Niu Niu komentáře u knih

Zrádné srdce Zrádné srdce Mary E. Pearson

Další super díl. Líbí se mi ta provázanost a překvapení, s jakými na nás autorka útočí. Nemůžu jinak než za pět (hvězd:o)). Původně jsem nečekala, že mě tahle série nadchne, o to větší překvapení se koná. Těším se na dojezd.

07.12.2018 5 z 5

Falešný polibek Falešný polibek Mary E. Pearson

Líbilo. Napětí od začátku do konce. Vůbec jsem nevěděla, co mě čeká. Vrhám se na druhý díl. Doporučuju.

19.11.2018 5 z 5

Kingovek mám načtených mraky, ale stále mě autor dokáže překvapit. Do téhle tenounké knížečky (na Kinga :-D) dal tolik strachu, bolesti a naděje, že to snad ani není možné. Statečná Trisha a "její" Tom. Líbilo se mi, že hlavní byl Trishin příběh a jen na pozadí vykreslené události, které se dějí kilometry daleko. Pořád jsem tak nějak věřila, že se Trisha probudí na zadním sedadle auta ... A hodnotím s jakou lehkostí a humorem byly vykresleny celkem nepříjemné události, které sem tam potkají každého z nás. Jo a na Kinga velmi málo postav, takže si je lze velmi snadno zapamatovat.

12.11.2018 5 z 5

Oběť Oběť Arnaldur Indriðason

Autor postupně nechává nahlédnout do života další členku týmu, nejen Erlendura, za což jsem ráda. Elinborg zatím neměla moc prostoru. Každopádně jsem jejím přístupem překvapena. V předchozích dílech se mi zdála jako "hodná policajtka, co ráda vaří", ale určitě překvapí. Některé ty vyšetřovací scény se mi zdály trochu přitažené za vlasy. Moc nemám ráda detektivy, kteří podezřívají kdekoho. Já raději ty, co mlčí mlčí a pak vypálí jednu dobře mířenou. Vlastní příběh hodnotím dobře, nejhorší je, že se to opravdu děje a osudy takto zkoušených žen, jsou velmi smutné. Četlo se to samo. A líbí se mi ten závěr-nezávěr. Kdo přečte, pochopí.

08.11.2018 4 z 5

Ve třiceti (poprvé) single Ve třiceti (poprvé) single Lisa Daily

To, co se na začátku jevilo jako sranda a lehkost, s jakou se knížka zpočátku četla, se asi tak od menší půlky obrátilo v „jak dlouho mi bude trvat, než to dočtu“?! Omlouvám se všem příznivcům. Líbí se mi Deník Bridget, ale tohle bylo tak vyumělkované, s frázemi použitými u Bridget (babičkovské spoďáry a ohlodaná od vlčáků/koček), až to bylo trapné. Druhá půlka knihy se neuvěřitelně vlekla. Jen k prvnímu polibku taaaaaaaaaková doba a první sex, ten autorka zmínila jen mezi řádky. A ten závěr, kdy „nevidím-neslyším-nechci s tebou mluvit“ byl trapný. Kdyby se knížka zkrátila tak na polovinu, zachovalo by si to svoje kouzlo.

22.10.2018 3 z 5

Dědictví kostí Dědictví kostí Dolores Redondo

Další super díl série. Více dějových linií, které se prolínají, návrat do minulosti a zodpovězení části otázek, co je ta Amaia zač. Trošku mě zklamal ten rychlý závěr, autorka ho mohla ještě trochu natahovat. Ale dávám plný počet hvězdiček. Nešlo přestat číst.

17.10.2018 5 z 5

Neviditelný strážce Neviditelný strážce Dolores Redondo

Tleskám. První detektivka, u níž je autorem žena. Bravurní dílo. Knihu jsem hltala a potřebovala jsem znát pravdu. Ještě se mi nestalo, abych se večer bála zhasnout světlo. Dovedu si představit ty lekací scény, které zde byly vylíčeny a zajímavá by jistě byla i zfilmovaná verze. To celé s amou bylo jak z hororu, tajemno a karty, mýtické pověsti o záhadném basajuanovi a Mari. Procházím fází severských detektivek, ale ta z jihu jim směle konkuruje. Kdo chce zažít pocit hrůzy, tak vřele doporučuju. Sny o lišce podšité se řadí k mým novým nočním můrám.

01.10.2018 5 z 5

Seance smrti Seance smrti Arnaldur Indriðason

Zajímavá zápletka s nádechem tajemna. Nemyslela jsem si, že je možné v detektivkách se v téhle míře dotknout tématu, co je na druhém břehu. Mám tajemno ráda, i když pravda, tento díl bych už hodila do jiného žánru. To, jak se pak autor dostal z toho "čarování", bylo bravurní. Tým byl tentokrát v pozadí, takže Erlendur pátral sám. Spíše než hlavní zápletka, se mi čím dál víc líbilo odkrývání Erlendurovy minulosti a jeho zápal pro nevyřešené případy zmizelých lidí, ta provázanost s těmi, kteří tu po nich zbyli, ale odejít už museli. Připomíná mi to sérii Carla Morcka. A je fajn, když mě knížka donutí se naučit něco ze zeměpisu - Island je zajímavý. Doporučuju - nenáročná oddechovka, která se čte sama.

