Jezero

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

V jezeře jižně od Reykjavíku byla nalezena mrtvola. Vodní hladina po zemětřesení výrazně poklesla a odhalila lidskou kostru připoutanou k ruské vysílačce. Přirozená příčina smrti je vyloučena. Zbavil se někdo tímto způsobem ruského špiona? Erlendur, Elínborg a Sigurdur Óli z reykjavícké kriminálky jsou pověřeni vyřešením případu. Jejich vyšetřování vede do poválečného Lipska, kde začal tragický příběh lásky, smrti a vypočítavé brutality....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/19_/1933/jezero-1933.jpg 472
Série:

Erlendur (6.)

Žánr:
Literatura světová, Detektivky
Vydáno:, MOBA (Moravská bastei)
Orig. název:

Kleifarvatn (2004)

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (16)

Kniha Jezero

Přidat komentář
March
27. března

Z knihy nadšená nejsem, zdlouhavé vyprávění, tykani a chovani islandanu mě nevyhovuje. Chybi mi napeti, zápletka..., jsem ráda, že se v knize moc neobjevovala dcera Eva. Je to spíse vyprávění příběhu, než severska krimi.

Niu
14.09.2018

Musím napsat, že tématicky mě to zpočátku moc nenadchlo. Ale jako haki34 jsem chtěla vědět, jak to dopadlo se všemi, Tómasem, Ilonou a dalšími jejich spolužáky. Bylo tam víc dějových linií. Ta Erlendurova slabost pro ztracené občas až děsí. A Island je perfektní místo, kam se tyto události fakt hodí. Jj, doporučuju. Ale obecně moc v detektivkách nemusím politická témata.

Merlinit
12.09.2018

Autorův zvláštně odosobněný způsob vyprávění a pomalé posouvání děje mne v tomto případě úplně nenadchly.

haki34
05.07.2017

Původně jsem si říkala že už byly i lepší...ale postupem a přibýváním přečtených stránek mě opět příběh pohltil...zejména linie Tómase a jeho kamarádů v Lipsku...
Získal si mě, i když téma špionáže a politiky (tentokráte socialisté, ideály komunizmu, a naznačeny hrůzy tohoto režimu) moc nemusím...
ale pasáže jako třeba ..."Možná to bylo kvůli té ženě, která seděla proti němu, celý život pravděpodobně strávila na špatně placených místech a stále žila sama. Unavený výraz v obličeji nasvědčoval tomu, že život prošel kolem ní a nezaklepal. Všechno nasvědčovalo tomu, že dodnes věří, že muž, kterého kdysi milovala, se vrátí, ji políbí, bude jí vyprávět o své práci a ptát se, jak strávila den."......
Kniha mě opět ujistila o zvláštnosti islanďanů, uzavřenosti, rezervovanosti. Parta policisttů opět místyy působila poměrně zmateně, metoddy šetření nesystematické, až se člověk diví, že případy nakonec rozlousknou...Erlendur opět hloubavý a citlivý...a tajemné poznámky Mariana Briema. Jo.,..minimálně 4,5* !

MOu598
10.05.2017

Četla jsem v lednu 209. Podle mých poznámek:
Kombinace současnosti na Islandu s minulostí v Německu a pak také na Islandu.
Takové nic moc.Detektivky nemusím.
Citát:
"Byl duševně zaostalý. Dříve by se řeklo blb."

mi-380
14.12.2016

Poznámka k celé sérii: dobré detektivky, výborný (i když k Islandu dost kritický) popis prostředí, ale hlavně skvělý policista se svými traumaty, smutným až melancholickým pohledem na svět a schopností neodbytného vyptávání (zde mi připadá některými čtenáři kritizované islandské tykání naprosto příhodné). Celou sérii navíc zdobí úžasně vystižený postupný vývoj všech postav, a to jak kriminalistů, tak hlavně lidí Erlendurovi nejbližších, kteří se musejí vyrovnávat s velice tvrdou realitou odvrácené strany moderního velkoměsta, kterým se stal i Reykjavík: 95% za celou sérii. Šestý díl Jezero je pro nás, lidi z východního bloku, pozoruhodné připomenutím atmosféry padesátých let v NDR, což se zřejmě příliš nelišilo od toho, co ve stejné době zažívali naši předkové v komunistickém Československu: 90% (43 hodnotících, průměr - nespravedlivých "jen" 79%).

sackrebleu
26.05.2016

Veľmi zaujímavé bolo politické pozadie Východného Nemecka a aj ten Indridasonov spôsob rozprávania príbehu, pri ktorom je viac-menej vždy jasné "kto", ale my zisťujeme "ako/prečo", má niečo do seba. Táto kniha mi však inak prišla akási prázdna a nudná.

renefer
23.05.2016

Tento díl mě moc nenadchl. Zřejmě proto, že v pozadí příběhu jsou politické intriky, které moc nemusím. Ale zápletka je zajímavá a pachatel do konce nejasný.