Niraj Niraj komentáře u knih

Stigma Stigma Karin Slaughter

Moje první setkání s touto autorkou. Příběh se odvíjí ve dvou rovinách - v současnosti a minulosti hlavních aktérů. Začátek trošku rozvláčný, konec překvapivý. Jak už psal už někdo níže, i na mě je tam toho babrání ve vztazích moc. Ale jinak fajn napínavá oddechovka. Doporučuji.

10.12.2013 4 z 5

Inferno Inferno Dan Brown

Perfektní příběh, téma nutící k zamyšlení. Plné napětí a zvratů. Četlo se samo, za dva večery bylo hotovo.

04.12.2013 5 z 5

Zmije Zmije Andrzej Sapkowski

Kniha se mi líbila, chytla a nepustila. Přečetl jsem ji za 2 dny. Stále mi vězí v hlavě, nutí k zamyšlení, nechce pustit. A to mám na knížce rád, když po ní zůstane silný aftertaste, a ještě nějakou dobu mě nepustí. Vypravěčsky bravurní, fantasy/mystický prvek se mi moc líbil.
Co mi tam trošku vadilo, bylo časté používání slangových slov (vojenských, ruských), místy jsem byl mimo. Až teprve po dočtení celé knihy jsem zjistil, že je na konci slovníček :-) Nojo, holt nekoukám na konec, jak to dopadne :-)
Dokážu ale pochopit, že skalním fanouškům Zaklínače, coby čístého fantasy, se nemusí tato kniha zamlouvat.

18.11.2013 4 z 5

Temná věž Temná věž Stephen King

Dočteno a...je mi smutno. Přeci jen člověk strávil v tomto příběhu dost času a to zanechá silnou stopu. Jistou útěchu mi ještě skýtá nově vydaný 4 1/2. díl "Závan klíčovou dírkou", kde autor slibuje znovusetkání s Rolandem z Gileadu a jeho komplet ka- tet. Ale to už chápu jen jako takovou vzpomínkovou akci.
Každopádně, jak jsem psal u přechozího dílu, nezávidím těm čtenářům, kteří tuto sérii četli v době vzniku jednotlivých knih, protože čekat dvě desetiletí od začátku do konce série, to je sebemrskačství.

*** SPOILER ***
Konec celkem fajn, ale myslel jsem si, že Karmínový král a Mordred budou větší sousta, postarající se o nějakou pořádnou konečnou přestřelku. A ne že se bude jednat o senilního neschopného dědka a pavouka se střevním katarem, kteří odešli na onen svět bez většího bumbuku, jako tichý pšouk. No, on i ten mocný Walter odešel tak nějak banálně.

14.10.2013 5 z 5

Zpěv Susannah Zpěv Susannah Stephen King

Opět paráda. Naprosto lituju čtenáře, kteří četli tuto sérii tak jak vycházela, tj. že mezi jednotlivými díly uplynuly roky. To se nemohlo dát vydržet čekat na další pokračování. Pro mě je tohle špička v literatuře tohoto žánru a na dlouho bude určovat moji laťku hodnocení knih.

04.10.2013 4 z 5

Muž, který sázel stromy Muž, který sázel stromy Jean Giono

Nezbývá než souhlasit s předchozími komentáři o rozsahu a obsahu a o inspiraci pro člověka. Knihu jsem četl opakovaně (dokonce je i anim. film a namluvené CD) a vždy mě to nakoplo na další období.
Jinak - postava Elzéarda Bouffiera je údajně fiktivní, nicméně autor knihu nechal šířit volně a bez nároku na odměnu, aby s ní seznámil a inspiroval co nejvíce lidí (toliko Wiki)

Dharmoví tuláci Dharmoví tuláci Jack Kerouac

Kniha, kterou jsem přečetl mnohokrát, někdy i dvakrát hned za sebou. Kniha, která mi v jistém období mého života dávala inspiraci a pomáhala na další cestě. Svoboda, nezávislost, putování, samota, budhismus, underground, ....
Kniha by určitě patřila k mým Top10 (Top5) které bych si vzal na pustý ostrov.

Sběratel kostí Sběratel kostí Jeffery Deaver

Opět krimi, která umí chytnou a nepustit. Zde navíc zatraktivněna neustálým pohledem pod pokličku práce detektivů (ať už jsou tyto metody skutečné nebo ne, nevím a je mi to jedno) = hledání a sběr důkazů na místě činu, jejich analýza moderní technikou a dedukce závěrů, pohled na myšlenkové pochody vraha i detektivů, ...
Já knihu přečetl téměř na jeden zátah a určitě se pustím i do dalších knih tohoto autora.

