Jezero

V jezeře jižně od Reykjavíku byla nalezena mrtvola. Vodní hladina po zemětřesení výrazně poklesla a odhalila lidskou kostru připoutanou k ruské vysílačce. Přirozená příčina smrti je vyloučena. Zbavil se někdo tímto způsobem ruského špiona? Erlendur, Elínborg a Sigurdur Óli z reykjavícké kriminálky jsou pověřeni vyřešením případu. Jejich vyšetřování vede do poválečného Lipska, kde začal tragický příběh lásky, smrti a vypočítavé brutality....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/19_/1933/jezero-1933.jpg 469

Erlendur (6.)

Kleifarvatn (2004)

Literatura světová, Detektivky
Vydáno:, MOBA (Moravská bastei)

Kniha Jezero

Niu
14.09.2018

Musím napsat, že tématicky mě to zpočátku moc nenadchlo. Ale jako haki34 jsem chtěla vědět, jak to dopadlo se všemi, Tómasem, Ilonou a dalšími jejich spolužáky. Bylo tam víc dějových linií. Ta Erlendurova slabost pro ztracené občas až děsí. A Island je perfektní místo, kam se tyto události fakt hodí. Jj, doporučuju. Ale obecně moc v detektivkách nemusím politická témata.

Merlinit
12.09.2018

Autorův zvláštně odosobněný způsob vyprávění a pomalé posouvání děje mne v tomto případě úplně nenadchly.

haki34
05.07.2017

Původně jsem si říkala že už byly i lepší...ale postupem a přibýváním přečtených stránek mě opět příběh pohltil...zejména linie Tómase a jeho kamarádů v Lipsku...
Získal si mě, i když téma špionáže a politiky (tentokráte socialisté, ideály komunizmu, a naznačeny hrůzy tohoto režimu) moc nemusím...
ale pasáže jako třeba ..."Možná to bylo kvůli té ženě, která seděla proti němu, celý život pravděpodobně strávila na špatně placených místech a stále žila sama. Unavený výraz v obličeji nasvědčoval tomu, že život prošel kolem ní a nezaklepal. Všechno nasvědčovalo tomu, že dodnes věří, že muž, kterého kdysi milovala, se vrátí, ji políbí, bude jí vyprávět o své práci a ptát se, jak strávila den."......
Kniha mě opět ujistila o zvláštnosti islanďanů, uzavřenosti, rezervovanosti. Parta policisttů opět místyy působila poměrně zmateně, metoddy šetření nesystematické, až se člověk diví, že případy nakonec rozlousknou...Erlendur opět hloubavý a citlivý...a tajemné poznámky Mariana Briema. Jo.,..minimálně 4,5* !

MOu598
10.05.2017

Četla jsem v lednu 209. Podle mých poznámek:
Kombinace současnosti na Islandu s minulostí v Německu a pak také na Islandu.
Takové nic moc.Detektivky nemusím.
Citát:
"Byl duševně zaostalý. Dříve by se řeklo blb."

mi-380
14.12.2016

Poznámka k celé sérii: dobré detektivky, výborný (i když k Islandu dost kritický) popis prostředí, ale hlavně skvělý policista se svými traumaty, smutným až melancholickým pohledem na svět a schopností neodbytného vyptávání (zde mi připadá některými čtenáři kritizované islandské tykání naprosto příhodné). Celou sérii navíc zdobí úžasně vystižený postupný vývoj všech postav, a to jak kriminalistů, tak hlavně lidí Erlendurovi nejbližších, kteří se musejí vyrovnávat s velice tvrdou realitou odvrácené strany moderního velkoměsta, kterým se stal i Reykjavík: 95% za celou sérii. Šestý díl Jezero je pro nás, lidi z východního bloku, pozoruhodné připomenutím atmosféry padesátých let v NDR, což se zřejmě příliš nelišilo od toho, co ve stejné době zažívali naši předkové v komunistickém Československu: 90% (43 hodnotících, průměr - nespravedlivých "jen" 79%).

sackrebleu
26.05.2016

Veľmi zaujímavé bolo politické pozadie Východného Nemecka a aj ten Indridasonov spôsob rozprávania príbehu, pri ktorom je viac-menej vždy jasné "kto", ale my zisťujeme "ako/prečo", má niečo do seba. Táto kniha mi však inak prišla akási prázdna a nudná.

renefer
23.05.2016

Tento díl mě moc nenadchl. Zřejmě proto, že v pozadí příběhu jsou politické intriky, které moc nemusím. Ale zápletka je zajímavá a pachatel do konce nejasný.

dalia1769
16.05.2016

Průměrná detektivka. Předchozí díly mne bavily více, je ale pravda, že si autor vybírá poměrně rozmanité náměty, což je určitě pozitivní.

PijérRišárd
20.10.2015

Milí přátelé knihomolci, Jezero je podle mě ze série s Erlendurem nejvýživnější četba. Mám v knihotéce (samo sebou papírové) všechny knihy pana Indridasona u nás vydané u Moravanů Moba a na to že je to z Islandu tak je to čtivé pro středoevropana. Takový pan Laxness ten se mi četl dlouho a drhlo to. I když dostal cenu. Tak příště PijérRišárd

astroweb
23.02.2015

Víc román, než detektivka, tentokrát s politickým pozadím. Nečetl se tak snadno, jako ostatní příběhy, ale jsem rád, že jsem se s ním mohl seznámit.

Schonecke69
22.11.2014

Už jsem si konečně zapamatoval jméno autora : Arnaldur Indridason :-) A to už jsem přečetl Hrob v ledovci, Severská blata, Dech smrti, Chlad, Hlas.

Alma-Nacida
19.09.2013

Tradiční kvalita těchto islandských detektivek stále trvá :-), to mě těší.

vilemina
24.05.2013

Kniha velmi dovedne kombinuje pribehy jiz znamych clenu vysetrovaciho tymu s mrazivym historickym exkursem do komunistickeho Lipska. Vubec jsem netusila, ze mladi islandsti komuniste tam byli "na zkusene".

evelinaevelina
06.05.2013

Opět výborná kniha. Naprosto jsem si oblíbila Arnaldurovo vyprávění, jeho schopnost nevyhýbat se a nezkreslovat pocity vystupujících osob i realitu, byť vyzní sebevíc truchlivě či depresivně. On tak prostě vidí Island a lidi na něm žijící - stále vystavované špatnému ať od přírody tak od lidí, ale neustále svou zarputilostí a po svém vše nedobré překonávající.

Majdule
28.06.2011

Detektivky tohoto autora jsou drsné a bezútěšné,jsou ale současně chytré, poutavé a do jisté míry netradiční. Jako součást série se vrací na scénu známé postavy postavené před podivný případ. Zajímavé je, jak souběžně s vyšetřováním, které se rozjíždí hodně pomalu, sledujeme dávný příběh mladého Islanďana Tómase. Ten podlehl lákavé myšlence komunismu, aby byl posléze v Lipsku konfrontován s realitou socialismu. Poznání vykoupí velkou osobní bolestí a zasáhne i do jeho dalšího života zpět na Islandu, minulost má dlouhé prsty. Velmi se mi to líbilo, i když je to smutný příběh.