Jezero

V jezeře jižně od Reykjavíku byla nalezena mrtvola. Vodní hladina po zemětřesení výrazně poklesla a odhalila lidskou kostru připoutanou k ruské vysílačce. Přirozená příčina smrti je vyloučena. Zbavil se někdo tímto způsobem ruského špiona? Erlendur, Elínborg a Sigurdur Óli z reykjavícké kriminálky jsou pověřeni vyřešením případu. Jejich vyšetřování vede do poválečného Lipska, kde začal tragický příběh lásky, smrti a vypočítavé brutality....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/1933/jezero-INb-1933.jpg 4.195

Erlendur 6.

Literatura světová, Detektivky, krimi
Vydáno, MOBA (Moravská bastei)

Kleifarvatn, 2004

Kniha Jezero

Péťa1950

Opět zdlouhavé vyšetřování pomocí rozhovorů, problémy a radosti vyšetřovatelů a nahlédnutí do praktik Stasi, obdoby naší Stb. Na tu hrůznost zapomínáme. Poklidné řešení, jako v dalších knihách autora.

petrpospa

Příjemné čtení. Žádná strhující akce, spíše příběh pomalu se vlekoucí několika desetiletími. Příběh je logický, bez kopanců a neuvěřitelných zvratů, prostě uvěřitelný. Připomenutí pro ty, kteří rudou dobu zažili i pro ty, kteří Island navštívili. Policejní vyšetřování na ostrově se jeví spíše jako maratón než 200m překážek, ale právě to poklidné tempo mi dalo prostor občas vyguglovat nějaký islandský název a připomenout si týden dovolené v této jedinečné destinaci.

Baiba

Neurazí, nenadchne. Indridason to umí líp, ale pořád je to lepší než řada jiných severských detektivek. Příběh není zbytečně přitažený za vlasy, ale zároveň nepřináší žádné velké překvapení. Zajímavý je exkurz do socialistického Německa. Temné, smutné a chvílemi až nepříjemné, prostě jeho klasika.

konicekbily
15.10.2019

Dvě dějové linky, tradičně pomalý děj a trošičku politiky a dobrá spolupráce islandského vyšetřovacího týmu jsou obsahem dalšího dílu mé oblíbené série. Podívám se po další knížce.

Metla
14.10.2019

O "Jezero" jsem pravidelně zakopávala v malé obecní knihovně, ta azurová modř vábila mé oči. Nějakou dobu jsem odolávala a snažila se sehnat předchozích pět dílů série. Marně, tak jsem tedy zkusila začít šestým. Po pár desítkách stran jsem poklepala dlaní na obálku v gestu vzdávajícího se, poraženého čtenáře. Jednoduše mi nevoní být vhozena mezi cizí lidi s divnými jmény, kteří za sebou mají nějakou historii, mezi sebou jakési vztahy a já o nich vím úplný exkrement. Severské tykání neznámým osobám orientaci ve vzájemných vazbách také neusnadňuje.
Zápletka o nálezu kosterních pozůstatků na dně jezera, odkud mizí voda, by mohla být dobrá, bohužel však nemám trpělivost čekat, jestli mi postavy zapadnou na patřičná místa. Pokud se naskytne příležitost číst sérii od začátku, ráda se k "Jezeru" dopracuji.

PPardinio
21.07.2019

Zatím asi nejlepší knížka, kterou jsem od autora přečetl (Dříve přečteno nahodile 5 knih). Děj se střídavě odehrává na Islandu (Vyšetřování objevu kostry z jezera) a ve vzpomínkách Tómase na studium v poválečném Lipsku. V průběhu čtení jsem cítil zvláštní napětí a touhu se dozvědět něco více o osudech zmíněných Islanďanů (Stasi, přátelství, donášení, útlak, krysí hlídka...). Navíc Erlendur, Sigurdur Óli, Elínborg a Marian Briem jsou dokonale vyvážená parta detektivů (nikdo z nich není alkoholik, ale zase dost propadají cigaretám :-) )

zazvorka
15.06.2019

Moje oblíbená série. Knížka mne nezklamala - přestože politické pozadí moc nemusím. Nicméně ocenila jsem popis tehdejší doby, vůbec jsem nevěděla, že by tehdy mohla NDR poskytovat stipendia Islanďanům. Celkově se mi moc líbí, že autor dokáže postavy "polidštit", připadají mi věrohodné a skutečné. Je to o něco více románově pojaté, než běžné detektivky. Při čtení mám trošku podobný pocit, jako z knih P.D. Jamesové, i když místo děje je jiné. Člověk tam ale pocítí tíhu života. Doporučuji.

March
27.03.2019

Z knihy nadšená nejsem, zdlouhavé vyprávění, tykani a chovani islandanu mě nevyhovuje. Chybi mi napeti, zápletka..., jsem ráda, že se v knize moc neobjevovala dcera Eva. Je to spíse vyprávění příběhu, než severska krimi.

Vrah bez tváře
Vrah bez tváře