výchově Jak na to? O rodičovství, dětech a výchově Markéta Skládalová

Pro mě hodně stručná knížka, co se neubránila stereotypu a neřekla nic nového.
Nedala mi nic, škoda.

16.04.2023 1 z 5

Štěstí voní jako chleba Štěstí voní jako chleba Pauline Mai

Krásná knížka od mé oblíbené autorky. Levandule se mi líbila více, ale to proto, že mám větší slabost pro Provence než pro Skotsko. Líbilo se mi jak Milla poznávala vesničku i její specifické obyvatele, kteří mi byli moc milí, byť u některých trvalo déle se k nim propracovat. Theovi bych dala pár facek a méně prostoru, více bych uvítala kdyby se místo marnění času s tím floutkem Milla už věnovala svému panu osudovému, který byl teda sympaťák každým coulem, hlavně se mi líbilo, že měl smysl pro humor, což je u muže velké plus. Vždy akorát nemůžu z toho jak se všichni v takových příbězích rozhodnu zůstat, ze dne na den a všechno jim jde na ruku. :D nemáš kde bydlet? Strejda má zrovna volný byt a nic za něj nechce, taky má volné prostory ideální na výstavbu pekárny a já mám ČISTĚ NÁHODOU všechno zánovní vybavení, které je do pekárny třeba... No jo pohádka, ale pěkná a člověk se zasní, život tak růžový není, zázraky se ale občas dějí, já sama mám někdy sto chutí vydat se úplně někam jinam , třeba do Francie a otevřít si v nějaké pěkné vesničce cukrárnu nebo knihkupectví, krásný to sen, no tak jednoduché to není, ale tyto pribehy jsou pohlazení po duši a to skvěle splňují.

12.04.2023 4 z 5

Maličkosti, na které byste při výchově dětí neměli zapomínat Maličkosti, na které byste při výchově dětí neměli zapomínat Jiří Halda

Toto je ta má KNIHA! Mám hroznou radost, že jsem na ni narazila a měla tu čest ji číst. Teď už vím jak chci své děti vychovat, aby byly šťastné. Není tam věta se kterou bych nesouhlasila, vše dává smysl a je to skvěle, byť stručně vysvětleno. Ano, ano, snažit se musí oba rodiče chovat se k sobě s úctou a ano, dítě něhou a blízkostí nikdy nerozmazlíme, jsou tu z naší vůle a je to dar, tak si jich važme.

31.03.2023 5 z 5

Heřmánkové údolí Heřmánkové údolí Hana Marie Körnerová (p)

Asi jsem četla jinou knihu než všichni zde. Nechápu tak vysoké hodnocení. Příběh je silný,to ano, ale je tam neustále opakující se motiv, "už děti mít nemůžu", lup ho a má další, příběh se již odehrává v době, kdy se těhotenství předejít dalo, ano nebyla antikoncepce, ale známé metody proti početí ano. Anna mi nebyla sympatická, neboť ona vlastně ani neměla nějak velký osobnostní vývoj a přišla mi zamrzlá v jednom módu. Příběh a osobnost Pavla už byli zajímavější a to to celé zachránilo.

28.03.2023 3 z 5

Drbny z předměstí Drbny z předměstí Abbi Waxman

Pokračuje špatný výběr knih... chtěla jsem se pobavit, myslela jsem, že to bude psané vtipně a s nadhledem, že tam bude manželství popsáno realisticky, se všemi svými mráčky i krásami, že si vzpomenu na sebe a Náš život, zasměji se a bude to příjemně a trefně běžet, až mi bude líto, že je konec. Pletla jsem se , bylo to o ničem a jestli mi tam něco vadilo, tak ty vulgarity a opravdu oplzlé sexuální narážky a spojení, nejsem puritán, ale co je moc je příliš. Přečetla jsem 3/4 knihy a odložila jsem, nepočítám motiv nevěry, který nemám ráda, ale věděla jsem o něm neb byl již zmíněn v anotaci. Ta knížka nemá v sobě kouska pokory nebo slušnosti a to mi moc vadilo, myslím, že kniha a vlastně celý lidský svět, se bez vulgarit objede, tedy obešel by, neboť vše jde slušně, jen se bohužel stává normou, že si lidé nevidí do úst a skáčou si po hlavě. Přesto slova dokážou ublížit daleko víc než si připustíme, tak bychom na to neměli zapomínat. Úcta k druhému není ostuda a to ani v případě pokud jsme my ti výše postavení.