01.10.2018 3 z 5

Mrazivá noc Mrazivá noc Arnaldur Indriðason

Tento díl byl trošku slabší v té linii krimi. Byla tam řada odboček k jiným případům a čtenář (aspoň já) do toho spadne a ani vlastně neví, o čem že to je řeč. Trošku musím být skeptická na rychlost, jakým byl řešen tenhle případ, když přihlédnu k dílu Hlas, kde několikatýdenní odhrabávání mrtvoly bylo každému jedno. Aktuální téma se mi líbilo. Jen si říkám, jestli ta morálka na Islandu je skutečně taková včetně tak mírných trestů. Pro mne teda nepochopitelné. Autor vykresluje Island spíš v tom černém světle - drogy, prostituce, každý se stará sám o sebe. Přitom když se zaměřím na vyšetřovací tým, tak je to vykresleno jinak, lidštěji. Je mi líto Mariana, toho jsem měla taky ráda. Byl hodně záhadný a ten konec ... Erlendur má zvláštní dar - ač ho někdo sebevíc naštve, tak ho dokonale uzemní bez násilí a nadávek. Trošku nechápu jeho děti, že se ho neustále snaží konfrontovat s jeho minulostí. Jeho dcera si do svého života nenechá mluvit, ale sama jeho rozhodnutí nerespektuje. Vlastní zločin jako by byl tak trochu upozaděn a to, jak to dopadlo, je takové nijaké. Vlastně platí obrat ... ve špatnou dobu na špatném místě. Snad nikde v knihách nebylo tolik hloubky, tak pravdivá zamyšlení, jako u knih Indridasona. Jen ta věta - kolik je potřeba stromů na jeden les ... V knihách je pravda, skutečně.

18.09.2018 4 z 5

Jezero Jezero Arnaldur Indriðason

Musím napsat, že tématicky mě to zpočátku moc nenadchlo. Ale jako haki34 jsem chtěla vědět, jak to dopadlo se všemi, Tómasem, Ilonou a dalšími jejich spolužáky. Bylo tam víc dějových linií. Ta Erlendurova slabost pro ztracené občas až děsí. A Island je perfektní místo, kam se tyto události fakt hodí. Jj, doporučuju. Ale obecně moc v detektivkách nemusím politická témata.

14.09.2018 4 z 5

Hlas Hlas Arnaldur Indriðason

Další super detektivka z islandského prostředí. Tentokrát je ponurá atmosféra doplněna vánočním obdobím a příběh se netradičně řeší přímo v hotelu. Trochu mi to připomíná detektivky Adlera-Olsena, kdy hříchy začaly už v minulosti. Nejdřív jsem se divila obálce a názvu knihy, čekajíc, že půjde o nějakou náboženskou tématiku s kostelním sborem, ale nenechte se mýlit. Gulliho mi bylo jako člověka líto. Štve mě Eva Lind – je to strašný fracek. Erlendura jsem si hodně oblíbila a těším se na Jezero. A neodpustím si jedno zamyšlení. Snad v každé knize, co čtu, je buď člověk sám a musí se s tím vyrovnat, nebo má tak příšerné partnery, že mi nad tím rozum stojí (přítelkyně Sigurdsona Olího). Říkám si, jestli je vůbec normální si najít někoho normálního.

04.09.2018 5 z 5

Dech smrti Dech smrti Arnaldur Indriðason

Poutavý příběh plný bezpráví, bezmoci, kdy člověk vyhlíží naději. Indridason se stává jedním z mých oblíbených autorů. Knížka, která ve mně vyvolá jakékoli pocity, je umělecké dílo. Tohle mě opravdu chytilo za srdce. Úplně jsem „viděla“ ten příběh, ty změny časové linie. Knihy jsou dobrým nástrojem, jak přijmout, že na světě se dějí věci... A platí, co jsem psala u přechozího dílu – jsou to detektivky psané jinak.

30.08.2018 5 z 5

Severní blata Severní blata Arnaldur Indriðason

Severní blata se mi líbí víc než první díl série. Začíná to mít šťávu a tým se formuje. Mám ráda humor v severských detektivkách, který se příběhem plíží, není okatý, ale je tam mezi řádky. Příběh super. Úplně jsem se vžila do pocitů těch žen, toho, co musely prožít, to, co prožívaly roky nato. Ta bezmoc a ten výsměch. Není to líčeno tak brutálně, jak to bývá v jiných detektivkách, takže i za to jsem trochu ráda. U těchto detektivek (nevím, jak budou pokračovat další díly) si říkám, že mi je líto spíš těch spravedlivých (kdo dočte do konce, pochopí). Konec je poklidný, žádné větší zvraty se nekonají. Jo, Erlendur je mi sympatický.

