Dech smrti

Román islandského autora je pokračováním cyklu o inspektoru Erlendurovi z reykjavícké kriminálky. Stárnoucí inspektor je povolán k nálezu kosterních pozůstatků ve stavební jámě na periferii Reykjavíku a stojí před ním hned dvě zásadní otázky: byla oběť skutečně pohřbena zaživa, jak se zdá, a kdo a jak dlouho pod zemí leží. Spolu se svými kolegy jen pracně dává kriminalista dohromady střípky informací o dávném surovém zločinu a odkrývá nakonec tragický příběh, jehož následky zasahují až do současnosti. Temný případ z dávné minulosti je pro vyšetřovatele ponurým rámcem jeho osobních problémů, dcera, která se dostala na šikmou plochu, bojuje v době vyšetřování o život na jednotce intenzívní péče. Dobrý a sugestivně napsaný román se sociálním podtextem je inspirovaný tradicemi moderní švédské detektivky. Překlad z němčiny....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/42861/dech-smrti-eOJ-42861.jpg 4.1127

Erlendur 4.

Literatura světová, Detektivky, krimi
Vydáno, MOBA (Moravská bastei)

Grafarþögn, 2001

Kniha Dech smrti

Péťa1950

Opět nahlédnutí do života vyšetřovatelů. Drsná příroda, těžký život, žena majetkem muže, domácí násilí, které společnost neřeší . Náhled do válečné společnosti na Islandu. Pomalé rozplétání tragédie rodiny.

kap66

Sever, nebo jih? Kdybych si měla vybrat, kam svým temperamentem i vzhledem patřím víc a kam mě táhnou srdce i sympatie, vyhrál by jednoznačně sever.
Už podruhé jsem tedy zkusila islandskou detektivku a těšila se, že moje nátura s ní souzní. Přitahovala mě neuspěchanost, neagresivnost, zamrzlá zpomalenost. „Pozor na splněná přání!“ říkávala mi moudrá kolegyně. Všechno se mi tu splnilo. Celkem brzy bylo vysloveno heslo „Trpělivost je ctnost“ a od toho se děj neodchýlil ani na okamžik. Přes dva měsíce vyhrabávali archeologové (se svolením policistů) kostru zavražděného? muže? ženy? Policisté zatím vyšetřovali, jestli před několika desítkami let nezmizel v okolí muž? žena? I když to asi vyznívá ironicky, mě opravdu zajímalo, jak to dopadne. Navíc mě vždycky přitahovala exotická jména – vychutnejte si třeba ta ženská: Halldóra, Bergpóra, Elínborg, Harpa. Vůbec mi neskřípala :-). Jedna věc ale ano: dialogy. Jsou založené na nepochopení, nedorozumění, dovysvětlování:
Jak to myslíš?
Tenkrát se říkalo, že ho tak změnil zármutek.
Zármutek?
Ano.
Jaký …?
Alespoň já si to myslím.
Jaký zármutek?
To už byla zpomalenost taková, že dvě hvězdičky ty zbylé tři nedohnaly a nechaly je v Reykjavíku na holičkách.

rekon

Moc pěkná detektivka, Erlendura mám ráda, je svůj, v soukromí to nemá jednoduché, těším se na další díl.

konicekbily
21.10.2019

Opět dvě linie vyprávění, opět pronikání do hloubky postav a děje, opět rozbor života hlavních hrdinů, opět přiblížení reálného života Islanďanů "tehdy" a "nyní". Autor si drží svůj styl a to je dobře. Víme, co od něho čekat!

Janík511
20.10.2019

Přečteno za víkend. Hodnotím jako průměrnou knihu. Začátek vypadal slibně, ale postupně zápletka ztrácela na zajímavosti a slabý závěr ji reputaci nevylepšil. Kdyby se žena v zeleném neobjevila sama, tak neschopná policie by pravdu nikdy neodhalila. Opravdu nic moc.

Lenka.Vílka
16.10.2019

"Schism - Tool"

Tak to byl zase kopec hutný islandský deprese. Erlendur má doma s Evou trable a do toho ještě případ nalezené kosti. A potom zbytku. Vyprávění z minulosti bylo kruté, ale až moc reálné. Opět se potvrdilo, že je autor sice dobrej vypravěč, ale zvládá i tu psychologickou část svého vyprávění. Až vás to stáhne do tý islandský deprese, kterou zažívají postavy, užijete si jí taky až až.

Linie minulosti se mi tentokrát líbila mnohem víc než vyšetřování samotné. Kvůli všem těm popisum nitra a myšlenek. Ale kdo četl, chápe, proč to píšu, jedno je závislé na druhém.

Jenom nechápu pár reakcí na pomalý postup kutání oběti. Jsme na Islandu. Kde jsou vraždy skoro výjimečně. Jasně fetujou tady jako (o)život, ale většina mrtvých lidí se ztratí a umřou nebo je někdo omylem zastřelí a hned se přizná nebo se zabijou omylem samy. Navíc doba, kdy se odehrává příběh. Nejsme v seriálu Bones a v Americe. Kapiš?

(Navíc SPOILER protože jsou v knize hlavičky, stejně toho dost zjistí už před samotným vykopáním a prozkoumáním těla, až na tu hlavní překvapivou věc, kterou jsem ani já nečekala, což je možné provést jenom právě v rámci těhle reálií...)

Protože já se stále nedokážu zbavit dojmu (myšlenky?), že autor píše hlavně o své zemi. Chce ukázat to pravé, nepřibarvené. Takže to vyšetřování je prostě druhá linka silně ovlivňující přítomnost, protože "tohle jsme my". Jestli vám tohle nevyhovuje, je to snadný. Vyberte si jiného autora...

Andrisek4
09.04.2019

Velmi dobrá kniha. Doporučuji přečíst

March
13.03.2019

Tak snad je na tom Islandu někdo normální...:) Třetí kniha od autora a je to mazec. Kniha má grady, dějová linka současnost, prolinajici z minulosti, je dle mého gusta. Ale to domácí násilí, týrání, ale i dětí....Tak to mi delalo problém... závěr knihy jsem hltala a uronila i slzu. Skvělé čtení!

Podvedená
Podvedená