20.03.2023 odpad!

Průlom a odhodlání Průlom a odhodlání Ulrike Schweikert

První díl se mi líbil moc, tady bylo sice mnoho zajímavého, ale bylo to hrozně kostrbaté a zdlouhavé. Žádný hrdina, který by si mě získal, poslední dobou smůla na knihy.

16.03.2023 2 z 5

Rodina jako tým Rodina jako tým Jan Mühlfeit

Nebylo to nic pro mě, není to ten směr, kterým bych svou rodinu chtěla vést, tady to vyznívá, že rodina se má vést jako firma a nebo webovky :D . Ne, ne tady nejsme s autory na stejné vlně.

16.03.2023 1 z 5

Marie Terezie: Symfonie života velké císařovny Marie Terezie: Symfonie života velké císařovny Josef Bernard Prokop

Takový horší průměr, politické pasáže mě nebavili a to hodně, takže jsem po dlouhé době použila způsob rychločteni a něco co mě bavilo jsem si vyzobala, nic nového jsem se nedozvěděla, ale knížka nebyla na škodu, plus mám slabost pro Josefa II a ten tu byl.

10.03.2023 3 z 5

Pletichy ve Versailles Pletichy ve Versailles Sally Christie

(SPOILER) Dobré počtení, pěkný výlet do historie, a nádherná obálka, ta kralovská fialová na obálce je prostě nádherná. Příběh madame Du Barry také velmi zajímavý.
Ale tak moc mě rozčilovaly Ludvikovy dcery, že bych jim všem nejraději dala pár facek.
Stěžují si na těžkou práci, ale neví co to je, pořád kňourají, povyšují se a taťkovi - králi neustále kafrají do života, který my si měly samy uspořádat, kdyby to udělaly a otevřely oči a pořádně se kolem sebe dívaly možná by nemusely být zapšklé, staré panny. Já se dostat do Versailles, nejsem zdaleka tak nadšená jako Jannie, ale pořád lepší než ten odporný kuplíř s nímž žila předtím, že... K ženám se tehdy chovali hrozně to je docela známé, ale až tak...
Antoinetty mi bylo moc líto. Kniha je čtivá, přesto se hodně věcí opakuje a kdyby byla kniha o polovinu kratší ničemu by to nevadilo, naopak. A těch překlepů, jako opravdu těch tam bylo jako máku a docela to rušilo a pak výrazy typu: přimazlím se, osamíme atd. Neustale opakované vsuvky, každá třetí věta končí otevřeně a otazníkem, třeba "co,co? , "jako, jako ? A to bylo fakt děsně otravné. Takže pět hvězd určitě ne.

09.03.2023 3 z 5

Zuzanin dech Zuzanin dech Jakuba Katalpa (p)

No, budu asi bílá Vrána, knížka mě nebavila, protože byla prostě hrozně zvláštně napsaná, já už od autorky četla knihu Němci a moc se mi líbila, tam ta strohost nějak patřila, ale tady tento příběh měl vlastně tak moc emocionální náboj, že to chtělo ty emoce tam nechat a dokonce rozpracovat... Je to čistě můj pohled a chápu popularitu knížky, ale nesedla mi. Byla tam například dle mého dost zbytečná scéna s koťaty... Konec byl ovšem nečekaný.

09.03.2023 2 z 5

Sestřičky a zuřící válka Sestřičky a zuřící válka Donna Douglas

Smutné, ale dát druhou šanci se vyplatilo. Sice to co mě nejvíce zajímalo ohledně Helen tam, moc nebylo, aké i tak to bylo fajn už se těším na další díl.

01.03.2023 5 z 5