27.08.2018 4 z 5

Žena v okně Žena v okně A.J. Finn (p)

Mám z knihy rozporuplné pocity. Dobře se to četlo, musela jsem pokračovat dál a dál. Bylo to hodně napínavé. Agorafobie je dobrý námět na thriller (viz třeba i film Vraždy podle předlohy). Líbily se mi humorné monology, co si Anna v duchu říká nebo myslí. Jen mi ten příběh přišel trochu přitažený za vlasy. Možná měli všichni důvody, že jí nevěřili, ale copak by to bylo možné, prostě ji jen tak nechat? Nechci se tady rozepisovat, abych něco neprozradila. Jen mi vadila ta bezmoc, že byli detektivové (jeden z nich) značně arogantní. Chvilkama se mi zdála Anna opravdu hloupá, nelogická. Některé situace byly popisovány strašně zdlouhavě a oproti tomu všemu jsem nečekala tak rychlý závěr, vše vyřešeno lusknutím prstu, vše najednou v pohodě. Jako by už autor nevěděl, jak se z toho kolotoče vymotat.

21.08.2018 3 z 5

Hora mezi námi Hora mezi námi Charles Martin

Jako první jsem viděla film. Líbil se mi. A pak přišla kniha. Ještě lepší než film. Až po přečtení knihy jsem vůbec pochopila smysl názvu, co je onou horou a mezi kým. Jsem ráda, že kniha vykreslila postavy úplně jinak, než byly ztvárněny ve filmu. Ben i Ashley se mi líbili, jejich smysl pro humor a touha žít, jejich rozhovory, nekonečný nadhled. Kdo nefandil filmu, tak doporučuji přečíst knihu.

17.08.2018 5 z 5

Do vody Do vody Paula Hawkins

Opravdu skvělá kniha. Žádný problém začíst se, jak jsem to měla u Dívky ve vlaku. Strhlo mě to – příběh, postavy, to, jak to bylo napsané (přeložené). Do vody pro mne mělo další význam. Ráda chodím takhle plavat do přírodních zdrojů, ale to líčení vody bylo tak strašidelné, že se nešlo nepozastavit nad tím, co je pod hladinou. Líbí se mi příběhy jako tento – krimi s přídechem tajemna.

13.08.2018 5 z 5

Růže smrti Růže smrti Arnaldur Indriðason

Už mám načteno celkem dost severských krimi a zajímalo mě, jak to vypadá na Islandu. Koukala jsem na hodnocení tohoto dílu a modrá čísla mi naznačila, že to trhák nebude. Spíš taková oddechovka. V překladu jsem měla trochu problém s tykáním postav. Chvíli mi trvalo přijít na to, kdo se s kým baví. Taky mi tam celkem vadily ty odbočky do minulosti. Jak mi to u jiných knih nevadí, tak tady jsem se trochu ztrácela. Hodně obtížná byla jména osob – jak se vyjádřil Erlendur – nechápu, proč mají děti dvě křestní jména. A vyšetřovací tým? Zatím ještě neukázali, co v nich je a tým tady (pravda) ani moc nebyl. Ale čas ukáže, jak se to bude ubírat. Rozhodně chci pokračovat dál.

13.08.2018 3 z 5

Poslední zkouška Poslední zkouška Hans Rosenfeldt (p)

Tenhle díl mě opravdu překvapil. Líbilo se mi téma. Je pravda, že konec byl trošku odfláknutý, moc rychlý (na to, jak celou dobu tápali). Jsem ráda za prolomení osobních trablů postav, ukončení jakýchsi tajemství a možná i toho správného nasměrování. Jen se ptám - bude tohle opravdu poslední kniha série? Kdo se dostane na samotný závěr, jistě pochopí.

04.08.2018 5 z 5

Němá dívka Němá dívka Hans Rosenfeldt (p)

O trošku lepší než předchozí díl. Zápletka dobrá, i když konec už zas moc vyumělkovaný. Koukám, že šílenou Ellinor nahradila šílená My a ... co ten Billy? A nebudu mlčet, ach jo, ta Vanja :o)

30.07.2018 3 z 5

Oběť bez tváře Oběť bez tváře Stefan Ahnhem

Tak tohle je snad královna krimi. Opravdu nepamatuju, kdy by mne skoro pěti set stránková kniha tak nadchla, že bych ji měla přečtenou za pár dní. Líbilo se mi úplně všechno. Postavy detektivů přesně takové, jak mají být – jen ty, co chtějí vyřešit případ, bez nějakých osobních patálií. Chladnokrevný vrah a jeho promyšlené postupy. Opravdu, dlouho už jsem nic tak přímočarého a přehnaně nekomplikovaného nečetla. Není to odpočinkovka, určitě je to i dost drsné, ale četlo se to skoro samo. Doporučuji všemi dvaceti, počítají-li se i prsty na noze :o)

18.07.2018 5 z 5