24.09.2013 4 z 5

Vlci z Cally Vlci z Cally Stephen King

Nechce se mi neustále opakovat, že tato série je naprosto skvělá a jsem z ní nadšenej. Příběh se stále vyvíjí, postupně se šlověk dozvídá více a více z pozadí příběhu a o smyslu celého tohoto puvování. Tento díl pojednává o zastávce Rolandovi skupiny v jednom městečku sužovaném tajemnými nájezdníky. Takže nakonec je to pěkná svižná kovbojka ála Sedm statečných. Teď už mám rozečtený další díl.

Síť Síť Håkan Nesser

****POZOR SPOILER**** (můžete se dozvědět něco, co jste nechtěli)
Mně se knížka líbila. Pravda, styl je nevšední, ale seděl mi, je to zase něco jiného. I když to, že se na začátku ztotožníte s hlavní postavou (resp. si myslíte, že bude hlavní postavou) a oni vám ji v třetině knihy odkrouhnou ... - to mě teda dostalo :-) Seděl mi i ten suchý humor, kterým je kniha protknutá, taktéž typ trošku asociálního a drsného, byť profesně skvělého detektiva Van Veeterena (který byl nakonec tou pravou hlavní postavou) se mi líbí. Určitě se pustím i do dalších knih tohoto autora.

24.09.2013 4 z 5

Kód smrti Kód smrti Lincoln Child

Po pár stránkách jsem to málem ukončil, protože tak stupidní konverzace, způsob, jakým děj probíhá, jak hl. hrdina získává ode všech informace, byť jsou sebetajnější, všechny ty náhody, co se stanou ... to se mi nedařilo zkousnout. Nakonec jsem se přemohl a četl dál, a ke konci už to celkem i šlo. Nicméně že bych se pouštěl do podobných vod znovu, to v žádném případě. Dost je tu vychvalována kniha Relikviář od týchž autorů, tak zkusím ještě tuto knihu, ale jestli ani ta nezaujme, tak pouštím tyto autory k vodě.

08.09.2013 2 z 5

První čarodějovo pravidlo 1: Zlověstný mág První čarodějovo pravidlo 1: Zlověstný mág Terry Goodkind

Tak tohle nezvládám, ve čtvrtině knihy končím, to nejde číst. Příběh by to mohl být zajímavý, ale ty slabomyslné rozhovory, to se fakt nedá. On i ten Richard mi tam připadá jako takovej mírně opožděnej panic, a vidět ho jako hlavního hrdinu, to si nedovedu představit. Nevím, jestli v tom třeba nemá svou částečnou vinu překlad = špatně volená slova a konstrukce vět, ale tak jak je to zde, tak v tom pokračovat nehodlám.
Škoda - nad málokterou knihou zlámu hůl a málokterou nedočtu do konce. A to fantasy je přitom můj nejoblíbenější žánr.
Jo - obálka knihy je pěkná.

27.06.2013 1 z 5

Čaroděj a sklo Čaroděj a sklo Stephen King

Jak jsem psal již minule, každý díl je snad lepší a lepší. Většina tohoto dílu je vyprávěním Rolanda o jeho mládí, přátelích a jeho dávné lásce ... - a opět se tím leccos z tajemsví příběhu vyjasňuje. Kdo má rád westerny, příjde si na své - příběh je to velmi poutavý, místy řádně akční. Tento díl je z těch knih, kdy nechcete přestat číst ani na okamžik, neodložíte knihu ani cestou na záchod, čtete každou volnou minutku při čekání na autobus, ve frontě v obchodě, před spaním dlouho do noci, ráno u snídaně, ... Bylo to jako droga.

27.06.2013 5 z 5

Pustiny Pustiny Stephen King

Paráda, díl od dílu je to lepší a lepší, aniž by díly předchozí mohly být označeny jako horší :-) Vůbec se mi nezdá, že by v tomto díle děj místy stagnoval, naopak, děj se odvíjí stále hodně napínavě. Opět je zde odkryta spousta věcí z tohoto světa. V tomto díle příběh překypuje symbolikou, kdo má tyto věci v příbězích rád, ten si zde příjde na své.

23.05.2013 5 z 5

Tři vyvolení Tři vyvolení Stephen King

Souhlasím s příspěvky přede mnou. Tento díl je opravdu svižnější a pochopitelnější než předchozí díl. Spousta nejasných věcí z minula je zde zase vysvětlena (spousta otázek naopak vzniká).
Jak píše kolega níže, autor si dělá naprosto co chce, slučuje zdánlivě neslučitelné ..... naprostý úlet jsou humroidi, nebo záverečná část, kdy dva pistolníci tlačí po pláži beznohou Odettu na kolečkovém křesle. To je fakt úlet.
A to nyní čtu už třetí díl "Pustiny" a ten je ještě o krok dál v této "nesmyslnosti" :-)
Nicméně příběh je to natolik poutavý, že člověka nutí číst dál a dál - tak jak se to od dobré knihy očekává.

15.05.2013 4 z 5

Den, kdy došly prachy Den, kdy došly prachy Milan Vodička

Původně jsem od knihy očekával spíše popis příčin krize 30.let. Kniha je ale spíš průřezem společnosti, náhledem do života jednotlivců a rodiny v této těžké době, ukazuje i rozdíly mezi jednotlivými státy. Je zde nastíněn i vývoj směřujíci k 2. sv. válce. Určitě velmi zajímavá kniha.
Jinak, knihu jsem četl jako oficiální e-book a zde musím trošku vytknout jeho zpracování, resp. korekturu. Je tam dosti chybek.

13.05.2013 4 z 5

Zmrdi, vohnouti a my Zmrdi, vohnouti a my D-FENS

Znám D-FENSovy stránky takže tuto knihu jsem si rád přečetl. A určitě je užitečné si ji přečíst, aby člověk rozpoznal různá neřádstva, co jich tu je a dokázal se jim i bránit. Ale na druhou stranu, někdy mi to už zavání nepřátelstvím téměř vůči všemu. Co mi ale vadilo nejvíce, je počet vulgárních slov v knize použitých a stále opakovaných. Ač nejsem žádnej cimprlich, zde je to už nadměrné. Přeci jen číst slovo "zmrd" skoro v každé větě se "přejí". Ze začátku působí jednotlivá pojmenování možná vtipně (zmrdi, vohnouti, ....), později už méně, až nakonec už jste z těch "zmrdovských" vulgárností znechucení. Zde myslím platí ono "méně je někdy více".

11.05.2013 3 z 5

Krajiny vnitřní a vnější Krajiny vnitřní a vnější Václav Cílek

Moje první knížka od pana Cílka, která mě zcela uchvátila. Knihu jsem četl opakovaně, je to jedna z "nejohmatanějších" knih v mé knihovně. Od té doby jsem přečetl spousty knih a článku od tohoto autora a shlédl a poslechl spoustu pořadů s ním. Jeho přístup ke krajině, historii a lidské společnosti se mi jeví jako velice moudrý a obdivuji se mu.

08.05.2013 5 z 5

Dvacet tisíc mil pod mořem Dvacet tisíc mil pod mořem Jules Verne

Jako kluk jsem tuto knihu několikrát začal číst…nicméně nikdy nedočetl. A tak jsem se jal tento handicap odstanit nyní. A podařilo se. Nicméně jsem očekával od knihy větší poutavost, místy je kniha nudná svými popisy míst, kudy Nautilus prolouvá a já se musel vyloženě nutit k pokračování, resp. po odložení knihy se přimět druhý den pokračovat. Také zde autor dává (na můj vkus) příliš na odiv své znalosti v oboru fyziky, chemie a biologie - celostránkové popisy různých druhů živočichů a rostlin nadchnou snad opravdu jen podobné nadšence. Též značná naivita prof. Aronnaxe je úsměvná.
Odhlédnu-li však od těchto "nedostatků", pak jako román pro kluky (a dobrodružně založená devčata) určitě doporučuji. Jen se obávám, že právě ty nudné výčty by mláděžníky odradily.
Váhám v hodnocení mezi 3* a 4* . Ale vzhledem k tomu, že román je určen prvotně pro mládež a já ji čtu až teď, musím být shovívavější a hodnotím 4*.

08.05.2013 4 z 5

Zaklínač: Meč osudu Zaklínač: Meč osudu Andrzej Sapkowski

Tuhle knihu bych doporučoval číst až po bližším seznámení se se situací v Zaklínačově světě (nevím ale zatím, která kniha by to měla být). Jinak hrozí, tak jako u mě, že se člověk začně v událostech ztrácet. Hlavně povídka "Něco víc" byla pro mě místy trošku chaotická (právě neznalostí pozadí).
Ale jinak, co se čtivosti a příběhů týče, nemám co vytknout, platí totéž co jsem již psal u Zaklínač: Stříbrný meč. Příběhy jsou napínavé, kdo má Geralta rád, na své si příjde.

25.04.2013 4 z 5